مزایای چمن مصنوعی

ایجاد فضای سبز در بافت شهری، هزینه و منابع زیادی را صرف می کند لذا ضروری است تا گزینه های مقرون به صرفه و اقتصادی تر را جایگزین فضای سبز طبیعی کرد. یکی از زیباترین طراحی ها برای فضای سبز و محوطه سازی، نصب چمن مصنوعی در اماکن تفریحی و بازی است. بحران آب و خشکسالی یک مشکل جدی است که تاثیرات ناخوشایندی بر محیط زیست و گیاهان دارد. چمن مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی است و در حفظ منابع طبیعی و آب های زیر زمینی، تاثیرگذار است. عدم نیاز به آبیاری یکی از اصلی ترین مزایای چمن مصنوعی در محوطه سازی است ولی چمن مصنوعی مزایای دیگری هم دارد.

مزایای چمن مصنوعی 

چمن مصنوعی در 2 نوع ورزشی و تزئینی تولید می شود. چمن مصنوعی ورزشی در زمین فوتبال، هاکی و …. نصب می شود. این محصولات دارای تراکم بالاتری هستند. انواع چمن مصنوعی تزئینی برای طراحی محوطه استفاده می شود. این کفپوش ها از لحاظ شکل تیغه ها و بلندی الیاف، متنوع هستند. در ادامه برخی از مزایای چمن مصنوعی تزئینی که در طراحی محوطه استفاده می شود، معرفی شده است:

محوطه سازی با چمن مصنوعی

نگهداری آسان چمن مصنوعی

کفپوش چمنی حتی بدون رسیدگی نیز همیشه سر سبز و شاداب باقی می ماند. بسیاری از مراقبت های روتین چمن طبیعی، عملا در این محصول مورد نیاز نیست. کوددهی، سم پاشی، چمن زنی، کاشت و ….. برخی از مراحلی است که وقت و بودجه زیادی را صرف می کند. برای داشتن یک حیاط با صفا و دنج به هیچکدام از این کارها نیازی ندارید.

حذف آفت کش ها از محیط زیست

استفاده از آفت کش ها، سموم و کودهای شیمیایی برای رشد و نگاهداری چمن طبیعی الزامی است. یکی از مزایای چمن مصنوعی، کمک به حفظ محیط زیست و عدم آلودگی آب های زیر زمینی با سموم و مواد شیمیایی است. حفظ ذخایر آبی کشور و عدم آلودگی منابع آب، یک اصل مهم در بقای انسان هاست. برای نگاهداری چمن مصنوعی از هیچ ماده شیمیایی و آسیب رسان دیگری استفاده نمی شود. به این ترتیب  چمن مصنوعی در دسته تولیدات دوست دار محیط زیست قرار می گیرد.

نظافت آسان از مزایای چمن مصنوعی محوطه

تمیز بودن محوطه اهمیت زیادی دارد. سطح چمن مصنوعی در معرض گرد و خاک و انواع آلودگی ها قرار دارد. فضولات حیوانات، برگ های پوسیده و هر نوع کثیفی دیگری را می توان به سادگی از روی چمن، پاک کرد. برای حذف آشغال از جاروی دسته بلند استفاده می شود. بعد از حذف فیزیکی فضولات حیوانات نیز می توان کفپوش را با آب و مواد شوینده، تمیز کرد. آب و رطوبت و مواد شوینده معمولی به الیاف چمن مصنوعی هیچ صدمه ای نمی زند.

چمن مصنوعی دارای ساختاری پلاستیکی است و از مواد پلیمری ساخته شده است. بنابراین به راحتی امکان نظافت و تمیز کردن سطح چمن وجود دارد. تنها نکته مهم در به ممنوعیت کارگیری مواد شیمیایی بسیار قوی نظیر مواد اسیدی بر روی سطح چمن مصنوعی است. اما پودرف مایع ظرفشویی و … مشکلی برای کفپوش ایجاد نمی کنند.

تجهیزات نگاهداری چمن مصنوعی

برای نگهداری چمن مصنوعی نیاز به تجهیزات پیشرفته و گران قیمت نیست. در واقع اگر نصب چمن مصنوعی به درستی انجام شود، نیازمند رسیدگی ویژه ای نیست. استفاده از دستگاه چمن زنی، تجهیزات آبیاری و غیره در زمین هایی که با چمن مصنوعی کار شده اند، معنایی ندارد. رسیدگی و نگاهداری آسان یکی از مزایای چمن مصنوعی است که موجب رضایت خریداران قرار گرفته است.

مزایای چمن مصنوعی در تغییرات آب و هوایی

 به طور کلی این محصول برای فضای بیرونی ساخته شده است. در پروسه تولید اقدامات لازم جهت مقاوم سازی چمن در برابر گرما و سرما انجام شده است. با افزودن برخی می توان مقاومت کفپوش در برابر اشعه مضر خورشید را نیز افزایش داد. بر خلاف چمن طبیعی که در سرما و گرمای شدید آسیب می بیند، فصول مختلف و دمای هوا نمی تواند به بافت چمن مصنوعی آسیب برساند. در همه فصول، امکان بهره برداری از زمین های چمن مصنوعی وجود دارد. تابش مستقیم نور خورشید در مناطق گرمسیری و یا بارش برف سنگین و یخ زدگی نمی تواند به الیاف چمن مصنوعی صدمه وارد کند.

ثبات رنگ چمن مصنوعی

از مزایای چمن مصنوعی می توان به ثابت بودن رنگ اشاره کرد. نور خورشید، شستشو و گذشت زمان موجب رنگ پریدگی و کمرنگ شدن کفپوش نمی شود. رنگ های استفاده شده در محصولات استاندارد و برندهای معروف حاوی مواد سمی و سرب نیستند. رنگ سبز چمن در اثر بارندگی وارد خاک نمی شود و به اصطلاح کفپوش رنگ پس نمی دهد. این موضوع علاوه بر زیبایی و حفظ ظاهر کفپوش در حفاظت از محیط زیست نیز تاثیر زیادی دارد.

کفپوش چمن مصنوعی

ماندگاری و طول عمر بالای چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در بازه زمانی طولانی قابل استفاده است و طول عمر مفید بیشتری از چمن طبیعی دارد. انتخاب چمن مصنوعی استاندارد و با کیفیت در طول عمر آن تاثیر دارد. با توجه به نوع کاربری و فضای مورد نظر می توان از چمن های مصنوعی کوتاه و بلند با تراکم متفاوت استفاده کرد. هر چقدر تراکم نخ بافت در چمن مصنوعی بیشتر باشد، استحکام و دوام آن نیز بیشتر می شود. محصولات استاندارد دارای یک لایه بکینگ ضخیم نیز هستند.  طراحی محوطه با چمن مصنوعی این مزیت را دارد که حداقل 10 تا 15 سال خیال تان از بابت فضای سبز راحت است.

از کاربردی ترین مزایای چمن مصنوعی قابلیت ترمیم قسمت های فرسوده است. چمن مصنوعی محوطه قابلیت تعمیر و بازسازی را دارد. در صورت آسیب احتمالی بخشی از کفپوش، تنها همان قسمت عوض می شود و نیازی به تعویض کامل چمن مصنوعی نیست.

نصب آسان از مزایای چمن مصنوعی

سهولت و سرعت نصب از مزایای چمن مصنوعی است. این طراحی در زمان خیلی کوتاهی انجام می شود. به خصوص در مجتمع های ساختمانی یا طراحی حیاط ویلا، این یک امتیاز بزرگ است. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب چمن مناسب و خرید از فروشگاه معتبر است. معمولا اغلب فروشگاه ها، نصاب را معرفی می کنند. ابتدا عملیات زیرسازی برای عبور آب به مجرای فاضلاب انجام می شود و سپس رول های چمن مصنوعی بر روی زمین گسترده می شود.

قیمت مناسب چمن مصنوعی

چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی قیمت بیشتری دارد ولی این یک روی سکه است. با توجه به هزینه نگهداری، ترمیم، سم پاشی، کود دهی و آبیاری چمن طبیعی، استفاده از چمن مصنوعی بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود و این امر در طول زمان نمود بیشتری پیدا می کند.

محوطه سازی با چمن مصنوعی

چمن مصنوعی قابلیت استفاده در هر فضایی را دارد و عیوب ظاهری زمین را به طور کامل پوشش می دهد. زمین های خاکی، آسفالت، موزاییک و هر نوع زمین را می توان به زیبایی با چمن مصنوعی پوشش داد و بهترین استفاده را از فضای موجود داشت. صرفه جویی اقتصادی، کمک به حفظ محیط زیست، نگاهداری آسان، زیبایی و دوام برخی از مزایای چمن مصنوعی هستند که بیشتر مورد توجه خریداران قرار گرفته است.

BENEFITS OF ARTIFICIAL TURF

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *