فنس چمنی چیست؟

تا همین چند سال پیش، برای حفظ امنیت و دیوارکشی محوطه از فنس های فلزی استفاده می شد. این فنس ها مناسب باغ و ویلا و محوطه های مسکونی نبودند و ظاهر جذابی نداشتند. امروز با تولید انواع فنس چمنی ظاهر دیوارهای حفاظ تغییر کرده است. این فنس های سبز، چشم اندازی زیبا را دورتادور محوطه ایجاد می کنند که با روح و روان بازی می کند.

با فنس چمن مصنوعی، محوطه های باغ و ویلا از حالت خشن نظامی و امنیتی خارج شده و محیطی سبز و زیبا طراحی می شود. این فنس ها را می توان حتی روی دیوارهای قدیمی به عنوان طراحی دیوار سبز نیز استفاده کرد و رنگ و رویی تازه به آن بخشید.

انواع فنس چمنی

فنس چمنی چیست؟

این فنس ها از جدیدترین پروژه های طراحی محوطه هستند که با متریال متفاوت تری تهیه شده اند. مواد اولیه به کار رفته در این نوع فنس، ساختاری متشکل از فلز و مواد پلیمری است. هدف از طراحی چنین فنس هایی، تامین امنیت به همراه جلوه های زیبایی بوده است. در واقع با این طراحی ویژه، علاوه بر حفظ ایمنی می توان فضایی بکر و خارق العاده زیبا را نیز ایجاد کرد. در این صورت به جای اینکه دورتادور ویلا یا محوطه با مصالح سخت و خشن، محصور شده باشد دیوار سبز چمنی فضا را ایمن کرده است.

برای مشاهده و خرید چمن مصنوعی به اینجا مراجعه کنید

از دیگر مصالح جداسازی و فضاسازی می توان به سیم خاردار، دیوارهای سنگی و آجری و …. اشاره کرد. در مقایسه با این مصالح، فنس چمنی یک محصول دکوراتیو به حساب می آید که به طور کلی دکوراسیون محوطه را جذاب تر نشان می دهد. رنگ سبز همیشه آرامش بخش بوده و در محوطه سازی، مورد توجه بوده است.

ساختار فنس چمن مصنوعی

ساختار فنس چمنی

این محصول برای حفظ امنیت محوطه طراحی شد و به نوعی جایگزین دیوارکشی و فنس های فلزی قدیمی است. برای افزایش استحکام فنس از فلز گالوانیزه مفتولی استفاده شده است. مفتول ها دارای ضخامت متفاوت هستند و به در هم بافته شده اند. پس از بافت نهایی اندازه چشمه های مفتول گالوانیزه در حدود 5 سانتیمتر است.

پس از طراحی اولیه و به کارگیری استانداردهای ایمنی، نوبت به افزایش المان های دکوراتیو روی مفتول گالوانیزه است. در ساختار فنس چمنی از انواع چمن مصنوعی استفاده می شود در واقع این چمن ها بر روی مفتول فلزی کشیده شده و ظاهر فنس، کاملا شبیه به مزایای چمن مصنوعی محوطه است. به همین علت، این محصول معروف به فنس چمنی است.

نوع الیاف به کار رفته در چمن ها از مواد پلیمری و PVC بوده که برای استفاده در شرایط بیرون از ساختمان، مناسب است. فنس چمنی توسط دستگاه های پیشرفته و به صورت رول های 10 متری بافته تولید می شود.

ویژگی های فنس چمنی

ویژگی های فنس چمنی

حتی با نگاه کردن نیز می تواند متوجه متفاوت بودن این فنس ها بشوید. محصورسازی مکان با این متریال، زیبایی و امنیت را با هم ارائه می دهد. در واقع می توان امنیت کامل محوطه را اجرا کرد بدون اینکه لطمه ای به جلوه های بصری فضا وارد شود. این فنس های فلزی با ظاهری چمن مانند شادابی و طراوت را به فضا اضافه می کنند.

اگرچه اغلب این فنس ها به رنگ سبز است ولی رنگبندی متنوعی برای این محصول در نظر گرفته شده. رنگ های زرد، طلایی، آبی، بنفش، نارنجی، سیاه و سفید و …. بیشتر جنبه تزئینی دارند و برای مصارف خاص طراحی می شوند. رنگ سبز چمنی و روشن بیش از سایر رنگ ها مورد توجه قرار گرفته زیرا کاملا طبیعی و هماهنگ با فضای سبز منطقه دیده می شود.

الیاف فنس چمنی در برابر گرما و سرما، تغییر شکل یا رنگ نمی دهد. این محصول به رطوبت و آب مقاوم است. اشعه مستقیم نور خورشید و یا بارش برف و باران موجب پوسیدگی، خوردگی و یا پارگی و فرسودگی فنس چمنی نمی شود. به طور معمول این فنس ها تغییرات جوی تا 70 درجه بالای صفر و 30 درجه زیر صفر را به خوبی تحمل می کنند.

مزایای دیوار سبز چمنی

مزایا و معایب فنس چمن مصنوعی

تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر ایراد و اشکال از این نوع فنس ها نرسیده است. خریداران فنس چمنی به دلیل زیبایی و جذابیت این فنس ها آن را انتخاب می کنند اما جلوه های بصری تنها مزیت این دیوارهای امنیتی همیشه سبز نیست.

 • فنس چمنی دارای طول عمری بالایی است و در برابر شرایط جوی مختلف، پایداری بالایی دارد.
 • این محصول هرگز پوسیده نمی شود حتی اگر در مناطق با بارش فراوان، نصب شود.
 • فنس چمنی دارای رنگ ثابت است که حتی در طی سالیان نیز، همواره بدون تغییر باقی می ماند.
 • چمن مصنوعی فنسی به راحتی تمیز می شود و قابلیت شستشو و نظافت با آب را دارد.
 • مقتول گالوانیزه به کار رفته در این فنس ها، مانع عبور بیگانگان و یا حیوانات خانگی می شود.
 • قیمت خرید فنس چمنی در مقایسه با سایر مصالح، اقتصادی و مناسب است.
 • نصب این فنس های امنیتی کار ساده ای است.

فنس چمن مصنوعی

طریقه نصب فنس چمنی مصنوعی

تولید فنس ها به صورت رول های 10 متری و در عرض مختلف است. موقع خرید توجه کنید که عرض مناسب را خریداری کنید. برای دیوارکشی و محصور سازی حیاط و فضای باز، عرض بیشتری انتخاب می شود ولی برای ایمن سازی تراس و بالکن با توجه به فضا می توان از فنس هایی با ابعاد کمتر نیز استفاده کرد.

این نوع از فنس ها روی پایه های معمولی قابل نصب است. به این ترتیب همی می توان به تنهایی از فنس استفاده کرد و دورتادور محوطه را با فنس چمنی محصور کرد و هم امکان نصب فنس روی دیوارهای کوتاه و بدون حفاظ نیز وجود دارد.

بیشتر بدانید : ایده های طراحی با چمن مصنوعی دیواری

برای نصب در روی زمین از میله های توپر، چند ضغلی یا نبشی و لوله ای و … استفاده می شود. برای استحکام حصار باید از پایه های فولادی با ضخامت بالاتر استفاده شود.

قبل از نصب فنس چمنی روی زمین چاله هایی حفر می شود که برای پایه ها است. پایه ها درون چاله قرار داده شده و با ملات سیمان و بتون محکم سازی می شود.

دیوار سبز با چمن مصنوعی

فنس چمنی در چه مکان هایی نصب می شود؟

 • حفظ امنیت و زیبایی بالکن و تراس
 • محصور نمودن محوطه باغ، ویلا، مجتمع های مسکونی
 • ایمن سازی روف گاردن و اطراف استخر
 • دیوارکشی زمین های ورزشی عمومی
 • طراحی استحکامات باغ رستوران ها، محوطه باز کافی شاپ و ….
 • قابل استفاده دز زیباسازی فضای سبز شهری
 • و ……

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *