علت حباب زیر کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ها با طرح و رنگ متنوع از محبوب ترین متریال در دکوراسیون داخلی هستند. قیمت کاغذ دیواری در مقایسه با سایر دیوارپوش ها ارزان قیمت تر است و به سرعت و سهولت روی دیوار نصب می شوند. برای ایجاد تغییر و تنوع در فضای داخلی کافیست کاغذ دیواری دلخواه تان را انتخاب کنید. عملیات نصب کاغذ دیواری در آپارتمان 100 متری، کمتر از یک روز طول می شود. گاهی بعد از نصب، تعداد زیادی حباب زیر کاغذ دیواری دیده می شود که ظاهر آن را خراب می کند. این حباب های کوچک و بزرگ اصلا منظره خوبی ندارند و حتی طرح روی کاغذ دیواری را نیز ناموزون و مشکل دار نشان می دهند.

علت ایجاد حباب زیر کاغذ دیواری چیست؟

جنس کاغذ، روکش، مواد چاپ، شیوه چاپ و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا روی کیفیت محصول تاثیر می گذارد. کاغذ دیواری های با کیفیت طول عمر زیادی دارند و در برابر شستشو، آسیب نمی بینند. موقع خرید کاغذ دیواری از فروشنده بخواهید تا محصولات قابل شستشو با آب را معرفی کند. اگرچه کیفیت کاغذ دیواری روی قیمت و دوام محصول اثر می گذارد ولی حباب های زیر کاغذ دیواری ارتباطی با کیفیت آن ندارند. عامل اصلی در بروز این مشکل یکی از این موارد است:

جمع شدن چسب در یک نقطه: برای نصب کاغذ دیواری از چسب مخصوص استفاده می شود. بعد از اینکه اندازه گیری کاغذ دیواری انجام شد کاغذ ها برش داده شده و روی میز کار قرار می گیرند. یک لایه چسب روی هر رول کشیده می شود و کاغذ دیواری برای نصب روی دیوار قرار می گیرد. اگر چسب ها در برخی نقاط بیشتر باشند پس از خشک شدن به حالت برجسته و برآمدگی روی دیوار دیده می شوند.

حذف حباب زیر کاغذ دیواری

نفوذ هوا زیر کاغذ دیواری: موقع چساندن کاغذها همیشه امکان دارد که مقداری هوا در زیر کار جمع شود. هوا بین دیوار و کاغذ دیواری قرار می گیرد و ظاهر کاغذها دارای برآمدگی می شود. این نقاط برجسته همان حباب های هوا هستند که موقع نصب ایجاد شده اند.

مهارت نصاب ارتباط مستقیم با این حباب های زیر و درشت دارد. اگر نصاب با تجربه و حرفه ای باشد، چنین مشکلاتی دیده نخواهد شد. البته انتظار نداشته باشید که بلافاصله بعد از نصب، هیچ حبابی دیده نشود. معمولا 3-4 روز طول می کشد تا چسب کامل خشک شود و اثری از حباب ها باقی نماند. مشکل وقتی است که حتی پس از چندین روز باز هم حباب هایی را در زیر کاغذ دیواری مشاهده می کنید.

چطور حباب زیر کاغذ دیواری را برطرف کنیم؟

این حباب ها کل کار را خراب می کنند و شاید از انتخاب تان پشیمان شوید. در مورد حباب های کمتر مشکلی نیست و می توانید این حباب های ریز را زیر قاب عکس، ساعت یا هر دیوارکوب دیگری پنهان کنید. اما از آن موقعی که یک حباب بزرگ روی کاغذ دیواری اتاق پذیرایی جا خوش کرده باشد. از هر طرف که نگاه می کنید این برجستگی تاخوشایند در دید مستقیم قرار دارد. برای خلاص شدن از آن، چاره ای جز ترمیم محل برآمده ندارید. پس ابزار لازم را تهیه کرده و دست به کار شوید. از بین بردن حباب زیر کاغذ دیواری تنها 5 دقیقه وقت می گیرد.

ابزار لازم برای رفع حباب زیر کاغذ دیواری:

  • کاتر بسیار تیز
  • چسب کاغذ دیواری
  • یک غلتک تمیز
  • سرنگ تزریقات
  • یک اسفنج خیس
حباب زیر کاغذ دیواری

حالا که وسایل کار آماده است می توانید کار را روی یک حباب به صورا تست انجام دهید. برای شروع قسمتی که در دید مستقیم نیست را انتخاب کنید بعد از یکی دوبار می توانید با این روش همه حباب های زیر کاغذ دیواری را خالی کنید. یک حباب را انتخاب کرده و با دست کمی روی حباب فشار دهید سپس با سرنگ یک سوراخ ریز در روی حباب ایجاد کنید.

در مورد حباب های هوا، این روش عالی است. با دست و به آرامی هوا را از محل سوراخ روی دیوار، خارج کنید. فشار بیش از حد می تواند موجب پاره شدن کاغذ بشود. در ضمن این شیوه برای کاغذدیواری های تازه نصب شده نیست. حتما تا زمان خشک شدن کامل چسب زیره، صبر کنید. چسب تر نباید به هیچوجه دستکاری شود زیرا حرکت می کند و کار بدتر می شود.

بعد از خالی شدن هوای داخل حباب، سرنگ را پر از چسب کرده و از سوراخ ایجاد شده به محل حباب، تزریق کنید. این کار را به آرامی و با دقت انجام دهید تا چسب بقیه قسمت ها را آلوده نکند. بعد از نیم ساعت که چسب کمی خودش را گرفت می توانید کاغذ دیواری را روی چسب کمی فشار دهید. با یک اشراه کاغذ دیواری به چسب می چسبد و نیازی به فشار بیش از حد نیست. اکنون از غلتک برای صاف و هموار کردن قسمت برآمده استفاده کنید. با اسفنج خیس چسب های اضافی را پاک کنید.

از بین بردن حباب زیر کاغذ دیواری
حباب زیر کاغذ دیواری

ترمیم برآمدگی ناشی از چسب جمع شده زیر کار

در صورتی که برجستگی زیر کاغذ مربوط به چسب جمع شده در یک نقطه باشد طریقه کار کمی متفاوت است. در این مورد تنها تا زمانی که چسب هنوز به طور کامل خشک نشده فرصت دارید. چسب اضافی را می توانید با سرنگ خارج کنید. البته اگر چسب خشک شده باشد هم راه چاره ای هست که انجامش چندان ساده نیست.

با استفاده از نوک تیز کاتر یک بریدگی روی کاغذ دیواری ایجاد کنید. توصیه می شود برش را با توجه به طرح کاغذ دیواری و روی خطوط خود کاغذ ایجاد کنید تا کمتر دیده شود. از محل برش به آرامی چسب خشک شده را خارج کنید. حالا بخش بریده شده را دوباره نصب کنید. از چسب کاغذ دیواری برای چسباندن برش استفاده کنید. با دست روی محل حباب کاغذ دیواری فشار دهید. اگر مقدار چسب زیاد باشد از محل برش ها خارج می شود. با کمک اسفنج نم دار چسب اضافی را تمیز کنید.

نتیجه: محصولات با کیفیت خریداری کنید و از نصاب حرفه ای برای چسباندن کاغذ دیواری ها کمک بگیرید. در نهایت بعد از نصب کاغذ دیواری حتما چند روزی صبر کنید تا حباب ها خود به خود جذب شود. با عجله کردن تنها کارها خراب تر می شود و احتمال آسیب به کاغذ دیواری هم وجود دارد.

توضیحات بیشتر را در لینک زیر بخوانید:

how-to-fix-wallpaper-bubbles

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *