جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
چمن مصنوعی باغچه

محوطه سازی با چمن مصنوعی باغچه

چمن مصنوعی باغچه از راهکارهای خلاقانه ایجاد فضای سبز است. حتی یک باغچه کوچک در ورودی مجتمع مسکونی نیز با استفاده از چمن مصنوعی تبدیل به فضایی با نشاط و دوست داشتنی می شود. زیباسازی محوطه تنها مخصوص ساختمان های مسکونی نیست. همه ساختمان های اداری و تجاری نیز می توانند با کمترین هزینه، فضایی چشم نواز را در محوطه ایجاد کنند. برای اینکه سرسبزی ماندگار و دائمی داشته باشید، از ایده های خلاقانه برای زیباسازی محوطه استفاده کنید.

ویژگی های چمن مصنوعی باغچه

این محصول به صورت رول و در متراژ تولید شده می شود. همخوانی رنگ چمن مصنوعی با گیاهان محوطه به حدی است که در نگاه اول متوجه مصنوعی بودن آن نمی شوید. با جایگزین کردن چمن مصنوعی تزئینی به جای چمن طبیعی، درصد قابل توجهی از هزینه های نگهداری باغچه کم می شود. این چمن ها به آبیاری، کوددهی، سم پاشی و هرس نیاز ندارند.

چمن مصنوعی زیبا و شکیل است. از فاصله چند متری باغچه هیچ تفاوتی با چمن طبیعی ندارد.چشم انداز زیبای باغچه ، یک فضای مرده را تبدیل به مکانی سبز و با طراوت کرده است. شکل ظاهری و زیبایی تنها ویژگی چمن مصنوعی باغچه ای نیست. 

برخی از ویژگی های چمن مصنوعی باغچه را در ادامه می خوانیم.

چمن مصنوعی برای باغچه

مقاوم در برابر اشعه خورشید

یکی از بارزترین ویژگی های چمن مصنوعی باغچه اینست که الیاف آن در برابر اشعه مضر خورشید مقاومت بالایی دارند. تغییرات دمایی و تغییر فصل تاثیری روی کیفیت و ماندگاری چمن مصنوعی ندارد. جنس این محصول نوعی پلیمر مقاوم شده است. در واقع چمن مصنوعی شبیه به پلاستیک است و در پروسه تولید با افزودن برخی مواد، مقاومت آن در برابر گرما و نور خورشید افزایش داده شده. 

به طور کلی انواع چمن مصنوعی برای فضای بیرونی طراحی شده بنابراین در شرایط آب و هوایی دچار مشکل نمی شود. سطح چمن در تابستان گرم تر از گیاه کاشته شده است ولی در حدی نیست که کفپوش دچار تغییر شکل بشود. حتی در شهرهای گرمسیری نیز می توان از کفپوش چمنی برای زیباسازی محوطه استفاده می شود. الیاف چمن مصنوعی در اثر گرما ذوب نمی شود.

بخوانید : چمن مصنوعی برای پاسیو و انتخاب بهترین مدل آن

چمن مصنوعی باغچه ای

ثبات رنگ چمن باغچه

برخلاف چمن طبیعی، این محصول در همه فصول سال، شاداب و با طراوت می ماند. خشکی یا بی آبی، سرما و گرما موجب از بین رفتن چمن مصنوعی باغچه نمی شود. رنگ های به کار رفته در چمن های استاندارد، بدون سرب بوده و هیچگونه آلودگی ایجاد نمی کند. رنگ چمن در اثر شستشو یا بارش های فصلی، تابش آفتاب و … همیشه ثابت است.

موقع خرید دقت کنید همه محصولات موجود در بازار دارای یک رنگ مشخص نیستند. برای مثال چمن مصنوعی بهاره دارای رنگ سبز سیر و تیره تری است. این رنگ دقیق شبیه به رنگ چمن های تازه روییده در فصل بهار است. نکته مهم اینکه رنگ چمن حتی پس از سال ها زیر آفتاب ماندن، تغییر نکرده و همواره ثابت است.

خرید چمن برای باغچه

قابل شستشو و نظافت

با توجه به اینکه این چمن ها در فضای بیرونی ساختمان، نصب می شوند، در معرض انواع آلودگی ها هستند. ادرار و فضولات حیوانات خانگی یکی از رایج ترین آلودگی ها روی چمن مصنوعی باغچه است. از طرفی برگ های پژمرده، گرد و خاک و … نیز سطح باغچه را کثیف می کنند. برای اینکه زمین چمن همیشه تمیز و پاکیزه باشد، حتما با جارو آشغال های بزرگ را جمع کنید. باقیماندن برگ ها و مدفوع حیوانات موجب ایجاد کپک و قارچ در روی چمن می شود.

پس از برداشتن منبع آلودگی می توانید چمن مصنوعی باغچه را با آب شستشو دهید. این چمن ها طوری نصب شده اند که آب اضافی از آن عبور می کند و سطح زمین چمن همیشه خشک است. برای از بین بردن لکه چمن مصنوعی و بوی بد از روی آن، با شوینده های خانگی آن را بشویید. این محصول قابلیت شستشو با آب و شوینده را دارد. تنها مورد مهم اینست که چمن مصنوعی را از مواد شیمیایی قوی و اسیدی دور نگهدارید.

دیزاین باغچه و حیاط

نصب سریع

دیزاین باغچه یکی از دشوارترین و وقت گیرترین پروژه ها در محوطه سازی است. در برخی مناطق امکان رشد گیاه طبیعی نیست. گاهی باغچه، نور خورشید ندارد و اغلب ساعات در سایه است. در مواردی که امکان نگهداری از گیاه طبیعی نباشد، می توان چمن مصنوعی را به سرعت در باغچه نصب کرد. رول های چمن در متراژ بالا تولید می شوند و خیلی زود محوطه باغچه، زیباسازی می شود. 

طول عمر بالای چمن باغچه

با یکبار هزینه حداقل ۱۵ سال می توانید از طراوت و زیبایی باغچه استفاده کنید. این محصول سالیان زیادی بدون افت کیفیت و تغییر در شکل ظاهری، زینت بخش باغچه تان است. معمولا باغچه جزء محوطه خصوصی خانه است و دیگران وارد آن نمی شوند. بنابراین تردد زیادی در این فضا انجام نمی شود. چمن مصنوعی زمین فوتبال در معرض فشار و تردد بسیار زیادی است ولی حداقل ۱۰ سال دوام دارد. در مورد چمن باغچه، ماندگاری محصول به مراتب بیشتر است.

خلاقیت در طراحی باغچه

سازگار با محیط زیست

چمن مصنوعی از محصولات دوست دار محیط زیست نیز تلقی می شود. برای نگهداری از چمن طبیعی، مقدار زیادی آب مصرف می شود. این آب متعلق به نسل بعدی نیز هست و نباید آن را بیهوده هدر دهیم. برای رشد گیاه کاشته شده از انواع کوهای شیمیایی استفاده می شود که در نهایت به محیط زیست وارد می شود. 

با حذف مواد شیمیایی نظیر انواع آفت کش ها و سموم شیمیایی، کود و ….. چرخه مواد آلوده کننده در زمین، قطع می شود. بسیاری از زمین های بزرگ و فضای سبز شهری در شهرهای بزرگ جهان به کفپوش های چمنی تغییر کاربری داده اند. 

دکوراسیون ارزان و مقرون به صرفه

هزینه نگهداری از چمن مصنوعی باغچه بسیار مقرون به صرفه است. در واقع این کفپوش های چمنی کالا اقتصادی هستند و نیازی به صرف هزینه مشخصی نیست. قیمت چمن مصنوعی باغچه در مقایسه با سایر متریال برای طراحی محوطه، ارزان تر است. هزینه اولیه خرید و نصب را در نظر داشته باشید. در عوض بسیاری از هزینه های نگهداری نظیر خرید آفت کش ها و کودهای شیمیایی و تخم گیاه و باغبانی و چمن زنی و …. حذف می شود. 

زمین های بزرگ ورزشگاه ها با ماشین های بزرگ شستشو داده می شوند ولی باغچه را می توانید خودتان هم تمیز کنید و هیچ هزینه ای نپردازید. در ضمن این دکوراسیون قابلیت ترکیب با گیاه طبیعی را هم دارد.

ادغام چمن مصنوعی باغچه با گیاهان طبیعی

یکی از مهم ترین مزایای محصولات تولیدی اینست که می توانید درختان قدیمی باغچه را نیز حفظ کنید. در واقع نیازی به کندن همه گل ها و گیاهان وجود ندارد. این چمن ها قابلیت برش خوردن را دارند و به سادگی می توانید آن را در سطح زمین نصب کنید. با حفظ درختان، محوطه باغچه حالت طبیعی و زیباتری پیدا می کند. برای پیک نیک و دورهمی های خانوادگی می توانید بخش اصلی باغچه را با چمن مصنوعی بپوشانید ولی در کناره ها، طراحی گیاهان طبیعی را نیز داشته باشید.

طراحی باغچه خانه

طریقه نصب چمن در باغچه

انواع چمن مصنوعی قابلیت نصب روی هر سطحی را دارند. چمن مصنوعی محوطه را می توان روی بتون و یا اسفالت نیز نصب کرد. اما چمن باغچه ای به طور مستقیم روی خاک باغچه نصب می شود. نصب چمن مصنوعی روی بستر خاک مانع نگهداری سایر گیاهان طبیعی نمی شود. اگر عملیات نصب به درستی انجام شود، تداخلی در آبیاری گیاهان طبیعی و نگهداری از چمن مصنوعی به وجود نمی آید. برای نصب این محصول نیازی به تخریب محوطه یا باغچه نیست ولی از قبل می بایست اقدامات لازم جهت زهکشی انجام شود. مراحل نصب چمن مصنوعی به این ترتیب است:

به طور معمول خاک باغچه به عمق چند سانتی متر برداشته می شود و خاک جدید جایگزین آن می شود. این خاک مانع رشد علف های هرز باغچه می شود. رشد علف ها می تواند شکل ظاهری چمن باغچه را تغییر داده و خراب کند. سپس مرحله زهکشی برای عبور آب باران و برف انجام می شود. کیفیت چمن بستگی به شیوه اصولی زهکشی و نصب چمن دارد.

مخلوطی از شن و ماسه برای زیرسازی چمن مصنوعی اجرا می شود تا سطح باغچه سفت و هموار شود. به این ترتیب حتی با راه رفتن روی چمن نیز، فرورفتگی و گودی در سطح آن ایجاد نمی شود. برای محکم کردن چمن به سطح زمین از انواع گیره و چسب مخصوص استفاده می شود. مهم ترین نکته در نصب محصول چمن اینست که رول ها درست به هم وصل شوند و خواب نخ های چمن همگی در یک جهت باشد.

دکوراسیون حیاط خلوت

قیمت چمن مصنوعی برای باغچه

هزینه نصب و قیمت چمن مصنوعی مناسب باغچه ارتباط مستقیم با پروژه مورد نظر دارد. ابعاد و اندازه آن یکی از مولفه های تاثیرگذار در قیمت تمام شده فضای سبز باغچه است. هر چقدر باغچه بزرگتر باشد، به رول های بیشتری نیاز دارید و هزینه ها افزایش خواهد داشت

این سوال را جواب داده ایم : چمن مصنوعی از کجا تهیه کنم؟

جنس محصول و تراکم الیاف آن نیز روی هزینه ها اثرگذار است. چمن های مصنوعی با الیاف متراکم تر دارای کیفیت بالاتری هستند. منظور از تراکم، تعداد گره ها در هر متر مربع است. تراکم تیغه های چمن هم در جهت افقی و هم عمودی، اهمیت دارد. زیبایی چمن مصنوعی بستگی به الیاف و تیغه های چمن دارد. متراکم بودن این تارها موجب می شود تا در نگاه اول، تصور کنید گیاه چمن طبیعی در محوطه کاشته شده است. در مورد چمن های تزئینی، تاکید اصلی روی زیبایی و ظاهر الیاف است.

قیمت چمن مصنوعی باغچه

لایه زیره چمن مصنوعی یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت چمن مصنوعی باغچه است. تیغه های چمن مصنوعی روی یک لایه محکم و مقاوم دوخت می شوند. این لایه توسط دستگاه و در مراحل نهایی به محصول افزوده می شود. لایه زیره یا بکینگ چمن مصنوعی باید دارای ضخامت و کیفیت خوبی باشد. از بین رفتن این لایه موجب گسستن تارهای بافت می شود.

محصولات استاندارد از بهترین متریال موجود ساخته شده اند. به این ترتیب ماندگاری و دوام چمن مصنوعی بیشتر می شود. با توجه به طول عمر بالای چمن باغچه ای، صرف هزینه بیشتر برای خرید محصول با کیفیت، واقعا ارزشش را دارد.

توجه: چمن مصنوعی آتش را شعله ور نمی کند ولی آتش می تواند سطح چمن را ذوب کند. برای اینکه باغچه ای زیبا و همیشه سبز داشته باشید، روی چمن مصنوعی منقل کباب را قرار ندهید. در صورت انجام این کار حتما از یک قطعه عایق برای زیر منقل استفاده کنید.

پیشنهاد ما به شما

بحران خشکسالی چند سالی است که گریبان کشور را گرفته است. هزینه نگهداری از چمن طبیعی بسیار بالاست و از طرفی بخش زیادی از منابع آبی، صرف نگهداری از چمن می شود. استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست، وظیفه همه شهروندان است. با انواع چمن مصنوعی تولید داخل می توانید باغچه ای زیبا و شکیل را طراحی کنید.

استفاده از چمن مصنوعی ظریف مصور هم زیبایی و هم کیفیت را برای شما به ارمغان می آورد و می تواند گزینه مناسبی برای چمن مصنوعی باغچه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...