کندن کاغذ دیواری با آب

کاغذ دیواری از محبوب ترین دیوارپوش های قدیمی است که هنوز هم طرفداران زیادی دارد. با ورود انواع پوستر دیواری به دنیای پر رمز و راز دکوراسیون داخلی، توجه به سوی این محصولات خوش آب و رنگ جلب شده است. اغلب افراد تمایل دارند کاغذ دیواری های قدیمی را با یکی از طرح های زنده و جذاب پوستر دیواری سه بعدی تعویض کنند. این یک تصمیم جسورانه است که حس و حال فضای داخلی را دگرگون می کند اما مشکل اینجاست که کندن کاغذ دیواری قدیمی از روی دیوار بسیار سخت است.

کاغذ دیواری را می توان روی دیوارهای رنگ شده و حتی دیوارهای گچی نیز نصب کرد بنابراین باید از قبل بدانید این کاغذهای رنگارنگ روی چه سطحی نصب شده است. برای کندن کاغذ دیواری نوع سطح زیر کار اهمیت زیادی دارد. با توجه به اینکه امکان نصب پوستر دیواری روی دیوارپوش های قبلی وجود ندارد باید همه کاغذ دیواری ها را از روی دیوار جدا کنید.

طریقه کندن کاغذ دیواری از دیوارها

ابتدا هر چیزی که روی دیوار است را بردارید. ساعت، قاب عکس و یا هر وسیله تزئینی دیگری را از روی دیوار و کاغذ دیواری جدا کنید. هر چیزی که روی دیوار باشد مانعی برای جدا کردن کاغذ دیواری است. حالا نوبت به تجهیزات روشنایی و سیم کشی های برق روی دیوار است. لوسترهای دیواری، کلید و پریزها و همه تجهیزات دیگر را با استفاده از پیچ گوشتی و …. باز کرده و از دیوار جدا کنید.

جدا کردن کاغذ دیواری های قدیمی

حالا نوبت به زمین است روی سطح زمین و در کناره دیوارها را با وسیله ای بپوشانید تا تکه های کاغذ دیواری روی زمین را کثیف نکند. بهتر است از قبل لوازم اضافی اتاق را نیز خارج کنید. فرش و موکت، مبلمان و صندلی ها یا هر چیز دیگری را موقتی به اتاق دیگری ببرید تا جلوی دست و پا را نگیرد.

حالا دورتادور دیوار و روی کف زمین را با حوله یا دستمال های مرطوب بپوشانید. با این کار می توانید جلوی ریخت و پاش یا گرد و خاک اضافی را بگیرید. موقع کندن کاغذ دیواری از روی دیوار، خرده های کاغذ روی این پارچه های خیس می افتد و روی زمین پخش نمی شود. رطوبت دستمال ها هم خاکه های چسب و گچ و … را جذب می کند. روزنامه برای این کار اصلا مناسب نیست چون در حین کار، روزنامه ها ثابت نیستند و حرکت می کنند. در ضمن امکان پاره شدن روزنامه ها هم هست.

کندن کاغذ دیواری قدیمی با آب و سرکه

سوالی که مطرح است اینکه چرا نباید پوستر دیواری را مستقیم روی کاغذ دیواری قبلی چسباند؟ میزان چسبندگی بین پوستر دیواری و کاغذ دیواری در حد بالایی نیست. در واقع بین دو لایه باز می ماند و خیلی زود پوستر دیواری از روی دیوار جدا می شود. برای نصب پوستر دیواری باید هر گونه کاغذ یا پتینه و دیوارپوش دیگری را از روی دیوارها جدا کرد. چسب مستقیم روی سطح دیوار و پوستر دیواری اجرا می شود.

کندن کاغذ دیواری با سرکه

کندن کاغذ دیواری با این روش اصلا کار دشواری نیست. همانطور که حتما دیده اید کاغذ دیواری به صورت رول تولید می شود. هر رول کاغذ دیواری در کنار رول دیگر چسبانده می شود و در نهایت سرتاسر دیوار پوشش داده می شود. از محل درز رول ها راحت تر می توانید کاغذ دیواری را بکنید. یا کاردک یا وسیله تیز دیگری از قسمت درز کاغذ را جدا کرده و با دست آن را بکشید. اگر به این طریق کاغذ جدا نشد از محلول جادویی آب و سرکه استفاده کنید.

در یک ظرف مقداری آب ریخته و یک قاشق سرکه به آن اضافه کنید. با این محلول خانگی می توانید همه کاغذ دیواری های قبلی را از دیوار جدا کنید. با اسپری یا اسفنج آب و سرکه را مستقیم روی کاغذ دیواری بپاشید. کمی صبر کنید تا آب به زیر کاغذ نفوذ کند. سرکه و رطوبت آب هر دو برای جدا کردن چسب کاغذ دیواری کاربرد دارند. حالا طبق روش توضیح داده شده از محل درز رول ها کاغذ دیواری را به راحتی جدا کنید.

جدا کردن کاغذ دیواری از روی دیوار با بخار

بخار هم مثل آب عمل می کند. داغی بخار آب می تواند چسب را به حالت مایع در آورده و شل کند. چسب گرم شده به راحتی از کاغذ و دیوار جدا می شود. با کمک همین دسنگاه های بخارشوی خانگی نیز می توانید کاغذ دیواری ها را به سادگی از روی دیوار بکنید. این کار خیلی راحت تر از چیزی است که تصورش را می کنید. نیازی به هیچ ماده شیمیایی دیگری ندارید. تنها بخار آب برای کندن کاغذ دیواری های قدیمی کافی است.

کندن کاغذ دیواری با بخار

نازل دستگاه بخار شور را روی همه قسمت های دیوار بکشید. رول به رول پیش بروید. بعد از بخار دادن به یک رول کاغذ دیواری با کمک کاردک، آن را جدا کنید. سپس به سراغ رول بعدی بروید و به همین ترتیب همه دیوار را تمیز کنید. باقی ماندن تکه های کوچک کاغذ دیواری هم می تواند در نصب پوستر دیواری، مشکل ایجاد کند.

استفاده از حلال های شیمیایی

در بازار انواع حلال چسب کاغذ دیواری به فروش می رسد. کار با این حلال ها بسیار ساده است. ماده شیمیایی به کار رفته در حلال موجب حل شدن چسب کاغذ دیواری می شود. با کمک غلطک رنگ و نقاشی ساختمان می توانید همه قسمت های کاغذ دیواری را با این ماده پوشش دهید. خیلی زود کاغذ ها شروع به جدا شدن می کنند. از لبه های خارجی شروع به کندن کاغذ دیواری بکنید. از قسمت پایین دیوار و لبه رول ها کاغذ را به سمت بالا بکشید. به همین سادگی همه کاغذ دیواری ها کنده خواهد شد.

همه این روش ها را با هم اجرا نکنید. برای کندن کاغذ دیواری حلال، بخار آب، سرکه همگی کارایی یکسانی دارند. البته زمان جدا شدن کاغذ دیواری با حلالی شیمیایی سریع تر است اما اگر به روش های طبیعی تر فکر می کنید آب و سرکه یا بخار آب ایده بهتری است. به هر حال تا زمانی که کاغذ دیواری های قبلی هنوز کنده نشده نمی توانید پوستر دیواری جدید را نصب کنید. قبل از نصب گوستر دیواری لازم است تا دیوار کاملا آماده سازی شده هر گونه برجستگی یا ترک خوردگی روی دیوار نیز ترمیم بشود.

آیا روش ساده تری را برای کندن کاغذ دیواری های قدیمی می شناسید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link