تفاوت لمینت و پارکت در چیست؟

اگر قصد دارید پوشش کف منزل خود را تغییر دهید ولی بین انتخاب پارکت و لمینت تردید دارید این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در اینجا قصد داریم تفاوت لمینت و پارکت را برای شما بازگو کنیم تا بنا بر معیارهای خود بهترین کفپوش را انتخاب نمایید.

تفاوت لمینت و پارکت

برای درک بهتر تفاوت لمینت و پارکت باید ابتدا درک درستی از این کفپوش ها بدست آورید :

لمینت :

نوعی کفپوش چند لایه است که از مواد مصنوعی ساخته می شود. این محصول در ظاهر شبیه به پارکت چوبی به نظر می رسد ولی تفاوت هایی با آن دارد. لایه داخلی لمینت عموماً از رزین ملامین و فیبر ساخته می شود. لایه بالایی این کفپوش دارای بافتی به شکل چوب است تا کاملاً شبیه چوب واقعی به نظر برسد.

پارکت چوبی :

نوعی کفپوش است که از چندین لایه چوبی تشکیل شده است. لایه پایینی و وسطی عموماً از چوب سالید یا تخته چند لایه تهیه می شود. لایه بالایی پارکت، چوبی است که در کارخانه برش خورده و رنگ آمیزی شده و جلوه زیبایی به کف می بخشد.

در واقع می توان گفت مهمترین تفاوت لمینت و پارکت در این است که پارکت چوبی از چوب واقعی تهیه می شود در حالیکه لمینت تنها طرح چوب دارد و از مواد مصنوعی درست می شود. اگر چه بعضی از انواع پارکت های لمینت در کیفیت و ظاهر با پارکت چوبی برابری می کنند و یک فرد عادی به هیچ وجه نمی تواند تفاوت بین آنها را تشخیص دهد.

چند تا از تفاوت لمینت و پارکت هاظاهر و زیبایی شناسی

اگر بخواهیم تفاوت لمینت و پارکت را از نظر ظاهر و زیبایی مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم تفاوت بین این دو کفپوش بطور فاحش مشخص است. اگر چه در تولید لمینت سعی می شود بسیار به پارکت چوبی شبیه باشد ولی باز هم چون الگوهای یکسانی روی سطح لمینت چاپ می شود، جلوه ای مصنوعی به خود بگیرد.

بیشتر بخوانید
مزایای استفاده از کفپوش تایل pvc

اگر چه در برخی از لمینت های گران قیمت و معتبر این الگوها تنوع بیشتری داشته ولی مسلماً اگر با دقت به سطوح لمینت ها نگاه کنید متوجه تکرار طرح کفپوش ها خواهید شد، در صورتی که این تکرار در پارکت چوبی وجود ندارد و هر پارکت دارای طرحی منحصر به فرد و مخصوص به خود است که با بافت چوب ارتباط مستفیم دارد.

 

 

طول عمر

طول عمر هر نوع کفپوشی تا حد زیادی بستگی به تراکم رفت و آمد و همچنین رعایت توصیه های مربوط به مراقبت و نگهداری از آن محصول دارد.

لایه خارجی اکثر پارکت های لمینت توسط رزین های ملامین و اکسید آلومینیم در دمای بالا و فشار شدید تهیه می شوند. در نتیجه سطح لمینت اغلب از پارکت چوبی مقاوم تر است. بیشتر سطوح لمینت در مقابل آسیب ناشی از انواع ضربه؛ رطوبت، لکه و… مقاوم هستند. در واقع بسیاری از تولید کنندگان پارکت لمینت عمر این محصول را در ضمانت نامه آن بین ۱۰ تا ۲۵ سال قید کرده اند.

طول عمر یک پارکت چوبی به جنس محصول و شرایط نگهداری از آن بستگی دارد. پارکت چوبی نسبت به پارکت لمینت دارای بافت نرمتری است و بنابراین به آسانی می تواند دچار آسیب شود. با این حال مزیت این کفپوش ها نسبت به لمینت این است که پارکت چوبی به راحتی قابل تعویض و تعمیر است در حالیکه تعمیر لمینت توسط خود شخص امکان پذیر نیست.

امیدوارم به خوبی با تفاوت لمینت و پارکت آشنا شده باشید.
همچنین اگر قصد دیدن لمینت را دارید میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link