رنگ در طراحی داخلی

رنگ در طراحی داخلی ارتباط بین عناصر و اشیا را برقرار می کند. استفاده صحیح از روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون و طراحی داخلی یک هنر تخصصی است که نیاز به شناخت و تجربه دارد. در اغلب موارد افراد رنگ مورد علاقه شان را برای کل منزل در نظر می گیرند. انتخاب رنگ برای کل منزل کار ساده ای است ولی وقتی موضوع به کار بردن ترکیب رنگ ها و طراحی داخلی باشد، باید قدری دقیق تر به جزئیات توجه داشت. اگر اطلاعات خوبی در مورد عناصر رنگی نداشته باشید ظاهر طراحی، نامنظم و غیر حرفه ای به نظر می رسد.

انتخاب رنگ در طراحی داخلی

رنگ در طراحی داخلی به صورت اتفاقی و تصادفی انتخاب نمی شود بلکه اثرات روانی و روحی ترکیبات رنگی در فضای داخلی نیز در نظر گرفته می شود. رنگ ها می توانند فضا را شاد یا غمگین، کوچک یا بزرگ، آرام بخش یا اضطراب آور و جذاب یا بی‌روح نشان دهند برای انتخاب رنگ در طراحی داخلی 3 نکته را در نظر بگیرید:

زمان صرف وقت در فضای داخلی

انتخاب رنگ در طراحی داخلی می تواند بر اساس زمانی که در فضای مورد نظر وقت صرف می کنید انجام شود. در منازل مسکونی افراد ساعات بیشتری را در نشیمن صرف می کنند و اعضای خانواده در این مکان دور هم جمع می شوند. در واقع کاربری و مدت زمان استفاده از فضا معیار مناسبی برای انتخاب رنگ است.

کاربرد رنگ در طراحی داخلی

انتخاب رنگ بر اساس نور

نور نقش مهمی در انتخاب درجه روشنی فضای داخلی دارد. قبل از تصمیم گیری بهتر است فضای داخلی را در ساعات مختلف بررسی کنید. آیا در طول روز نور کافی در فضا وارد می شود؟ برخی از اتاق ها رو به آفتاب هستند و نور خوبی دارند درحالی‌که برخی اتاق ها ممکن است همیشه تاریک و بدون نور باشند. انتخاب رنگ برای این دو اتاق کمی تفاوت دارد.

بیشتر بخوانید
طراحی کمد دیواری در دکوراسیون داخلی منازل

اندازه فضا در طراحی داخلی

اندازه فضای داخلی و بزرگی و کوچکی اتاق یکی از معیارهای انتخاب رنگ در طراحی داخلی است. رنگ های روشن تر فضا را تا حدودی بزرگتر از اندازه واقعی نشان می دهند و انتخاب خوبی برای اتاق های کوچک هستند. در نظر داشته باشید که رنگ های گرم و تیره موجب کوچکتر دیده شده فضا شده و مناسب اتاق های کوچک نیستند.

روانشناسی رنگ ها

تجارب قبلی افراد موجب ایجاد درک متفاوتی از یک رنگ می شود. تاثیر رنگ ها در افراد یکسان نیست. برخی رنگ ها همراه با خاطرات خوشایند حسی تداعی می شوند و برخی از رنگ ها بار عاطفی منفی را برای یک فرد به همراه دارند. این درحالی است که فرد دیگر احساس کاملا متفاوتی می تواند تجربه کند. البته در نگاه کلی می توان روانشناسی رنگ ها را در طیف رنگی مختلف مشخص کرد.

  • رنگ قهوه ای :احساس راحتی و طبیعی بودن، ثبات و امنیت، عمق و گرما. طیف رنگی قهوه ای مناسب استفاده در مبلمان، پارکت لمینت و بوفه های چوبی است.
  • رنگ سفید :آرامش و خلوص، پاکی، طراوت و تازگی. اغلب در ترکیب رنگی به کار می رود.
  • رنگ سیاه :زیبایی ، پیچیدگی، وقار و برجستگی را در محیط القا می کند و اغلب در ترکیب رنگی با سفید به کار می رود.
  • رنگ های گرم، نشاط، هیجان، شور و اشتیاق، افزایش اشتها، هیجان را در محیط بیشتر می کنند .
  • رنگ های سرد احساس آرامش، شفافیت، لطافت، وضوح را در محیط بیشتر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link