جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
عمر مفید چمن مصنوعی حیاط

چگونه طول عمر چمن مصنوعی را افزایش دهیم؟

با یک مقایسه ساده میان چمن های مصنوعی با چمن های کاشته شده، می توان متوجه شد که نگهداری از چمن های مصنوعی ساده‌تر است. می توان یک چمن کاربردی و زیبا را بدون اینکه نیاز به شرایط و رسیدگی خاصی داشته باشد، طراحی کرد.در مورد طول عمر چمن مصنوعی می توان گفت؛ با توجه به کارایی و کیفیت آن، طول عمر متفاوتی خواهد داشت. چمن های مصنوعی جدید دارای طول عمر مفید بالاتری هستند. البته می توان دوام و ماندگاری چمن های مصنوعی را با یک‌سری از راهکارها بالا برد.

فهرست مطالب

  اگر قصد خریداری چمن مصنوعی و نصب آن را دارید، با توجه به هزینه ای که برای خرید آن صرف خواهید کرد، قطعا توقع دارید که برای زمان طولانی‌تری بتوانید از آن بهره ببرید. خیالتان آسوده! طول عمر چمن مصنوعی بالا است. همچنین نگهداری از آن آسان بوده و برای شما هزینه های زیادی دربرندارد.

  جنس الیاف چمن های مصنوعی از مواد پلاستیکی و پلیمری می باشد. این چمن ها مقاومت بالایی در مقابل تابش نور مستقیم خورشید، بارش باران و حتی ضربه و فشار دارند.

  Turf grass lawn

  چه عواملی بر عمر چمن مصنوعی تاثیرگذار هستند؟

  کیفیت، عامل اول مهم و تاثیرگذار در دوام و طول عمر چمن مصنوعی است. چمن های مصنوعی استاندارد، قیمتی بالاتر از محصولات موجود در بازار که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، دارند. برخی از برندهای داخلی نظیر چمن مصنوعی ۲۵ میل بهاره به مراتب از چمن های چینی موجود در بازار ایران، کیفیت بهتری دارد. البته چمن های مصنوعی چینی در انواع مختلف به تولید می رسند. برخی از آنها کیفیت بالایی دارند. اما کیفیت کفپوش های چمن چینی که در ایران به فروش می رسند مناسب نیست.

  عامل دیگری که بر طول عمر چمن مصنوعی تاثیرگذار است، نحوه نصب آن می باشد. استانداردهای مشخصی برای نصب چمن های مصنوعی وجود دارد. مهم‌ترین مواردی که در این زمینه می توان به آن اشاره کرد، زه‌کشی و زیرسازی چمن مصنوعی متناسب زمین می باشد. برای شروع باید نسبت به آماده سازی زمین اقدام کرد.

  عملیات خاکبرداری و زیرسازی در حالتی که گیاه در زمین وجود داشته باشد، با استفاده از مواد پلیمری انجام خواهد شد. در نظر گرفتن مجرای فاضلاب برای خارج شدن آب اضافی که در نتیجه بارش باران یا شستشو حاصل میشود نیز ضروری است.

  عامل مهمی که در طول عمر چمن مصنوعی بسیار تاثیرگذار است، کاربرد آن می باشد. از جمله موارد استفاده از چمن های مصنوعی، می توان به نصب آن در زمین بازی کودکان، فضاهای سبز شهری، باغ رستوران ها و استفاده از چمن مصنوعی باشگاه ورزشی و حیاط منازل و… اشاره کرد.

  افزایش طول عمر چمن مصنوعی

  زمین های ورزشی و عمر مفید چمن های مصنوعی در آنها

  زمین های فوتبال، گلف، هاکی بسیاری هستند که در آنها از چمن مصنوعی استفاده شده است. چمن های مصنوعی کارایی فوق العاده ای در زمین های ورزشی دارند. طول عمر متوسطی که می توان برای این چمن ورزشی در نظر گرفت حدود ۱۰ سال می باشد.  البته این زمان به مقدار استفاده از زمین ورزشی نیز بستگی دارد.

  باشگاه بزرگی که در طول روز بازی های زیادی در آن انجام می شود، نسبت به یک باشگاه با بازی های کمتر، به تبع کارایی بالاتری خواهند داشت.

  این امر طبیعی می باشد که در مکان های پرتردد طول عمر چمن مصنوعی پایین‌تر باشد. قطعا شدت فشاری که بر سطح این زمین های شلوغ وارد می شود بیشتر است.  اما مقاومت و استحکام این چمن ها بسیار زیاد می باشد. به این آسانی ها له‌شدگی و کوبیدگی در آنها اتفاق نمی افتد. البته در قسمت های نزدیک دروازه زمین فوتبال، امکان وجود آسیب وجود دارد که می توان نسبت به ترمیم و تعمیر همان بخش آسیب‌دیده اقدام کرد. نیازی به تعویض کل چمن نیست.

  طول عمر چمن مصنوعی

  عمر چمن مصنوعی در باغ ها و فضاهای باز چقدر است؟

  انواع چمن مصنوعی که برای فضای باز طراحی و تولید می شوند، قادر هستند که شرایط آب و هوایی مختلفی را تحمل کنند. نکته مهمی که می تواند در فضای باز بر طول عمر چمن مصنوعی تاثیرگذار باشد، شیوه نگهداری از آن است. چمن هایی که ضخامت لایه زیرین آنها بیشتر باشد برای فضای باز مناسب‌تر می باشند.

  انواع چمن مصنوعی دوام بسیار بالای دارند و به راحتی به آنها آسیب وارد نمی شود. در باغ تالارها و در کل در فضاهای باز، با اندکی مراقبت و نگهداری مناسب می توان عمر چمن های مصنوعی را تا ۱۵ سال بالا برد. رعایت پاکیزگی و نظافت نکته مهم در بالا بردن عمر چمن مصنوعی می باشد.

  اگر می خواهید چمن مصنوعی شما ظاهری طبیعی داشته باشد، باید نسبت به پاکسازی محیط از برگ های پوسیده درختان، فضولات حیوانات، گرد و غبار و… اقدام کنید. در بیشتر موارد شستشو با آب کافی است. در صورت نیاز می توانید قسمت های آلوده را با آب و مواد شوینده خانگی نظافت کنید.

  طول عمر انواع چمن های مصنوعی تزئینی

  اصولا برای فضاهای داخلی از چمن مصنوعی تزئینی استفاده می شود. برای نمونه در مهدهای کودک به جای موکت می توان از کفپوش های چمن مصنوعی استفاده کرد. از این پوشش در منازل و به عنوان چمن مصنوعی اتاق کودک نیز می توان استفاده کرد.

  استفاده از چمن های مصنوعی تزئینی بسیار راحت بوده و نیازی به نصب ندارند و به راحتی می توان آنها را روی زمین پهن کرد. در صورت استفاده از مواد اولیه و کیفیت بالا، سال های زیادی می توان از این محصول بهره برد.

  زمان خرید چمن مصنوعی به استاندارد بودن آن دقت کنید. چمن های مصنوعی غیر استاندارد و با قیمت ارزان، طول عمر زیادی ندارند. شاید برای خرید چمن مصنوعی استاندارد مجبور به متحمل شدن هزینه زیادی باشید اما این را در نظر بگیرید که طول عمر بالای این چمن های مصنوعی برای شما همراه با صرفه اقتصادی زیادی خواهد بود.

  مراقبت از چمن مصنوعی در زمستان چگونه است؟

  راهکارهای بالا بردن طول عمر چمن مصنوعی

  رسیدگی عامل مهم و تاثیرگذار در افزایش عمر چمن مصنوعی و عملکرد مناسب آن می باشد. نگهداری از چمن مصنوعی در مقایسه با چمن های طبیعی ساده‌تر می باشد. چمن های مصنوعی جدید دارای ضمانت هستند. پس توجه به دستورالعمل های شرکت سازنده، تنها کاری است که شما باید انجام دهید.

  چمن های مصنوعی جدید، طول عمر بیشتری دارند و از استانداردهای بالاتری برخوردار هستند. کافی است با اندکی رسیدگی عمر چمن مصنوعی را افزایش داد. چرا که رسیدگی نکردن به آن موجب کاهش دوام و زیبایی آن خواهد شد. پس شستشو و نظافت چمن مصنوعی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

  با توجه به کاربرد بیشتری که چمن مصنوعی در خارج از منزل دارد، ممکن است در مواجه با انواع آلودگی ها قرار بگیرد. فضولات حیوانات، گرد و خاک، برگ های درختان و هر نوع زباله ای که در محیط اطراف رها می شود، برای چمن های مصنوعی ایجاد مشکل می کنند. در نتیجه ضروری است که به طور مداوم نسبت به تمیز کردن چمن مصنوعی اقدام کنید.

  ویژگی های چمن مصنوعی نسوز یا ضد حریق چیست؟ 

  کارهایی که هرگز نباید انجام دهید!

  انجام یک‌سری از کارها عمر چمن مصنوعی را کاهش می دهند. برای نمونه ورزشکاران در زمین های ورزشی می‌بایست از کفش های مخصوصی استفاده نمایند. کفش هایی که دارای عاج های فلزی می باشند، باعث آسیب‌رسانی به سطح چمن خواهند شد.

  چمن های مصنوعی در کنار کیفیت خوبی که دارند، نیاز به یک‌سری رعایت ها و مراقبت ها دارند. استفاده از مواد شیمیایی در سطح چمن، یکی از کارهای اشتباهی است که ممکن است انجام شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم، جنس چمن مصنوعی از مواد پلیمری است. پلیمرها با اینکه از مشتقات نفت به حساب می آیند، اما با سایر مشتقات آن سازگاری ندارند.

  بدون شک ریختن موادی همچون تینر، نفت، بنزین و دیگر حلال ها بر روی سطح چمن مصنوعی، آسیب جدی به آن وارد خواهد کرد. این مورد در رابطه با سفید کننده ها و شوینده های قوی نیز صدق می کند.

  یک مورد دیگر که عمر چمن مصنوعی را کاهش می دهد، حرارت بالا است. چمن های مصنوعی نسل جدید نسبت به اشعه یو وی مقاوم هستند. این چمن ها آسیبی در مقابل نور خورشید نمی بینند. اما دمای بالا و آتش، موجب آسیب و صدمه دیدن چمن های مصنوعی می شود.

  روی زمین چمن مصنوعی، هرگونه مواد آتش‌زا همچون زغال، منقل و… نباید بکار برده شوند. عبور اتصالات برق نیز به علت خطر آتش سوزی در زمین چمن مصنوعی ممنوع می باشد.

  استفاده از هرگونه وسایل تیز و برنده همچون پیچ گوشتی، میخ، چاقو و… به آسانی می تواند موجب پارگی الیاف چمن شود. قرار دادن وسایل سنگین که دارای لبه های خشن و تیز هستند نیز موجب ساییده و کوبیده شدن الیاف چمن مصنوعی خواهد شد.

  اگر می خواهید عمر چمن مصنوعی شما بیشتر باشد، از کشیدن اجسام سنگین بر روی سطح چمن، جدا خودداری کنید. با یک‌سری مراقبت های ساده شما قادر خواهید بود سالیان زیادی از چمن های مصنوعی برای زیباسازی محوطه خود بهره ببرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...