نصب پوستر دیواری روی گچ

پوستر دیواری از دیوارپوش های جدیدی است که با ورود به حوزه دکوراسیون داخلی، تحول زیادی به وجود آورده است. ماندگاری بالا، نگهداری ساده، قابلیت شستشو، تنوع طرح و رنگ تنها بخشی از ویژگی های مثبت این محصول است. نصب پوستر دیواری روی گچ ، رنگ روغن، رنگ پلاستیک و هر نوع دیواری امکان پذیر است. قبل از خرید پوستر دیواری در مورد محل نصب و دیوار مورد نظر، تصمیم بگیرید. بر خلاف کاغذ دیواری، پوسترهای سه بعدی تنها روی یکی از دیوارها نصب می شوند.

آیا پوستر دیواری را می توان روی دیوارهای گچی نصب کرد؟

نصب پوستر دیواری روی گچ از نظر فنی و اجرایی تفاوت زیادی با نصب پوستر دیواری روی رنگ روغن ندارد. یک سری اصول اولیه در هر دو مورد رعایت می شود. از لحاظ ریزه کاری ها و جزئیات برخی اختلاف ها دیده می شود. به طور کلی انواع پوستر دیواری سه بعدی در هر اندازه ای که باشند، قابلیت نصب روی سطوح گچی را دارند. آماده سازی دیوار مورد نظر قبل از اجرای پوسترهای دیواری اهمیت زیادی دارد.

پوستر سه بعدی در اصل دارای برجستگی و عمق نیست. خطای دید ناشی از چاپ و طراحی موجب شده تا بیننده از فاصله حداقل یک متری، تصاویر روی دیوار را به صورت سه بعدی و تقریبا نزدیک به واقعیت ببیند. رنگ های به کار رفته در چاپ، نوع طراحی، نور تابیده روی دیوار و حتی زیر کار در بهتر دیده شده طرح تاثیر دارند. بنابراین قبل از نصب دیوارپوش لازم است تا دیوار آماده سازی شود.

نصب پوستر دیواری روی دیوار گچ

زیرسازی دیوار قبل از نصب پوستر دیواری روی گچ

در مقایسه با دیوار گلی( گچ و خاک) اجرای پوستر دیواری و کاغذ دیواری روی دیوار گچی ساده تر است. در واقع خیلی از مراحل زیرسازی و آماده سازی دیوار از قبل انجام شده است. به این ترتیب زیرسازی تنها به خاطر از بین بردن ایرادات دیوار و ترمیم آسیب های آن انجام می شود. در نظر داشته باشید که حتی اگر بخواهید دیوار را با رنگ و نقاشی هم بپوشانید باز نیاز به عملیات زیرسازی دارید. از نظر دکوراتیوها و مجریان دیوارپوش های مدرن، زیرسازی نیمی از کیفیت کار را تشکیل می دهد. برخی نیز معتقدند زیرسازی اساس اجرای کاغذ دیواری و پوستر دیواری است. مراحل کار تقریبا در همه موارد مشابه است.

رفع ترک و شکستگی قبل از نصب پوستر دیواری روی گچ

بعد از ساختمان سازی همیشه امکان ایجاد ترک روی دیوارها وجود دارد. نشست دیوارها و یا کهنگی گچ و … می تواند عامل بروز ترک روی دیوار باشد. برای برطرف کردن هر گونه شکستگی و ترک خوردگی دیوار گچی از بتونه کاری استفاده می شود. قبل از نصب پوستر دیواری سه بعدی لازم است تا سطح زیر کار کاملا خشک باشد. بعد از خشک شدن بتونه ها نوبت به سنباده زنی برای هم سطح کردن دیوار مورد نظر است.

پوستر دیواری روی دیوار گچی

در این مرحله باید همه سوراخ ها و شکاف های ریز و کوچک روی دیوار، گرفته شود. هر گونه ناهمواری، شکست، سوراخ و …. به صورت واضح روی طرح پوستر، دیده می شود. از بین بردن پوسته های دیوار و حتی لکه های تیره رنگ نیز بخشی از عملیات زیرسازی است که در کیفیت اجرای پوستر دیواری تاثیرگذار است.

طریقه نصب پوستر دیواری روی گچ و دیوارهای نم کشیده

برخی از محصولات با کیفیت پوستر دیواری دارای یک لایه ضد آب هستند. این لایه، کاغذ را از آسیب های رطوبت و آب حفظ می کند. حتی امکان شستشوی پوستر دیواری با دستمال نمدار نیز وجود دارد. با همه اینها نمی توانید یک دیوار نمور و رطوبتی را برای اجرا انتخاب کنید. پوستر دیواری پذیرایی یا اتاق خواب و … می بایست روی سطح خشک و هموار نصب شود. رطوبت دیوار می تواند به علت ترکیدگی لوله ها و یا آسیب به ایزوگام سقف باشد. قبل از نصب هر نوع دیوارپوش حتما نسبت به تعمیر  ترمیم دیوارهای نمور اقدام کنید.

نصب پوستر دیواری سه بعدی

هزینه خرید پوستر دیواری و نصب در برابر ماندگاری و دوام آن چندان زیاد نیست. ولی اگر از قبل دیوار را آماده نکنید این هزینه به کلی هدر خواهد رفت. قبل از هر اقدامی لازم است تا علت نم و رطوبت دیوار مشخص شود. این روزها با دستگاه های تشخیص ترکیدگی می توان به راحتی محل نشتی و ترک لوله را پیدا کرد.

چنانچه عملیات کنده کاری و تخریب انجام بشود لازم است تا چند روز کار نصب را به تعویق بیندازید. نصب پوستر دیواری روی گچ دیوار نمدار اصلا امکان پذیر نیست. با این کار وقت و پول خود را هدر داده اید و خیلی زود کاغذ از دیوار جدا خواهد شد.

از بین بردن شوره و یا لکه آب بر روی سطح قبل از نصب پوستر دیواری

پس از عملیات بازسازی و تعمیر دیوار و برطرف کردن ترکیدگی لوله ها، امکان ایجاد لکه آب و شوره روی دیوار وجود دارد. قبل از اینکه همه لکه ها برطرف شوند نباید پوستر دیواری را نصب کرد. برای از بین بردن این لکه های ناجور از مخلوط آب و چسب استفاده کنید. با استفاده از قلمو یک لایه از این چسب و اب را روی کل دیوار بکشید. نیازی نیست کل دیوار را با رنگ بپوشانید همین ترفند تا حدود زیادی کار راه انداز است و مشکل را برطرف می کند.

کاغذ دیواری سه بعدی اتاق کودک

طریقه نصب پوستر دیواری روی گچ

  • گرد و غبار روی دیوار گچی را پاک کنید. با اجرای محلول چسب رقیق شده با آب را روی دیوار می توان غبار روی دیوار را گرفت.
  • اگر گچ روی دیوار خام است می توانید از یک دست پرایمر برای هم سطح کردن و اجرای بهتر کاغذ، استفاده کنید.
  • سطح روی دیوار باید کاملا خشک و مسطح باشد در صورت وجود هر گونه مشکل، ابتدا ایرادات دیوار را برطرف کنید.
  • هرگز پوستر دیواری را روی دیوارهای تازه گچکاری شده، نصب نکنید. خشک شدن گچ به طور متوسط تا ۳- ۴ ماه طول می کشد.
  • در صورتی که پوستر بیش از حد نازک است حتما قبل از اجرا، از یک دست رنگ سفید روی دیوار استفاده شود تا لکه ها و سیاهی های دیوار گچی دیده نشود.
  • نصب پوستر های دیواری در اخرین مرحله از بازسازی ساختمان انجام دهید.  قبل از نصب پوستر دیواری دیوارهای مجاور یا درب و پنجره ها را رنگ کنید.
  • این کاری نیست که به تنهایی از عهده اش بربیایید در صورتی که تجربه ای در نصب کاغذ دیواری و پوستر سه بعدی ندارید از یک نصاب حرفه ای کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *