نظافت پوستر دیواری

سوالات زیادی در مورد نحوه نظافت و شستشوی پوستر دیواری پرسیده می شود. احتمالا هنگام خرید پوستر دیواری کلمه ” قابل شستشو” را زیاد شنیده اید ولی این عبارت با چیزی که تصور می کنید، یکی نیست. با توجه به آلودگی هوا و گرد و غبار دیر یا زود زمان تمیز کردن پوسترها هم خواهد رسید. اگر قصد تعویض کاغذ دیواری های قدیمی و نصب پوستر دیواری سه بعدی را دارید این مطلب را تا انتها دنبال کنید. فوت و فن نظافت و لکه بری پوسترهای دیواری همینجاست.

چگونه پوستر دیواری را تمیز کنیم؟

دیوارهای کثیف و غبار گرفته، خانه را دلگیر و نامرتب نشان می دهند و این اتفاقی است که هیچکس نمی خواهد با آن روبرو شود. برای اینکه پوستر دیواری پشت تلویزیون به زیبایی روزهای اول دیده شود لازم است تا هر از گاهی آن را تمیز کنید. قبل از ارائه پیشنهادهایی در این مورد بهتر است با ساختار پوستر دیواری بیشتر آشنا شویم.

شستشو با آب و لکه بری پوستر دیواریشستشوی پوستر دیواری

ساختار پوستر دیواری

پوستر دیواری از دو لایه مجزا تشکیل شده که در نهایت به صورت یکپارچه دیده می شود. این دو لایه عبارتند از:

  • لایه زیرین
  • لایه رویه

لایه زیرین پوستر دیواری همان قسمتی است که روی دیوار قرار می گیرد. این لایه از کاغذ دکوراتیو با ویژگی های خاص تولید می شود.یکی از اصلی ترین مشخصات کاغذ دیواری خاصیت جذب چسب و چسبندگی به دیوار است. برای نصب روی این لایه چسب زده می شود و سپس لایه زیرین و چسب کاری شده روی دیوار چسبانده می شود.

لایه رویه دارای بافت متفاوتی از لایه دکوراتیو است. این قسمت در دید قرار دارد و دارای یک روکش مقاوم از مواد پلیمری و عموما پی وی سی است. pvc به کار رفته در لایه رویه با آنچه در دیگر محصولات نظیر درب و پنجره دوجداره می بینید، تفاوت دارد. این لایه ضد آب می باشد و عملیات چاپ و طراحی روی همین بخش انجام شده است. لایه ضد آب امکان شستشوی پوستر دیواری را فراهم کرده است. برای جلوگیری از پخش جوهر روی کاغذ از جوهرهای رنگی خاص استفاده می شود. سیستم چاپ پوستر دیواری نیز تحت فرایند فشار و پرس با دستگاه های چاپ پیشرفته انجام پذیر است.

شستشوی پوستر دیواریشستشوی پوستر دیواری

لایه ضد آب پی وی سی دارای ضخامت کمتر از یک میلیمتر است که روی چاپ قرار می گیرد. همین امر موجب شده تا به اصطلاح پوستر دیواری ضد آب باشد بهتر است بدانید که این گفته تا حدودی درست است اما به طور قطع و یقین لایه ای با این ضخامت نمی تواند مجوزی برای شستن کاغذ دیواری با آب باشد.

نحوه شستشوی پوستر دیواری

لازم به ذکر است که موقع تعویض پوستر و یا کاغذ دیواری، از آب استفاده می شود. به این صورت که پس از خیس کردن لایه رویی، آب و رطوبت به لایه زیرین نفوذ کرده و چسب از دیوار جدا می شود. به همین علت سازندگان نمی توانند لایه پی وی سی را ضخیم تر کار کنند زیرا موقع تعویض کاغذها مشکل ایجاد می شود. علت استفاده از یک لایه نازک پی وی سی روی پوستر دیواری همین موضوع است.

اکنون می دانیم که پی وی سی رویه پوستر دیواری در برابر آب فراوان تاب مقاومت را ندارد. به طور ساده اگر بخواهید با شلنگ آب دیوار اتاق را شستشو دهید و گرد و غبار روی پوسترهای سه بعدی را تمیز کنید، فاتحه دیوارپوش ها خوانده است. پس چاره چیست؟ چگونه می توان دیوارها را بدون آسیب به پوستر دیواری تمیز کرد؟

بیشتر بخوانید
چگونه کاغذ دیواری را تمیز کنیم؟

پوستر های روی دیوار اتاق خوابگردگیری و شستشوی پوستر دیواری

برای تمیز کردن این محصول نیازی به شلنگ آب و شستشو با شوینده های معمولی نیست. در واقع کسی دیوارهای اتاق را با آب فراروان تمیز نمی کند. بیشترین آلودگی روی دیوارها از گرد و خاک هوا به وجود می آید. برای گرفتن غبار روی پوستر دیواری از یک دستمال بدون پرز و سفید استفاده کنید. بدون فشار و سایش می توانید به آرامی گرد و خاک دیوار را پاک کنید این کار اصلا دشوار نیست ولی برق و جلای پوستر دیواری را بر می گرداند.

استفاده از سری مخصوص گردگیری جاروبرقی نیز برای تمیز کردن گرد و غبار روی دیوار امکان پذیر است. در همه مدل های جاروبرقی سری های جداگانه برای نظافت کف، دیوارها، مبلمان و …. وجود دارد. این سری دارای یک برس نرم بوده و به راحتی غبارات را به داخل جاروبرقی هدایت می کند. با توجه به منطقه ای که زندگی می کنید هفته ای یک بار هم زمان با دیگر قسمت های منزل، پوستر های دیواری را نیز با دستمال یا جاروبرقی گردگیری کنید. در صورت کثیف بودن لازم است تا دیوار را شسشتو دهید.

طریقه شستشوی پوستر دیواری با آب و شوینده

قبلا ذکر شده که لایه یک میلیمتری پی وی سی نمی تواند کاغذ دیواری را صد در صد ضد آب کند. اما همین لایه نازک تا حدود زیادی مقاومت محصول را افزایش داده و کاغذ را در برابر اشیا خارجی حفظ می کند. برای شستن پوستر دیواری به هیچ ماده شوینده ای نیاز ندارید. با یک دستمال نمدار می توانید کل دیوار را تمیز کنید.

ساختار پوستر دیواری سه بعدی طوری است که از فاصله یکی دو متری به صورت برجسته دیده می شود. یکبار دیگر به تصاویر همین صفحه نگاه کنید. آیا برجستگی ها و فرو رفتگی های روی دیوار را مشاهده می کنید؟ در واقع این یک خطای دید است و در عمل دیوار دارای بعد و گودی نیست. نوع چاپ و شکست نور روی کاغذ این خطا را به وجود آورده است.

هزینه خرید پوستر دیواری

شستشوی پوستر دیواری خیلی ساده تر از چیزی است که به نظر می رسد. دستمال نمدار را از بالا به پایین روی دیوار بکشید تا همه کثیفی ها و گرد و خاک دیوار به راحتی تمیز شود.

مراقب باشید دستمال خیس نباشد کمی رطوبت برای تمیز کردن پوستر دیواری کافی است. در صورتی که قسمت هایی از دیوار لک شده می توانید با استفاده از یک اسفنج نرم، کمی مایع ظرفشویی و آب لکه های روی دیوار را تمیز کنید.

استفاده از مواد سفید کننده خانگی و لکه برهای رایج هم برای شستشوی پوستر دیواری به کلی ممنوع است. هرگز کل دیوارها را با آب و مایع ظرفشویی تمیز نکنید ولی استفاده موردی روی لکه ها ایرادی ندارد.مراقب باشید در صورت آسیب به پوستر دیواری ناچارید کل تایل ها را عوض کنید که این کار هزینه زیادی دارد.

howtocleanwallpaper

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link
بستن
مقایسه