نگهداری از چمن مصنوعی تنیس

در سال ۱۹۶۴ برای اولین بار کمپانی MONSANTO‏ موفق به تولید چمن مصنوعی ورزشی شد. این کمپانی در زمینه کشاورزی و اصلاح نژاد گیاهان فعالیت داشت و تحقیقاتی را در زمینه یک ماده جایگزین برای چمن طبیعی شروع کرده بود. علت اصلی این تحقیقات، استفاده از ماده ای با کارایی شبیه به چمن طبیعی و نگهداری ساده تر بود. مهندسان مونتانستو با بررسی نیازهای رشته های ورزشی توانستند ایده ای شگفت انگیز را روانه بازار کنند. دو سال بعد، چمن مصنوعی ساخت مونسانتو در یک ورزشگاه دو منظوره بیسبال – فوتبال آمریکایی نصب شد. از آن پس انواع چمن مصنوعی برای زمین فوتبال، فوتسال، راگبی، چمن مصنوعی تنیس ، گلف،کریکت، هاکی روی چمن، دو و میدانی، اسکی روی چمن مصنوعی، تیراندازی و …. نصب شد.

نصب چمن مصنوعی در زمین های ورزشی توانست سود زیادی را برای مدیران باشگاه ها به همراه داشته باشد و به زودی در سراسر جهان استفاده از چمن مصنوعی ورزشی در ورزشگاه های کوچک و بزرگ، متداول شد. تولید چمن مصنوعی با توجه به نوع ورزش و نیاز باشگاه با اندکی تفاوت انجام می شود. برای مثال چمن ورزشی فوتبال با چمن مصنوعی تنیس یکسان نیست و دارای شکل ظاهری متفاوتی است.

چمن مصنوعی تنیس چیست؟

تنیس یک ورزش مفرح و محبوب در جهان است. توپ تنیس و یک راکت همه چیزی است که برای بازی تنیس به آن نیاز دارید. فدراسیون تنیس، باشگاه تنیس و زمین های چمن تنیس در داخل کشور نیز وجود دارد. بسیاری از باشگاه های ورزشی با نصب چمن مصنوعی تنیس شرایط مساعدی را برای بازیکنان این رشته ورزشی مهیا کرده اند. نقش زمین ورزشی در ارتقا فنی بازی و عملکرد بازیکنان بسیار مهم است.

انواع چمن مصنوعی تنیس

کفپوش های زمین تنیس  در ۳ گونه اصلی تولید شده است. هر کدام از این چمن ها به لحاظ تراکم، نرمی و شکل ظاهری با دیگر انواع چمن مصنوعی ورزشی تفاوت دارد. کیفیت چمن مصنوعی تنیس به خصوص در زمان اجرای مسابقات بسیار مهم است و می تواند کیفیت فنی مسابقه را تحت تاثیر قرار دهد.

۱ – چمن های با الیاف فیبریلِیت صاف

ساختار این چمن مصنوعی دارای تراکم بسیار بالایی است و این یک امتیاز بزرگ برای چمن مصنوعی ورزشی است. تراکم بالا در این چمن موجب شده تا از جهت گرفتن الیاف چمن و کوبیده شدن آن در حین بازی جلوگیری شود. به این ترتیب امکان تغییر جهت در مسیر توپ به حداقل می رسد. زمین بازی تنیس نباید روی مسیر توپ تاثیرگذار باشد و روند بازی را تحت تاثیر قرار دهد.

چمن های با الیاف فیبریلِیت صاف با ارتفاع فیلامِنت ۸ تا ۲۰ میلیمتر در بازار موجود است. هر چه ارتفاع چمن مصنوعی تنیس بیشتر باشد، خاصیت جذب ضربه آن نیز بیشتر می شود در نتیجه توپ با سرعت کمتری از چمن پرش خواهد کرد. الیاف بلندتر نرم تر هستند و در برابر برخورد توپ تنیس، واکنش کمتری نشان می دهند. اما الیاف کوتاه تر و با ارتفاع فیلامِنت ۸ در اثر تماس توپ تنیس ، موجب پرش توپ با شدت بیشتری می شوند.

۲- چمن های با الیاف فیبریلِیت مجعّد و پیچیده

چمن مصنوعی تنیس با الیاف فیبریلِیت مجعّد و پیچیده ساختار کاملا متفاوتی از الیاف فیبریلِیت صاف دارد. فیلامنت های فِردار، پیچیده و به هم تنیده همراه با ساختار و بافت متراکم تر از ویژگی های این چمن مصنوعی برای زمین تنیس است. حالت مجعد و پیچیده الیاف باعث شده تا خواب چمن به هیچ جهت مشخصی نباشد. این موضوع در نگهداری از چمن مصنوعی در دراز مدت تاثیرگذار است. اما بارزترین مشخصه چمن های با الیاف فیبریلِیت مجعّد و پیچیده اینست که انحراف توپ و تغییر جهت حرکت توپ از روی چمن بسیار کم و محدود است. به این ترتیب نصب چمن مصنوعی تنیس با الیاف مجعد و پیچیده یکی از گزینه های مطلوب برای باشگاه هایی است که در آن مسابقات تنیس برگزار می شود.

بیشتر بخوانید
چمن مصنوعی تزئینی چیست و چه کاربردی دارد؟

فروش چمن مصنوعی تنیس۳- چمن های با الیاف مونوی مجعّد و متراکم

سومین نوع از چمن مصنوعی برای زمین تنیس شباهت زیادی با چمن طبیعی دارد و در نگاه اول متوجه تفاوت ساختار چمن نمی شوید. چمن با الیاف مونوی مجعّد و متراکم کمتر در باشگاه های تنیس کار می شود و نیاز به زیرسازی با ماسه سلیس قبل از نصب دارد. برای اینکه استحکام و سختی زمین تنیس بیشتر شود و همینطور کیفیت زمین تنیس در حد استاندارد باشد لازم است تا با توجه به ارتفاع الیاف، از ماسه سیلیس استفاده شود. کیفیت زمین روی عملکرد بازکینان و پرش بیشتر توپ بسیار تاثیرگذار است بنابر این مدیران باشگاه های ورزشی سعی می کنند بهترین ساختار را برای پوشش زمین تنیس انتخاب کنند. چمن های با الیاف مونوی مجعّد و متراکم به شرط استفاده از شن سیلیس به مقدار کافی، استقامت و طول عمر بیشتری دارند و ایستایی و پایداری الیاف نیز بسیار بیشتر می شود.

نصب چمن مصنوعی زمین تنیس

نحوه نصب بستگی به زمین، اندازه الیاف و نوع آن دارد. در همه انواع چمن مصنوعی زمین ورزشی ابتدا زیرسازی و آماده سازی زمین انجام می شود. اگر چمن روی زمین خاکی نصب می شود باید ناهمواری های زمین از قبل صاف و یکدست شود. به طور کلی نصب چمن مصنوعی ورزشی با چمن مصنوعی تزئینی تفاوت دارد که مهمترین تفاوت مربوط به مسطح سازی زمین است.

پس از نصب چمن با توجه به ساعات استفاده از زمین ورزشی نیاز است که سطح زمین مرتب شود. به طور معمول با برس زنی سطح چمن به حالت مطلوب بر می گردد. با توجه به اینکه الیاف چمن مصنوعی تمایل به خواب دارند، در اثر ساعات طولانی بازی در زمین تنیس، خواب الیاف تغییر می کند. با برس زدن می توان جهت خواب را به کیفیت اولیه بازگرداند. با استفاده از ماشین مخصوص و در هنگامی که سطح زمین کاملا خشک است روی چمن برس زده می شود.

برای نگهداری از چمن مصنوعی زمین ورزشی تنیس کار خاصی لازم نیست. نظافت چمن، جاروکشی با مکنده های مخصوص و برس زدن الیاف در حالت عادی انجام می شود. در وصرتی که روی سطح چمن مصنوعی تنیس لکه روغن یا کثیفی دیده شود باید بدون استفاده از مواد شیمیایی قوی، آلودگی برطرف شود. استفاده از مواد شیمیایی می تواند آسیب جدی به الیاف چمن مصنوعی زمین تنیس بزند. لکه های روغن روی چمن ناشی از کارکرد دستگاه برس زنی است که با کمی ماسه برطرف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link