چمن مصنوعی دور قبر

مراقبت از قبر به منزله احترام به روح و خاطره درگذشتگان است. چمن مصنوعی دور قبر یکی از جدیدترین طراحی ها برای مراقبت از محوطه آرامگاه است. این چمن ها حالت تزئینی دارند و سنگ قبر و اطراف آن را مرتب نگه می دارند. چمن مصنوعی برای دور سنگ قبر و تزئین قبر مناسب ترین کفپوش است. در مقایسه با چمن طبیعی، این محصول نیاز به رسیدگی خاصی ندارد و همیشه سبز و با طراوت باقی می ماند.

اهمیت چمن مصنوعی دور قبر 

محوطه قبرستان و آرامگاه به خودی خود، محزون و اندوهبار است ولی وقتی دورتادور قبرها پر از سنگ و ماسه باشد، فضا غمبارتر می شود. به سادگی می توان این مکان را با چمن مصنوعی تزئینی به فضایی مناسب و شایسته تبدیل کرد. در همه جای دنیا برای محوطه سازی فبرستان و فاصله بین قبرها از تزئیناتی استفاده می شود. کاشت چمن طبیعی یکی از این موارد است که در سال های اخیر با توجه به بحران کم آبی، عملا امکان پذیر نیست.

چمن مصنوعی دور سنگ مزار از جنس  پلیمری است. پلیمرها نوعی لاستیک به حساب می آیند که در ساخت بسیاری از وسایل نیز به کار می روند. خوبی استفاده از چمن مصنوعی دور قبر اینست که با یکبار هزینه برای سالیان سال، محوطه آرامگاه، مقبره و دور قبر نیاز به تعمیر و رسیدگی خاصی ندارد. چمن مصنوعی آرامگاه فضای قبرستان را منظم و آراسته نشان می دهد

چمن مصنوعی آرامگاه

ویژگی های چمن مصنوعی دور قبر

چمن مصنوعی بیشتر به عنوان کفپوش ورزشی شناخته شده است. در اغلب زمین های ورزشی، یکی از انواع چمن مصنوعی نصب شده است. بیشترین کاربرد چمن مصنوعی در زمین فوتبال است. در مورد کفپوش های چمنی باشگاه و زمین فوتبال مطلبی نوشته شده که در مقالات سایت موجود است.

در مطلب” چمن مصنوعی زمین فوتبال” با مشخصات کامل این نوع کفپوش های ورزشی آشنا می شوید.

  • زیبایی و تزئین محوطه

در مقایسه با سنگ، خاک یا شن و ماسه، محوطه های چمنی بسیار زیباتر و چشم نوازتر هستند. در برخی موارد محدوده قبرستان به صورت طبیعی رها شده و هیچ نوع گلکاری و چمن کاری انجام نشده است. خیلی ساده می توان از چمن مصنوعی برای تزئین قبر و محوطه آرامگاه استفاده کرد. گاهی فضای بین قبرها و فضای محوطه با سیمان کار شده که اصلا قابل مقایسه با چمن مصنوعی نیست. فضای سرد و غمناک آرامگاه نیاز به چمن دارد. با توجه به بحران کم آبی و دشواری نگهداری از چمن کاشته شده، چمن مصنوعی دور قبر بهترین انتخاب است.

چمن مصنوعی مقبره

  • مقاومت در برابر شرایط جوی و تغییرات آب و هوا

چمن مصنوعی دور قبر در برابر گرما و اشعه مضر نور خورشید، دچار فرسودگی و آسیب نمی شود. با افزودن برخی مواد به هنگام ساخت، انواع چمن مصنوعی ضد آتش نیز تولید شده که مقامت گرمای بالاتری دارند. این چمن ها در برابر آتش ته سیگار، شعله ور نمی شوند و از حریق در محوطه پیشگیری می شود.

بازش برف و باران نیز نمی تواند به الیاف چمن مصنوعی آسیب برساند. این محصول در برابر سرما و گرمای هوا مقاوم است. بارش برف تیغه های چمن را از بین نمی برد. در ضمن سطح چمن به دلیل زهکش و یک لایه شبکه مانند در زیر کفپوش، آب را نگه نمی دارد و نزولات جوی را عبور می دهد.

  • بدون تغییر رنگ و بافت

چمن مصنوعی دور قبر از کفپوش های با دوام و دارای ثبات رنگ است. انواع چمن مصنوعی در زیر نور خورشید و یا در برابر آب، رنگ خود را از دست نمی دهند. به طور معمول رنگ سبز رایج تر از بقیه مدل ها است اما چمن مصنوعی با رنگ های متفاوت نیز تولید شده است. چمن های رنگی برای زمین های بازی کودکان و محوطه سازی زمین های باشگاه به کار می روند. البته چمن مصنوعی دور سنگ قبر همیشه به رنگ سبز چمن است.

اطلاعات بیشتر : کاربردهای چمن مصنوعی رنگی در چیست؟

  • نصب ساده و سریع

در مقایسه با نصب سنگ و سرامیک و …، نصب چمن مصنوعی دور سنگ قبر بسیار ساده تر است. در مدت زمان کوتاهی می توان همه محوطه قبرستان را با این کفپوش ها پوشش داد. چمن مصنوعی به صورت رولی تولید می شود و قابلیت برش را دارد. برای اینکه سطح چمن آب را در خود نگه ندارد همیشه قبل از نصب، زمین آماده سازی می شود. عملیات زیرسازی چمن مصنوعی برای هدایت آب های حاصل از بارندگی و شستشو به مجرای فاضلاب است.

چمن مصنوعی سنگ مزار

  • بدون نیاز به رسیدگی خاص

آرامگاه چمن کاری شده زیبایی فوق العاده ای دارد. رسیدگی به محوطه قبرستان و سنگ مزار با حیاط خانه تفاوت دارد. با نصب چمن مصنوعی دور قبر دیگر نیازی به رسیدگی های معمول نیست. عملیات چمن زنی، آبیاری، کوددهی و سم پاشی در این چمن ها حذف شده است. حتی بدون مراقبت و نگهداری نیز سطح چمن همیشه با طراوت باقی می ماند. البته بهتر است هر از گاهی محوطه قبرستان جارو شود تا برگ های خشکیده درختان جمع آوری شود.

مکان نصب چمن مصنوعی در آرامگاه

به طور کلی محدودیتی برای نصب چمن مصنوعی مقبره وجود ندارد. کفپوش سبز چمنی را می توان بر روی سطوح نرم و سخت نصب کرد. زمین های خاکی، ماسه ای و … از سطوح نرم هستند. آسفالت، بتن، سطوح سیمانی، سنگ و موزاییک نیز از سطوح سخت به حساب می آیند. عملیات زیرسازی و اجرای زهکشی در هر کدام از این سطوح متفاوت است. صرف نظر از روش های نصب، مکان استفاده از چمن مصنوعی مقبره نیز متفاوت است. برخی از رایج ترین مکان ها اینها هستند:

  • چمن مصنوعی برای تزئین قبر

چمن مصنوعی را می توان جایگزین سنگ مزار کرد. به این ترتیب که روی محل دفن به جای سنگ از چمن مصنوعی استفاده می شود. این چمن در امتداد فضای سبز محوطه قرار دارد.

  • چمن مصنوعی دور قبر

در این طراحی از سنگ مزار به شیوه قبل استفاده می شود اما فضای خالی محوطه و یا فاصله بین قبرها با چمن مصنوعی پوشش داده شده است. در مقبره های خانوادگی اغلب این طراحی استفاده می شود. دورتادور قبرها به طور کامل دارای چمن است اما روی محل دفن با سنگ مرمر کار می شود.

  • چمن مصنوعی تزئینی برای محوطه

قبرستان فضای بزرگی است که شامل ده ها و صدها قبر است. این مکان نیاز به محوطه سازی و تزئینات دارد. از انواع چمن مصنوعی تزئینی برای دکوراسیون و زیباسازی محوطه آرامگاه و زمین های اطراف استفاده می شود. راه های عبور و مرور اتومبیل ها آسفالت شده و بقیه فضای قبرستان با چمن مصنوعی پوشیده می شود.

زیبا سازی محوطه آرامگاه

خرید چمن مصنوعی دور قبر 

برای سنگ مزار و یا محوطه آرامگاه از چمن مصنوعی تزئینی استفاده می شود. در بازار انواع چمن مصنوعی با الیاف کوتاه، متوسط و بلند موجود است. انتخاب بین این محصولات سلیقه ای است اما موقع خرید چمن مصنوعی دور قبر توجه به کیفیت کفپوش اهمیت دارد. بهتر است بهترین و با کیفیت ترین چمن مصنوعی را خریداری کنید. این هزینه یکبار پرداخته می شود اما برای همیشه، محوطه آرامگاه و سنگ مزار، منظم باقی می ماند.

چمن مصنوعی دور قبر با الیاف متراکم، کیفیت بالاتری دارد. این چمن ها در رفت و آمد زیاد دچار آسیب نمی شوند. قیمت ها به ازای هر متر مربع متفاوت است. محصولات بسیار ارزان قیمت، عموما از مواد اولیه نامرغوب ساخته شده اند. برای اینکه قیمت مناسب تری بپردازید از فروشگاه هایی که نمایندگی شرکت تولید کننده را دارند، خرید کنید. موقع خرید مبلغی را برای هزینه نصب نیز در نظر بگیرید. این هزینه با توجه به نوع زمین متفاوت است.

چمن مصنوعی دور قبر یکی از ساده ترین و در عین حال با شکوه ترین تزئینات برای آرامگاه ابدی عزیزان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *