تفاوت پارکت چوبی و لمینت

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در چیست؟ کفپوش مناسب زیبایی دکوراسیون داخلی را چند برابر می کند. حس و حال فضای داخل با طرح و رنگ کفپوش ها تغییر می کند. چنانچه پوشش کف با دقت انتخاب شود به درستی هماهنگی بین عناصر دکوراتیو حفظ می شود. کف ساختمان یکی از بزرگترین سطوح است که با توجه به سبک دکوراسیون انتخاب می شود. در طراحی سنتی کف خانه از هر متریالی که باشد با فرش های بزرگ و رنگارنگ پوشیده می شود.

اما در دکوراسیون مدرن کفپوش ها نقش عمده ای را ایفا می کنند. به طور معمول روی کفپوش های مدرن از روانداز استفاده نمی شود و سطح کفپوش به طور کامل دیده می شود. یکی از مدرن ترین کفپوش ها پارکت و لمینت است که در طرح های متفاوتی در بازار موجود است. شاید در نگاه اول این دو کفپوش شکیل تفاوتی نداشته باشند ولی تفاوت پارکت چوبی و لمینت به لحاظ ساختاری زیاد است. به نظرتان برای کف خانه پارکت مناسب تر است یا لمینت؟

تفاوت پارکت چوبی و لمینت درچیست؟

تفاوت پارکت چوبی و لمینت درچیست؟

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در متریال ساخت

پارکت ها از انواع کفپوش های چوبی هستند که از چوب طبیعی تولید می شوند. در واقع الوارهای چوبی بدون هیچ دستکاری به ابعاد مختلف برش داده می شود و برای کف سازی به کار می رود. انواع پارکت چوبی در بازار موجود است که به جهت نوع درخت متفاوت است. در صنعت چوب بری از درختان مختلفی برای ساخت کفپوش پارکت استفاده می شود.

عمده ترین تفاوت پارکت چوبی و لمینت در جنس متریال ساخت است. کفپوش لمینت بر خلاف پارکت چوبی از الوار چوب طبیعی ساخته نمی شود. انواع لمینت از چند لایه چوب فشرده در پروسه ساخت، تولید می شوند. به این ترتیب مشخص است که پارکت به طور مستقیم از چوب ساخته نمی شود.

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در قیمت

لمینت از کفپوش هایی است که بسیار مورد علاقه قرار گرفته است. برخی مزایای لمینت از جمله قیمت پایین تر آن نسبت به پارکت های چوبی موجب شده تا در دکوراسیون داخلی جایگاه لمینت کمی بالاتر قرار گیرد. لمینت یا همان پارکت لمینت تفاوت زیادی با پارکت چوبی دارد. برخی به اشتباه این دو متریال را یکی می دانند. پارکت چوبی به دلیل اینکه از چوب طبیعی ساخته شده، قیمت بالاتری دارد. صرف نظر از نوع چوب درخت، طرح ، رنگ و کشور سازنده همیشه قیمت فروش پارکت بیشتر از قیمت لمینت است. هر چه نوع چوب به کار رفته در ساخت پارکت دارای کیفیت بالاتری باشد، قیمت تایل ها هم بیشتر می شود. در سال های اخیر به دلیل کمبود منابع چوبی و حفظ جنگل ها، تولید پارکت های چوبی کاهش یافته است و تولید کنندگان توان خود را در تولید لمینت های مدرن صرف می کنند.

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در نصب

نحوه نصب پارکت و لمینت یکسان نیست و هر کدام از این کفپوش ها به طریقه خاصی در محل نصب می شوند. هر چند استفاده از پارکت چوبی در دکوراسیون داخلی محدودتر شده است اما هنوز هم بسیاری از افراد تمایل به نصب پارکت چوبی در فضای داخلی دارند. چوب ها احساس صمیمیت بیشتری در محیط القا می کنند و گرم تر هستند. برای نصب پارکت چوبی از چسب مخصوص استفاده می شود. چسب کاری پارکت ریخت و پاش زیادی دارد و کمی زمان اجرای کار را طولانی می کند. پس از چسب زدن پارکت روی آن ساب داده می شود و از یک لایه لاک برای حفظ چوب استفاده می شود. تا خشک شدن کامل چسب و لاک رویه نمی توان لوازم را روی پارکت قرار داد.

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در نصب

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در نحوه نصب بسیار مشهود است. هر قطعه از لمینت دارای شیارهایی در دورتادور است. این شیارها امکان اتصال دو قطعه ( تایل) را میسر می کند. به این ترتیب بدون استفاده از چسب می توان تایل ها را به یکدیگر متصل کرد. سرعت نصب و تمیزکاری در اجرای کف از بزرگترین مزایای کفپوش لمینت است. عدم استفاده از چسب و اتصال تایل ها با کلیک کردن یک امتیاز دیگر هم دارد. چنانچه بخشی از کفپوش آسیب دید به سادگی می توان لمینت آسیب دیده را با تایل سالم جایگزین کرد در حالیکه پارکت پوبی چنین امکانی را ندارد. از طرفی امکان جمع کردن کامل لمینت و جا به جایی آن نیز وجود دارد. در این صورت کف بدون آسیب باقی می ماند و نیازی به ترمیم ندارد.

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در برابر آب

چوب ها در اثر تماس با آب دچار تورم و بادکردگی ی شوند. استفاده از کفپوش ای چوبی نظیر پارکت در مناطق مرطوب توصیه نمی شود. به این ترتیب پارکت مناسب فضای آشپزخانه نیست و خیلی زود دچار آسیب می شود. به دلیل مقاومت کم چوب در مقابل آب و رطوبت توصیه می شود از کفپوش های مقاوم تر در این مکان ها استفاده شود. پروسه ساخت لمینت به گونه ای است تایل ها مقاومت زیادی در برابر رطوبت پیدا می کنند. چندین لایه فشرده توسط دستگاه به هم متصل شده و بافت یکپارچه لمینت را به وجود آورده اند. لمینت در برابر تماس با آب مقاومت بسیار بالاتری در مقایسه با پارکت چوبی دارد.

طول عمر و دوام پارکت و لمینت

عمده ترین تفاوت پارکت چوبی و لمینت  در دوام و مقاومت آن است. انواع پارکت با چوب طبیعی ساخته می شوند و در برابر اشیا نوک تیز آسیب می بینند. از آنجایی که پارکت ها بخشی از دکوراسیون داخلی منازل لوکس هستند همواره در معرض آسیب قرار دارند. لمینت استاندارد در برابر سایش، اشیا نوک تیز، کشیدن اشیا سنگین مقاومت بسیار بیشتری نشان می دهد. لایه محافظ روی لمینت موجب افزایش مقاومت آن شده است.

اما به لحاظ طول و عمر و دوام تفاوت پارکت چوبی و لمینت بسیار چشمگیرتر است. لمینت ها طول عمر خوبی دارند و در حدود 10 سال می توانند زینت بخش کف خانه ها باشند. این درحالی است که طول عمر پارکت چوبی به طور متوسط 40 سال تخمین زده شده است. در صورت نگهداری صحیح پارکت می تواند تا 80 سال بدون از دست داردن طرح و رنگ کیفیت خود را حفظ کند.

تفاوت پارکت چوبی و لمینت در نگهداری

پارکت ها دوست دار محیط زیست هستند زیرا به طور مستقیم از چوب درختان تولید می شوند. در ساخت و تولید لمینت از ترکیبات غیر چوبی نظیر رزین تحت فشار استفاده می شود. به این ترتیب پارکت ها در چرخه زیست محیطی به راحتی تجزیه می شوند.

اما نگهداری از کفپوش های لمینت مدرن بسیار ساده تر از پارکت چوبی است. تفاوت پارکت چوبی و لمینت به لحاظ نظافت اهمیت زیادی دارد. بدون نیاز به شوینده های قوی و تنها با یک تی نخی مرطوب می توان لمینت را تمیز کرد. اما نظافت پارکت به لحاظ آسیب پذیری در برابر آب، دشوارتر است. پارکت چوبی در بازه های زمانی مشخص نیاز به سنباده و لاک دارد.

  • افسانه رجب پور
  • فروردین 5, 1398
  • 187 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link