جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
myths about turf

۱۰ تصور رایج در مورد چمن مصنوعی: درست یا غلط؟

          چمن مصنوعی به دلیل سهولت نگهداری و ظاهر طبیعی و واقعی که دارد، بسیار مورد علاقه است. اما شایعات زیادی در مورد ساخت، قیمت و ویژگی‌های چمن مصنوعی وجود دارد. برخی از این شایعات و تصورات در مورد چمن مصنوعی، می‌تواند خریدار را در هنگام خرید چمن مصنوعی دچار سردرگمی کند.

          در این راهنمای جامع، قصد داریم ۱۰ تصور رایج در مورد چمن مصنوعی را بررسی کنیم تا شما بتوانید هوشمندانه‌تر خرید کنید و گزینه مناسب خود را انتخاب کنید، پس در ادامه این راهنما با ما همراه باشید.

تصور اول: همه انواع چمن‌ مصنوعی، بسیار مصنوعی و فیک به نظر می‌رسند.

همه چمن‌های مصنوعی، بسیار مصنوعی و جعلی به نظر می‌رسند.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

با اینکه اصلی‌ترین ویژگی چمن مصنوعی این است که در طول سال سبز باقی بماند، اما انواع مختلف چمن مصنوعی یک شکل نیستند. رنگ چمن به کاربرد آن بستگی دارد. به عنوان مثال، میزان سبزی چمن مصنوعی ورزشی با چمنی که برای حیاط استفاده می‌شود متفاوت است. چمن مصنوعی حیاط، روف گاردن، بالکن و تراس شبیه به چمن طبیعی طراحی شده است. در حالی که چمن ورزشی ممکن است بیشتر به صورت مصنوعی به نظر بیاید و بیشتر در زمین‌های فوتبال یا در یک سالن ورزشی پیدا شود. حتی چمن مصنوعی حیاط هم انواه مختلفی دارد. اما به طور معمول، اصلی‌ترین تفاوت، بافت تیغه‌ها و رنگ چمن است.

تصور دوم: چمن در درجه اول برای زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود.

چمن در درجه اول برای زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          چمن در ابتدا تنها برای زمین‌های ورزشی استفاده می‌شد. چمن آسترو یکی از اولین گزینه‌های استفاده از چمن در خانه بود که در سال ۱۹۶۵ در ورزشگاه خانگی شهر هیوستون نصب شده بود. از این به بعد بود که سازندگان، متوجه شدند که چمن مصنوعی می‌تواند به در دکوراسیون داخلی منزل و محیط کار نیز استفاده شود.

          بنابراین، پس از سال‌ها نوآوری در زمینه طراحی و ساخت چمن مصنوعی که منجر به بهبود ظاهر و عملکرد آن شد، اکنون از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی برای زیباسازی حیاط‌های مسکونی، محوطه‌‌های تجاری و موارد دیگر استفاده می‌شود.

تصور سوم: چمن مصنوعی، اصلا نیازی به نگهداری ندارد.

چمن مصنوعی، اصلا نیازی به نگهداری ندارد.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          چمن مصنوعی به نگهداری کمتری نسبت به چمن طبیعی نیاز دارد، اما باید در نظر داشت که زیبایی و دوام چمن مصنوعی به میزان تلاش شما برای نگهداری از آن بستگی دارد. درست است که شما مجبور نیستید چمن مصنوعی را حرس یا آبیاری کنید، اما باید در نگهداری و تمیز کردن آن، بکوشید.

          رنگ سبز براق چمن مصنوعی به مرور زمان و در اثر قدم زدن بر روی آن، مات و کدر می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید چمن مصنوعی شما همیشه تازه به نظر برسد، می‌بایست به صورت ماهانه به آن رسیدگی کنید. برای نگهداری از چمن مصنوعی، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به صورت مرتب شاخ و برگ های ریخته شده روی چمن را به کمک یک برگ‌روب جمع‌آوری کنید.
 2. چمن مصنوعی را در جهت خواب آن جارو کنید تا هر گونه آشغال و کثیفی که روی آن گیر کرده، از آن جدا شود.
 3. اگر جایی از چمن با فضولات حیوانات خانگی کثیف شده است، محل را با محلول مخصوص نظافت چمن مصنوعی، تمیز کنید.
 4. می‌توانید از آب برای تمیز کردن چمن مصنوعی استفاده کنید تا براق و تازه به نظر بیاید.

تصور چهارم: چمن مصنوعی برای محیط زیست، مضر است.

چمن مصنوعی برای محیط زیست، مضر است.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          این یک شایعه بسیار رایج است که ممکن است در مورد چمن مصنوعی شنیده باشید، اما اجازه دهید تا این موضوع را روشن کنیم

شاید اینگونه تصور کنید که چمن مصنوعی نسبت به چمن طبیعی آسیب بیشتری را به محیط زیست وارد می‌کند، اما باید گفت که این تصور کاملا غلط است. حقیقت این است که چمن مصنوعی بر خلاف چمن طبیعی به آفت‌کش‌های سمی، علف‌کش‌ها یا کودهای شیمیایی که مشکلات عدیده‌ای را برای محیط زیست ایجاد می‌کنند، نیاز ندارد. بعلاوه، چمن مصنوعی نیازی به آبیاری ندارد، بنابراین شما می‌توانید مصرف آب خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. همچنین دیگر لازم نیست با به کار انداختن ماشین‌های چمن زنی، هوا را آلوده کنید.

با توجه به آنچه گفته شد، اگر شما از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی استفاده کنید، کمک بزرگی به محیط زیست کرده‌اید.

تصور پنجم: چمن مصنوعی به خوبی زهکشی نشده است.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          سال‌ها پیش، قبل از تمام نوآوری‌ها در طراحی و ساخت چمن‌های مصنوعی، ممکن بود این گفته درست باشد، زیرا در آن زمان آب زیادی پس از بارندگی در چمن مصنوعی جمع می‌شد و به درستی تخلیه نمی‌شد. اما همانطور که گفته شد، نوآوری‌های زیادی در این زمینه ایجاد شده است! سازندگان چمن مصنوعی، تنظیمات و طراحی‌هایی را برای اطمینان از زهکشی عالی آنها انجام داده‌اند. امروزه سوراخ‌های زیادی در چمن مصنوعی به منظور زهکشی وجود دارد، به علاوه می‌توانید از گرانیت خرد شده برای کمک به فرآیند زهکشی استفاده کنید. بنابراین، اگر بارندگی در محل زندگی شما زیاد است، نگران نباشید، زیرا چمن‌های مصنوعی مدرن به خوبی زهکشی شده‌ است.

نکته مهم: اگر الیاف چمن مصنوعی شما صاف شده یا در هم گیر کرده‌اند، می‌توانید به کمک یک چنگک این مشکل را برطرف کنید.

تصور ششم: چمن مصنوعی بوی ادرار و مدفوع حیوانات خانگی را به خود می‌گیرد.

چمن مصنوعی بوی ادرار و مدفوع حیوانات خانگی را به خود می‌گیرد.

نظر کارشناس: در بیشتر موارد، این تصور غلط است.

وقتی ادرار و مدفوع حیوانات خانگی به اندازه کافی بر روی یک سطح بماند، طبیعتا آن سطح، بو می‌گیرد. بنابراین اگر شما هم حیوان خانگی دارید، می‌بایست چمن مصنوعی را به صورت هفتگی نظافت کنید. همچنین علاوه بر نظافت، شما می‌توانید از اسپری های مخصوص استفاده کنید تا بوی چمن را کنترل کنند.

استفاده از چمن مصنوعی مخصوص حیوان خانگی به حیوان خانگی شما اجازه می‌دهد بدون نگرانی بر روی آن بازی و یا استراحت کند. همچنین، شما می‌توانید بوی بد ناشی از حیوان خانگی را به طور دائم با کمک زئولیت پر کننده چمن مصنوعی، کنترل کنید. با قرار دادن زئولیت در زیر و داخل چمن مصنوعی، می‌توانید بوی بد چمن مصنوعی را از بین ببرید.

تصور هفتم: نصب چمن مصنوعی، سبب ایجاد محدودیت در طراحی فضای سبز شما می‌شود.

نصب چمن مصنوعی، سبب ایجاد محدودیت در طراحی چشم‌اندازهای شما می‌شود.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          این یک تصور کاملا غلط در مورد چمن مصنوعی است. شما می‌توانید چمن مصنوعی را با توجه به فضا و شکل هندسی کف حیاط و باغچه خود، اصلاح کنید. رول‌ها و پنل‌های چمن مصنوعی طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را از محل‌های دلخواه، برش داد. بنابراین، شما می‌توانید طرح مورد نظر خود را با برش دادن چمن مصنوعی، ایجاد کرده و از آن به راحتی در کنار درختان و بوته‌های موجود در باغچه‌تان، استفاده کنید.

تصور هشتم: چمن مصنوعی برای کودکان و حیوانات خانگی، خطرناک است.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          خاطر نشان می‌کنیم که چمن مصنوعی هیچ خطری برای کودکان و حیوانات خانگی ندارد. در ساخت چمن مصنوعی از مواد بازیافتی غیر سمی که کیفیت بالایی دارند، استفاده می‌شود. علاوه بر این، چمن مصنوعی بر خلاف چمن طبیعی، سطحی یکپارچه دارد و فاقد گودال و ناهمواری‌های شدید است، بنابراین، احتمال زمین خوردن کودکانتان را در هنگام بازی کردن بر روی چمن، کاهش می‌دهد.

تصور نهم: چمن مصنوعی به مرور زمان کم رنگ و کدر می‌شود.

چمن مصنوعی به مرور زمان کم رنگ و کدر می‌شود.

نظر کارشناس: در بیشتر موارد، این تصور غلط است.

          عامل اصلی کم‌رنگ و کدر شدن چمن مصنوعی، اشعه فرابنفش خورشید است. بیشتر چمن‌های مصنوعی مدرن در برابر اشعه فرابنفش، مقاوم هستند. با این حال، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش به مواد تشکیل دهنده الیاف، و مقدار الیاف مورد استفاده برای ساخت چمن مصنوعی، بستگی دارد.

          الیاف نایلونی در برابر اشعه فرابنفش مقاوم نیستند و به مرور زمان در زیر آفتاب، کم رنگ می‌شوند. اما مهم است که به یاد داشته باشید که الیاف نایلونی در درجه اول در ساخت چمن‌های مصنوعی ورزشگاه‌ها استفاده می‌شود و در ساخت چمن‌های مصنوعی تزئینی کاربرد ندارد.

نکته مهم: برای اینکه چمن مصنوعی تزئینی، همیشه ظاهری فوق‌العاده داشته باشد، برگ‌ها، خار و خاشاک و سایر زباله‌ها را از روی آن جمع آوری کنید. همچنین اگر چمن، گل آلود شده یا گرد و غبار بر روی آن نشسته است، می‌توانید آن را با شلنگ آب، آب کشی کنید و بگذارید تا خشک شود.

تصور دهم: نصب چمن مصنوعی، بسیار دشوار است.

نظر کارشناس: این تصور، غلط است.

          در حالی که ممکن است نصب چمن مصنوعی، زمان بر باشد، فرآیند نصب، بسیار ساده است. باید در نظر داشت که سختی یا آسانی نصب چمن مصنوعی به نوع فوندانسیون محل نصب بستگی دارد.

مراحل نصب چمن مصنوعی در محلی که با چمن طبیعی پوشانده شده است:

 1. زیرسازی کنید. در این مرحله اقداماتی از قبیل برداشتن چمن طبیعی به همراه لایه‌ای از خاک و سپس کوبیدن خاک به منظور سخت شدن آن، انجام می‌شود. همچنین حفر آبراه‌هایی در این مرحله، سبب زهکشی خاک و انتقال آسان آب می‌شود.
 2. بسترسازی کنید. در این مرحله بستری متشکل از سنگ و شن ساخته می‌شود تا چمن مصنوعی بر روی آن نصب شود.
 3. بستر را با سد علف‌های هرز بپوشانید.
 4. مجددا با فشار آوردن بر روی سطح از مستحکم شدن و مسطح بودن سطح بستر، اطمینان حاصل کنید.
 5. پنل‌ها یا رول‌های چمن مصنوعی را روی زمین قرار داده و به یکدیگر متصل کنید.
 6. بر اساس شکل هندسی سطح مورد نظر، پنل‌ها یا رول‌ها را برش دهید.
 7. چمن مصنوعی را با استفاده از چسب مخصوص، منگنه یا میخ به بستر بچسبانید.
 8. مواد پر کننده را بر روی چمن بریزید تا به خوبی در جای خود بایستد.
 9. به کمک چنگک مخصوص، چمن را برس بزنید.

برای کسب راهنمایی‌های بیشتر در مورد قیمت چمن مصنوعی با کارشناسان ما در مجموعه گامان تزئین جاوید تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!