رفع چروک موکت رولی

رفع چروک موکت از دو جهت اهمیت دارد. اول اینکه این چین و چروک های آزار دهنده اصلا ظاهر خوبی ندارند و فضا را بی نظم و نامرتب نشان می دهند. اما این تنها یک طرف ماجرا است. مهم تر اینکه چروک و ناصافی موکت می تواند خطرلتی را به همراه داشته باشد. وقتی کودک یا سالمندی در خانه دارید، بهتر می دانید چه می گویم. همین تا خوردگی به ظاهر کم اهمیت می تواند تعادل کودکان و افراد سالمند را به هم بزند و احتمال حادثه را افزایش دهد.

یک دلیل دیگر برای صاف کردن چروک موکت این است که درست در محل شکستگی موکت و تا خوردگی، الیاف موکت فرسوده می شوند. اگر مدت زیادی موکت پرز بلند به همین صورت باقی بماند و کاری برای از بین بردن چروک و شکستگی آن نکنید، دیگر هرگز نمی توانید محل آسیب و فرسودگی و سایش را ترمیم کنید. آیا می دانید چگونه چین و چروک فرش را برطرف کنید؟ یک قانون کلی این است که از چروک شدن موکت جلوگیری کنید. اما سوال این است که چرا موکت چروک می شود؟

رفع چروک موکت

علت تاخوردگی موکت چیست؟

موکت های با ضخامت بیشتر، کیفیت بالاتری دارند و پس از نصب، صاف تر دیده می شوند. اما موکت از هر نوعی که باشد، یک نصاب خوب می تواند آن را به بهترین شکلی، نصب کند. تاخوردگی موکت نشان دهنده نصب غیر اصولی و نامناسب است. اگر به تازگی کف ساختمان را موکت کرده اید، نباید هیچ نوع ناصافی و شکستگی در آن دیده شود اما برخی مشکلات در نصب موکت روی آن تاثیر می گذارد.

وقتی موکت به محل حمل می شود لازم است تا یک زمانی فرصت دهید تا الیاف موکت، با محیط هم دما شود. نصب زود هنگام موکت یکی از دلایلی است خودش را با چروک شدن موکت نشان می دهد. قبل از اینکه به فکر پیدا کردن راهی برای رفع چروک موکت باشید باید از این وضعیت جلوگیری کنید. عجله در نصب اصلا به نفع تان نیست و نتیجه چیز خوبی نخواهد شد. به خصوص در هوای سرد، موکت با ورود به منزل دچار شوک می شود و زمانی برای تطبیق الیاف باید صرف شود.

مورد دیگر مربوط به کشش نامناسب در حین نصب موکت است. یک نصاب با تجربه می داند چگونه با استفاده از ابزار مناسب، عملیات چسباندن موکت را به درستی انجام دهد. هر گونه کشیدگی در حین نصب، بعدها خودش را با چروک شدن موکت نشان می دهد.

اگر پس از شستشوی موکت اتاق پذیرایی، چروک و ناصافی در آن دیده شد، مقصر قالیشویی است. عملیات شستشو، آبگیری و خشک کردن موکت به درستی انجام نشده و در برخی قسمت ها کشیدگی و یا فشار نامناسب، وارد شده است.

صاف کردن موکت در موقع نصب

چه موکت هایی، بیشتر چروک می شوند؟

وقتی موکت چروک می شود باید سریع عمل کنید برخی محصولات دارای گارانتی فروش و نصب هستند. با نصاب یا فروشنده تماس بگیرید تا مشکل هر چه زودتر برطرف شود. معمولا از ابزار خاصی برای رفع چروک موکت استفاده می شود. این ابزار قادر است قسمت های شکسته و چروک را صاف کند. قسمت های تا خورده زودتر از بقیه سطوح، فرسوده می شوند. برخی از انواع موکت بیش از سایر محصولات، دچار چروک و شکستگی می شوند. از جمله این نوع موارد:

  • موکت هایی که آهار ندارند
  • محصولات تولید شده از الیاف مصنوعی
  • موکت های خشک و بدون انعطاف
  • موکت با تراکم کم و بافت نامتناسب

روش های رفع چروک موکت

سریع ترین روش های رفع چروک موکت

گاهی نیازی نیست هیچ کاری انجام دهید معمولا بعد از یکی دو روز، ناصافی های روی موکت، از بین می رود. موکت جدید را پهن کنید و اجازه دهید در هوای معمولی اتاق، الیاف باز شود. حتی وقتی روی موکت راه می روید نیز خود به خود چروک ها باز می شود.

اما اگر می خواهید سریع تر چروک موکت باز شود، برای رفع چروک موکت یکی از ترفندهای ذکر شده در ادامه مطلب را انجام دهید.

چگونه سوختگی موکت را از بین ببریم – تعمیر موکت سوخته

صاف کردن چروک موکت

1-برطرف کردن اثر تا خوردگی موکت با رول کردن

رول کردن یکی از روش های ساده برای صاف ماندن الیاف موکت است. در این روش باید ابتدا موکت را پشت و رو کرده و به صورت برعکس، لول کنید. رفع چروک موکت با این شیوه تنها در صورتی اثر دارد که موکت خیلی ضخیم نباشد.

اگر موقع لول کردن بر عکس موکت، فشار بیش از حد وارد شود، موکت های ضخیم تر دچار شکستگی بیشتری می شوند. با احتیاط شروع به لول کردن کنید و اگر صدای غیر عادی از موکت شنیده می شود، کار را متوقف کنید.

چگونه چسب موکت را پاک کنیم؟

رفع شکستگی موکت

2-رفع چروک موکت با قرار دادن جسم سنگین 

چگونه چروک موکت را باز کنیم که هیچ هزینه ای نداشته باشد؟

یک راهکار بسیار ساده و موثر وجود دارد که می تواند محل تا خوردگی موکت را صاف کند. روی قسمت مورد نظر یک جسم سنگین قرار دهید و یک شب تا صبح، صبر کنید. حالا آن وسیله را بردارید و ببینید که تا خوردگی موکت از بین رفته است.

نکته1: برای رفع چروک موکت از اجسام سنگین دارای لبه های تیز استفاده نکنید

نکته2: برخی از موکت ها در برابر فشار زیاد، حساس هستند و الیاف موکت کوبیده می شود.

از بین بردن چروک موکت

3-دستگاه بخارشوی برای رفع چروک موکت

چگونه موکت شکسته را صاف کنیم؟ اگر یک دستگاه بخار شوی خانگی در اختیار دارید، کار خیلی راحت است. با این روش حتی می توانید چروک های زیاد را هم از روی موکت، صاف کنید.

در محفظه دستگاه بخارشو، آب بریزید و دستگاه را روشن کنید تا بخار تولید شود. سپس روی قسمت هایی که دارای شکستگی هستند را با بخارشو، بخار دهید. به صورت حرکت رفت و برگشتی این کار را انجام دهید و سعی نکنید با بخارشو، بخشی را بیش از حد تحت کشش قرار دهید.

در انتها برای رفع چروک موکت، کمی روی قسمت بخار داده شده، راه بروید. در این صورت قسمت های ناصاف به راحتی باز می شود.

جلوگیری از لول شدن ناره های موکت

4-رفع تا خوردگی گوشه های موکت

اگر پشت موکت به زمین چسبیده باشد نباید در هیچ نقطه ای دچار چروک و ناصافی باشد. البته برخی موکت ها نیازی به نصب ندارند نظیر موکت پرز بلند و تافتینگ که به صورت قطعه ای به فروش می رسند. اگر بعداز مدتی متوجه لول شدگی و چین خوردگی در لبه های موکت شدید، با استفاده از ترمز فرش یا چسب دو طرفه، لبه موکت را به کف، فیکس کنید.

آیا راه های دیگری برای رفع چروک موکت می شناسید؟

2 دیدگاه برای “4 راه سریع برای رفع چروک موکت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...