طراحی محوطه با چمن مصنوعی

اقبال عمومی از محصولات چمن مصنوعی در سال های اخیر بسیار بیشتر شده است. تا همین چند سال پیش خرید چمن مصنوعی برای زمین های ورزشی باب بود و در کمتر مکان دیگری این چمن های همیشه سبز را می دیدید. البته این روزها چمن مصنوعی به پای ثابت طراحی داخلی و محوطه تبدیل شده است. با توجه به اینکه محدودیتی برای نصب چمن مصنوعی در سطوح مختلف وجود نداردسطح استفاده از این محصول هر روز گسترده تر می شود. دیگر طرح چمن مصنوعی ساده چندان جذابیتی ندارد و اغلب افراد به دنبال طرح های فوق العاده زیباتری هستند. در این مطلب ایده هایی برای کاربرد متنوع تر از چمن مصنوعی آورده شده که شاید قبلا به ان فکر نکرده باشید.

بهترین طرح چمن مصنوعی کدام است؟

محل استفاده از چمن مصنوعی اولین و مهم ترین عامل در طراحی است. گاهی با همین یک ایده می توانید بهترین طراحی را اجرا کنید. برای مثال چمن مصنوعی زمین فوتبال دارای طرح و استاندارد مشخصی است. به هم زدن اصول اولیه طراحی در زمین فوتبال اصلا پیشنهاد نمی شود زیرا زمین بازی را از حالت کاربردی خارج می کند. زمین های ورزشی به طور کامل با کفپوش چمنی پوشیده می شوند و طبق اصول مشخصی خط کشی ها و نشانه گذاری ها انجام می شود. تقریبا در هر فضایی می توان از چمن مصنوعی به شکلی استفاده کرد. بیشترین کاربرد محصولات چمن مصنوعی در این موارد است:

طراحی چمن مصنوعی حیاط
  • چمن مصنوعی روف گاردن و بام سبز ساختمان
  • چمن مصنوعی تراس و بالکن
  • طراحی محوطه بازی کودکان
  • چمن مصنوعی مهد کودک
  • چمن مصنوعی برای ویلا و باغ های شخصی
  • طراحی فضای باز باغ رستوران
  • فضاهای فاقد شرایط مناسب کاشت چمن طبیعی
  • ایجاد فضای بازی برای حیوانات خانگی

انتخاب طرح چمن مصنوعی

نصب چمن مصنوعی از دو جنبه کاربردی و تزئینی جای بحث دارد. اولویت با هر کدام از این موارد باشد، سبک و سیاق طراحی نیز به همان سو می رود. انواع چمن مصنوعی به صورت رولی و یا فرم مستطیل در بازار موجود است اما همیشه می توانید فرم های دایره ای و منحنی را نیز روی چمن های تزئینی اجرا کنید. این محصولات قابلیت برش با کاتر را دارند و در طرح های متنوعی به کار گرفته می شوند. به خصوص در موارد دکوراسیون فضای باز با چمن مصنوعی می توان هر ایده ای را به راحتی اجرا کرد. در ادامه چند نمونه از طرح های زیبای چمن مصنوعی را معرفی می کنیم.

ترکیب چمن مصنوعی با دیگر متریال

در محوطه سازی و اجرای لند اسکیب همیشه از چمن مصنوعی به همراه سازه های مختلف استفاده می شود. طرح چمن مصنوعی در جذابیت و کاربردی بودن فضای بیرونی تاثیر دارد. برای مثال اجرای آلاچیق در محوطه چمن مصنوعی از زیباترین طراحی ها به حساب می آید. فضای آلاچیق برای پیک نیک مطلوب است به خصوص اینکه دورتادور آلاچیق هم محوطه ای همیشه سبز وجود داشته باشد.

طرح چمن مصنوعی تزئینی

با توجه به کمبود منابع آبی، نگهداری از چمن طبیعی بسیار دشوار شده است. زمین های چمن کاری شده روز به روز کمتر می شوند. بدون استفاده از چمن های مصنوعی فضای بسیاری از شهرهای بزرگ شادابی و سر سبزی خود را از دست می داد.

در طراحی فضا با چمن مصنوعی می توان از سنگفرش ها، نیمکت برای نشستن، آبنماها و دیگر المان های دکوراتیو به شکلی کاربردی استفاده کرد. ترکیب چمن مصنوعی با ترموود، سنگ و سنگریزه بسیار پر طرفدار است.

طراحی بین سنگ و موزاییک

یکی از جذاب ترین طراحی ها مربوط به ادغام سنگ و موزاییک کف با چمن مصنوعی است. اگرچه این محصولات گیاه طبیعی و کاشته شده نیستند ولی از لحاظ بصری و رنگ شباهت زیادی به چمن طبیعی دارند. برای ایجاد تعادل در محیط می توان دو جسم سخت و نرم را در کنار یکدیگر به کار گرفت. سنگ و موزاییک حیاط سرد و سخت هستند اگر امکان کاشت چمن را ندارید از محصولات چمن مصنوعی در بین سنگ های حیاط استفاده کنید. این طراحی فوق العاده شیک و دوست داشتنی است. خطوط باریک سبز رنگ چمن مصنوعی در لا به لای سنگ های قدیمی بی نهایت چشم نواز هستند.

اطلاعات بیشتر : استفاده از چمن مصنوعی بین سنگ و سرامیک را مطالعه کنید

با کمی خلاقیت حتما ایده های ناب دیگری را پیدا خواهید کرد. برای مثال می توانید سنگ ها را به فواصل مشخص خارج کنید و به همان ابعاد از چمن مصنوعی تزئینی استفاده کنید. برای این طرح لازم است تا به عمق 5 سانتیمتر خاک را خارج کرده و چمن مصنوعی را روی سطح زمین محکم کنید. در این صورت حتی در روزهای گرم تابستان و زیر برف زمستان هم کفپوش به همان صورت محکم به زمین چسبیده است.

طرح چمن مصنوعی منحنی

ترکیب چمن مصنوعی با گیاه طبیعی

آبیاری، چمن زنی، کودپاشی و هر کار دیگری که برای حفظ شادابی چمن مصنوعی انجام می دهید، وقت و هزینه زیادی را صرف می کند. اگر وقت رسیدگی به چمن های حیاط را ندارید ولی به گل و گیاه علاقه دارید طرح ترکیبی چمن مصنوعی و گیاهان تزئینی را امتحان کنید. به کارگیری کفپوش های سبز چمنی در کنار گیاهان طبیعی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. کل حیاط را با چمن سبز رنگ بپوشانید ولی درختان قدیمی و گیاهان کاشته شده را نیز حفظ کنید. به این ترتیب با یک تیر دو نشان را زده اید. ترکیب رنگ های تیره و روشن در کنار یکدیگر فوق العاده چشم نواز و زیباست.

ایجاد انحنا در لبه های کفپوش چمنی

این طراحی برای زمین های بتونی یا سیمانی ایده آل است. انتخاب های زیادی دارید می توانید کل فضای بیرونی را با چمن مصنوعی پوشش دهید اجباری در برش های روتین و چهرگوش در لبه های چمن نیست. با کمی خلاقیت برش های منحنی و دارای طرح های خاص ایجاد کنید. برای نصب چمن مصنوعی روی بتن حتما از قبل زیرسازی چمن مصنوعی و زهکشی را انجام دهید. در این صورت بارش های فصلی به خوبی وارد مجرای فاضلاب می شوند و سطح چمن حیاط کیفیت مناسبی خواهد داشت.

این طرح برای ایجاد فضای سبز و دلباز در تراس و بالکن نیز کاربرد فراوانی دارد. در تراس های بزرگتر می توانید محوطه خالی را با چمن مصنوعی پوشش دهید ولی در محل میز و صندلی ها لزومی به نصب چمن مصنوعی نیست. البته در فضاهای کوچکتر پیشنهاد می شود کل کف و لبه های تراس را با چمن مصنوعی پوشش دهید.

به نظرتان چه طرح دیگری را می توان با چمن مصنوعی اجرا کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *