روغن پارکت چیست؟

دکوراسیون داخلی بدون چوب، جلوه و شکوهی ندارد. چوب یک عنصر با اصالت است و از دیرباز در ساختمان سازی به کار می رفته است. بناهای تاریخی به جای مانده از دوران گذشته، گواه خوبی برای عمر طولانی چوب می باشد. چوب طبیعی علاوه بر زیبایی، قیمت بالایی هم دارد. خرید کفپوش بخش بزرگی از بودجه بازسازی را صرف خواهد کرد. پارکت چوبی جایگزین مناسبی برای کفپوش های قدیمی چوبی است که توجه دکوراتیوها را جلب کرده است. این کفپوش ها ارزان قیمت هستند و به شرط نگهداری پارکت لمینت تا سال ها به زیبایی باقی می مانند. تنها نکته نگران کننده در مورد کفپوش های چوبی، از دست رفتن برق و جلای آن است که با کمک روغن پارکت به راحتی برطرف می شود.

از نظر شکل ظاهری، پارکت شباهت زیادی به کفپوش های چوبی دارد. انتخاب اول طرفداران چوب، پارکت طرح چوب است. نصب این محصول در زمان کوتاه تری انجام می شود و هزینه های خرید و دستمزدها نیز به مراتب کمتر است. همه زیبایی این کفپوش ها به براق بودن آن است که به مرور از بین می رود. مات و کدر شدن پارکت های چوبی بسیار متداول است ولی با کمی دقت می توان از آن جلوگیری کرد.

مزایای روغن پارکتروغن پارکت چیست؟

انواع روغن های صنعتی و گیاهی برای محافظت از چوب و جلای پارکت ها تولید شده است. این محصولات فاقد بوی آزار دهنده و یا مواد شیمیایی مضر هستند. اما اگر به دنبال راه های سالم ترین هستید از روغن های طبیعی برای جلای کفپوش های چوبی استفاده کنید. روغن کاری راهی برای جلوگیری از استهلاک و کهنگی لوازم چوبی است. برای اینکه کفپوش ها همیشه برق و جلای خود را حفظ کنند از یک روغن مناسب استفاده کنید. این روغن ها کاربرد متفاوتی دارند از جمله :

  • افزایش مقاومت کفپوش های چوبی

بدون تردید او.لین چیزی که موجب می شود تا یکی از این روغن ها را خریداری کنید، جلا دادن به پارکت های قدیمی است. روغن پارکت برق و جلای روز اول را به سطح کفپوش بر می گرداند. علاوه بر این با استفاده از این محصولات می توانید دوام و ماندگاری پارکت چوبی را افزایش دهید. در واقع با این روغن یک لایه محافظ روی سطح کفپوش ها کشیده می شود که مدت زیادی جلای کفپوش را نیز حفظ می کند. بر خلاف لاک پارکت، روغن ها درون بافت چوب هم نفوذ می کنند و طول عمر آن را افزایش می دهند. در واقع روغن مثل یک عایق رطوبتی عمل می کنند و از پوسیدگی و فرسایش چوب تا حد زیادی جلوگیری می کند.

روغن پارکت گیاهی

  • روغن پارکت برای رفع خراشیدگی های کفپوش

یکی دیگر از مواردی که شاید کمتر در موردش شنیده باشید اینست که روغن ها می توانند خش و خراش های سطحی را از بین ببرند. اگر سالیان زیادی کفپوش های چوبی را به حال خود رها کرده باشید حتما اوضاع ظاهری خوبی ندارند. پاشنه های کفش، پنجه های حیوانات خانگی، اشیا تیز و برنده و ….. به مرور رویه پارکت چوبی را خراشیده می کنند. در واقع روغن ها مثل پولیش عمل می کنند و تا حدودی نقش تعمیر چوب را بر عهده دارند. از طرفی با این کار سطح کفپوش در برابر اشیا نوک تیز دارای مقاومت بیشتری می شود. برخی از نصاب ها بلافاصله بعد از نصب کفپوش از روغن مخصوص برای جلا و افزایش مقاومت رویه استفاده می کنند.

  • روشن شدن رنگ کفپوش با روغن پارکت

تمیز نگه داشتن کفپوش های چوبی یک اصل مهم در حفظ دوام و ماندگاری آن است. پارکت چوبی را می توان با دستمال نمدار یا تی مرطوب به سادگی تمیز کرد. باقی ماندن گرد و خاک و آلودگی ها روی سطح کفپوش به مرور به آن آسیب می زند. معمولا غبارات ریز پس از گذشت سال ها به درون بافت چوب هم نفوذ می کنند و رنگ کفپوش را کمی تیره تر نشان می دهند. تیرگی رنگ پارکت چوبی یکی از عوامل مهم در ظاهر قدیمی کفپوش است. با روغن زدن پارکت ها متوجه روشن شدن آن خواهید شد. در واقع روغن با پاک گردن گرد و غبار درون بافت چوب، آن را به وضوح روشن تر نشان می دهد.

نکات ضروری هنگام روغن زدن به کفپوش

چگونه پارکت لمینت را برق بیندازیم؟

نحوه روغن زدن به پارکت

  • ترمیم شکستگی ها

قبل از روغن کاری پارکت باید همه ایرادات سطح برطرف شود. شکستگی ، فر رفتگی ، باد کردگی پارکت یک مشکل جدی است. تعمیرکارها از دستگاه ساب زنی برای هموار کردن سطح کفپوش چوبی استفاده می کنند. ابتدا قسمت های شکسته، تعویض شده و با بتونه همه فرو رفتگی ها پر می شود. سپس با دستگاه ساب زنی، کف ساختمان کاملا یکدست و هموار خواهد شد. بعد از این عملیات می توان سطح کفپوش را با روغن جلا داد. فراموش نکنید گوشه های دیوار و قرنیزها را با روزنامه بپوشانید زیرا موقع کار، احتمال کثیف شدن این قسمت ها وجود دارد.

  • نظافت و تمیز کردن سطح کفپوش

با همه مزایایی که روغن ها دارند در صورت استفاده غیر اصولی، آسیب بیشتری به پارکت وارد خواهد شد. قبل از هر اقدامی لازم است تا سطح کفپوش را کاملا تمیز و پاکیزه کنید. وجود گرد و خاک روی پارکت یکی از مواردی است که نتیجه کار را تغییر می دهد. به همان روشی که همیشه کف ساختمان را تمیز می کردید کار را انجام دهید. نیازی به استفاده از مواد شیمیایی آسیب رسان نیست. ابتدا از جاروبرقی برای از بین بردن ذرات ریز و گرد و غبار استفاده کنید. سپس با یک تی دسته دار و یک سطل آب همه کف اتاق را تمیز کنید. در صورت باقی ماندن ذرات چوب یا بتونه و …. حتما آن را تمیز کنید. پس از روغن زدن نمی توانید اینها را پاک کنید.

نکته: قبل از اینکه سطح پارکت کاملا خشک شود نباید از روغن استفاده کنید.

  • تهویه هوای منزل موقع روغن زدن

قبل از شروع کار حتما پنجره ها را باز گذاشته یا دستگاه تهویه را روشن کنید. اگر چه روغن های گیاهی فاقد مواد شیمیایی هستند ولی موقع استفاده از روغن پارکت بهتر است تبادل هوا وجود داشته باشد. نکته دیگر اینکه تقریبا یک شبانه روز برای خشک شدن کامل روغن، وقت لازم است. قبل از خشک شدن نباید روی کفپوش ها تردد کنید.

آیا روغن زدن به پارکت ها به دردسرش می ارزد یا بهتر است کفپوش ها را تعویض کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *