وزن چمن مصنوعی

هنگام برنامه ریزی برای محوطه سازی و تعیین مصالحی که استفاده خواهید کرد ، موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال گاهی به دلیل سهولت نگهداری از چمن مصنوعی از این محصول به جای چمن کاشته شده استفاده می شود. موقع خرید چمن مصنوعی یکی از مولفه های مهم تعیین وزن سطح چمن است. چنانچه وزن چمن مصنوعی مناسب نباشد خیلی زود از تصمیمی که گرفتید پشیمان خواهید شد.

نگهداری از انوع چمن مصنوعی ساده است. این چمن های طبیعی گونه به صورت رول و با وزن مختلف تولید می شوند. این محصولات نیاز به آبیاری، چمن زنی، کوددهی، سم پاشی و دیگر عملیات ندارند. با توجه به کمبود آب و هزینه های نگهداری از گیاه کاشته شده، هر روز زمین های چمن زیادی با چمن های منوعی جایگزین می شوند.

چرا وزن چمن مصنوعی اهمیت دارد؟

شاید این آخرین چیزی باشد که در موردش فکر می کنید. به طور معمول خریداران به شکل ظاهری چمن ها و کوتاهی و بلندی الیاف توجه بیشتری نشان می دهند. گاهی هم ملاک انتخاب رنگ چمن مصنوعی است. سبز بیشترین تقاضا را دارد ولی محصولاتی با رنگبندی متفاوت هم در بازار موجود است. به طور کلی نخی که در بافت چمن های تولیدی به کار می رود قابلیت رنگ پذیری را دارد. با توجه به تقاضای عمومی به رنگ سبز چمنی، از قبل الیاف به رنگ سبز در می آیند. اما می توان در حین تولید چمن مصنوعی رنگ دیگری را نیز به بافت اضافه کرد.

تعیین وزن چمن مصنوعی

برای مثال در چمن مصنوعی زمین فوتبال این موضوع دیده می شود. باشگاه هایی که سفارش چمن مصتوعی برای زمین ورزشی دارند، می توانند از قبل در مورد رنگ آمیزی خط کشی های روی چمن نیز توافق کنند. این محصولات به سفارش مشتری در ابعاد مناسب زمین ورزش تولید می شود. به این ترتیب بعد از نصب همه خط کشی های استاندارد فوتبال در زمین وجود دارد. در صورتی که چمن های مصنوعی رول به صورت عادی فاقد خط کشی هستند و معمولا تک رنگ تولید می شوند. در زمین بازی بچه ها هم چمن رنگی نصب می شود.

اهمیت وزن چمن مصنوعی به دلیل ماندگاری و طول عمر محصول است. موقع خرید علاوه بر رنگ و رو باید به ملاک های مهمی که در افزایش طول عمر محصول نقش دارند اهمیت بدهید.

چگونه وزن چمن مصنوعی به طول عمر آن کمک می کند؟

برای درک این موضوض بهتر است ابتدا تعریف مشخصی از وزن ارائه شود. منظور از وزن، فشاری است که یک متر مربع از سطح چمن به زمین وارد می آورد. در مورد چمن مصنوعی روف گاردن بدون تردید محصولات سبک وزن تر انتخاب بهتری هستند. وزن به صورت کیلوگرم یا اونس محاسبه می شود.

وزن یکی از خصوصیات چمن مصنوعی است که بر عملکرد و دوام آن تاثیر دارد ولی ویژگی های دیگری نیز در این مورد نقش دارند. به طور معمول وزن بالاتر می تواند نشان دهنده الیاف ضخیم تر یا تراکم بیشتر و یا الیاف بلندتر در چمن صمنوعی باشد. گاهی نیز هر سه این عوامل در افزایش وزن دخالت دارند.

وزن چمن مصنوعی حیاط

وزن الیاف چمن مصنوعی

طبیعی است که الیاف ضخیم تر در مقایسه با الیاف نازک تر، وزن بیشتری دارند. در اینجا وزن به عنوان یک عامل مثبت ارزیابی می شود. در واقع الیاف ضخیم تر چمن مصنوعی در برابر رفت و آمد زیاد، مقاومت بهتری نشان می دهند. چمن مصنوعی زمین بازی کودکان باید پذیرایی کفش های زیادی باشد. چنین کفپوشی نمی تواند به ظرافت کفپوش های تزئینی انتخاب شود. برای مثال نیازی نیست برای بام سبز و یا دیوار سبز محصولی سنگین تر را انتخاب کنید.

تراکم بیشتر در چمن مصنوعی

تراکم از مهم ترین عوامل در افزایش ماندگاری و مقاومت چمن های مصنوعی است. تراکم به معنای فاصله کمتر الیاف با یکدیگر است. الیاف در هنگام بافت از طول و عرض با یکدیگر فاصله دارند. این فاصله با توجه به نوع کاربری از قبل محاسبه شده و همه نخ های رول چمن مصنوعی با همین میزان فاصله بافت می شوند.

وقتی تراکم الیاف چمن بیشتری بیشتر باشد به معنای آن است که نخ های پلیمری به یکدیگر نزدیک تر هستند و فاصله خالی کمتری بین این الیاف نخ وجود دارد. این محصول مناسب فضاهای پر تردد است و به سادگی در اثر فشار کفش و وزن افراد آسیب نمی بیند. در واقع الیاف متراکم به سادگی خم نمی شوند و لهیده به نظر نمی رسند. از طرفی امکان سایش و فرسایش نخ بافت در این محصولات بسیار کمتر است.

چمن مصنوعی متراکم

طول الیاف چمن مصنوعی

بلند بودن تارها نیز روی وزن چمن مصنوعی تاثیر می گذارد. در این مورد بلندی یا کوتاهی الیاف یک مزیت حساب نمی شود و بیشتر بستگی به انتخاب تان دارد. برای زمین های ورزشی استاندارد مشخصی برای ارتفاع چمن ها وجود دارد که نباید از آن بیشتر باشد. البته در چمن مصنوعی مهد کودک و زمین بازی می توان محولاتی با الیاف بلندتر را نیز انتخاب کرد. اگرچه بلندی الیاف در وزن نهایی تاثیرگذار است ولی ارتباطی با طول عمر و ماندگاری چمن ندارد.

ارتباط بکینگ با وزن چمن مصنوعی

هر چه ضخامت و تراکم لایه زیره چمن مصنوعی بیشتر باشد، وزن نهایی( artificial turf weight) در هر متر مربع از سطح هم بیشتر خواهد شد. بکینگ تاثیر مستقیم روی استحکام و مقاومت چمن مصنوعی دارد. این موضوعی نیست که بتوانید ساده از کنارش بگذرید.

وزن چمن مصنوعی چقدر است؟

بنابراین اگر پروژه شما بیشتر برای اهداف زیبایی در نظر گرفته شده باشد ، وزن کمتر مورد توجه قرار می گیرد. در حالی که پروژه هایی که دارای ترافیک بالاتری هستند ، باید به وزن توجه بیشتری شود. بنابراین محل نصب و نوع کاربری بهترین ملاک برای انتخاب وزن مناسب است.

وزن در محصولات مختلف بین 600 گرم تا 5/2 کیلوگرم در هر متر مربع متغیر است. این میزان بدون در نظر گرفتن شن و دیگر مواد پر کننده که در روی چمن قرار می گیرد، محاسبه شده است. وزن سطح چمن مصنوعی شاخص چگالی و دوام است. به عنوان مثال ، یک قطعه چمن با وزن سطح 60 اونس نسبت به یک قطعه چمن با وزن سطح 30 اونس به طور قابل توجهی متراکم تر و محکم تر خواهد بود. اگر بودجه اجازه می دهد محصولات با وزن بیشتر را انتخاب کنید. این محصولات چشم انداز زیباتری دارند و به چمن کاشته شده، شبیه تر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link