ساختار چمن مصنوعی

چمن مصنوعی برای اولین بار در دهه ۶۰ میلادی توسط یک شرکت تولیدی در فلوریدا تولید شد. جنس و کیفیت این محصول در مدت کوتاهی دچار تغییر شد و شرکت های آلمانی، کانادایی، اسپانیایی و …محصولات متنوع تری از چمن مصنوعی را روانه بازار کردند. هم اکنون نسل سوم چمن مصنوعی با ویژگی های متفاوت تولید شده که در سراسر دنیا با استقبال روبرو شده است. محصول چمن مصنوعی جدید قابلیت نصب در هر فضایی را دارد و بسیار انعطاف پذیر است. علاوه بر انواع چمن مصنوعی خارجی، چمن مصنوعی ایرانی هم تولید شده که همپای رقیبان خارجی است.

برای مناطق با شرایط آب و هوایی نامناسب همیشه نصب چمن مصنوعی ارجحیت دارد. با توجه به دشواری کاشت و نگهداری از چمن طبیعی و مصرف بالای آب، این محصول برای اماکن عمومی و فضاهای اختصاصی در داخل کشور کاربرد زیادی دارد. برخی باورهای رایج موجب شده تا برخی هنوز در خرید چمن مصنوعی تردید داشته باشند. آیا این شایعات را شنیده اید؟

چمن مصنوعی فقط برای زمین های ورزشی است!

آیا تصور می کنید این محصول تنها برای نصب در باشگاه ها و زمین های ورزشی ساخته شده است؟ اگر چه چمن مصنوعی برای اولین بار در زمین ورزشی بازی های المپیک به کار برده شده ولی این محصول کاربردهای دیگری هم دارد. بیشترین استفاده از چمن مصنوعی در تجهیز زمین های ورزشی سرپوشیده و باز است. چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال، چمن مصنوعی گلف، هاکی، تنیس، دور استخر و …. در باشگاه های ورزشی بیشترین کاربرد را دارد.

علاوه بر زمین های ورزشی، چمن مصنوعی زمین بازی کودکان، چمن مصنوعی در محوطه سازی و ساخت فضای سبز روف گاردن، کفپوش مهد کودک ها، زیباسازی فضای شهری و ساخت سازه های همیشه سبز، طراحی دیوار عمودی، چمن باغ رستوران ها، باند فرودگاه و …. به کار می رود. ساختار محصول چمن مصنوعی با توجه به کاربری متفاوت است. به طور کلی انواع چمن مصنوعی تزئینی در زیباسازی فضای داخل ساختمان تحولی در دکوراسیون داخلی به وجود آورده است و دیگر زمین های ورزشی تنها محل نصب چمن مصنوعی نیستند.

جنس چمن مصنوعیساختار محصول چمن مصنوعی به محیط زیست آسیب می زند!

این یک باور رایج عمومی است که اساس و پایه علمی ندارد. در نظر داشته باشید که برای نگهداری از چمن طبیعی انواع کود، سم و آفت کش ها استفاده می شود. این مواد وارد چرخه آب های زیر زمینی شده و موجب آلودگی محیط زیست می شوند. این در حالی است که با حذف مواد شیمیایی آسیب رسان می توان مانع تخریب محیط زیست شد. نگهداری از چمن مصنوعی بسیار ساده است و نیازی به کود و سم و … ندارد. با نصب چمن مصنوعی ذخیره های آب مصرف نمی شود و این یک مزیت عالی است.

ساختار محصول چمن مصنوعی سمی و آلرژی زا است!

یکی از باورهای غلط رایج در ارتباط با ترکیب ساخت این محصول است.لاستیک های اینفیل و لاستیک های پودر شده ای که در تولید چمن مصنوعی استفاده می شود، فاقد مواد سمی و آسیب رسان است. از طرفی همین مواد اولیه در ساخت بسیاری از مواد دیگر هم به کار می رود و ساختار نوظهوری نیست. هم اکنون خرید چمن مصنوعی ایرانی به دلیل استفاده از مواد با کیفیت و غیر سمی با استقبال زیادی روبرو شده است. تاکنون هیچ گزارشی مبنی به بروز آلرژی، حساسیت های پوستی یا تنفسی در ارتباط با چمن مصنوعی ثبت نشده است. نشستن و بازی روی چمن مصنوعی هیچ خطری باری انسان و حیوانات ندارد. باورهای غلط سرطان زا بودن و یا سمی بودن این محصول تاکنون به اثبات نرسیده است.

بیشتر بخوانید
چگونه بوی بد چمن مصنوعی را از بین ببریم؟

بازی روی چمن مصنوعی موجب آسیب فیزیکی به بدن می شود!

اگر ساختار چمن مصنوعی را از نزدیک ببینید متوجه بی اساس بودن این باور می شوید. نصب چمن مصنوعی در زمین های ورزشی بسیار رایج است. اصولا برای اولین بار زمین بازی های المپیک با چمن مصنوعی پوشیده شد. آسیب های ورزشی در زمین فوتبال که با چمن مصنوعی پوشیده شده تفاوتی با دیگر زمین های چمن ندارد. در واقع ساختار چمن مصنوعی دارای تیزی، سختی، برندگی و یا هیچ جسم آسیب رسان دیگری نیست.

کیفیت چمن مصنوعیکفپوش زمین های بازی کودکان نیز اغلب با چمن مصنوعی طراحی می شود. الیاف چمن مصنوعی استانداردف متراکم و به هم فشرده است و شدت ضربات را تا حدود زیادی کاهش می دهد. بچه ها می توانند روی چمن مصنوعی راه بروند، بدوند و بازی کنند. در صورت افتادن، سر خوردن یا نشستن روی چمن هیچ مشکلی برای کودکان به وجود نمی آید. بدون تردید ساختار چمن مصنوعی فاقد جسم آسیب رسان است و مشکلی ایجاد نمی کند.

چمن مصنوعی در اثر نور خورشید به شدت داغ می شود!

در اشتباه بودن این باور همین بس که اساسا بیشترین کاربرد چمن مصنوعی در زمین های ورزشی باز است. محصول چمن مصنوعی به گونه ای ساخته شده که در برابر تغییرات جوی و نوسان دمای هوا آسیب نمی بیند. انواع چمن مصنوعی در حیاط، پارک های بازی، فضای خالی بین موزاییک، فضای محوطه ویلا و دیگر مکان ها نصب می شوند. بارش باران و برف و یا تابش آفتاب مستقیم نمی تواند به این محصول آسیب بزند. در مناطقی که دمای هوا بسیار بالاتر باشد نیز سطح چمن دچار گرمای غیر طبیعی و یا داغ شدن نمی شود. اما یک تفاوت دمای ۴ تا ۵ درجه ای بین چمن طبیعی و چمن مصنوعی وجود دارد که البته با آب پاشی روی سطح چمن می توان این دما را کاهش داد.

همه چمن های مصنوعی یک شکل هستند!

ساختار محصول چمن مصنوعی ، کیفیت تولید و حتی شکل ظاهری آن موضوعی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. بر خلاف باور غلط رایج، همه چمن های مصنوعی موجود در بازار دارای ساختار مشابه نیستند. جنس مواد اولیه و کیفیت نخ، تراکم نخ، بلندی و کوتاهی الیاف، جنس زیره چمن مصنوعی و حتی رنگ آن دارای تنوع زیادی است. برندهای تولید کننده چمن مصنوعی با استفاده از متریال مختلف، محصولاتی با تنوع کیفی بالا تولید می کنند. تنوع در کیفیت مواد اولیه و نحوه تولید موجب شده تا قیمت چمن مصنوعی در هر متر مربع دارای تفاوت باشد. محصولات با کیفیت که تراکم بالاتری دارند همیشه قیمت بیشتری هم دارند. اگر برای خرید چمن مصنوعی به فروشگاه های لوازم دکوراسیون بروید متوجه تفاوت ساختار چمن مصنوعی و تنوع در آن می شوید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link