خطرات سر خوردن فرش روی موکت

برای اینکه فرش، سر نخورد معمولا یک قطعه موکت در سطح زیر آن، پهن می شود. این کار باعث می شود که فرش فیکس شود و موقع راه رفتن حرکت نکند. اما گاهی به دلیل برخی مشکلات در کیفیت فرش، حتی موکت هم نمی تواند جلوی سر خوردن فرش را بگیرد.

آیا فرش روی موکت سر میخورد؟ وقتی موقع راه رفتن، فرش زیر پا ثابت نباشد خطر افتادن و آسیب دیدن افراد بیشتر می شود. به خصوص سالمندان و کودکان دچار صدمات شدیدتری می شوند.

سر خوردن فرش روی موکت باعث فرسودگی و از بین رفتن تار و پود فرش نیز می شود.

چرا فرش روی موکت سر میخورد؟

سر خوردن فرش روی سنگ و سرامیک کاملا عادی است اما وقتی فرش از روی موکت هم لیز می خورد، حتما یک مشکل جدی وجود دارد. وقتی فرش خیلی سبک و دارای تراکم کمتری است این پدیده را می بینیم. فرش هایی با کیفیت بالاتر اصلا از روی موکت سر نمی خورند.

در موارد اندکی شاهد سر خوردن فرش روی موکت هستیم که البته آن هم چاره ای دارد. در ادامه با برخی از روش های جلوگیری از لیز خوردن فرش آشنا می شویم.

جلوگیری از سر خوردن فرش روی موکت

1-با پایه مبلمان از سر خوردن فرش روی موکت جلوگیری کنید

این ترفند خیلی کار راه انداز است. لبه های فرش را زیر پایه مبل ها قرار دهید. اگر فرش اتاق پذیرایی اندازه مناسبی دارد می توانید از میز پذیرایی برای ثابت ماندن فرش استفاده کنید. جلو مبلی ها و هر وسیله سنگین دیگری برای این کار مناسب است.

در برخی فضاها این روش جواب نمی دهد برای مثال قالیچه های خیلی کوچک را نمی توان با مبلمان ثابت کرد. از طرفی بعضی از فرش ها به دلیل بافت کم تراکم و جنس مواد اولیه ضعیف، در برابر فشار پایه های مبلمان مقاومت ندارند. در این صورت کوبیدگی و فرو رفتگی در محل دیده می شود. برای جلوگیری از سر خوردن فرش روی موکت می توانید روش های دیگری را امتحان کنید.

4 راه سریع برای رفع چروک موکت

پد ضد لغزش

2-پدهای ضد لغزش جلوی لیز خوردن فرش را می گیرد

برای مکان هایی که امکان استفاده از پایه های مبل نیست، این پدها ایده خوبی هستند. جنس پدهای ضد لغزش از فوم فشرده است و از اصطکاک بین فرش و موکت جلوگیری می کند. این پدها کاملا هم اندازه فرش است و هیچ آسیبی به آن نمی رساند.

برخی از این نوع پدها مخصوص سرامیک هستند و مانع سر خوردن فرس روی سرامیک می شوند. پدهای لاستیکی عموما از این نوع هستند اما برای بین فرش و موکت لازم است تا از نوع مخصوص پد ضد لغزش استفاده شود. این پدها قابلیت چسبندگی بیشتری دارند.

بیشتر بخوانید
لیست فروشگاه های عرضه کننده موکت در کرج

موکت زیر فرشی چیست و چه کاربردی دارد؟

نوار فرش دو طرفه

3-نوار فرش دو طرفه مانع لیز خوردن فرش روی موکت می شود

یک رول ساده از نوار چسب دو طرفه تهیه کنید و با آن از سر خوردن فرش روی موکت پیشگیری کنید. فرش و موکت اتاق پذیرایی به هر شکل و اندازه ای باشد می توانید از این نوع نوارهای فرش استفاده کنید. حتی برای فرش های دایره ای یا اشکال غیر استاندارد نیز این شیوه کاربرد دارد.

این نوارها حاوی مواد چسبنده ای نیستند و هیچ اثری روی فرش به جا نمی گذارند. از وسط به سمت کناره ها را با نوار فرش دو طرفه ثابت نگه دارید. مراقب باشید موقع نظافت موکت و جارو کردن اتاق فرش را نکشید تا به فرش آسیبی وارد نشود.

لیز خوردن فرش روی موکت

4-ترمز فرش راه حل نهایی لیز خوردن فرش است

ترمز فرش برای سطوح لغزنده استفاده می شود. این ترمزها حالت ژله ای دارند و برای جلوگیری از سر خوردن فرش روی موکت نیز عالی هستند. ترمز فرش به صورت متراژ با عرض متفاوت به فروش می رسد و به راحتی می توانید آن را با قیچی برش بزنید.

هتر است یک لایه از ترمز فرش را به صورت سرتاسری بین فرش و موکت پهن کنید. به این ترتیب معمولا فرش دیگر حرکتی ندارد. نوع و ضخامت فرش روی موفقیت این روش موثر است. در فرش های بزرگ و ضخیم با خواب پرز خوب، همیشه این روش جواب می دهد.

سر خوردن فرش روی موکت را با روش های ارزان قیمت نظیر همین ترمزهای فرش می توان کنترل کرد. این وسیله ساده و کارامد هیچ آسیبی به بافت فرش نمی رساند. در ضمن ترمز فرش قابلیت شستشو و استفاده دوباره را نیز دارد.

بیشتر بدانید : قیمت انواع موکت در یزد

5-چسب های آکواریوم مانع سر خوردن فرش روی موکت می شود

برای چسباندن شیشه های آکواریوم از نوعی چسب سیلیکونی استفاده می شود. این چسب بعد از خشک شدن بی رنگ است . چسب سیلیکون برای جلوگیری از نفوذ آب به کابینت در اطراف سینک ظرفشویی هم استفاده می شود. با این چسب ها می توانید فرش را روی موکت ثابت نگه دارید.
موکت ارزان از کجا بخریم ؟

برای جلوگیری از سر خوردن فرش روی موکت این کار را انجام دهید: روی لبه های فرش مقداری چسب آکواریوم بزنید و چند خط چسب نیز به صورت عمودی در وسط فرش ایجاد کنید. مدت 24 ساعت صبر کنید تا چسب به طور کامل خشک شود. نوارهای لاستیکی ایجاد شده از سر خوردن فرش روی موکت جلوگیری می کند

  • افسانه رجب پور
  • دی 21, 1400
  • 599 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.