زهکشی زمین چمن مصنوعی

زهکشی زمین چمن مصنوعی به خصوص در باشگاه های ورزشی یک ضرورت است. اگر زیرسازی صحیح و مناسب برای چمن مصنوعی ورزشی انجام نشود، خسارات زیادی به باشگاه وارد می شود. باقی ماندن آب حاصل از بارندگی ها روی چمن، زمین را به لحاظ استاندارد با مشکل روبرو می کند. لغزنده شدن زمین بازی، کاهش ایمنی بازیکنان و تعطیل شدن بازی ها برخی از پیامدهای نداشتن زهکشی مناسب زمین چمن است. باقی ماندن آب روی سطح چمن می تواند عمر مفید آن را نیز کم کند.

زهکشی زمین چمن مصنوعی در هنگام ساخت و ساز زمین ورزشی و نصب چمن مصنوعی انجام می شود. الیاف چمن های تولید شده از لاتکس به صورت بافته شده و در هم تنیده کار شده است. این الیاف و به خصوص لایه لاتکس قادر به هدایت آب باران به لایه های پایینی است. برخی از مشکلات باقی ماندن آب باران روی سطح چمن مصنوعی عبارتند از:

 • لغزنده شدن زمین بازی
 • خطر سُر خوردن بازیکنان در زمین
 • کاهش عمر چمن مصنوعی
 • خسارات مالی به دلیل لغو بازی ها

زهکشی زمین چمن مصنوعی با پوشش بتنی و آسفالت با زیرسازی سطح خاکی تفاوت دارد. اما در هر دو حالت هدف، ایجاد شیب مناسب برای هدایت آب سطحی به سمت خروجی است. قبل از نصب چمن مصنوعی  لازم است تا تیم کارشناس خبره از محل بازدید نمایند. پس از بازدید و نمونه برداری از لایه های خاک، بهترین سیستم زهکشی پیشنهاد می شود. سیستم زهکشی بر اساس شرایط آب و هوایی و همچنین کیفیت خاک، در هر منطقه متفاوت است.

بیشتر بخوانید
چگونه طول عمر چمن مصنوعی را افزایش دهیم؟

انواع زهکشی زمین چمن مصنوعی

نوع زمین و اینکه برای چه ورزشی از آن استفاده می شود روی شیوه زیرسازی تاثیرگذار است. از نظر فنی دو شیوه متفاوت برای زهکشی چمن ورزشی به کار می رود.

 • الف- زهکشی زمین های ورزش گلف
 • ب- زهکشی زمین های به غیر از گلف
اجرای زهکشی زمین چمن مصنوعیاجرای زهکشی زمین چمن مصنوعی

الف- زهکشی زمین های ورزش گلف

شیوه کار در این نوع زهکشی  شبیه به زیرسازی چمن مصنوعی در محوطه سازی است.

ب- زهکشی زمین های به غیر از گلف

به دلیل اینکه بقیه زمین های ورزشی دارای شرایط مشابهی هستند، همگی در یک گروه قرار می گیرند.

به طور معمول در مرحله زیرسازی زمین های چمن مصنوعی از هر نوعی که باشد، کانال هایی برای عبور آب حفر می شود. این کانال ها دارای استاندارد طولی و عرضی مشخصی هستند و می بایست طبق ابعاد زمین بازی و از روی نقشه مهندسی حفر شوند. بتن ریزی و با کف سازی با شن در این کانال ها انجام می شود. سپس از لوله های درامفلکس ( درناژ) در داخل کانال ها استفاده می شود. برای جلوگیری از گرفتگی سوراخ های لوله لازم است تا دور لوله ها با نمد پوشش داده شود. به این ترتیب این لایه در جذب آب های سطحی بسیار موثر عمل می کند.

مشخصات زهکشی زمین چمن مصنوعی استاندارد

 1. ضریب هدایت هیدرولیکی بالای زهکشی
 2. امکان دسترسی آسان در همه مناطق زمین
 3. عدم نشست و تغییر حالت در هنگام اشباع یا خروج آب
 4. مقاومت بالا در تحمل فشارهای وارده
 5. تحمل شرایط آب و هوایی بسیار سرد و یخبندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link