طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی

نسل اولیه چمن مصنوعی به عنوان جایگزین فضای سبز در زمین های ورزشی به کار گرفته شد. اما این شروع راهی بس طولانی است. این روزها انواع چمن مصنوعی در زمین های بازی کودکان، بام سبز خانه ها، محوطه سازی حیاط، بالکن های کوچک و بزرگ، نصب شده است. نگهداری از محصولات چمن مصنوعی به مراتب ساده تر از گیاه طبیعی است و در بسیاری از هزینه های آبیاری، کوددهی، سم پاشی و نگهداری چمن، صرفه جویی می شود. همین موضوع دامنه به کارگیری چمن مصنوعی را وسیع تر کرده است. طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی در معماری از نمونه های زیبا و بی نظیری است که این روزها بیشتر با آن روبرو می شویم.

لند اسکیپ چیست؟

Landscape واژه ای غربی است که در فرهنگستان با نام” معماری منظر” از آن یاد شده است. هر نوع تغییری در فضای بیرونی ساختمان در حیطه لند اسکیپ قرار می گیرد. در واقع ایجاد محوطه ای سر سبز طبق اصول معماری و زیبایی شناختی همان طراحی لند اسکیپ است. شاید بتوانیم معادل محوطه سازی را هم به جای واژه مورد نظر استفاده کنیم.

لنداسکیپ چشم انداز منظره بیرون از ساختمان است همه عناصر فیزیکی و فرم های تعریف شده از نظر ژئوفیزیکی که در دید قرار دارند بخشی از طراحی و لنداسکیپ ساختمان به حساب می آیند. تپه ها و کوه ها، رودخانه ها و نهرهای آب، استخر و حوضچه های آبی طبیعی یا ساخته شده به همراه پوشش گیاهی بومی همگی بخشی از لند اسکیپ هستند این ویژگی های طبیعی یا مصنوعی در کنار سازه ها، نورپردازی و روشنایی، اشکال مختلف استفاده از زمین و حتی ساختمان ها هویت بومی منطقه را به نمایش می گذارند.

پیشنهاد مطالعه : خانه ای رویایی با چمن مصنوعی چهار فصل

نقش چمن مصنوعی در لنداسکیپ

در طراحی مدرن معماران سعی دارند تا طراحی فضای بیرونی و معماری کلی ساختمان را به صورت هماهنگ اجرا کنند. بدون تردید هم نوا بودن متریال محوطه سازی با مصالح ساختمانی در سازه های مدرن و لوکس یک امتیاز بزرگ است. طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی را می توان نوعی علم آمیخته به هنر تشبیه کرد. اگرچه از لحاظ اصولی و اجرایی محاسبات دقیقی انجام می شود اما اولویت روی چشم نواز بودن طراحی است. نصب چمن مصنوعی محوطه در ایجاد فضایی با نشاط و سر سبز تاثیر فراوانی دارد.

اهمیت طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی

در این طراحی همه عناصر دست به دست هم داده اند تا معماری کامل تر و بهتر دیده شود. تناسب مواد به کار رفته در ساخت محوطه با بافت کلی منطقه بسیار مهم است. در برخی مناطق چوب ها نقش اصلی را در طراحی لنداسکیپ بر عهده دارند اما در مکانی دیگر تمرکز معماری روی ساخت سازه های فلزی است. نقطه مشترک همه لنداسکیپ ها داشتن فضای سبز وسیع است.

آشنایی با پوشش گیاهان طبیعی در منطقه، مهم ترین اصل در اجرای لنداسکیپ است. به طور معمول از گیاهان بومی منطقه در طراحی فضای بیرونی ساختمان استفاده می شود. تناسب گیاهان با فضای مورد نظر نیز به زیبایی و جذابیت محوطه کمک می کند. پوشش گیاهی در هر منطقه، متفاوت است. در مناطق گرمسیری و سردسیری از گونه های مختلف گیاهی برای طراحی لنداسکیپ استفاده می شود.

طراحی لنداسکیپ

در مناطقی که به دلیل شرایط بد آب و هوایی، گونه های گیاهی فقیر هستند! از طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی می توان نهایت استفاده را داشت.. اولویت اول معماران بر اینست که به اکوسیستم منطقه آسیب وارد نشود. بنابراین تا حد امکان از ترکیب پوشش گیاهی منطقه و چمن مصنوعی استفاده می شود.

در کلان شهرها به دلیل فقر منابع طبیعی می توان چمن مصنوعی را به همراه گیاهان به کار برد. اگر منطقه ای خالی از پوشش گیاهان طبیعی باشد، اجرای کامل لنداسکیپ با انواع چمن مصنوعی تزئینی پیشنهاد می شود. حتی می توان باغچه های کوچک از گل ها و گیاهان فصلی را در کنار محوطه وسیع چمن مصنوعی به کار گرفت. این طراحی شیک و زیبا، هزینه زیادی به سازندگان بنا تحمیل نخواهد کرد ولی یک فضای مرده و بی روح را به محوطه ای سبز و قابل استفاده تبدیل می کند.

مزایای طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی

در کلان شهرها به دلیل کمبود فضای سبز، معماران و مهندسین شهرسازی توجه ویژه ای به محصولات چمن مصنوعی نشان می دهند. الیاف چمن مصنوعی محوطه در برابر اشعه مضر نور خورشید تغییر نمی دهد و در برابر بارش های فصلی دچار آسیب و پوسیدگی نمی شود. هزینه اجرای لنداسکیپ با چمن مصنوعی تنها یکبار پرداخت می شود ولی تا سال های زیادی می توان از سطح زمین چمن استفاده کرد.

بیشتر بدانید : ایده های جذاب برای طرح چمن مصنوعی

طراحی لنداسکیپ و چمن مصنوعی

کاهش نویز و آلودگی صدا با طراحی لنداسکیپ

در مقایسه با زمین های خالی، قدرت جذب صدای گیاهان به مراتب بیشتر است. با نصب چمن مصنوعی به خودی خود یک مانع و سد طبیعی در برابر نویزهای آزار دهنده ایجاد کرده اید. محوطه سازی فضای عمومی و بیرونی ساختمان در حفظ روحیه ساکنین نیز تاثیر گذار است. فرض کنید پنجره اتاق خواب را باز کنید و یک چمنزار همیشه سبز را مشاهده کنید. آیا چنین چشم اندازی را می توانید با زمین خاکی مقایسه کنید

طراحی لنداسکیپ با چمن مصنوعی برای سازماندهی فضا

سازماندهی فضا به معنای استفاده حداکثری از امکانات موجود در فضای مورد نظر است. طراحی مسیرها و میانبرها برای پیاده روی، طراحی فضای استراحت و پیک نیک با محوطه دوچرخه سواری، چمن مصنوعی زمین بازی کودکان و هر نوع برنامه ریزی برای فضای بیرونی را می توان اجرا کرد.

به طور کلی امواع لنداسکیپ به منظور لذت بردن از فضای محوطه، طراحی می شود. ادغام محوطه چمن مصنوعی به همراه یک آبنمای شکیل و یا نصب آلاچیق و نیمکت روی چمن مصنوعی ایده هایی برای هر چه کاربردی کردن این فضاست. سهولت نگهداری از چمن مصنوعی موجب شده تا معماران شهرسازی تمایل بیشتری به استفاده از این محصولات نشان دهند. دوام و طول عمر بالای چمن مصنوعی نیز در این انتخاب بی تاثیر نبوده است.

خرید چمن مصنوعی برای لنداسکیپ یک انتخاب هوشمندانه است که موجب حفاظت از محیط زیست نیز می شود. در واقع بدون اینکه از منابع ابی محلی استفاده شود می توان فضایی سر سبز و روح نواز را طراحی کرد. لند اسکیپ با هر طرح و شکلی که باشد هرگز موجب آسیب به حیات زنده گیاهی و جانوری منطقه وارد نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *