جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
نگهداری از چمن مصنوعی تنیس

چمن مصنوعی تنیس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در سال ۱۹۶۴ برای اولین بار کمپانی MONSANTO‏ موفق به تولید چمن مصنوعی ورزشی شد. این کمپانی در زمینه کشاورزی و اصلاح نژاد گیاهان فعالیت داشت و تحقیقاتی را در زمینه یک ماده جایگزین برای چمن طبیعی شروع کرده بود. علت اصلی این تحقیقات، استفاده از ماده ای با کارایی شبیه به چمن طبیعی و نگهداری ساده تر بود. مهندسان مونتانستو با بررسی نیازهای رشته های ورزشی توانستند ایده ای شگفت انگیز را روانه بازار کنند.

فهرست مطالب

  دو سال بعد، چمن مصنوعی ساخت مونسانتو در یک ورزشگاه دو منظوره بیسبال – فوتبال آمریکایی نصب شد. از آن پس انواع چمن مصنوعی برای زمین فوتبال، فوتسال، راگبی، چمن مصنوعی تنیس ، گلف،کریکت، هاکی روی چمن، دو و میدانی، اسکی روی چمن مصنوعی، تیراندازی و …. نصب شد.

  نصب چمن مصنوعی در زمین های ورزشی توانست سود زیادی را برای مدیران باشگاه ها به همراه داشته باشد و به زودی در سراسر جهان استفاده از چمن مصنوعی ورزشی در ورزشگاه های کوچک و بزرگ، متداول شد. تولید چمن مصنوعی با توجه به نوع ورزش و نیاز باشگاه با اندکی تفاوت انجام می شود. برای مثال چمن ورزشی فوتبال با چمن مصنوعی تنیس یکسان نیست و دارای شکل ظاهری متفاوتی است.

   

  چمن مصنوعی تنیس چیست؟

  تنیس یک ورزش مفرح و محبوب در جهان است. توپ تنیس و یک راکت همه چیزی است که برای بازی تنیس به آن نیاز دارید. فدراسیون تنیس، باشگاه تنیس و زمین های چمن تنیس در داخل کشور نیز وجود دارد. بسیاری از باشگاه های ورزشی با نصب چمن مصنوعی تنیس شرایط مساعدی را برای بازیکنان این رشته ورزشی مهیا کرده اند. نقش زمین ورزشی در ارتقا فنی بازی و عملکرد بازیکنان بسیار مهم است.

  چمن مصنوعی زمین تنیس دارای ویژگی ها و استانداردهای خاصی است. این محصول موجب افزایش ایمنی بازیکنان شده و کارایی زمین بازی را نیز ارتقا داده است.

  چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره چیست؟

  خرید چمن مصنوعی زمین تنیس

   

  انواع چمن مصنوعی تنیس

  کفپوش های زمین تنیس  در ۳ گونه اصلی تولید شده است. هر کدام از این چمن ها به لحاظ تراکم، نرمی و شکل ظاهری با دیگر انواع چمن مصنوعی ورزشی تفاوت دارد. کیفیت چمن مصنوعی تنیس به خصوص در زمان اجرای مسابقات بسیار مهم است و می تواند کیفیت فنی مسابقه را تحت تاثیر قرار دهد.

   

  ۱ – چمن های با الیاف فیبریلِیت صاف

  ساختار این چمن مصنوعی دارای تراکم بسیار بالایی است و این یک امتیاز بزرگ برای چمن مصنوعی ورزشی است. تراکم بالا در این چمن موجب شده تا از جهت گرفتن الیاف چمن و کوبیده شدن آن در حین بازی جلوگیری شود. به این ترتیب امکان تغییر جهت در مسیر توپ به حداقل می رسد. زمین بازی تنیس نباید روی مسیر توپ تاثیرگذار باشد و روند بازی را تحت تاثیر قرار دهد.

  چمن های با الیاف فیبریلِیت صاف با ارتفاع فیلامِنت ۸ تا ۲۰ میلیمتر در بازار موجود است. هر چه ارتفاع چمن مصنوعی تنیس بیشتر باشد، خاصیت جذب ضربه آن نیز بیشتر می شود در نتیجه توپ با سرعت کمتری از چمن پرش خواهد کرد. الیاف بلندتر نرم تر هستند و در برابر برخورد توپ تنیس، واکنش کمتری نشان می دهند. اما الیاف کوتاه تر و با ارتفاع فیلامِنت ۸ در اثر تماس توپ تنیس ، موجب پرش توپ با شدت بیشتری می شوند.

   خصوصیات چمن مصنوعی فوتسال

   

  ۲- چمن های با الیاف فیبریلِیت مجعّد و پیچیده

  چمن مصنوعی تنیس با الیاف فیبریلِیت مجعّد و پیچیده ساختار کاملا متفاوتی از الیاف فیبریلِیت صاف دارد. فیلامنت های فِردار، پیچیده و به هم تنیده همراه با ساختار و بافت متراکم تر از ویژگی های این چمن مصنوعی برای زمین تنیس است. حالت مجعد و پیچیده الیاف باعث شده تا خواب چمن به هیچ جهت مشخصی نباشد.

  این موضوع در نگهداری از چمن مصنوعی در دراز مدت تاثیرگذار است. اما بارزترین مشخصه چمن های با الیاف فیبریلِیت مجعّد و پیچیده اینست که انحراف توپ و تغییر جهت حرکت توپ از روی چمن بسیار کم و محدود است. به این ترتیب نصب چمن مصنوعی تنیس با الیاف مجعد و پیچیده یکی از گزینه های مطلوب برای چمن مصنوعی باشگاه هایی است که در آن مسابقات تنیس برگزار می شود.

  چمن مصنوعی زمین تنیس

   

   

  ۳- چمن های با الیاف مونوی مجعّد و متراکم

  سومین نوع از چمن مصنوعی برای زمین تنیس شباهت زیادی با چمن طبیعی دارد و در نگاه اول متوجه تفاوت ساختار چمن نمی شوید. چمن با الیاف مونوی مجعّد و متراکم کمتر در باشگاه های تنیس کار می شود و نیاز به زیرسازی چمن مصنوعی با ماسه سلیس قبل از نصب دارد.

  برای اینکه استحکام و سختی زمین تنیس بیشتر شود و همینطور کیفیت زمین تنیس در حد استاندارد باشد لازم است تا با توجه به ارتفاع الیاف، از ماسه سیلیس استفاده شود. کیفیت زمین روی عملکرد بازکینان و پرش بیشتر توپ بسیار تاثیرگذار است بنابر این مدیران باشگاه های ورزشی سعی می کنند بهترین ساختار را برای پوشش زمین تنیس انتخاب کنند.

  چمن های با الیاف مونوی مجعّد و متراکم به شرط استفاده از شن سیلیس به مقدار کافی، استقامت و طول عمر بیشتری دارند و ایستایی و پایداری الیاف نیز بسیار بیشتر می شود.

   

  نصب چمن مصنوعی زمین تنیس

  نحوه نصب بستگی به زمین، اندازه الیاف و نوع آن دارد. در همه انواع چمن مصنوعی زمین ورزشی ابتدا زیرسازی آماده سازی زمین انجام می شود. اگر چمن روی زمین خاکی نصب می شود باید ناهمواری های زمین از قبل صاف و یکدست شود. به طور کلی نصب چمن مصنوعی ورزشی با چمن مصنوعی تزئینی تفاوت دارد که مهمترین تفاوت مربوط به مسطح سازی زمین است.

  پس از نصب چمن با توجه به ساعات استفاده از زمین ورزشی نیاز است که سطح زمین مرتب شود. به طور معمول با برس زنی سطح چمن به حالت مطلوب بر می گردد. با توجه به اینکه الیاف چمن مصنوعی تمایل به خواب دارند، در اثر ساعات طولانی بازی در زمین تنیس، خواب الیاف تغییر می کند. با برس زدن می توان جهت خواب را به کیفیت اولیه بازگرداند. با استفاده از ماشین مخصوص و در هنگامی که سطح زمین کاملا خشک است روی چمن برس زده می شود.

  برای نگهداری از چمن مصنوعی زمین ورزشی تنیس کار خاصی لازم نیست. نظافت چمن، جاروکشی با مکنده های مخصوص و برس زدن الیاف در حالت عادی انجام می شود. در صورتی که روی سطح چمن مصنوعی تنیس لکه روغن یا کثیفی دیده شود باید بدون استفاده از مواد شیمیایی قوی، آلودگی برطرف شود.

   مواد شیمیایی می تواند آسیب جدی به الیاف چمن مصنوعی زمین تنیس بزند. لکه های روغن روی چمن ناشی از کارکرد دستگاه برس زنی است که با کمی ماسه برطرف می شود.

  انواع چمن مصنوعی تنیس

   

  خرید چمن مصنوعی زمین تنیس

  خریداران چمن مصنوعی تنیس روی کیفیت این محصول تاکید زیادی دارند. نصب و اجرای چمن مصنوعی برای زمین تنیس هزینه بر است. محصولات بی کیفیت دوام چندانی ندارند و خیلی زودتر دچار فرسایش می شوند. با خرید چمن مصنوعی با تراکم بالا، کیفیت و دوام آن نیز تضمین می شود.

  چمن مصنوعی تنیس نباید تُنُک و کم تراکم باشد. به خصوص در زمین های تنیس عمومی و باشگاهی، فشار بیشتری به کف زمین وارد می شود و تعداد تردد در زمین هم به مراتب بیش از زمین های تنیس خانگی است. محصولات با تراکم پایین، کیفیت مناسبی ندارند و به همین ترتیب نمی توانند طول عمر بالایی نیز داشته باشند.

  با خرید چمن مصنوعی تنیس با تراکم بالا، خیال تان بابت کیفیت و دوام آن نیز راحت است. نکته مهم دیگر در موقع خرید، توجه به بلندی الیاف چمن مصنوعی تنیس است. به طور معمول الیاف بین ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر برای چمن مصنوعی زمین تنیس در نظر گرفته می شود.

  چمن مصنوعی بین سنگ و موزاییک

  بحث ایمن بودن پوشش کف زمین ورزشی اهمیت زیادی دارد. حتی در ورزش هایی مثل تنیس نیز، امکان آسیب ناشی از دویدن یا افتادن زیاد است. چمن مصنوعی تنیس باید دارای انعطاف پذیری زیادی باشد. استاندارد مقاومت به ضربه یکی از مولفه های تاثیرگذار در خرید چمن مصنوعی تنیس است. این ویژگی باعث می شود که فشار و آسیب کمتری به بازیکن وارد شود. در یک زمین چمن خوب و با کیفیت درصد آسیب به بازیکنان بسیار کمتر است.

  قیمت چمن مصنوعی خوب و استاندارد اندکی بالاتر است ولی ارزش هزینه کردن را دارد. با یک بار صرف هزینه می توانید سالیان سال از زمین تنیس مطلوب و با کارایی مناسبی استفاده کنید.

  ۱۸ دیدگاه برای “چمن مصنوعی تنیس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟”

  1. روزبه کلانتری گفت:

   سلام برای آماده سازی و زیرسازی اجرای چمن مصنوعی زمین تنیس چه کارهایی باید انجام بشه؟
   آیا این کار بر عهده کارفرماست، یا توسط تیم نصب انجام می شود؟

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقت بخیر جناب کلانتری این کار رو بعد از خرید تیم نصب شرکت گامان تزیین جاوید انجام میدن به صورت کامل و مشکلی نداره

  2. عرض ادب و احترام.
   آیا میتوان برای استحکام و دوام بیشتر چمن مصنوعی زمین تنیس کاری انجام داد؟
   اگر راهکاری داره ممنون میشم راهنمائی کنید.

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقت بخیر باید از متخصص نصب چمن مصنوعی تنیس کمک بگیرید.

  3. سوشا ابراهیمی گفت:

   وقتتون بخیر.
   من از شما برای تجهیز ۲ زمین تنیس چمن مصنوعی خریداری کردم.
   واقعا از تمام چمن هایی که در زمین تنیس های دیگر دیده بودم، بهتر بود. خوشحالم که با تیم شما آشنا شدم.

   • پیام اسمی گفت:

    سلام ارادت خدمت آقای ابراهیمی گرامی
    خوشحالیم که مورد رضایت بوده امیدوارم در پروژه های آتی هم بتونیم کمکتون کنیم.
    از ثبت نظرتون هم بسیار خرسند شدیم.

  4. آرمین قلیزاده گفت:

   سلام برای نصب چمن مصنوعی زمین تنیس هم باید با شما هماهنگ کنیم؟
   ممنون میشم هزینه نصب رو بگید.

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقت بخیر بله در صورتی که چمن زمین تنیس رو از ما خریده باشید تیم نصب حرفه ای هم میتونیم خدمتتون اعزام کنیم.

  5. سلام وقت بخیر.
   ممنون میشم اگه قیمت بهترین چمن مصنوعی زمین تنیس که موجود دارید رو اعلام کنید.

   • پیام اسمی گفت:

    سلام عرض ادب خانم فتاحی گرامی
    میشه لطفا برای ما واتس اپ کنید که زمینتون روباز هست یا سرپوشیده که مدل مناسب رو برای زمین تنیستون اعلام کنم

  6. زمین تنیس هایی که توی گامان تزئین هستند خیلی خوب هستند
   متاسفانه من هر چقدر تلاش می کنم که بتونم رزرو کنم نمی تونم چون خیلی سریع پر میشن

   • پیام اسمی گفت:

    سلام دوست عزیز متوجه منظورتون نشدم ما چمن مصنوعی زمین تنیس کار میکنیم خود زمین رو رزرو نداریم

  7. زمین تنیس هایی که توی گامان تزئین هستن می گن خیلی کیفیت بالایی دارن و قیمت هاشون هم خوبه

  8. مجتبی مجتهدی گفت:

   سلام وقت بخیر برای خرید چمن مصنوعی زمین تنیس باید با کدام شماره تماس بگیرم؟؟ یک مجموعه ورزشی ۱۵۰۰ متری دارم که ۲ تا زمین تنیس داخلش دراوردم ممنون میشم راهنماییم بفرمایید

   • پیام اسمی گفت:

    وقت بخیر جناب مجتهدی
    با شماره ۰۲۱۸۸۱۷۶۲۵۵

  9. حمید بزرگمهر گفت:

   برای یک زمین تنیس کوچک روباز چمن مصنوعی میخواستم ممنون میشم راهنماییم کنید

   • پیام اسمی گفت:

    سلام و عرض ادب جناب بزرگمهر.
    چمن مصنوعی برای زمین تنیس لازمه ویژگی های خاصی داشته باشه که در این مطلب بهش ذکر شده. شما میتونید برای مشاوره فرم رو پرکنید یا با ما تماس بگیرید تا کارشناسان راهنمایی کنند

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...
  مقایسه محصولات
  لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!