10 باور غلط درباره چمن مصنوعی

تصورات زیادی در مورد چمن مصنوعی وجود دارد که گاه بسیار شگفت انگیز است. برخی از شایعات عجیب و غریب پیرامون  خرید چمن مصنوعی شنیده می شود که ریشه در عدم شناخت از این محصول دارد. بسیاری از خریداران نمی دانند کدامیک از این سخنان صحیح و کدامیک اشتباه است. مرز میان واقعیت و باورهای غلط بسیار باریک است. در این مطلب 10 باور غلط درباره چمن مصنوعی را معرفی شده که همه تردیدها را برطرف می کند.

اولین باور غلط درباره چمن مصنوعی: برای محیط زیست بد است

“آیا چمن مصنوعی برای محیط زیست مضر است؟” در حقیقت چمن مصنوعی یک محصول سازگار با محیط زیست است و با حذف آفت کش ها، سموم، کوهای شیمیایی و سوخت( ماشین چمن زنی) موجب بقای حیات وحش می شود. با نصب چمن مصنوعی در محوطه ساختمان های تجاری و مسکونی، زمین های بازی کودکان و استادیوم ورزشی، از اتلاف منابع آبی نیز جلوگیری می شود.

چمن مصنوعی و حیوانات

دومین باور غلط درباره چمن مصنوعی: برای حیوان خانگی مناسب نیست

این باور اشتباه، نگرانی هایی را برای دوستداران حیوانات خانگی به همراه داشته است. بسیاری از افراد تصور می کنند که چمن مصنوعی در برابر پنجه های سگ و گربه، آسیب پذیر است. در وقع این موضوع اصلا صحت ندارد. چمن مصنوعی با الیاف پلی پروپیلن و لایه بکینگ مستحکم و ضخیم، یک انتخاب عالی به جای چمن های کاشته شده است.

به این ترتیب دیگر نگران سوراخ های حفر شده در چمن حیاط و گل آلود شدن دست و پای حیوانات دوست داشتنی تان نیستید. سگ، گربه و دیگر حیوانات خانگی نمی توانند سطح چمن مصنوعی را خراش دهند یا الیاف آن را پاره کنند.

بیشتر بدانید : آیا چمن مصنوعی مناسب حیوانات خانگی است؟

سومین باور غلط درباره چمن مصنوعی: زهکشی ضعیفی دارد

شایعات زیاد می شنویم که زهکشی چمن مصنوعی مناسب نیست. حفره های زهکشی برای تخلیه آب اضافی حاصل از بارندگی و شستشو به کار می روند. وجود این حفره ها به روند خشک شدن سطح چمن مصنوعی نیز کمک می کند. همه محصولات استاندارد و مرغوب دارای زهکشی مناسب برای عبور آب های سطحی هستند.

تنها مشکل زمانی است که آماده سازی زمین، به درستی انجام نشده است. زمین مورد نظر باید از قبل برای تخلیه آب های جاری به فاضلاب، آماده سازی شود. این امر موجب می شود تا آب های اضافی بعد از عبور از حفره های زهکشی به سادگی وارد مجرای فاضلاب شوند.

باورهای غلط چمن مصنوعی

چهارمین باور غلط درباره چمن مصنوعی : ادرار سگ باعث بوی بد آن می شود

یکی دیگر از باورهای اشتباه در مورد نفوذ ادرار سگ و گربه به داخل الیاف چمن مصنوعی است. این موضوع می تواند بسیار مشکل ساز باشد. نگرانی در این مورد، اساسا اشتباه است زیرا ادرار حیوانات، از طریق سوراخ های زهکش وارد سیستم تخلیه فاضلاب می شود.

از طرفی مایعات ( ادرار) به هیچوجه در الیاف پلیمری و پلاستیک مانند چمن مصنوعی، وارد نمی شود و به اصطلاح ادرار یا هر مایع دیگری با الیاف چمن، ترکیب نمی شود. در صورت مشاهده ادرار یا مدفوع، بلافاصله محل را با آب بشویید و به این شایعات نادرست، اهمیت ندهید.

شستن چمن مصنوعی

پنجمین باور غلط درباره چمن مصنوعی : قیمت بالایی دارد

آیا تصور می کنید چمن مصنوعی گران قیمت است؟ هزینه های آب دادن به چمن، کود، سم پاشی، چمن زنی و نگهداری از چمن طبیعی را در نظر بگیرید تا متوجه اشتباه بودن این باور بشوید. وقتی رول های چمن مصنوعی را خریداری می کنید و هزینه نصب را می پردازید دیگر تقریبا هیچ پول دیگری صرف نمی شود. در کل گران بودن یک باور غلط درباره چمن مصنوعی است که اساس منطقی ندارد.

از طرفی اگر طول عمر بالا و کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات چمن منصوعی را نیز در نظر بگیرید، ارقام زیادی صرفه جویی می شود که در نهایت قیمت چمن مصنوعی را مقرون به صرفه تر هم می کند.

نگهداری از کفپوش های چمنی

ششمین باور غلط درباره چمن مصنوعی: برای کودکان ایمن نیست

چمن مصنوعی ضربه گیر خوبی است و از کوفتگی ناشی از افتادن، کم می کند. موقع دویدن و بازی کودکان هیچ نگرانی بات آسیب و خراشیدگی وجود ندارد. سطح چمن مصنوعی نرم و انعطاف پذیر است و به هیچوجه صدمه ای به پوست لطیف کودک وارد نمی کند.

چمن مصنوعی حاوی رنگ های سمی و متریال زیان آور نیست و حساسیت های پوستی یا گوارشی، ایجاد نمی کند. بدون تردید غیر ایمن بودن این محصول، ساخته ذهن افراد است.

بیشتر بدانید : چمن مصنوعی مهد کودک و خصوصیات آن

چمن مصنوعی محوطه بازی کودکان

هفتمین باور غلط درباره چمن مصنوعی: واقعی به نظر نمی رسد

زیبایی و جلوه های بصری چمن مصنوعی دست کمی از چمن طبیعی ندارد. محصولات جدید به مراتب از نظر ظاهری بهبود یافته است به طوری که تشخیص این کفپوش ها از گیاه طبیعی، دشوار شده است.

برای اینکه زمین چمن به نظر واقعی تر باشد موقع نصب باید همه رول ها در یک جهت، قرار داده شوند. تیغه های چمن نباید در جهات محتلف باشد.

بیشتر بدانید: راهنمای خرید چمن مصنوعی

چمن مصنوعی استاندارد

هشتمین باور غلط درباره چمن مصنوعی : همه محصولات شبیه بهم هستند

اشتباه رایج دیگری که مردم در مورد چمن مصنوعی وجود دارد یکسان بودن شکل ظاهری چمن است. مانند بقیه موارد، این موضوع هم صحت ندارد. انواع نخ پروپیلین، پلی آمید، پلی اتیلن در تولید این محصول به کار می رود. علاوه بر تفاوت در جنس، تنوع زیادی در رنگ نیز وجود دارد. رایج ترین رنگ ها برای چمن مصنوعی، سبز روشن، تیره و راه راه سیر و روشن است اما محصولاتی با رنگ قرمز، سفید، زرد و … نیز تولید شده که برای مکان های خاص مناسب است.

الیاف چمن مصنوعی از لحاظ بافت نیز یکسان نیست و همچنین بلندی الیاف، تراکم، ضخامت و جنس زیره نیز تفاوت هایی را شامل می شود.

نهمین باور غلط درباره چمن مصنوعی : تنها مناسب زمین ورزشی است

چمن مصنوعی یکی از بهترین کفپوش های ورزشی است که در زمین فوتبال، هاکی، گلف، والیبال و …. نیز نصب می شود. این موضوع موجب شده تا در باور بسیاری از افراد، این محصول به عنوان چمن مصنوعی ورزشی شناخته شود. واقعیت اینست که انواع چمن مصنوعی را می توان برای محوطه سازی و دکوراسیون حیاط و فضای باز نیز استفاده کرد.

هم اکنون برای محوطه سازی برج های مسکونی، زیباسازی حیاط ویلا، دکوراسیون بام سبز و روف گاردن، کفپوش زمین بازی کودکان، فضای سبز شهری و بسیاری موارد دیگر از محصولات چمن مصنوعی استفاده می شود.

باور غلط درباره چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی به تنهایی و یا همراه با گیاه طبیعی امکان پذیر است. نیازی نیست همه درخت های محوطه را قطع کنید، چمن مصنوعی به فضای سبز هیچ آسیبی وارد نمی کند.

چمن مصنوعی در برابر فشار و کوبیدگی بسیار مقاوم است علاوه بر زمین های ورزشی، در محوطه سازی و به همراه آلاچیق، آبنما و سایر تزئینات نیز قابلیت استفاده را دارد.

دهمین باور غلط درباره چمن مصنوعی: تعمیر و نگهداری زیادی نیاز دارد

یک مزیت بزرگ چمن مصنوعی اینست که نیاز به نگهداری خاصی ندارد. در مقایسه با چمن طبیعی، این کفپوش های همیشه سبز طول عمر بسیار بالاتری دارند و به سادگی دچار آسیب نمی شوند. با نصب چمن مصنوعی در واقع یک سرمایه گذاری پر سود انجام داده اید زیرا خیال تان بابت تعمیرات و نگهداری از آن، راحت است.

الیاف چمن مصنوعی طوری است که در برابر گرمای شدید نور خورشید یا بارش برف و باران و تغییرات جوی، آسیب نمی بیند. رنگ کفپوش و کیفیت آن در طول زمان ثابت است. هزینه ای که برای تعمیر و نگهداری از چمن مصنوعی می پردازید بسیار کمتر از زمین چمن طبیعی است.

کدامیک از این 10 باور غلط درباره چمن مصنوعی را شنیده بودید؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.