عمر مفید چمن مصنوعی حیاط

چمن های مصنوعی در مقایسه با گیاه چمن کاشته شده، نگهداری ساده تری دارند. بدون اینکه نیاز به رسیدگی خاصی باشد می توان یک زمین چمن زیبا و کاربردی را طراحی کرد. طول عمر چمن مصنوعی با توجه به کیفیت و کارایی آن متفاوت است. چمن های مصنوعی جدید عمر مفید بیشتری دارند اما با برخی ترفندها می توان ماندگاری و دوام چمن مصنوعی را افزایش داد.

برای خرید چمن مصنوعی و نصب، مبلغی هزینه شده و طبیعی است که بخواهید مدت زمان بیشتری از آن بهره برداری کنید. خبر خوب اینکه نگهداری از چمن مصنوعی راحت است و هزینه چندانی هم ندارد. این کفپوش های همیشه سبز با حداقل رسیدگی هم تا سال های زیادی عمر می کنند. الیفا چمن مصنوعی از مواد پلیمری و پلاستیکی ساخته شده و در برابر تابش مستقیم نور خورشید، بارندگی های فصلی و فشار و ضربه، بسیار مقاوم است. 

عمر چمن مصنوعی

عوامل موثر بر طول عمر چمن مصنوعی

اولین عامل تاثیرگذار در دوام و عمر بالای چمن مصنوعی، کیفیت آن است. قیمت چمن مصنوعی استاندارد بالاتر از محصولات بی کیفیت موجود است. برخی از برندهای داخلی نظیر چمن مصنوعی ظریف مصور به مراتب از چمن های چینی موجود در بازار ایران، کیفیت بهتری دارد. چمن مصنوعی چینی در چند نوع تولید می شود که برخی بسیار با دوام هستند اما آنچه در بازار داخلی به نام چینی به فروش می رسد، کیفیت مناسبی ندارد.

طریقه نصب چمن مصنوعی نیز به وضوح روی طول عمر و ماندگاری آن تاثیرگذار است. استانداردهای اجرای چمن مصنوعی کاملا مشخص است. زیرسازی و زهکشی مناسب زمین مورد نظر از همه موارد مهم تر است. ابتدا زمین آماده سازی شده و در صورت وجود گیاه، عملیات خاکبرداری و زیرسازی چمن مصنوعی با مواد پلیمری انجام می شود. برای عبور آب اضافی حاصل از شستشو و بارش های فصلی نیز مجرای فاضلاب در نظر گرفته می شود.

اما مهم ترین عامل در طول عمر چمن مصنوعی، کاربرد آن است. این محصولات زیبا و چمن گونه موارد استفاده بسیاری دارند. چمن مصنوعی باشگاه ورزشی، زمین بازی کودکان، روف گاردن ها، باغ رستوران ها، فضای سبز شهری، حیاط ویلا و بسیاری مناطق دیگر نصب می شوند.

قیمت چمن مصنوعی ورزشی

عمر مفید چمن مصنوعی در زمین های ورزشی

چمن مصنوعی زمین فوتبال، هاکی، زمین تنیس، گلف زیادی با کفپوش چمنی فرش شده اند. کارایی این محصولات در زمین های ورزشی فوق العاده عالی است. به طور متوسط می توان طول عمر ده ساله را برای چمن های ورزشی در نظر گرفت. اگرچه این موضوع بستگی به میزان استفاده از زمین ورزش دارد. یک باشگاه بزرگ که روزانه چندین بازی در آن انجام می شود در مقایسه با یک باشگاه خلوت، کاربری زیادتری دارند. به طور طبیعی انتظار می رود طول عمر چمن مصنوعی در مکان هایی با تردد بالاتر، کمتر باشد.  میزان و شدت فشار وارده بر سطح در زمین های ورزشی شلوغ تر به مراتب بیشتر است.

این چمن ها بسیار مستحکم و مقاوم هستند و به سادگی دچار کوبیدگی و یا له شدگی نمی شوند. امکان اینکه در برخی مناطق نظیر جلوی دروازه زمین فوتبال، بخشی از ساختار چمن مصنوعی دچار آسیب دیدگی شود، هست. در این صورت می توان تنها بخش های آسیب دیده را تعمیر و ترمیم کرد. 

طول عمر چمن مصنوعی در باغ‌ها و فضای باز

به طور کلی انواع چمن مصنوعی برای فضای باز تولید شده و می تواند شرایط آب و هوایی را تحمل کند. نحوه نگهداری از چمن مصنوعی در فضای باز می تواند روی طول عمر چمن مصنوعی اثرگذار باشد. محصولاتی که دارای لایه زیرین ضخیم تر و با کیفیت تری هستند برای فضای باز، کارایی بهتری دارند. با کمی مراقبت می تواند حتی تا پانزده سال نیز از چمن مصنوعی باغ تالارها و چمن حیاط ویلا استفاده کرد. دوام چمن مصنوعی بسیار بالاست و به این سادگی ها دچار آسیب نمی شود.

برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی محوطه کافی است به نظافت و پاکیزگی آن اهمیت دهید. مدفوع حیوانات، برگ های پوسیده درختان، گرد و غبار و همه آلودگی ها را به طور کامل حذف کنید تا ظاهر چمن مصنوعی، طبیعی تر دیده شود. شستشو با آب در اغلب اوقات کافی است. در صورت لزوم می توانید با شوینده های خانگی و آب، محل آلوده را تمیز کنید.

طول عمر چمن مصنوعی تزئینی

این محصولات اغلب برای فضای داخلی استفاده می شوند. برای مثال در اتاق بازی مهد کودک ها می توان از کفپوش چمن مصنوعی به جای موکت استفاده کرد. حتی در منازل نیز امکان پوشش کامل و یا قسمتی از اتاق خواب کودک با این کفپوش های همیشه سبز هست. چمن مصنوعی تزئینی نیاز به نصب ندارد و مثل موکت روی زمین پهن می شود. چمن مصنوعی بالکن نمونه ای دیگر از این محصول است. به شرط دارا بودن تراکم بالا و مواد اولیه با کیفیت، این چمن های زیبا تا سالیان سال کارایی دارند.

طول عمر چمن مصنوعی ارزان قیمت و غیر استاندارد، به مراتب کمتر است. موقع خرید از فروشنده بخواهید محصولی استاندارد را معرفی کند. هزینه اولیه برای خرید چمن مصنوعی شاید به نظر زیاد باشد ولی در برابر طول عمر چمن مصنوعی این هزینه، خیلی اقتصادی است.

افزایش طول عمر چمن مصنوعی

راه های افزایش طول عمر چمن مصنوعی

برای اینکه چمن مصنوعی در مدت زمان بیشتری، عملکرد مناسب داشته باشد می بایست قدری به آن رسیدگی کنید. نگهداری از چمن مصنوعی بسیار ساده تر از چمن طبیعی است. محصولات جدید همگی دارای گارانتی هستند پس تنها کاری که لازم است انجام دهید اینست که به توصیه های شرکت سازنده توجه کنید.

اطلاعات بیشتر : مراقبت از چمن مصنوعی در زمستان چگونه است؟

نسل جدید چمن مصنوعی دارای استانداردهای بالاتر و ماندگاری طولانی تری است. با کمی رسیدگی می توان عمر مفید کفپوش چمنی را افزایش داد. رها کردن زمین چمن مصنوعی موجب می شود که زیبایی و دوام محصول کمتر شود. یکی از مهم ترین ها نظافت و شستشوی چمن مصنوعی است.

با توجه به اینکه چمن مصنوعی در بیرون از خانه کاربرد بیشتری دارد در معرض انواع آلودگی ها قرار می گیرد. برگ های خشک شده درختان، مدفوع حیوانات، گرد و خاک یا آدامس های جویده شده، برای چمن مصنوعی مشکل ایجاد می کنند. لازم است تا به طور مرتب زمین چمن مصنوعی تمیز شود. پس از جمع آوری آشغال ها، شستشو با آب نیز پیشنهاد می شود.

طول عمر چمن مصنوعی

این کارها را هرگز انجام ندهید!

با انجام برخی کارها طول عمر چمن مصنوعی به مراتب کمتر می شود.برای مثال در زمین های ورزشی بازیکنان باید کفش های مخصوص به پا داشته باشند. کفش هایی با عاج فلزی به سطح چمن آسیب می رساند. چمن ورزشی دارای کیفیت بسیار خوبی است ولی برای بازی و ورزش ساخته است.

یکی از بدترین کارها، استفاده از مواد شیمیایی بر روی سطح چمن است. جنس این محصول از مواد پلیمری است. پلیمرها از مشتقات نفت هستند اما میانه خوبی با نفت و مشتفات آن ندارند. ریختن موادی مثل بنزین و نفت یا تینر و سایر حلال ها روی زمین، بدون تردید به چمن مصنوعی صدمه می زند. در مورد شوینده های قوی و سفید کننده ها نیز وضع به همین ترتیب است.

حرارت بالا طول عمر چمن مصنوعی را کاهش می دهد. محصولات جدید مقاوم به اشعه UV هستند و در برابر نور خورشید آسیب نمی بینند اما آتش و دما بلای جان چمن مصنوعی است. هر نوع مواد آتش زا نظیر ته سیگار، منقل و زغال، فشفشه و …. را نباید بر روی زمین چمن به کار ببرید. حتی عبور اتصالات برق از زمین چمن مصنوعی نیز به دلیل خطر آتش سوزی و حوادث مشابه، ممنوع است.

بیشتر بدانید : ویژگی های چمن مصنوعی نسوز یا ضد حریق چیست؟ 

به کارگیری مواد تیز و برنده بر روی چمن نیز اصلا توصیه نمی شود. چاقو، پیچ گوشتی، میخ و یا هر وسیله نوک تیز دیگری به سادگی الیاف چمن را پاره می کند. حتی قرار دادن اشیا سنگین با لبه های تیز و خشن نیز موجب ساییدگی و کوبیده شدن الیاف چمن مصنوعی می شود.  برای افزایش طول عمر چمن مصنوعی از کشیدن لوازم سنگین روی سطح چمن خودداری کنید. با همین مراقبت های ساده می توانید تا سال های بیشتری از کفپوش همیشه سبز محوطه استفاده کنید.

شما چه راه هایی برای بالا بردن طول عمر چمن مصنوعی می شناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *