روش های نظافت موکت پرز بلند

نظافت موکت پرز بلند کمی با تمیز کردن موکت های معمولی تفاوت دارد. این تفاوت به دلیل نوع الیاف و بافت  موکت است. هر گونه بی احتیاطی می تواند خسارات جبران ناپذیری را به موکت های فرش مانندتان وارد کند. اگر به تازگی برای خرید موکت از فروشگاه های لوازم دکوراسیون دیدن کرده باشید حتما از قیمت های موکت های مدرن خبر دارید. قبل از اینکه با شلنگ آب و لکه برها و شیونده های قوی به جان موکت بیفتید راهکارهای این مطلب را امتحان کنید. نتیجه خیلی بهتر از چیزی است که تصورش را می کنید.

راه هاي نظافت موکت پرز بلند چیست؟

این محصولات از نظر جلوه های ظاهری و زیبایی توجه بسیاری را جلب کرده اند. الیاف بلندتر و گاهی تا ۲۰ میلیمتری این کفپوش های فوق العاده، نرمی و راحتی خوبی را ایجاد کرده است. شاید نرم بودن موکت پرز بلند اصلی ترین ویژگی آن باشد که در سایر موکت ها دیده نمی شود. در برخی از این محصولات حتی می توانید رد پای خود را موقع راه رفتن روی موکت ببینید. درست مثل اینکه روی شن های نرم ساحل قدم می زنید همان حس و حال نرمی و راحتی را در زیر پاها حس می کنید.

موکت پرز بلند

روش های تولید موکت پرز بلند

الیاف بلند این موکت ها با متدهای متفاوتی اجرا شده است. یکی از رایج ترین متدهای بافت الیاف، تافتینگ است که در تولید موکت هایی با پرز بلندتر به کار می رود. از شیوه” تافتد” (tufted carpet) در تولید موکت نمدی نیز استفاده می شود. نظافت موکت پرز بلند و دارای الیاف فشرده تر از موکت هایی با الیاف کمتر سخت تر است ولی فشردگی الیاف و ماندگاری موکت ارتباط مستقیم دارند.

موکت Plush Finish یکی دیگر از نمونه های پرز بلند با الیاف  صاف و بدون پیچ و تاب است. این محصولات از زیباترین تولیدات پرز بلند هستند که به موکت های مخملی هم شهرت دارند. در تصویر زیر نمونه ای از موکت طوسی پرز بلند را می بینید . جنس الیاف اموکت از پلی پروپیلن و اکریلیک ساخته شده و ارتفاع الیاف حتی تا ۲۰ یا ۳۰ میلیمتر هم می رسد.

بیشتر بدانید : روش های شستشوی موکت چگونه است؟

البته همیشه الیاف موکت صاف و بدون تاب نیست برخی از انواع الیاف موکت دارای پیچ و تاب بیشتری هستند. برای مثال موکت های معروف به فریز دارای پیچ و تاب بیشتری بوده و بسیار در هم پیچیده تر از انواع دیگر هستند. الیاف موکت در این محصول کاملا روی هم خوابیده به نظر می رسد. نظافت موکت پرز بلند با الیاف در هم تنیده از دیگر نمونه ها مشکل تر است اما برای این هم راه حلی وجود دارد.

در مقابل برخی دیگر از این محصولات شباهت زیادی به خز یا موی حیوانات دارند و دارای درخشندگی بیشتری هستند از دیگر محصولات می توان به موکتهای فانتزی اشاره کرد که اغلب از پشم تولید می شوند. به طور معمول موکت های پرز بلند به صورت رول تولید نمی شوند و دارای اشکال هندسی هستند.

نظافت موکت پرز بلند

نظافت موکت پرز بلند

برای تمیز کردن این موکت ها اغلب نیازی به شستشو با آب فراوان و روش های سنتی نیست. در واقع این محصولات را نباید در منزل شستشو دهید زیرا امکان جدا شدن الیاف وجود دارد. البته محصولات با کیفیت و استاندارد کاملا تضمین شده هستند و حتی در برابر شستشو با آب نیز تحمل زیادی دارند. مهم ترین موضوع تمیز کردن لا به لای الیاف بلند این موکت خوش رنگ و لعاب است.

الیاف بلندتر از ۱۰ سانتیمتری موکت محل مناسبی برای تجمع خرده ریزها، گرد و غبار و سایر آلودگی ها هستند. برای از بین بردن این آلودگی ها باید آن ها را از درون الیاف موکت بیرون کشید. اما چطور؟

  • نظافت موکت پرز بلند و غبارگیری

قبل از هر اقدامی باید گرد و خاک درون بافت موکت را با مکش قوی جاروبرقی خارج کنید. باقی ماندن غبارات در الیاف موکت اصلا خوشایند نیست. به خصوص افرادی که به آلرژی مبتلا هستند حتما در این مورد بیشتر توجه کنند. کودکان و سالمندن زیادی به گرد و غبار فرش و موکت حساسیت نشان می دهند و دچار مشکلات تنفسی می شوند.

از یک جارو برقی دارای قدرت مکش بالا استفاده کنید. لازم است حتما هفته ای یکبار سرتاسر موکت و زیر آن را جارو بکشید. اگر رفت و آمد زیادی دارید جاروکشی روزانه یا دو روز یکبار توصیه می شود. اگر فرزند کوچکی دارید بعد از هر ریخت و پاش می بایست خانه را جارو بکشید.

شستشوی موکت پذیرایی

  • لکه بری و نظافت موکت پرز بلند

با همه احتیاطی که می کنید همیشه امکان کثیف شده موکت با انواع مواد وجود دارد. ریختن چای، نوشابه، مواد غذایی و ….. از رایج ترین مواردی است که روی فرش و موکت( carpet) را لک می کند. به محض ریختن مایعات روی موکت لازم است تا سریع دست به کار شوید.

با یک دستمال بدون پرز می توانید مایعات اضافی را از روی سطح موکت تمیز کنید. در صورت خشک شدن به سختی می توانید لکه ها را پاک کنید پس توصیه می شود تا لکه ها تازه هستند نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید.

نکته: به جای کشیدن دستمال از ضربه زدن برای خشک کردن مایعات استفاده کنید! به این ترتیب که به صورت ضربه ای روی محل رطوبت بزنید تا همه آلودگی از بین برود.

تمیز کردن موکت های اتاق خواب

  • پاک کردن لکه های قدیمی از روی موکت پرز بلند

وقتی شمع یا آدامس روی موکت چسبیده باشد نباید آن را با دست جدا کنید. کندن و کشیدن آدامس چسبنده می تواند الیاف موکت را هم جدا کرد. دشمن سرسخت این مواد در یخچال جا خوش کرده است! از تکه ای یخ برای نظافت موکت پرز بلند استفاده کنید. یخ و سردی موجب جدا شدن آدامس و شمع از روی موکت می شود.

بیشتر بدانید : راه های از بین بردن لکه موکت

در مورد لکه های خیلی قدیمی که درون بافت موکت نفوذ کرده باید از یک حرفه ای کمک بگیرید. شرکت های نظافتی سرویس های ویژه ای را برای شستشوی فرش و موکت در منزل دارند. بد نیست در مواقع ضروری روی کمک این شرکت ها حساب کنید.

هشدار: هرگز برای از بین بردن لکه های قدیمی و نظافت موکت پرز بلند از وایتکس یا سفید کننده های قوی استفاده نکنید.

اگر روش های ساده تری برای تمیز کردن موکت های پرز بلند می شناسید در کامنت ها بنویسید تا همه دوستان از آن استفاده کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *