جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
قاتون رنگ ها در دکوراسیون داخلی

قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی (اصل ۶۰-۳۰-۱۰)

دکوراسیون داخلی را می توان نوعی علم آمیخته به هنر نامید. هر کدام از المان های طراحی به گونه ای حساب شده و بر پایه اصولی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا در نهایت یک دکور هماهنگ و شکیل داشته باشید. یکی از مهم ترین اصول در دکوراسیون داخلی، استفاده از اصل ۶۰-۳۰-۱۰ در انتخاب رنگ هاست. دکوراتیوها برای فضاسازی و انتخاب تم رنگی از این اصل پیروی می کنند. قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی به منظور تزئین و زیباسازی انجام می شود ولی بیشترین تعادل و هماهنگی را نیز به وجود می آورد.

فهرست مطالب

   

   

  حاکمیت قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی

  بر طبق این قانون فضای داخلی را می توان به ۳ بخش مجزای رنگی تقسیم کرد. هر کدام از این بخش ها در نهایت، دارای هارمونی و چشم انداز هماهنگی هستند. رنگ اصلی در این سیستم شامل ۶۰ درصد فضا می شود. بدیهی است سطوح بزرگتر نظیر کف و دیوارها در این بخش قرار می گیرند. ۳۰ درصد بقیه مربوط به رنگ ثانویه است که درست به اندازه نصف رنگ اصلی در محیط حضور دارد. از نظر تعادل و هارمونی نادیده گرفتن رنگ ثانویه یک اشتباه بزرگ در دکوراسیون منزل است. ترکیب رنگی لوازم بزگتر نظیر مبلمان و پرده ها را می توان به نسبت ۳۰ از کل در نظر گرفت. مابقی رنگ های موجود در طراحی نباید بیش از ۱۰ درصد باشند.

   

  پیشنهاد سایت:ترفندهای ساده برای نظافت موکت پرز بلند

  حاکمیت رنگ ها در دکوراسیون

   

   

  نحوه استفاده از اصل ۶۰-۳۰-۱۰

  با استفاده از این قانون انتخاب رنگ ها، ساده تر می شود. در واقع از قبل می دانید که برای هر قسمت باید به دنبال کدام طیف رنگی باشید. به طور ساده سه رنگ برای فضای مورد نظر انتخاب کنید. یک ترفند قدیمی استفاده از چرخه رنگ ها برای انتخاب رنگ های ۶۰-۳۰-۱۰ است. محدودیتی در انتخاب رنگ ها نیست ولی تاکید روی تناسب بین رنگ ها و میزان استفاده از هر رنگ است. هیچکس نمی خواهد رنگی را به شما تحمیل کند بلکه هدف اینست که بدانید رنگ مورد علاقه تان را به چه میزان و در کجاها استفاده کنید.

   

   

  قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی : رنگ اصلی ۶۰ درصد

  تصور کنید قصد دکوراسیون اتاق نشیمن را دارید. در ابتدا تهیه لوازم و انتخاب رنگ ها به نظر کار دشواری است ولی با توجه به این اصول می توانید به راحتی کار را انجام دهید. ۶۰ درصد در یک اتاق نشیمن شامل دیوارهای اتاقریال کفپوش ها و شاید مبلمان باشد. هماهنگی رنگی سطوح بزرگ، چشم انداز مسحور کننده ای به وجود می آورد. اصولا دکوراسیون داخلی بعد از ساخت بنا انجام می شود پس خیلی نمی توانید روی تغییر کفپوش ها یا رنگ دیوارها مانور دهید. به عنوان یک پیشنهاد ساده، بهتر است تمرکزتان را روی خرید موکت هماهنگ با رنگ دیوارها قرار دهید.

  قاتون رنگ ها چیست؟

  فرض کنید رنگ دیوارها آبی کار شده و کفپوش ها قهوه ای سیر هستند. در این مورد برای تاثیرگذاری بیشتر رنگ اصلی، موکت به رنگ آبی دیوارها انتخاب بهتری است. به این ترتیب با کمترین هزینه، ۶۰ درصد رنگ اصلی را در محیط به وجود آورده اید.

   

   

  قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی : رنگ ثانویه ۳۰ درصد

  رنگ ثانویه دقیقا به وسعت نیمی از رنگ اصلی در محیط اجرا می شود. این رنگ می تواند کاملا متضاد با رنگ اصلی باشد و یا اینکه مکمل رنگ اصلی را انتخاب کنید. حالا سوال اینجاست که در کجاها این رنگ های مهم را می توان استفاده کرد؟ در نظر داشته باشید که رنگ ثانویه کاملا از رنگ اصلی جدا و متفاوت است. بنابراین لزومی ندارد این رنگ را در نزدیکی و یا کنار رنگ اصلی استفاده کنید. حتی امکان جدا کردن این رنگ به طور کامل نیز وجود دارد و لطمه ای به دکوراسیون نمی زند.

  برای مثال پارچه های رومبلی، ملحفه های تختخواب و یا حتی یک دیوار فرعی کامل را می توان با این رنگ کار کرد.

  نقش رنگ در طراحی منزل

   

   

  قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی : ۱۰ درصد

  اگرچه رنگ سوم تنها ۱۰ درصد در طراحی به کار می رود ولی نقطه عطف دکوراسیون، همین رنگ است. وسعت رنگی در اینجا اهمیتی ندارد مهم نحوه به کارگیری رنگ ده درصدی است. انتخاب های زیادی دارید از کوسن های رومبلی گرفته تا تزئینات اتاق پذیرایی را می توان از رنگ سوم انتخاب کرد. این رنگ ممکن است حتی به صورت یک وسیله تزئینی با لوازم دکوراتیو نیز نباشد. برای مثال رنگ سوم را می توان در نورپردازی به کار برد. در این صورت نور رنگی جایگزین رنگ جامد می شود. لامپ های تختخواب، نور آباژور، نورپردازی روی تابلوهای نقاشی، نورهای زیر کابینتی در آشپزخانه و …. در این گروه قرار دارند.

  نتیجه گیری:

  جالب است بدانید بسیاری از دکوارتیوهای حرفه ای اصلا اعتقادی به قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی به شکلی که شرح داده شد ندارند. اصل قضیه که تعادل رنگی در انتخاب لوازم و تزئینات است را نمی توان منکر شد. عمده اختلاف نظر روی درصد انتخاب این رنگ هاست. در این مورد برخی به قانون ۱۱۰ درصد در انتخاب رنگ ها پایبند هستند. در این صورت ۱۰ درصد از رنگ چهارمی نیز وارد فضا می شود که معمولا متضاد رنگ های دیگر است. رنگ متضاد چهارم به منظور جلب توجه و تاثیرگذاری بیشتر به کار می رود.

   

  پیشنهاد سایت:موکت چاپی از رویا تا واقعیت!

  رنگ خنثی در تزئینات داخلی

  اگر فکر می کنید قانون ۶۰-۳۰-۱۰ کمکی به زیباتر شدن دکوراسیون خانه یا محل کارتان نمی کند، بی نهایت رنگ دیگر هست که می توانید از آن استفاده کنید. در بسیاری از موارد شکستن قانون رنگ ها در دکوراسیون داخلی منجر به خلق ایده های جذاب تری می شود. به نظر می رسد به دو رنگ اصلی و فرعی به میزان یک به دو نیاز دارید.. در مثال قبل ذکر شد که ۶۰ درصد شامل دیوارها و کف ساختمان می شود. اگر کفپوش های رنگ چوب با دیوارپوش های رنگ روشن هماهنگی ندارند از یک قطعه موکت پرز بلند هماهنگ با رنگ دیوارها برای فضای بین مبلمان استفاده کنید.

  اگر هنوز در استفاده از اصل ۶۰-۳۰-۱۰ تردید دارید راه حل ساده تری هم وجود دارد. ابتدا رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید. این رنگ پایه همه عناصر دکوراتیو منزل است. حالا سه طیف رنگی روشن، متوسط و تیره تر از همین رنگ را در ترکیب لوازم استفاده کنید. به این ترتیب تنها از یک طیف رنگی، تنالیته خوبی را به وجود آورده اید.

  به نظرتان کدام رنگ برای دکوراسیون اتاق پذیرایی، انتخاب مناسب تری است؟

   

  پیشنهاد سایت:موکت طرح سرامیک در طراحی کلاسیک

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...
  مقایسه محصولات
  لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!