جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره

چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره چیست؟

انتخاب کفپوش مناسب با توجه به کاربری فضا اهمیت زیادی دارد. برای مثال بهترین کفپوش های چوبی را در نظر بگیرید. این متریال اصلا مناسب زمین های ورزشی نیست ولی برای ساختمان های مسکونی بسیار ایده آل است. در صورتی که همین زمین را می توانید با انواع چمن مصنوعی ورزشی پوشش دهید تا کیفیت زمین ارتقا پیدا کند. البته هنوز هم نمی توانید یک نوع چمن را در همه زمین های ورزشی نصب کنید.

برای پوشش پیست دو و میدانی، زمین بازی گلف، زمین بیس بال، راگبی، زمین بدمینتون، چمن مصنوعی زمین فوتبال، چمن فوتسالی، زمین والیبال، چمن زمین ، هاکی روی چمن و حتی زمین اسکی روی چمن می توان از چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره استفاده کرد. این محصول جایگزین خوبی برای چمن طبیعی است و بسیاری از مشکلات گیاه کاشته شده را ندارد.

در مورد مزایای چمن مصنوعی بیشتر بدانید

با حذف عملیات چمن زنی، آبیاری، کوددهی، سم پاشی و …. دیگر مواردی که در زمین های چمن طبیعی لازم است، مقدار زیادی از بودجه باشگاه صرفه جویی می شود. چمن مصنوعی ورزشی در مقایسه با چمن مصنوعی تزئینی تفاوت هایی دارد. این چمن ها بر حسب نوع رشته ورزشی با شکل ظاهری و خصوصیات فیزیکی متفاوتی تولید می شوند. برای مثال چمن مصنوعی زمین دو و میدانی حتی دارای رنگ متفاوتی است و همیشه سبز، کار نمی شود.

چمن مصنوعی چند منظوره

چمن مصنوعی ورزشی چیست؟

چمن مصنوعی نوعی بستر پلیمری با الیاف سنتز شده است. این الیاف توسط بافت با ماشین به هم اتصال دارند. شکل ظاهری این الیاف سنتزی تا حدود بسیار زیادی شبیه به چمن طبیعی ورزشگاه است. ارتفاع پایل در الیاف دارای بلندی و کوتاهی متنوعی است. اصولا این محصولات برای فضای بیرون ساخته شده اند و با تغییرات آب و هوایی سازگاری دارند.

با توجه به بحران کم آبی و مشکلات زیست محیطی، نصب چمن مصنوعی ورزشی دو منظوره در زمین های باز ورزشی بسیار رایج است. نسل اولیه این محصولات بسیار زمخت و غیر منعطف بودند و حتی ظاهر مناسبی هم نداشتند. به مرور تکنولوژی بافت و تولید چمن مصنوعی پیشرفت هایی را تجربه کرده است تا جایی که این روزها از روی ظاهر نمی توانید فرق چمن مصنوعی ورزشگاه با چمن کاشته شده را تشخیص دهید.

در مدل های جدیدتر از نخ مرغوب تر و الیاف رنگی استفاده شده است. بافت با الیاف قهوه ای و زرد رنگ در لابلای نخ سبز رنگ، ظاهر طبیعی تری به این چمن ها داده. به طوری که تصور می کنید ورزشگاه دارای چمن طبیعی است و در برخی قسمت ها اندکی چمن خشکیده و پژمرده است. این ویژگی سبب شده تا رنگ تصنعی سبز تک رنگ چمن، به طرز شگفت انگیزی به سمت و سوی رنگ طبیعی چمن پیش برود.

چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره مناسب چه مکان هایی است؟

این محصولات ویژه زمین های ورزشی باز و سر پوشیده تولید می شوند. شرکت های تولید کننده بر حسب نیازهای اختصاصی در هر ورزش، برخی المان های خاص را به محصول نهایی اضافه می کنند. در همه زمین های ورزشی استاندارد می توان این نوع چمن های ورزشی را نصب کرد.

جنس خاک منطقه و یا ناهمواری سطوح و هر مورد دیگری مانعی در نصب چمن مصنوعی ایجاد نمی کند. برای زمین های ورزشی ابتدا سطح زمین بازی، آماده سازی می شود تا برای ورزش مورد نظر مناسب باشد. برای مثال هم در زمین فوتسال و هم زمین فوتبال از این نوع چمن مصنوعی ورزشی استفاده می شود. در هر دو مورد لازم است تا زمین چمن کاملا هموار و یکپارچه باشد.

باور غلط درباره چمن مصنوعی

چمن مصنوعی ورزشی برای زمین فوتبال

چمن مصنوعی زمین فوتبال از پر کاربردترین کفپوش های ورزشی است. برندهای تولید کننده این محصول باید استانداردهای مورد تایید فیفا را رعایت کنند در غیر این صورت چمن ورزشی باشگاه برای مسابقات جهانی، مناسب نیست. مقررات سخت گیرانه ای برای باشگاه های فوتبال که در آن بازی های بین المللی برگزار می شود، وجود دارد. این قوانین شامل کفپوش ها و چمن زمین ورزش هم هست.

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی ورزشی به خصوص در زمین فوتبال بسیار مهم است. اگر الیاف چمن مصنوعی بیش از ۴ سانتی متر باشد بازیکنان باید از کفش های استوک دار مخصوص استفاده کنند ولی برای الیاف چمن با ارتفاع بیش از ۲.۵سانتی متر می توان انواع کفش های اسپرت استاندارد را به پا کرد. ارتفاع الیاف چمن در برگشت توپ نیز تاثیرگذار است. در ورزش های نظیر تنیس از الیاف با ارتفاع تا ۲ سانتی متر استفاده می شود و کارایی فوق العاده ای دارد.

جنس الیاف چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره

برای اینکه چمن مصنوعی ورزشگاه دارای استانداردهای لازم باشد باید از الیاف مناسب تولید شود. بهترین الیاف برای فضای باز، نخ پلی اتیلن و پلی پروپیلن هستند. این الیاف ایمنی لازم را برای بازکینان فراهم می کنند. به طوری که خطر کوفتگی و ضرب دیدگی و دیگر آسیب های جسمی بسیار کاهش پیدا می کند.

چمن مصنوعی دو میدانی

الیاف پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی از معروف ترین و پر کاربردترین پلاستیک های تولید شده است. از این متریال برای ساخت کیسه های پلاستیکی، بطری های مایعات و …. استفاده می شود. برای اینکه گرانول های پلی اتیلن خام آماده تولید چمن مصنوعی شود، گرانول ها در کوره ذوب می شوند. پس از ذوب شدن و افزودن رنگ به پلی اتیلن، سایر مواد اختصاصی نظیر مواد ضد آتش به مخلوط افزوده خواهد شد.

این ماده جهت افزایش مقاومت چمن مصنوعی ورزشی در برابر گرمای شدید و اشعه مستقیم نور خورشید، اضافه می شود. محصولات تولید شده جدید قادر به تحمل گرمای بالایی هستند. حتی در شهرهای جنوب کشور و گرمای تابستان نیز، تست کیفیت چمن مصنوعی ورزشی با موفقیت انجام شده است.

الیاف پلی پروپیلن

پلی پروپیلن در ساخت محصولات چمنی با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا استفاده می شود. ترکیب ماده اولیه با فیلر و برخی مواد منجر به تولید محصول نهایی چمن مصنوعی ورزشی با الیاف پلی پروپیلن می شود. الیاف فیلر به کار رفته در تولید محصول، نقش محافظتی را دارد. این لایه برای تقویت ساختار چمن مصنوعی و افزایش طول عمر آن، به ترکیب مواد اولیه افزوده می شود.

الیاف پلی پروپیلن در تولید چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره با مقاومت بالا به کار می رود. ضریب سایش و فرسایش این محصول بسیار بالاست و به این سادگی ها، سطح چمن مصنوعی دچار آسیب نمی شود. این ویژگی برای زمین های ورزشی با ترافیک بالا یک امتیاز بزرگ است.

انواع چمن مصنوعی برای فضای باز

ویژگی های چمن مصنوعی ورزشی

 • چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره طول عمر بالایی دارد و حداقل برای مدت ۱۰ سال قابل استفاده و بهره برداری است. با توجه به میزان تردد در زمین ورزشی، سال های بسیار طولانی تری می توان از کفپوش چمنی ورزشگاه استفاده کرد.
 • استفاده نامحدود از زمین بازی در همه فصول سال، بدون نیاز به استراحت از ویژگی های انحصاری چمن مصنوعی ورزشی است. بارش برف و باران یا تابستان مستقیم نور خورشید نمی تواند روی زمین بازی تاثیر بدی داشته باشد.
 • چمن مصنوعی ورزشی به طور یکنواخت در سطح زمین قرار گرفته و کاملا یکدست و هموار است.
 • بدون در نظر گرفتن دمای هوا در شرایط مختلف آب و هوایی می توان از چمن مصنوعی ورزشی برای زمین های بازی استفاده کرد. از این نظر تفاوتی بین موقعیت جغرافیایی زمین بازی وجود ندارد. حتی در مکان های سایه نیز می توان از این محصول استفاده کرد. بر خلاف چمن طبیعی، این چمن های همیشه سبز نیازی به نور ندارند.
 • چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره در برابر سایش بسیار مقاوم است و در اثر تردد و رفت و آمد بازیکنان آسیب نمی بیند. تنها نقطه ضعف این چمن ها، اشیا نوک تیز و برنده است. حتی برای تمیز کردن سطح چمن مصنوعی نیز نباید از چنگک های فلزی استفاده کرد.
 • در صورت نصب حرفه ای، سرسبزی و زیبایی چمن مصنوعی در همه شرایط حفظ شده و نیاز به ترمیم و بازسازی ندارد. حتی پس از سال ها و در صورت آسیب دیدگی برخی مناطق نظیر جلوی دروازه زمین فوتبال و …. می توان قسمت آسیب دیده را تعویض کرد. بنابراین نیازی به تعویض پوشش کامل ورزشگاه نیست.
 • نصب و اجرای چمن مصنوعی ورزشی بسیار ساده و راحت است. چمن مصنوعی قابل اجرا بر روی سطوح خانگی، آسفالت، موزاییک و … می باشد. در زمین های نرم یا سخت نوع نصب تفاوت دارد ولی در نهایت کیفیت زمین ورزشی همیشه در حد استاندارد است.

 آشنایی با مراحل نصب چمن مصنوعی 

 • نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی بسیار کم هزینه است. بر خلاف چمن طبیعی، چمن مصنوعی نیاز به آبیاری، سم پاشی و ترمیم ندارد. صرفه جویی در مصرف آب رسالت مهمی است که با استفاده از چمن مصنوعی در باشگاه ورزشی، دست یافتنی است.
 • ایمنی در زمین های ورزشی شاخصه مهمی است که با نصب چمن مصنوعی می توان به آن رسید. سطح چمن و الیاف چمن مانع از آسیب جدی به بازیکنان می شود.
 • نظافت چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره هیچ تفاوتی با چمن مصنوعی تزئینی ندارد. این محصولات قابلیت شستشو با آب را دارند و در صورت لزوم می توان از شوینده های خانگی برای نظافت و لکه بری استفاده کرد.

قیمت چمن مصنوعی ورزشی

روش های مختلف نصب چمن مصنوعی ورزشی

نصب و اجرای چمن مصنوعی، به اندازه جنس و کیفیت محصول اهمیت دارد. با خرید بهترین برند چمن مصنوعی کار تمام نمی شود تا زمنی که نصب و زیرسازی کفپوش به درستی انجام نشود، زمین بازی آماده نیست. در همه زمین های ورزشی لازم است تا قبل از نصب چمن مصنوعی، عملیات زهکشی برای عبور آب به مجرای فاضلاب انجام شود. اگر این مورد نادیده گرفته شود پس از هر بارش برف و باران، سطح چمن دچار آبگرفتگی می شود. برای جلوگیری از این مشکل ابتدا سطح زمین آماده سازی می شود.

پس از خارج کردن گیاهان طبیعی نوبت به تسطیح و آماده سازی زمین برای نصب کفپوش می رسد. دو روش زیرسازی با توجه به شرایط زمین، بیشتر استفاده می شود. گاهی لازم است تا یک شیب ملایم برای هدایت آب به مجرای فاضلاب در نظر گرفته شود. در این صورت آب به داخل زمین فرو نمی رود بلکه به طور کامل از محوطه بازی خارج می شود.

زیرسازی چمن مصنوعی را فراتر از حد انتظار یاد بگیرید.

رایج ترین سیستم های نصب چمن ورزشی

با توجه به نوع کاربری زمین ورزشی معمولا ازیکی از این روش ها برای نصب چمن مصنوعی در نظر گرفته می شود. در این مورد تصمیم گیرنده، نصاب است که می تواند طبق تجارب قبلی، بهترین شیوه را انتخاب کند.

الف – سیستم شنی: در زمین هایی که برگشت توپ نقش مهمی دارد از سیستم شنی چمن مصنوعی استفاده می شود. همه زمین های تنیس و بیس بال به این شیوه کار شده اند.

ب- سیستم بدون شن: برای چمن مصنوعی گلف و هاکی از چمن مصنوعی چند منظوره با بافت متراکم و بدون پر کننده استفاده می شود.

ج- ترکیب شن و گرانول: بازی های رسمی فوتبال و بیس بال در زمین چمن مورد تایید فدراسیون بین المللی فوتبال انجام می شود. ترکیب شن و گرانول در اجرای چمن مصنوعی، از لحاظ کیفیت عملکرد و ظاهر مورد تایید فدراسیون فوتبال است. این سیستم شباهت زیادی با زمین چمن طبیعی دارد.

چمن مصنوعی در باشگاه

قیمت چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره چقدر است؟

چمن مصنوعی به صورت رول تولید می شود. عرض رول ها متفاوت است. رول های عریض تر سطح بیشتری را پوشش می دهند و قیمت بالاتری دارند. موقع خرید چمن مصنوعی ورزشی به جنس و استانداردهای ساخت محصول دقت کنید. کفپوش های ارزان قیمت و فاقد کیفیت خیلی زود، فرسوده می شوند. این موارد روی قیمت چمن مصنوعی تاثیر می گذارد:

تراکم الیاف چمن مصنوعی

الیاف همان نخ به کار رفته در بافت و تولید چمن مصنوعی هستند. جنس الیاف از نخ پلیمری( پروپیلن و پلی اتیلن) است. در محصولاتی که تراکم بالاتری دارند، مواد اولیه بیشتری به کار رفته و گران تر است. این موضوع روی وزن چمن مصنوعی در هر متر مربع نیز تاثیرگذار است. محصولات سبک تر، دارای تراکم کمتر و قیمت پایین تری هستند.

ضخامت بکینگ چمن مصنوعی ورزشی

این لایه سیاه رنگ در زیر کفپوش قرار دارد. الیاف پس از بافت، بر روی بکینگ دوخت می شوند. هر چقدر ضخامت این لایه بیشتر باشد، دوام و ماندگاری چمن مصنوعی هم بیشتر خواهد شد. بکینگ های کم ضخامت استحکام خوبی ندارند و خیلی زود آسیب می بینند. یک محصول با کیفیت حداقل ۱۰ سال در زمین ورزشی کارایی دارد.

برای دیدن مدل های کفپوش ورزشی به صفحه لینک شده مراجعه کنید.

آلبوم جدید محصولات چمن مصنوعی را در فروشگاه دیده اید؟

بعد از انتخاب مدل چمن مصنوعی ورزشی خود می توانید بوسیله مشاوران حرفه ای گامان تزئین جاوید در مورد اندازه گیری و نصب سوال کنید. در صورتی که هنوز مدل خاصی را انتخاب نکردید می توانید از ما راهنمایی بگیرید.

انواع بهترین چمن مصنوعی ورزشی برای زمین فوتبال، فوتسال، زمین تنیس گلف و… برای هر کدام نیاز به چمن مصنوعی مخصوص خودش را دارید و نمی توان از مدلی که برای زمین فوتبال استفاده می کنید برای زمین های ورزشی دیگر استفاده کنید.

پس از انتخاب و مشاوره با کارشناسان شرکت گامان تزئین جاوید مساحت فضای شما توسط خودتان و یا کارشناسان ما اندازه گیری می شود و برای شما برآورد هزینه در خصوص چمن مصنوعی ورزشی تان صورت می گیرد و بعد از خرید نهایی شما ارسال محصول و نصب آن طبق زمان هماهنگ شده صورت می گیرد.

۱۳ دیدگاه برای “چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره چیست؟”

 1. سلام میشه درباره تفاوت های چمن مصنوعی ورزشی های مختلف کمی توضیح بدید؟
  برای فوتبال بهترین چمن مصنوعی باید چه ویژگی هایی داشته باشه؟

  • پیام اسمی گفت:

   سلام وقت بخیر برای فوتبال لازم هست که استاندارد فیفا و ایران رو باهم داشته باشه البته اصل کار استاندارد فیفا هست. تراکم به گره های طولی اون ها بستگی داره و برای ارتفاع هم ۵۰ میل مناسب ترین می باشد.

 2. سلام آیا محصولات فروشگاه شما به طور خاص چمن مصنوعی ورزشی دارای گارانتی هست؟ میشه مدت زمان گارانتی و مواردی که شامل گارانتی میشه رو بفرمائید. سپاس

  • پیام اسمی گفت:

   سلام جناب لولائی بسته به جنسی که مورد انتخاب شما قرار میگیره کارهای ما شامل گارانتی میشه چه چمن مصنوعی های ورزشی و چه کفپوش های ورزشی

 3. رضا خدایی گفت:
  نقاط قوت
  • سرعت ارسال
  • قیمت عالی
  • زیبایی و کیفیت

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت تیم حرفه‌ای گامان.
  من از شما چمن مصنوعی ورزشی تهیه کردم.
  میخوام به دوستان بگم که قیمت فروشگاه شما از همه جا مناسب تره. اصلا شک نکنن. من خیلی تحقیق کردم و در نهایت شما رو انتخاب کردم. ممنون از شما

  • پیام اسمی گفت:

   سلام جناب خدایی ممنونم از اینکه نظرتون رو برای ما به ثبت رسوندید باعث افتخار بود با مجموعه شما همکاری داشتیم و این پروژه بزرگ و سخت رو به خوبی پیش بردیم. ارادتمندیم

 4. سلام وقتتون بخیر.
  من در حیاط خانه یه زمین برای بازی های مختلف میخوام درست کنم. آیا شما استفاده از چمن مصنوعی ورزشی رو برای این کار توصیه می کنید؟
  اگر نه میشه بگید چه محصولی رو خریداری کنم؟

 5. سلام ممنون بابت این مقاله عالی.
  یه سوال دارم ازتون بهترین چمن مصنوعی ورزشی چه قیمتی داره؟
  با چمن مصنوعی روف گاردن چه فرقی داره؟

  • پیام اسمی گفت:

   سلام عرض ادب بستگی به نوع ورزشی مدل چمن مصنوعی متفاوت هست جناب سلیمی. تمامی زمین های تنیس، فوتبال، فوتسال، بسکتبال و والیبال مدل ها کمی متفاوت هست مدل زمینتون رو بفرمایید بیزحمت

 6. سجاد شریفی گفت:

  سلام خسته نباشید انواع چمن مصنوعی ورزشی هاتون برای سالن بدن سازی رو میخواستم برای یک سالن ۴۲ مترمربعی کوچیک هست که در فضای بیرونی قرار داره بنابراین مهمه که ضد آبو آفتاب هم باشه

  • پیام اسمی گفت:

   سلام جناب شریفی بله مدل های ۱۰ میل و ۲۵ میل ما قابل استفاده هست کاملا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

سبد خرید

درحال بارگذاری ...