مراقبت از کفپوش های چوبی

اسباب کشی و حمل بار یک چالش بزرگ است که اغلب با آن رورو شده ایم. به طور کلی بسته بندی لوازم و هماهنگی با اتوبار و حمل بار به منزل جدید، استرس زیادی را به همراه دارد. همه توجه افراد به سالم رسیدن لوازم و وسایل است در این میان کسی به فکر کف ساختمان نیست. در بسیاری از خانه های لوکس از کفپوش های چوبی شیک و زیبایی استفاده شده که در معرض آسیب جدی هستند. مراقبت از کفپوش های چوبی در موقع اسباب کشی اصلا کار دشواری نیست ولی کمتر کسی به آن توجه می کند. با توجه به هزینه خرید کفپوش بد نیست راه های ساده تر و کم هزینه تری را برای حفظ سطوح پیدا کنید.

کشیدن وسایل سنگین در کف ساختمان، خش و خراشیدگی زیادی روی کفپوش ها ایجاد می کند. این امر هم در خانه فعلی و هم در محل جدید، تبعات ناخوشایندی دارد. خراشیدگی های روی کفپوش به این سادگی ها از بین نمی رود. با دستمال نم دار و پولیش های روغنی و …. نمی توانید زیبایی کفپوش چوبی را به آن برگردانید. از طرفی تعویض کفپوش ها هزینه بر است و تنها چاره، استفاده از دستگاه های پولیش برای از بین بردن خراش های روی چوب است. به هر حال این کار هم هزینه زیادی دارد در حالی که با صرف هزینه ای اندک و گاه کاملا رایگان، امکان پیشگیری از آسیب به سطح کفپوش وجود دارد.

نحوه مراقبت از کفپوش های چوبی

چگونه از خراشیدگی کفپوش ها در اسباب کشی جلوگیری کنیم؟

انواع کفپوش چوبی اعم از الوارهای چوب طبیعی، پارکت چوبی و حتی پارکت لمینت های مدل جدید از پر طرفدارترین کفپوش های مسکونی و اداری هستند. چوب طبیعی از محبوب ترین متریال در دکوراسیون داخلی است. چوب ها حس گرمی و صمیمیت را در فضا جاری می کنند. موقع راه رفتن روی کفپوش های چوبی، احساس در خانه بودن و امنیت را تجربه می کنید. استفاده از چوب در طراحی، وقار و ابهت ویژه ای به دکوراسیون می دهد. بدون تردید حس لوکس بودن در ساختمان هایی که با چوب، کفپوش شده اند همراه است.

با همه این مزایا چوب طبیعی یا سازه های تولید شده با الیاف چوبی در معرض آسیب زیادی قرار دارند. چوب قابلیت خراشیدگی و حتی شکستن را دارد. موقع اسباب کشی خیلی دیده شده که به دلیل سنگین بودن، برخی لوازم بزرگ روی کف ساختمان کشیده می شوند. برای مثال کشیدن یک بوفه سنگین روی کفپوش می تواند کف ساختمان را پر از خراشیدگی و خش کند. از سویی همیشه امکان افتادن لوازم موقع جابجایی و اسباب کشی وجود دارد. سقوط وسایل سنگین روی کفپوش چوبی موجب بروز شکستگی روی آن می شود. برای جلوگیری از این آسیب ها راه های ساده ای وجود دارد که باید از قبل امکاناتش را فراهم کنید.

نگهداری از کفپوش های قدیمی

مراقبت از کفپوش های چوبی با محافظ های پلاستیکی

یکی از  دغدغه ها در روز حمل بار اینست که ناگهان چیزی روی کفپوش ها نیفتد. واقعا مدیریت این مورد در موقع اسباب کشی کار سختی است. بسیاری از لوازم در میان هرج و مرج اسباب کشی می توانند کفپوش ها را خراب کنند. تو رفتگی ها، شکستگی ها، بلند شدن روکش چوب، خراشیدگی کف و …. همگی به طور ناخودآگاه و موقع جابجا کردن وسایل ایجاد شده است. به عنوان یک پیشنهاد از پلاستیک های حباب دار برای جلوگیری از خطر سقوط لوازم و آسیب به کفپوش استفاده کنید. دور تا دور لوازم بزرگتر را با پلاستیک حباب دار بپوشانید تا موقع حمل بار، آسیب نبینند. از همین محافظ های پلاستیکی روی کف ساختمان نیز می توانید استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
علت کنده شدن کفپوش اپوکسی از کف چیست؟

موقع اسباب کشی همه اتاق ها نیاز به مراقبت دارد. چند متر پلاستیک حباب دار تهیه کنید و کف ساختمان را با آن بپوشانید. به این ترتیب در صورتی که وسیله ای اتفاقی روی کفپوش ها بیفتد، هیچ آسیبی به چوب وارد نمی شود. حتی در مورد کفپوش های سرامیک و سنگ نیز می توانید همین ایده را اجرا کنید.

کفپوش چوبی اتاق خواب پوشش های سخت برای مراقبت از کفپوش ها در اسباب کشی

به طور حتم کفپوش های چوبی در برابر ضربه ، حساس هستند. شاید یک لحظه غفلت موجب شود تا وسط هال و پذیرایی یک سوراخ بزرگ ایجاد شود. تعمیرات کفپوش چوبی معمولا پر هزینه و گران تمام می شود. جلوی اتفاق را هم که نمی شود گرفت. تنها راه حل باقیمانده، استفاده از محافظ برای جلوگیری از آسیب به کفپوش است. یکی از راه های موثر به کارگیری ورق های تخته سه لا موقع اسباب کشی است. در این مورد لازم است تا مسیر رفت و آمد در اسباب کشی با تخته سه لا پوشانده شود. به این ترتیب حتی در اثر سقوط لوازم سنگین نیز خیال تان بابت سلامت کفپوش ها حسابی راحت است. اما این ایده یک ایراد بزرگ دارد.

ورق های محافظ سخت نظیر تخته سه لا نسبتا گران هستند

تمیز نگاه داشتن کفپوش ها

کارتن های ضخیم برای مراقبت از کفپوش های چوبی

راه های ارزان تری هم برای حفظ کفپوش های چوبی وجود دارد و آن استفاده از کارتن های مقوایی است. هنگام اسباب کشی به مقدار زیادی کارتن اسباب کشی محکم و مقاوم نیاز دارید. کارتن های پنج لایه برای حمل بار سنگین مناسب تر هستند. این کارتن های بزرگ و کوچک برای بسته بندی لباس، لوازم آشپزخانه، کتاب، وسایل برقی و هر چیز دیگری استفاده می شوند. قطعا از قبل تعداد زیادی کارتن تهیه کرده اید. در استفاده از این کارتن ها دست و دل باز باشید. بعضی از کارتن های به درد نخور و ضعیف تر را باز کنید و از آن برای مراقبت از کفپوش های چوبی استفاده کنید. برای مثال کارتن پفک برای اسباب کشی مناسب نیست ولی ضخامت خوبی دارد. کارتن را به چند تکه بزرگ تقسیم کنید و در مسیر حرکت لوازم سنگین قرار دهید.

در صورت لزوم از چسب نواری برای ثابت کردن کارتن ها استفاده کنید.

مراقبت از کفپوش های چوبی با روکش های نرم تر

روکش ها و پتو ها بهترین محافظ برای کفپوش های خانه هستند. در ورودی درب منزل یا مسیرهای پر رفت و آمدتر در موقع اسباب کشی می توانید از این پتوهای نرم استفاده کنید. این پتوها بهترین متریال برای جلوگیری از آسیب به کف ساختمان هستند. به خصوص در موقع جابجایی و حمل وسایل سنگین، استفاده از محافظ های کفپوش ضروری است.

از نظر ضخامت و بافت، پتوها عالی هستند. آیا به تازگی اسباب کشی کرده اید؟

 آیا خسارتی به لوازم یا کفپوش ها وارد شده یا همه چیز طبق برنامه پیش رفته؟

  • افسانه رجب پور
  • خرداد 14, 1399
  • 137 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link