الیاف موکت

الیاف موکت بیشترین تاثیر را در کیفیت و ماندگاری آن دارند. انواع موکت رول، تافتینگ، موکت تایل برای ساختمان های مسکونی و اداری با برندهای مختلف تولید می شوند. بدون در نظر گرفتن طرح، رنگ و اعتبار برند، جنس موکت تولید شده مهم ترین ویژگی در انتخاب آن است. با توجه به کاربری موکت می توان تصمیم بهتری برای خرید داشت و جنس مناسب تری را برای فضای مورد نظر تهیه کرد. برخی از سبک های مناسب اماکن پرتردد بوده و برخی دیگر برای اماکن کم تردد قابلیت استفاده بیشتری دارند. در این مطلب برخی از جنس های پر کاربرد در صنعت تولید موکت معرفی می شوند:

نوع پلی آمید Polyamide

الیاف نایلون یا پلی آمید از پلیمرهای مصنوعی ساخته شده و در صنعت تولید موکت کاربرد گسترده ای دارند. این الیاف مناسب اماکن پرتردد نظیر هتل ها، دفاتر اداری، فروشگاه ها و سازمان ها هستند. الیاف پلی آمید به راحتی ساییده و کوبیده نمی شود و مقاومت خوبی در مقابل کثیفی و لکه شدن دارد. طول عمر بالا، خاصیت ارتجاعی، دارای استاندارد مقاومت گسترش حریق، مقاومت در برابر خورندگی و کهنگی و ثبات رنگی برخی از مزایای جنس نایلونی Polyamide هستند که مورد توجه خریداران قرار گرفته است. موکت الیت و هراز و بیستون  ظریف مصور ایران در رنگ های متنوع هم اکنون در فروشگاه موجود می باشد.

الیاف موکت پلی پروپیلن Polypropylene) P.P)

انواع الیاف موکت

جنس پلی پروپیلن در صنعت تولید موکت رتبه بعدی دارند. استفاده از جنس پلی پروپیلن به گستردگی مدل پلی آمید نیست ولی به دلیل قیمت مناسب ، همواره مورد توجه خریداران بوده است. این الیاف دارای ثبات رنگ خوبی بوده و موجب کاهش الکتریسیته ساکن می شوند. استاندارد مقاومت حریق جنس موکت پلی پروپیلن نسبت به سبک پلی آمید اندکی کمتر است. چنانچه در هنگام خرید موکت با نام اولفین روبرو شده باشید منظور همین الیاف موکت پلی پروپیلن است. از مزایای این سبک، مقاومت خوب در مقابل همه لکه ها به جز لکه های روغنی ، عدم جذب رطوبت و همچنین قیمت ارزان موکت است. هم اکنون موکت ترانه از سری موکت ظریف مصور با ۵ رنگ جذاب در فروشگاه عرضه شده که در تولید آن از الیاف موکت پلی پروپیلن استفاده شده است.

بیشتر بخوانید
قیمت موکت خارجی چقدر است؟

نوع پلی استر Polyester

انواع موکت رول و موکت تایل را می توان با استفاده از جنس Polyester تولید کرد. این الیاف در برابر لکه مقاومت خوبی دارند ولی نمی توانند در برابر سایش و کوبیدگی دوام خوبی داشته باشند. استفاده از موکت با الیاف پلی استر در اماکن پر تردد توصیه نمی شود. این الیاف در برابر رطوبت، کپک زدگی، بید مقاومت خوبی دارند ولی در مقایسه با الیاف پلی آمید و پلی پروپیلن از کیفیت پایین تری برخوردار هستند.

الیاف موکت پشم (Wool)

موکت با جنس پشم در صنعت تولید پوشش کف از گران ترین تولیدات محسوب می شوند. این جنس لطیف و نرم بوده، انعطاف پذیری و استقامت بسیار بالایی دارند. موکت با جنس پشمی به راحتی تمیز شده و زیبایی بی نظیری دارد ولی نگهداری آن از دیگر انواع موکت دشوارتر است. سبک پشمی در صورتی که در شرایط نامناسب و مرطوب نگهداری شوند، مستعد حمله حشرات بوده و به سرعت آسیب می بینند. طول عمر بالا( ۵۰ سال)، استاندارد مقاومت حریق بالا، الیاف طبیعی، قابلیت شستشو برخی از مزایای پوشش کف با جنس پشم است. به طور معمول ترکیبی از الیاف پشم ۸۰ درصد و پلی آمید ۲۰ درصد در تولید موکت های گران قیمت مورد استفاده قرار می گیرد. این پوشش کف اغلب برای اماکن لوکس و هتل های ۵ ستاره تولید می شود و تکمیل کننده دکوراسیون داخلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link