راهنمای نصب موکت

موکت از قدیمی ترین کفپوش هایی است که برای فرش کردن کل خانه استفاده می شود. نصب موکت در تمام سطح کف، بهترین راه برای پیشگیری از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی در منازل است. انواع موکت تایل و موکت تافتینگ با تنوع رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی استفاده می شود که قابل نصب در هر فضایی است.
موکت کفپوش مناسبی برای اتاق کودکان است و مانع از آسیب دیدن کودکان نوپا می شود. موکت های نسل جدید عایق صوتی هستند بنابر این از عبور صدا به طبقات زیرین تا حد زیادی کاسته خواهد شد. نصب موکت  روی هر سطحی امکان پذیر است و در ادامه راهنمای نصب موکت برای مبتدی در نظر گرفته شده.

زیرسازی قبل از نصب موکت

راهنمای نصب موکت را با طریقه زیر سازی شروع می کنیم. زیرسازی برای هم سطح کردن و از بین بردن پستی و بلندی کف انجام می شود. اگر کف منزل با کاشی و سرامیک پوشیده شده، مشکلی برای نصب موکت وجود ندارد و لزومی به تخریب کف و جدا کردن سرامیک نیست.

جهت زیرسازی برای سطوح غیر هم سطح از ترکیب پدر سنگ، سیمان و چسب بتن استفاده می شود. مخلوط این مواد با آب، با کمک کاردک روی سطح مورد نظر کشیده شده و پستی و بلندی های احتمالی را پوشش می دهد. در انتها روی سطح هموار، چسب کاری انجام می شود. قبل از نصب موکت، زمان لازم برای خشک شدن سطح در نظر بگیرید.

راهنمای نصب موکت

کف سطح زیادی از منزل را اشغال می کند و در زیبایی دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار است لذا دقت در نصب موکت اهمیت زیادی دارد. چنانچه موکت به درستی نصب نشود، جلوه و زیبایی خود را از دست داده و بی نظمی ظاهری ایجاد می کند.

اندازه گیری خطوط برش در نصب موکت باید بسیار دقیق انجام شده و حتی میلیمترها در نظر گرفته می شود. عدم رعایت اندازه ها به خوبی در گوشه ها دیده خواهد شد. با نگاه کردن به پشت موکت متوجه راه آن می شوید. این موضوع در نصب موکت برای همه اتاق ها اهمیت دارد به طور معمول راه همه قسمت های موکت در یک جهت است.

پس از خشک شدن زیرسازی کف، ابتدا اندازه گیری را انجام داده و موکت را برش زده و در نهایت چسب کاری را انجام می دهد. قبل از شروع باید کف به طور کامل تمیز شده و دارای گرد و غبار نباشد. پودر سیمان یا گرد و خاک مانع از نصب صحیح موکت می شوند. با یک جارو و دستمال کف را به طور کامل تمیز کنید. بهتر است درب های اتاق ها را از لولا خارج کنید تا در هنگام نصب مانع ایجاد نکنند.اکنون می توانید موکت ها را برای نصب اماده کنید.

برای برش زدن موکت در کناره های دیوار از کاتر استفاده کنید. کاتر وسیله ای تیز و برنده است که برای برش های یکدست موکت مناسب است. محل برش را علامت زده و از قسمت پشت موکت برش را انجام دهید. دقت داشته باشید که به هنگام استفاده از کاتر و برش زدن، به قسمت های نصب شده آسیب نزنید. در انتها با زدن قرنیز کناره های دیوار را بپوشانید.

برای راهنمای نصب موکت تایل از این ویدیوی آموزشی کمک بگیرید.

  • افسانه رجب پور
  • اردیبهشت 5, 1397
  • 425 بازدید

۲ دیدگاه برای “راهنمای نصب موکت گام به گام”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link