زمین چمن مصنوعی فوتبال

در بسیاری از ورزشگاه های بزرگ و بین المللی، به جای چمن طبیعی از چمن مصنوعی فوتبال استفاده شده است. استقبال از نصب چمن مصنوعی در زمین های هاکی، تنیس، گلف و … هر روز بیشتر می شود اما حرف و حدیث ها در مورد این کفپوش ورزشی همچنان ادامه دارد. بسیاری از افراد خرید چمن مصنوعی را برای زمین های بازی کودکان مناسب می دانند و تصور می کنند این محصول برای کودکان ساخته شده است. عده دیگری هم مشکلات بازیکنان موقع بازی را به نوع چمن ورزشگاه ربط می دهند. واقعیت اینجاست که چمن ورزشی به وضوح کیفیت بازی فوتبالیست ها را تحت تاثیر قرار می دهد اما چرا تعداد زمین چمن مصنوعی فوتبال هر روز بیشتر می شود.

زمین چمن مصنوعی فوتبال در مصاف با چمن طبیعی

از نظر فدراسیون های بین المللی و استانداردهای جهانی، هر دو زمین چمن طبیعی و زمین های فوتبال چمن مصنوعی قابل قبول هستند. نوع کفپوش زمین فوتبال می بایست طبق استانداردهای موجود انتخاب شود. از نظر قانونی هیچ تفاوتی بین این دو زمین وجود ندارد. در این مطلب به عمده ترین دلایل نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال می پردازیم:

زمین چمن مصنوعی فوتبال استاندارددر همه ایام سال می توان از زمین فوتبال استفاده کرد

دویدن بازیکنان روی زمین چمن طبیعی موجب سایش گیاه شده و به مرور برخی از قسمت های زمین خالی می شود. در واقع چمن در قسمت هایی کنده و یا خشک می شود جلوی دروازه زمین فوتبال را نگاه کنید! پس از مدتی میزان آسیب به چمن به حدی زیاد می شود که چاره ای جز تعطیلی زمین و توقف بازی ها در این مدت نیست. معمولا برای ترمیم زمین فوتبال چند ماه زمان صرف می شود.

زمین چمن مصنوعی فوتبال در مقایسه با چمن طبیعی بسیار مقاومت بیشتری دارد و در اثر دویدن و سایش کفش، آسیب نمی بیند. الیاف چمن مصنوعی طوری ساخته شده که به سادگی کنده نمی شود و بافت چمن آسیب نمی بیند. آنچه در ظاهر می بینید تنها سطح و رویه محصول است. لایه زیره چمن مصنوعی نقش موثری در حفظ کیفیت و انسجام نخ های چمن دارد. با نصب چمن مصنوعی در زمین فوتبال هرگز نیازی به تعطیلی زمین برای ترمیم قسمت های خالی نیست.

یکی دیگر از مشکلات رایج در استادیوم های فوتبال، بارش برف و باران است. در بسیاری از کشورهای جهان میزان بارش برف در حدی است که عملا زمین فوتبال تعطیل می شود. چمن مصنوعی در سرمای شدید و بارش برف، آسیب نمی بیند و بلافاصله قابل استفاد است. موقع نصب چمن مصنوعی از زهکشی مناسب برای عبور آب و نزولات جوی استفاده شده است. از طرفی جنس مترال ساخت چمن از نخ پروپیلن و دیگر پلیمرهاست که در تغییرات شدید جوی نیز دچار آسیب نمی شود.

زمین چمن مصنوعی فوتبال کم هزینه است

از هر چه بگذریم سخن پول خوشتر است! هزینه نگهداری از زمین چمن طبیعی نقطه ضعف مهمی است که نمی توان از آن گذشت. رسیدگی به چمن مثل همه گیاهان طبیعی دشوار است. برای اینکه زمین چمن فوتبال دارای شرایط خوبی باشد باید به طور مرتب چمن را آبیاری کرد. کودپاشی و چمن زنی نیز لازمه نگهداری از چمن طبیعی است. مسئولین باشگاه ها با استخدام نیروهای خدماتی برای سم پاشی، کود، آبیاری و عملیات کاشت و نگهداری از چمن طبیعی، پول زیادی صرف می کنند. همین موضوع سبب شده تا گرایش عمومی به ساخت زمین چمن مصنوعی فوتبال هر روز بیشتر از قبل باشد.

بیشتر بخوانید
نکات مهم در طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی

خرید چمن مصنوعی برای زمین فوتبال

قیمت چمن مصنوعی در مقایسه با طول عمر محصول بسیار مقرون به صرفه است. همه هزینه های خرید، نصب و نگهداری از چمن مصنوعی یکبار پرداخته می شود ولی حداقل ۱۰ سال می توان از زمین چمن مصنوعی فوتبالی استفاده کرد. بعد از این زمان نیز چنانچه زمین در شرایط مطلوبی باشد تنها قسمت های فرسوده تعویض می شوند و کل چمن نیاز به جمع آوری و تعویض ندارد. به طور ساده افراد کمتری برای نگهداری از زمین چمن مصنوعی در باشگاه کار می کنند زیرا اساسا این محصول مراقبت خاصی نیاز ندارد. بسیاری از هزینه های جانبی نظیر آبیاری و تهیه سم و کود و بذر نیز به کلی حذف می شود.

مقایسه کیفیت بازی فوتبالیست ها روی زمین چمن مصنوعی و طبیعی

دو فوتبالیست را در نظر بگیرید که اولی همیشه در زمین چمن مصنوعی فوتبال و دیگری در زمین چمن طبیعی بازی کرده باشد. بدون تردید این بازیکنان در اولین بازی روی زمین دیگری دچار مشکل می شوند. لازم است از قبل بازیکنان نسبت به شرایط زمین آمادگی داشته باشند. نورپردازی، جایگاه تماشاچیان و …. همگی روی کیفیت بازی بازیکنان تاثیر می گذارد. در مورد سطح چمن هم حتما قضیه خیلی جدی است. سطح زمین فوتبال باید صاف و یک دست بوده و دارای ناهمواری نباشد. عملیات زیرسازی قبل از نصب چمن مصنوعی برای از بین بردن مشکلات و ایرادهای زمین انجام می شود. شیب ملایم زمین برای عبور آب اضافی الزامی است. نکته مهم در مورد خود چمن است. چمن طبیعی یک گیاه با رشد همیشگی است. تضمینی برای یکسان بودن رشد گیاه در همه دانه ها وجود ندارد.

حتی کوچکترین پستی و بلندی در زمین فوتبال روی روان بودن بازی و حرکت توپ تاثیر می گذارد. الیاف چمن مصنوعی زمین فوتبال در همه قسمت ها یک سدت بوده و دارای تراکم و بلندی یکسان است. تجمع غیر عادی در هیچ قسمت از سطح چمن وجود ندارد. این محصول به صورت رول در اندازه های متفاوت تولید می شود. اگر در هنگام نصب، دقت لازم انجام شود رول ها بدون فاصله و تمیز در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

طراحی زمین چمن مصنوعی فوتبال

 از لحاظ ظاهری و فیزیکی تفاوت محسوسی بین زمین چمن مصنوعی و طبیعی وجود ندارد. اما زمین فوتبال چمن مصنوعی دارای عیوب کمتری است و در برخی از بخش ها رشد متراکم و یا کچلی زمین دیده نمی شود. به این ترتیب کنترل روی توپ به بهترین شکل امکان پذیر است. میزان انحراف توپ و خطاهای احتمالی نیز به مراتب کمتر دیده می شود.

ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال چقدر است؟

زمین چمن مصنوعی فوتبال سطح سازگارتری نسبت به چمن طبیعی دارد. میزان آسیب های ورزشی ناشی از سقوط روی زمین و ضربه به بدن بازیکنان در این زمین بسیار کمتر است. اندازه زمین فوتبال مشخص است و همه ورزشگاه های استاندارد باید این این اندازه را رعایت کنند. اندازه های طول و عرض زمین و خط کشی های پنالتی و …. همگی با توجه به قوانین فیفا تعیین می شود. اندازه های رایج عبارتند از:

  • طول زمین ۹۵ تا ۱۲۰ متر
  • عرض زمین: ۶۴ تا ۹۵ متر
  • شعاع دایره: ۱۵/۹ متر
  • ارتفاع دروازه: ۴۴/۲ متر
  • فاصله بین دو تیردروازه: ۳۲/۷ متر
  • فاصله پنالتی از خط دروازه: ۱۱ متر
  • قطر خطوط اطراف و داخل زمین: ۱۲ سانتی متر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link