راهنمای نصب موکت تصویری

موکت از قدیمی ترین کفپوش هایی است که برای فرش کردن کل خانه استفاده می شود. نصب موکت در تمام سطح کف، بهترین راه برای پیشگیری از اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی در منازل است. انواع موکت تایل و موکت تافتینگ با تنوع رنگ و بافت در دکوراسیون داخلی استفاده می شود که قابل نصب در هر فضایی است. در مطلب راهنمای نصب موکت قصد داریم طریقه نصب و چسباندن موکت را آموزش دهیم.

موکت کفپوش مناسبی برای اتاق کودکان است و مانع از آسیب دیدن کودکان نوپا می شود. موکت های نسل جدید عایق صوتی هستند بنابر این از عبور صدا به طبقات زیرین تا حد زیادی کاسته خواهد شد. نصب موکت  روی هر سطحی امکان پذیر است. سطوح کاشی و سرامیک، سیمانی، نصب موکت روی بتن و کلیه سطوح افقی و عمودی انجام می شود. در منازل مسکونی، نصب موکت به عنوان کفپوش رایج است اما در گالری های نقاشی یا هتل ها، برای جلوگیری از صدای مزاحم، برخی دیوارها نیز با موکت پوشش داده شده است.

راهنمای نصب موکت در خانه

موقع خرید موکت به هزینه نصب و اجرای موکت هم توجه داشته باشید. برخی از خریداران بدون توجه به این نکته در مدیریت بودجه با مشکل روبرو می شوند. البته چسباندن موکت در کف ساختمان، کار چندان دشواری نیست و حتی خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید. در ادامه راهنمای نصب موکت برای مبتدی در نظر گرفته شده. با این راهنمایی می توانید موکت اتاق خواب، پذیرایی و … را به راحتی نصب کنید.

زیرسازی قبل از نصب موکت

راهنمای نصب موکت را با طریقه زیر سازی شروع می کنیم. زیرسازی برای هم سطح کردن و از بین بردن پستی و بلندی کف انجام می شود. اگر کف منزل با کاشی و سرامیک پوشیده شده، مشکلی برای نصب موکت وجود ندارد و لزومی به تخریب کف و جدا کردن سرامیک نیست. اما لازم است تا کاشی های شکسته و لب پر شده، با سیمان هموار شود. هر گونه ناهمواری و شکستگی در کف ساختمان، بعد از نصب موکت به خوبی دیده می شود.

جهت زیرسازی برای سطوح غیر هم سطح از ترکیب پودر سنگ، سیمان و چسب بتن استفاده می شود. مخلوط این مواد با آب، با کمک کاردک روی سطح مورد نظر کشیده شده و پستی و بلندی های احتمالی را پوشش می دهد. در انتها روی سطح هموار، چسب کاری انجام می شود. قبل از نصب موکت، زمان لازم برای خشک شدن سطح در نظر بگیرید.

 

راهنمای نصب موکت و طریقه صحیح چسب زدن

کف سطح زیادی از منزل را اشغال می کند و در زیبایی دکوراسیون داخلی بسیار تاثیرگذار است لذا دقت در نصب موکت اهمیت زیادی دارد. چنانچه موکت به درستی نصب نشود، جلوه و زیبایی خود را از دست داده و بی نظمی ظاهری ایجاد می کند. در این صورت موقع راه رفتن، موکت جمع می شود یا اینکه حرکت کرده و جابجا می شود. چسباندن موجب فیکس شدن موکت و صاف و مرتب بودن آن می شود.

طبق راهنمای نصب موکت می توانید از دو نوع چسب برای چسباندن موکت در ساختمان، استفاده کنید.

 

برای راهنمای نصب موکت تایل از این ویدیوی آموزشی کمک بگیرید.

 

الف-  راهنمای نصب موکت با چسب دو طرفه

کار با این چسب ها خیلی راحت است. یک طرف چسب، دارای پوشش است طرف چسبدار را روی زمین بچسبانید و با برداشتن روکش، موکت را روی چسب قرار دهید. چند لحظه با دست روی چسب فشار دهید تا بچسبد. از این چسب های دو طرفه برای چسباندن لبه های کار استفاده می شود ولی اگر بخواهید کل موکت را به زمین بچسبانید باید از چسب صنعتی استفاده کنید.

ب- راهنمای نصب موکت با چسب صنعتی

تقریبا در همه پروژه های نصب موکت از این نوع چسب استفاده می شود. کار با چسب صنعتی نیاز به دقت زیادی دارد. این ماده به شدن نسبت به گرما و شعله حساس است. موقع چسباندن موکت با چسب صنعتی حتما پنجره ها را باز کنید یا تهویه را روشن کنید. خطر آتش سوزی همراه با انفجار در محیط های بسته وجود دارد. به هیچوجه موقع چسباندن موکت از سیگار، کبریت و … استفاده نکنید. در صورتی که تجربه ای در این زمینه ندارید شاید بهتر باشد چسب دو طرفه را امتحان کنید. حداقل خطری خود و خانواده تان را تهدید نمی کند.

چسب مخصوص موکت

نحوه برش زدن موکت

راهنمای نصب موکت را با طریقه برش زدن ادامه می دهیم. بدون برش های دقیق و تمیز کار نصب به خوبی انجام نمی شود. اندازه گیری خطوط برش در نصب موکت باید بسیار دقیق انجام شده و حتی میلیمترها در نظر گرفته می شود. عدم رعایت اندازه ها به خوبی در گوشه ها دیده خواهد شد. با نگاه کردن به پشت موکت متوجه راه آن می شوید. این موضوع در نصب موکت برای همه اتاق ها اهمیت دارد به طور معمول راه همه قسمت های موکت در یک جهت است.

پس از خشک شدن زیرسازی کف، ابتدا اندازه گیری را انجام داده و موکت را برش زده و در نهایت چسب کاری  انجام می شود. برای برش زدن موکت در کناره های دیوار از کاتر استفاده کنید. کاتر وسیله ای تیز و برنده است که برای برش های یکدست موکت مناسب است. محل برش را علامت زده و از قسمت پشت موکت برش را انجام دهید. الیاف موکت طوری است که از رویه پرزها، حالت نرم و قابل انعطاف است ولی در پشت موکت، نخ های بافت و پرز وجود ندارد.

برش زدن از قسمت پشت موکت راحت تر است زیرا الیاف و نخ بافت، مزاحم کار نمی شود و تقریبا با یک سطح صاف روبرو هستید. اگرچه موکت قابلیت برش خور دارد ولی حتما به یک وسیله تیز برای بریدن قسمت های اضافی نیاز دارید. در صورت استفاده از قیچی حتما با چاقو تیزکن، تیغه های قیچی را خوب تیز کنید. در متراژ کم با قیچی هم می توانید برش بزنید ولی در ابعاد بزرگ تر، کار با قیچی موجب آزار انگشتان می شود. بهترین وسیله همان کاتر است.

  • طریقه استفاده از کاتر 

احتمالا در استفاده از کاتر مشکلی نداشته باشید ولی اگر برای اولین بار از این وسیله استفاده می کنید،دقت داشته باشید که به هنگام استفاده از کاتر و برش زدن، به قسمت های نصب شده آسیب نزنید. روش صحیح دست گرفتن کاتر به این صورت است که کاتر را با زاویه برای برش ها به کار بگیرید. ابتدا نوک تیز کاتر را روی موکت قرار داده و کمی دست را خم کنید تا کاتر با زاویه روی موکت قرار بگیرد. پس از یک برش، لم کار دست تان می آید.

برای اینکه برش های تمیز و کاملا اندازه ای داشته باشید از قبل محل برش را با ماژیک علامت گذاری کنید. از قسمت پشت موکت، با ماژیک پر رنگ خط برش را مشخص کنید. سپس از روی همین خط برش های لازم را انجام دهید. در انتها با زدن قرنیز کناره های دیوار را بپوشانید.

نکته: برای اینکه موکت به درستی در محل نصب شود، در برخی قسمت ها برش هایی داده می شود. به این ترتیب مقداری از موکت دور ریخته می شود. موقع خرید یکی دو متر اضافی در نظر بگیرید که موقع نصب و دور ریزها، با مشکل مواجه نشوید.

نحوه برش زدن موکتراهنمای نصب موکت

طریقه نصب موکت

قبل از شروع باید کف به طور کامل تمیز شده و دارای گرد و غبار نباشد. پودر سیمان یا گرد و خاک مانع از نصب صحیح موکت می شوند. با یک جارو و دستمال کف را به طور کامل تمیز کنید. بهتر است درب های اتاق ها را از لولا خارج کنید تا در هنگام نصب مانع ایجاد نکنند. اکنون می توانید موکت ها را برای نصب اماده کنید. توجه داشته باشید که در برخی قسمت ها نظیر قناسی دیوار، پایه های شوفاژ و …. موکت برش داده می شود از قبل نقشه این قسمت ها را روی کاغذ پیاده کنید تا موقع برش به مشکل برنخورید.

پس از بریدن همه قسمت ها می توانید طبق راهنمای نصب موکت گام به گام کار را اجرا کنید.  از کناره های دیوار شروع کنید تا کار راحت تر انجام شود. برای اینکه پس از نصب، درز و شکافی در کناره های دیوار دیده نشود لبه های موکت را در کناره های دیوار، 15 سانتی متر بیشتر در نظر بگیرید. در یک سمت پایین دیوار، چسب دو طرفه بزنید و موکت را روی لبه دیوار قرار دهید. به این ترتیب به راحتی می توانید بقیه قسمت ها را صاف و بدون چین، نصب کنید. وقتی کار نصب تمام شد می توانید لبه های اضافی را با کاتر ببرید.

موقع استفاده از کاتر در لبه های دیوار دقت کنید، به دیوار آسیب نزنید. روی موکت نرم است ولی با رسیدن به لایه زیرین، برش کمی سخت تر انجام می شود. برای اینکه به کار تسلط داشته باشید اگر راست دست هستید حتما کاتر را در دست راست نگهدارید. چپ دست ها هم که باید بادست چپ از کاتر استفاده کنند.

راهنمای نصب موکت راه پله

راهنمای نصب موکت اتاق ها و هال و پذیرایی به پایان رسید اما در مورد راه پله ها یک نکته وجود دارد. راه پله ها پر رفت و آمدترین محل در هر ساختمانی هستند. برای اینکه موقع بالا و پایین رفتن از راه پله ها مشکلی پیش نیاید، حتما بر روی هر پله از چسب مخصوص برای چسباندن قطعات موکت استفاده کنید. چسب های دو طرفه برای راه پله مناسب نیستند. به طور کامل هر پله را چسب بزنید و موکت را روی آن بچسبانید. چند دقیقه با دست موکت را فشار دهید تا چسب کمی خودش را بگیرد. تا خشک شدن کامل چسب نیز از رفت و آمد روی پله ها خودداری کنید.

 

پیشنهاد می کنیم 6 مزیت نصب موکت راه پله را نیز مطالعه کنید.

  • افسانه رجب پور
  • اسفند 21, 1399
  • 746 بازدید

2 دیدگاه برای “راهنمای نصب موکت گام به گام”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *