چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره

چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره نوعی پوشش کف تولید شده برای زمین های بازی است که جایگزین خوبی برای چمن طبیعی شده است. برای پوشش پیست دو و میدانی، زمین بازی گلف، زمین بیس بال، راگبی، زمین بدمینتون، چمن مصنوعی فوتبال، چمن فوتسالی، زمین والیبال، زمین ورزشی تنیس، هاکی روی چمن و حتی زمین اسکی روی چمن می توان از چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره استفاده کرد.

ارتفاع الیاف چمن مصنوعی ورزشی به خصوص در زمین فوتبال بسیار مهم است. اگر الیاف چمن مصنوعی بیش از 4 سانتی متر باشد بازیکنان باید از کفش های استوک دار مخصوص استفاده کنند ولی برای الیاف چمن با ارتفاع بیش از 2.5سانتی متر می توان انواع کفش های اسپرت استاندارد را به پا کرد. ارتفاع الیاف چمن در برگشت توپ نیز تاثیرگذار است. در ورزش های نظیر تنیس از الیاف با ارتفاع تا 2 سانتی متر استفاده می شود و کارایی فوق العاده ای دارد.

ویژگی های چمن مصنوعی ورزشیویژگی های چمن مصنوعی ورزشی

  • چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره طول عمر بالایی دارد و حداقل برای مدت 10 سال قابل استفاده و بهره برداری است.
  • استفاده نامحدود از زمین بازی در همه فصول سال، بدون نیاز به استراحت از ویژگی های انحصاری چمن مصنوعی ورزشی است.
  • چمن مصنوعی ورزشی به طور یکنواخت در سطح زمین قرار گرفته و کاملا یکدست و هموار است.
  • بدون در نظر گرفتن دمای هوا در شرایط مختلف آب و هوایی می توان از چمن مصنوعی ورزشی برای زمین های بازی استفاده کرد. از این نظر تفاوتی بین موقعیت جغرافیایی زمین بازی وجود ندارد.
  • چمن مصنوعی ورزشی چند منظوره در برابر سایش بسیار مقاوم است و در اثر تردد و رفت و آمد بازیکنان آسیب نمی بیند.
  • در صورت نصب حرفه ای، سرسبزی و زیبایی چمن مصنوعی در همه شرایط حفظ شده و نیاز به ترمیم و بازسازی ندارد.
  • نصب و اجرای چمن مصنوعی ورزشی بسیار ساده و راحت است. چمن مصنوعی قابل اجرا بر روی سطوح خانگی، آسفالت، موزاییک و … می باشد.
  • نگهداری از چمن مصنوعی ورزشی بسیار کم هزینه است. بر خلاف چمن طبیعی، چمن مصنوعی نیاز به آبیاری، سم پاشی و ترمیم ندارد. صرفه جویی در مصرف آب رسالت مهمی است که با استفاده از چمن مصنوعی در باشگاه های ورزشی، دست یافتنی است.
  • ایمنی در زمین های ورزشی شاخصه مهمی است که با نصب چمن مصنوعی می توان به آن رسید. سطح چمن و الیاف چمن مانع از آسیب جدی به بازیکنان می شود.
بیشتر بخوانید
چمن مصنوعی برای بالکن

انواع سیستم های چمن مصنوعی ورزشی

الف – سیستم شنی: در زمین هایی که برگشت توپ نقش مهمی دارد از سیستم شنی چمن مصنوعی استفاده می شود. همه زمین های تنیس و بیس بال به این شیوه کار شده اند.

ب- سیستم بدون شن: برای زمین های ورزش گلف و هاکی از چمن مصنوعی چند منظوره با بافت متراکم و بدون پر کننده استفاده می شود.

ج- ترکیب شن و گرانول: بازی های رسمی فوتبال و بیس بال در زمین چمن مورد تایید فدراسیون بین المللی فوتبال انجام می شود. ترکیب شن و گرانول در اجرای چمن مصنوعی، از لحاظ کیفیت عملکرد و ظاهر مورد تایید فدراسیون فوتبال است. این سیستم شباهت زیادی با زمین چمن طبیعی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link