نصب کاغذ دیواری

زمانی نصب کاغذ دیواری در منازل به عنوان یک دکوراسیون شیک و لوکس به حساب می آمد. این کاغذ دیواری های پر نقش و نگار خیلی زود جای رنگ و روغن را گرفتند. این روزها با وجود اینکه انواع دیوارپوش های مدرن به بازار آمده هنوز هم کاغذ دیواری های سه بعدی و پوستر دیواری پر طرفدار هستند. محصولات جدید تر در مقایسه با کاغذ دیواری های ابتدایی دارای کیفیت و استانداردهای بالاتری هستند. برای انتخاب کاغذ دیواری خوب به چه مواردی توجه می کنید؟

خرید کاغذ دیواری بدون بررسی و شتابزده، نتیجه ای جز پشیمانی نخواهد داشت. تنوع طرح و رنگ در این محصولات بسیار بالاست و همین موضوع همه توجه خریداران را به خود جلب می کند. بدون تردید طرح انتخابی یا رنگ زمینه کاغذ دیواری می تواند تغییر زیادی در دکوراسیون داخلی ایجاد کند اما این موضوع نباید دستاویزی برای بی توجهی به برخی موارد مهم شود.

ویژگی های یک کاغذ دیواری خوب

دیوارها سطح زیادی را اشغال کرده اند هر تغییری روی این سطح می تواند مهم جلوه کند. نصب کاغذ دیواری یک انتخاب است و کاملا سلیقه ای انجام می شود. برخی از مواقع همه دیوارهای خانه با یک طرح از کاغذ دیواری پوشش داده می شود.. در این صورت کاغذ دیواری اتاق خواب و اتاق پذیرایی و دیگر فضاها از یک طرح مشخص انتخاب می شود.

کاغذ دیواری خوب

در برخی موارد ترکیبی از رنگ و کاغذ دیواری برای جلوه بیشتر به کار می رود. اجرای کاغذ دیواری روی دیوار اصلی و رنگ های هماهنگ روی بقیه دیوارها، برجستگی و زیبایی کاغذ دیواری را بیشتر می کند. این روزها انواع کاغذ دیواری سه بعدی نیز به بازار آمده که کاملا از لحاظ طرح با محصولات قدیمی متفاوت است.

کاغذ دیواری های سه بعدی یا همان پوستر دیواری را می توان روی هر سطحی اجرا کرد. در صورت نیاز آماده سازی سطح قبل از نصب انجام می شود. مهم ترین موضوع در این محصولات، تک بودن آن است. به این ترتیب که نصب کاغذ دیواری سه بعدی روی همه دیوارهای داخلی، غیر معمول است بلکه تنها روی یکی از دیوارهای اصلی و بزرگتر از پوستر دیواری سه بعدی استفاده می شود. بقیه دیوارها کاغذ دیواری ساده یا رنگ و نقاشی ساختمان کار خواهد شد.

کاغذ دیواری به سادگی و در زمان بسیار کوتاه تری روی دیوارها اجرا می شود. تنوع طرح و رنگ این محصولات زیاد است و با هر سبک دکوراسیون داخلی نیز هماهنگی دارد. برخی از ویژگی های کاغذ دیواری مرغوب اینها هستند:

جنس کاغذ دیواری خوب

قابلیت شستشوی کاغذ دیواری

هر وقت که از طرح کاغذ دیواری خسته شدید به راحتی می توانید یک طرح دیگر را انتخاب کنید. با کمی رطوبت می توانید کاغذ ها را از دیوار جدا کنید و طرح جدید را به جای قبلی روی دیوار اجرا کنید. اما در فاصله تعویض کاغذ دیواری ها باید راهی برای نظافت و تمیز کردن دیوارها باشد.

دیوارهایی که با کاغذ دیواری پوشش داده شده اند در معرض گرد و خاک و انواع آلودگی ها قرار دارند. اگر کودکی در خانه دارید احتمالا اثر خودکار، مداد رنگی و … هم روی دیوارها وجود داشته باشد. انواع کاغذ دیواری های مرغوب قابل شستشو هستند. در حالت عادی می توانید با یک دستمال نمدار، همه دیوارها را تمیز کنید. البته در مورد دیوارهای خیلی کثیف و لکه های روی کاغذ دیواری نیز می توانید از شوینده های مخصوص استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
ساده ترین راه برای کندن کاغذ دیواری قدیمی از روی دیوار

در یک سطل بزرگ چند قطره مایع ظرفشویی بریزید و آن را با آب ولرم مخلوط کنید. این محلول را با کمک یک اسفنج بزرگ روی محل کثیفی و لکه ها بکشید. در نظر داشته باشید که کاغذ دیواری های ارزان قیمت، ضد آب نیستند و قابلیت شستشو را ندارند.

کاغذ دیواری خوب با مقاومت بالا

محصولات ضد آب دارای پوشش نازک پلستیک مانندی هستند. این رویه از جنس وینیل بوده و در برابر آب و رطوبت و خراش های سطحی بسیار مقاوم است. کاغذ دیواری های مرغوب همگی دارای این لایه محافظ هستند. معمولا به سادگی سطح روی کاغذها آسیب نمی بیند. این امر به خصوص در موقع اسباب کشی خیلی اهمیت دارد. البته در صورتی که روی کاغذها با چاقو یا کاتر کشیده شود، سطح کاغذ دیواری پاره می شود ولی در غیر این مورد هرگز پارگی و خراشیدگی روی دیوارها دیده نمی شود.

کاغذ دیواری مدل جدید

لایه وینیل روی این محصولات موجب شده تا کمی ضخامت کاغذ هم بیشتر شود. به این ترتیب یک معیار تشخیص کاغذ دیواری خوب و مرغوب از محصولات نامرغوب، کیفیت و ضخامت کاغذ دیواری است. محصولات ارزان قیمت و بی کیفیت دارای ضخامت کمتری هستند و نازک تر به نظر می رسند.

ضخامت کاغذ دیواری و کیفیت کاغذ در موقع اجرا و نصب خود را نشان می دهد. همانطور که می دانید از چسب مخصوص برای نصب کاغذ دیواری استفاده می شود. در صورتی که کاغذ بسیار نازک باشد، موقع چسب زدن کاغذ در زیر کار جمع می شود. در بسیاری از موارد حتی با وجود مهارت نصاب، کاغذ پاره شده و یا چروکیده می شود. نصب چنین محصولاتی روی دیوارها اصلا نتیجه خوبی ندارد. کاغذ دیواری های نامرغوب حتی بعد از نصب هم خود را نشان می دهند.

نصب کاغذ دیواری خوب در اتاق ها

کاغذ دیواری به صورت رول و در عرض متفاوت تولید می شود. هر رول برای فضای مورد نظر اندازه گیری شده و برش می خورد. سپس پست هر رول بریده شده، چسب کاری شده و کاغذ دیواری روی دیوار نصب می شود. رول بعدی درست در کنار رول قبلی و به همین ترتیب تا انتهای کار، اجرا می شود. در یک کاغذ دیواری خوب و مرغوب بعد از نصب، درزها و محل اتصال رول ها تقریبا محو است و به چشم نمی آید. در صورتی که در محصولات نامرغوب به خوبی می توان درز بین کاغذ دیواری های نصب شده را دید.

موقع خرید کاغذ دیواری علاوه بر طرح و نقش به کیفیت و جنس کاغذ نیز توجه کنید. اجناس مرغوب طول عمر بالاتری دارند و به این سادگی ها دچار آسیب نمی شوند. البته همیشه امکان تعویض و یا ترمیم کاغذ دیواری های قبلی هم وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link