چمن مصنوعی ضد آتش

استفاده از چمن مصنوعی در فضای بیرونی بسیار رایج است. فضای سبز شهری و حیاط منازل مسکونی با انواع چمن مصنوعی زیبا و کاربردی می شود. باران های فصلی نمی توانند به چمن مصنوعی آسیب برسانند. چنانچه نصب چمن مصنوعی به درستی انجام شود مشکلی از لحاظ بارش و رطوبت وجود نخواهد داشت. اما سوالی که پیش می آید اینست که آیا چمن مصنوعی ضد آتش است؟ با توجه به تبلیغات گسترده ای که در مورد چمن مصنوعی ضد آتش انجام می شود در این مطلب به بررسی مقاومت چمن مصنوعی در مقابل حرارت پرداختیم.

چمن مصنوعی ضد آتش در محوطه سازی

امنیت در محوطه سازی از مهم ترین اصول است. چمن مصنوعی نرم و انعطاف پذیر است و ازضربات شدید جلوگیری می کنند. چمن مصنوعی ورزشی از آسیب های جدی کودکان در زیمن های بازی پیگیری می کند. از طرفی انواع چمن مصنوعی استاندارد در مقابل نور خورشید و گرمای هوا مقاوم است و خراب نمی شود. حتی در مناطقی که آب و هوای گرم و خشکی دارند هم می تواند از کفپوش چمن مصنوعی برای فضای بیرونی استفاده کرد.

پلی پروپیلن و پلی اتیلن دو ماده اصلی در ساخت چمن های مصنوعی هستند که در مقابل آتش حساس هستند. در واقع چمن مصنوعی ضد آتش به صورت صد در صد وجود ندارد. انواع چمن مصنوعی با کیفیت، متراکم و استاندارد مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییرات دمایی دارند ولی این به مفهوم ضد آتش بودن چمن مصنوعی نیست.

چمن مصنوعی ضد آتش چیست؟چمن مصنوعی ضد آتش یا آتش زا

الیاف چمن مصنوعی نوعی بافت شبیه به پلاستیک دارد و می دانیم که پلاستیک نمی تواند در برابر آتش مقاومت کند. برخی از کارخانه های معروف با افزودن موادی در ترکیبات ساخت چمن مصنوعی توانسته اند، ضریب ایمنی چمن را در مقابل آتش بالا ببرند. به این ترتیب در صورتی که کفپوش در معرض آتش مسقیم قرار گیرد، شعله ور نمی شود ولی بدون تردید سطح چمن می سوزد. هر چند چمن مصنوعی می تواند در برابر شعله ور شدن آتش مقاومت کند ولی این به مفهوم چمن مصنوعی ضد آتش و ضد حریق نیست و باید این کفپوش با دوام را از برخورد مستقیم با آتش دور نگهداشت.

بیشتر بخوانید
نکات ضروری مراقبت از چمن مصنوعی در باران

بایدها و نبایدهای چمن مصنوعی

انداحتن ته سیگار روی چمن مصنوعی موجب آسیب جدی با الیاف آن می شود و محدوده ای از سطح چمن تخریب می شود. اگر با چمن مصنوعی حیاط را زیبا کرده اید نباید روی سطح چمن از باربکیوف منقل و دیگر وسایل مشابه استفاده کنید. زغال و آتش دشمن چمن مصنوعی هستند. حرارت بالا الیاف چمن مصنوعی را ذوب می کند.

اگر چمن مصنوعی ضد آتش را در محوطه نصب کرده اید، مجاز به استفاده از شعله مستقیم روی آن نیستید. حتی آتش سوزی های مجاور چمن مصنوعی هم می تواند به سطح چمن کشیده شود. آتش سوزی در برخورد با چمن مصنوعی خاموش نخواهد شد بلکه آتش چمن را نیز طعمه خود می کند.

چنانچه بخشی از چمن مصنوعی به صورت ناخواسته با ته سیگار، تکه های باربیکی.، زغال منقل و .. آسیب دید نگران نباشید. امکان ترمیم قسمت های آسیب دیده چمن مصنوعی همیشه وجود دارد. برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی ضدآتش ، شعله را از آن دور نگهدارید و به محض آسیب، سطح چمن مصنوعی را با الیاف سالم جایگزین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه