جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
مزایای چمن مصنوعی

مزایای چمن مصنوعی در محوطه سازی

ایجاد فضای سبز در بافت شهری، هزینه و منابع زیادی را صرف می کند لذا ضروری است تا گزینه های مقرون به صرفه و اقتصادی تر را جایگزین فضای سبز طبیعی کرد. یکی از زیباترین طراحی ها برای فضای سبز و محوطه سازی، نصب چمن مصنوعی در اماکن تفریحی و بازی است. بحران آب و خشکسالی یک مشکل جدی است که تاثیرات ناخوشایندی بر محیط زیست و گیاهان دارد. خرید چمن مصنوعی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی است و در حفظ منابع طبیعی و آب های زیر زمینی، تاثیرگذار است. عدم نیاز به آبیاری یکی از اصلی ترین مزایای چمن مصنوعی در محوطه سازی است ولی چمن مصنوعی مزایای دیگری هم دارد.

فهرست مطالب

  مزایای چمن مصنوعی 

  چمن مصنوعی در ۲ نوع ورزشی و تزئینی تولید می شود. چمن مصنوعی ورزشی در زمین فوتبال، هاکی و …. نصب می شود. این محصولات دارای تراکم بالاتری هستند. انواع چمن مصنوعی تزئینی برای طراحی محوطه استفاده می شود. این کفپوش ها از لحاظ شکل تیغه ها و بلندی الیاف، متنوع هستند. در ادامه برخی از مزایا و معایب چمن مصنوعی تزئینی که در طراحی محوطه استفاده می شود، معرفی شده است:

  محوطه سازی با چمن مصنوعی

  نگهداری آسان چمن مصنوعی

  کفپوش چمنی حتی بدون رسیدگی نیز همیشه سر سبز و شاداب باقی می ماند. بسیاری از مراقبت های روتین چمن طبیعی، عملا در این محصول مورد نیاز نیست. کوددهی، سم پاشی، چمن زنی، کاشت و ….. برخی از مراحلی است که وقت و بودجه زیادی را صرف می کند. برای داشتن یک حیاط با صفا و دنج به هیچکدام از این کارها نیازی ندارید. 

  اگر نصب چمن مصنوعی طبق استانداردهای در نظر گرفته شده، انجام شود کار تمام است. بعداز آن بدون هیچ مشکل و یا مراقبت خاصی می توانید سال های زیادی از محوطه چمن حیاط استفاده کنید.

  حذف آفت کش ها مهم ترین مزایای چمن مصنوعی

  استفاده از آفت کش ها، سموم و کودهای شیمیایی برای رشد و نگاهداری چمن طبیعی الزامی است. یکی از مزایای چمن مصنوعی، کمک به حفظ محیط زیست و عدم آلودگی آب های زیر زمینی با سموم و مواد شیمیایی است. حفظ ذخایر آبی کشور و عدم آلودگی منابع آب، یک اصل مهم در بقای انسان هاست. سموم و آفت کش ها از خاک عبور کرده و وارد مانبع آبی زیر زمینی می شوند. این یکی از بزرگ ترین مشکلات زیست محیطی در همه جوامع است.

  برای نگاهداری از چمن مصنوعی، هیچ ماده شیمیایی و آسیب رسان دیگری استفاده نمی شود. حتی رنگ های استفاده شده در تولید این محصول، فاقد سرب است و به محیط وارد نمی شود. به این ترتیب  چمن مصنوعی در دسته تولیدات دوست دار محیط زیست قرار می گیرد.

  چمن مصنوعی و سلامت محیط زیست

  نظافت آسان از مزایای چمن مصنوعی محوطه

  تمیز بودن محوطه اهمیت زیادی دارد. سطح چمن مصنوعی در معرض گرد و خاک و انواع آلودگی ها قرار دارد. فضولات حیوانات، برگ های پوسیده و هر نوع کثیفی دیگری را می توان به سادگی از روی چمن، پاک کرد. برای حذف آشغال از جاروی دسته بلند استفاده می شود. بعد از حذف فیزیکی فضولات حیوانات نیز می توان کفپوش را با آب و مواد شوینده، تمیز کرد. آب و رطوبت و مواد شوینده معمولی به الیاف چمن مصنوعی هیچ صدمه ای نمی زند.

  بخوانید : آموزش ساده نظافت چمن مصنوعی در هرجایی که باشید

  چمن مصنوعی دارای ساختاری پلاستیکی است و از مواد پلیمری ساخته شده است. بنابراین به راحتی امکان نظافت و تمیز کردن سطح چمن وجود دارد. تنها نکته مهم در به ممنوعیت کارگیری مواد شیمیایی بسیار قوی نظیر مواد اسیدی بر روی سطح چمن مصنوعی است. اما پودرف مایع ظرفشویی و … مشکلی برای کفپوش ایجاد نمی کنند.

  landscape design with artificial grass 1

  تجهیزات نگاهداری چمن مصنوعی

  برای نگهداری چمن مصنوعی نیاز به تجهیزات پیشرفته و گران قیمت نیست. در واقع اگر نصب چمن مصنوعی به درستی انجام شود، نیازمند رسیدگی ویژه ای نیست. استفاده از دستگاه چمن زنی، تجهیزات آبیاری و غیره در زمین هایی که با چمن مصنوعی کار شده اند، معنایی ندارد. رسیدگی و نگاهداری آسان یکی از مزایای چمن مصنوعی است که موجب رضایت خریداران قرار گرفته است.

  مزایای چمن مصنوعی در تغییرات آب و هوایی

   به طور کلی این محصول برای فضای بیرونی ساخته شده است. در پروسه تولید اقدامات لازم جهت مقاوم سازی چمن در برابر گرما و سرما انجام شده است. با افزودن برخی می توان مقاومت کفپوش در برابر اشعه مضر خورشید را نیز افزایش داد. بر خلاف چمن طبیعی که در سرما و گرمای شدید آسیب می بیند، فصول مختلف و دمای هوا نمی تواند به بافت چمن مصنوعی آسیب برساند. در همه فصول، امکان بهره برداری از زمین های چمن مصنوعی وجود دارد. تابش مستقیم نور خورشید در مناطق گرمسیری و یا بارش برف سنگین و یخ زدگی نمی تواند به الیاف چمن مصنوعی صدمه وارد کند.

  بخوانید : همه چیز در مورد فنس چمن مصنوعی و کاربردهای آن

  ثبات رنگ از مزایای چمن مصنوعی

  از مزایای چمن مصنوعی می توان به ثابت بودن رنگ اشاره کرد. نور خورشید، شستشو و گذشت زمان موجب رنگ پریدگی و کمرنگ شدن کفپوش نمی شود. رنگ های استفاده شده در محصولات استاندارد و برندهای معروف حاوی مواد سمی و سرب نیستند. رنگ سبز چمن در اثر بارندگی وارد خاک نمی شود و به اصطلاح کفپوش رنگ پس نمی دهد. این موضوع علاوه بر زیبایی و حفظ ظاهر کفپوش در حفاظت از محیط زیست نیز تاثیر زیادی دارد.

  کفپوش چمن مصنوعی

  ماندگاری و طول عمر بالای چمن مصنوعی

  چمن مصنوعی در بازه زمانی طولانی قابل استفاده است و طول عمر مفید بیشتری از چمن طبیعی دارد. انتخاب چمن مصنوعی استاندارد و با کیفیت در طول عمر آن تاثیر دارد.

  بخوانید : تفاوت چمن مصنوعی با چمن طبیعی

  با توجه به نوع کاربری و فضای مورد نظر می توان از چمن های مصنوعی کوتاه و بلند با تراکم متفاوت استفاده کرد. هر چقدر تراکم نخ بافت در چمن مصنوعی بیشتر باشد، استحکام و دوام آن نیز بیشتر می شود. محصولات استاندارد دارای یک لایه بکینگ ضخیم نیز هستند.  طراحی محوطه با چمن مصنوعی این مزیت را دارد که حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال خیال تان از بابت فضای سبز راحت است.

  از کاربردی ترین مزایای استفاده از چمن مصنوعی قابلیت ترمیم قسمت های فرسوده است. چمن مصنوعی محوطه قابلیت تعمیر و بازسازی را دارد. در صورت آسیب احتمالی بخشی از کفپوش، تنها همان قسمت عوض می شود و نیازی به تعویض کامل چمن مصنوعی نیست.

  نصب آسان از مزایای چمن مصنوعی

  سهولت و سرعت نصب از مزایای چمن مصنوعی است. این طراحی در زمان خیلی کوتاهی انجام می شود. به خصوص در مجتمع های ساختمانی یا طراحی حیاط ویلا، این یک امتیاز بزرگ است. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب چمن مناسب و خرید از فروشگاه معتبر است. معمولا اغلب فروشگاه ها، نصاب را معرفی می کنند. ابتدا عملیات زیرسازی برای عبور آب به مجرای فاضلاب انجام می شود و سپس رول های چمن مصنوعی بر روی زمین گسترده می شود.

  از مزایای چمن مصنوعی می توان به قابلیت نصب در هر سطحی را نام برد. محصولات تولید شده چمن مصنوعی را می توان در زمین های نرم و سخت نیز نصب کرد. به این ترتیب یک زمین سیمانی و بتونی یا سنگ و سرامیک هیچ تفاوتی با زمین خاکی و شن ریزی شده و …. ندارد. البته طریقه نصب چمن مصنوعی در هر مورد متفاوت است. نصب تجهیزات زهکشی چمن مصنوعی با توجه به نوع زمین مورد نظر انجام می شود ولی در هر صورت می توانید از چمن مصنوعی بر روی کلیه سطوح هموار و ناهموار استفاده کنید.

  برترین مزایای چمن مصنوعی

  آیا چیزی به نام معایب چمن مصنوعی وجود دارد؟

  چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی قیمت بیشتری دارد ولی این یک روی سکه است. با توجه به هزینه نگهداری، ترمیم، سم پاشی، کود دهی و آبیاری چمن طبیعی، استفاده از چمن مصنوعی بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود و این امر در طول زمان نمود بیشتری پیدا می کند. بنابراین بنظر می رسد در مورد معایب چمن مصنوعی برای تراس یا بالکن چیز خاصی نداریم که بگوییم. به طور قطع مزایای چمن مصنوعی بیش از معایب احتمالی آن است.

  ایده هایی طراحی با چمن مصنوعی دیواری را از این مطلب بخوانید

  محوطه سازی با چمن مصنوعی

  چمن مصنوعی قابلیت استفاده در هر فضایی را دارد و عیوب ظاهری زمین را به طور کامل پوشش می دهد. زمین های خاکی، آسفالت، موزاییک و هر نوع زمین را می توان به زیبایی با چمن مصنوعی پوشش داد و بهترین استفاده را از فضای موجود داشت. صرفه جویی اقتصادی، کمک به حفظ محیط زیست، نگاهداری آسان، زیبایی و دوام برخی از مزایای چمن مصنوعی هستند که بیشتر مورد توجه خریداران قرار گرفته است.

  خرید چمن مصنوعی مرغوب

  موقع خرید دقت داشته باشید که محصولاتی با کیفیت و دارای ویژگی های استاندارد را خریداری کنید. حتی یک چمن مصنوعی بی کیفیت نیز نیازی به آبیاری یا چمن زنی و … ندارد اما قطعا طول عمر محصولات نامرغوب بسیار کمتر است. برای اینکه صرفه جویی در هزینه ها داشته باشید به سراغ چمن های مصنوعی مرتاکم تر بروید.

  از مزایای چمن مصنوعی متراکم این است که فشردگی تیغه های چمن بیشتر است و به راحتی کوبیده و لهیده نمی شود. محصولاتی که دارای تراکم کمی هستند در اثر فشار کفش موقع راه رفتن، دچار آسیب بیشتری می شوند. تیغه های چمن خم می شود و قابلیت بازگشت کمتری دارد. تراکم بالای چمن مصنوعی یک امیتاز بزرگ است. در تولید این محصولات از مواد اولیه بیشتری استفاده شده و وزن چمن در هر متر مربع بیشتر است. 

  BENEFITS OF ARTIFICIAL TURF

  ۴ دیدگاه برای “مزایای چمن مصنوعی در محوطه سازی”

  1. بهاره صداقت گفت:

   خیلی ممنون ازمطلب خوبتون. البته من نظرم اینه که معایب چمن مصنوعی برای تراس وجود نداره. خیلی خوب هست. مخصوصا وقتی که زیر چمن دریچه عبور اب داشته باشه

   • پیام اسمی گفت:

    سلامت باشید دقیقا همینطوره حتما باید چمن تراس محفظه عبور آب داشته باشه و این رو باید از فروشنده پرسید و البته اطمینان کامل پیدا کرد

  2. مینو رضایی گفت:

   اگر امکانش هست معایب چمن مصنوعی ها هم ذکر کنید آیا حساسیت زا هستند؟ یا برای تنفس مشکلی ایجاد نمیکنند و…

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقتتون بخیر باشه واقعیت چمن مصنوعی خوب معایب چندانی نداره و حساسیت نمیاره و نسبت به چمن طبیعی مزایای فراوانی داره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...