الیاف موکت کات

بافت موکت روی دوام و طول عمر آن تاثیر می گذارد. همه محصولات تولید شده دارای بافت کات یا لوپ هستند. موکت کات به دلیل نرمی زیاد و دوام بالایی که دارد، مورد توجه خریداران قرار گرفته است. الیاف این نوع موکت ها پس از بافت و تولید نهایی، برش می خورد در حالی که الیاف برش نخورده و حلقه ای نیز در بازار موجود است. به طور کلی فرایند تولید موکت کات با دیگر محصولات موکتی دارای تفاوت هایی است.

بافت سطح موکت همان بخشی است که در معرض دید قرار دارد. این سطح هم از لحاظ طراحی و رنگ و هم با توجه به نوع بافت در زیبایی موکت تاثیرگذار است. به این سطح در اصطلاح پایل pile گفته می شود که می تواند به دو صورت کات یا لوپ اجرا شود. تفاوت موکت کات پایل و موکت لوپ پایل در نوع بافت لایه سطحی است. این قسمت همان بخش پاخور موکت است.

بافت موکت کات

بافت موکت کات

عمده ترین تفاوت این محصول با دیگر موکت های موجود در بازار، نوع بافت آن است. به طور کلی موکت ها دارای الیاف بافته شده هستند. پس از بافت، الیاف حلقه ای روی سطوح موکت دیده می شود. در موکت کات (cut) الیاف حلقه ای در حین تولید، بریده می شود. علت نام گذاری این محصول نیز Cut شدن الیاف موکت است.

در پروسه بافت موکت، الیاف به صورت رفت و برگشتی، اجرا می شوند و حالت حلقه ای دارند. چنانچه موکت به همین صورت باشد به آن لوپ loop می گویند ولی اگر نخ ها بریده شوند، هر حلقه تبدیل به دو نخ مجزا می شوند.

الیاف موکت کات پس از بریدن، رو به بالا هستند و قسمت بریده شده، نخ در روی کار قرار می گیرد. همین موضوع باعث می شود تا موکت کات پایل، نرم تر از دیگر موکت های تولید شده، باشد. این محصول در ضخامت های مختلف تولید می شود. انواع موکت پرز بلند و پرز متوسط و کوتاه کات نیز موجود است که این کار انتخاب را ساده تر کرده است که در این میان قیمت موکت پرز بلند از همه آن ها بالاتر می باشد.

جنس موکت کات پایل اغلب از الیاف پلی استر و نایلون است. از لحاظ رنگبندی، طراحی و ضخامت نمونه های متنوعی از این نوع موکت تولید می شود.

موکت پلی استر چه ویژگی هایی دارد؟

مزایای موکت کات پایل

مزایای موکت کات پایل

برای اینکه پس از بریدن نخ ها، موکت به اصطلاح نخ کش نشود از یک لایه محکم و ضخیم در زیر کار استفاده می شود. در واقع نخ ها روی این زیره کاملا فیکس شده اند و به نوعی لایه زیرین از بافت موکت حمایت می کند و نمی گذارد گره ها باز شوند. با همه اینها بهتر است از موکت کات در مکان های عمومی و پر رفت و آمد، استفاده نشود. برخی از ویژگی های مثبت و مزایای موکت کات این ها هستند:

نرمی الیاف موکت

در این محصول حلقه های گره و بافت موکت، بریده می شوند که روی نرمی و لطافت الیاف تاثیر زیادی دارد. در واقع هر حلقه تبدیل به دو نخ مجزا می شود در صورتی که برش ها کاملا یکدست و هماهنگ باشد، الیاف موکت نرم تر هم خواهد شد. این نوع بافت و نخ های بریده شده، شباهت به بافت فرش دستبافت و ماشینی دارد. در فرض و قالی نیز حلقه های بافت وجود ندارد و نخ ها بریده می شوند.

موکت کبریتی در دکوراسیون داخلی منازل

موکت کات پایل پلی استر

طرح های متنوع کات

با توجه به نوع بافت، امکان ایجاد طرح های متنوع تری وجود دارد. بازی رنگ ها و طراحی بی نظیر موکت کات بر زیبایی آن افزوده است. طراحی موکت در محصولاتی با ضخامت متنوع، زیباتر هم دیده می شود. برخی از موکت های تولید شده دارای طرح هایی بدیع هستند که در قسمت هایی بافت ضخیم تر و بخش هایی نیز بافت ضخامت کمتری دارند. این طراحی شبیه به بافت گل برجسته است و از نظر تنوع، بسیار گسترده است.

دوام و استحکام موکت کات

الیاف پلی استر و نایلون از مقاوم ترین نخ ها در بافت موکت هستند. هم اکنون انواع موکت اداری و خرید موکت مسکونی با استفاده از نخ پلی استر و نایلون، تولید می شود. نوع کات کردن نخ ها می تواند موجب کاهش دوام و مقاومت موکت بشود اما وجود لایه ضخیم در زیر کار، مانع آسیب به موکت کات می شود. به طور کلی این محصول برای محیط پر تردد مناسب نیست اول اینکه احتمال کاهش طول عمر موکت وجود دارد و دیگر اینکه سطح موکت کثیف می شود و تمیز کردن آن کار ساده ای نیست.

کفپوش مناسب خانگی

معایب موکت کات پایل

تنها ایراد به این محصول، تمیز کردن آن است. همه موکت ها را می توان با آب و مواد شوینده، تمیز کرد. نظافت موکت در ادارات و شرکت های بزرگ توسط دستگاه مخصوص انجام می شود. در مقایسه با سیار محصولات موکتی، شستشوی موکت کات کمی دردسر بیشتری دارد.

علت این است که الیاف بریده شده، آلودگی ها را جذب می کنند. به این ترتیب گرد و خاک و یا حتی مایعات خیلی سریع به درون بافت موکت نفوذ می کنند. در این نوع بافت، الیاف به صورت ایستاده و بدون اتصال در سطوح، هستند بنابراین مایعات و آلودگی ها خیلی راحت در الیاف موکت وارد شده و ماندگار می شود. در صورت کثیف شدن موکت هرگز با شلنگ آب اقدام به تمیز کردن آن نکنید.

روش های نظافت و شستشوی موکت هتل

نقش بافت موکت در استحکام

قیمت موکت کات

این موکت ها برای فضاهای کم رفت و آمد، انتخاب خوبی هستند. نصب موکت در اتاق خواب مناسب است ولی برای موکت راه پله بهتر است از محصولات مقاوم تری استفاده کنید. حتی در اتاق های هتل نیز می توان موکت کات را نصب کرد اما در بخش های عمومی نظیر لابی و غذاخوری و … گزینه های بهتری هم وجود دارد.

قیمت موکت کات ارتباط مستقیم با تراکم الیاف آن دارد. در محصولاتی که چگالی بیشتری در واحد سطح دارند، نخ بیشتری استفاده شده است. این موکت اندکی سنگین تر هستند و به قیمت بالاتری نیز در اختیار مشتری قرار می گیرند. البته موکت های ضخیم تر و دارای لایه زیرین محکم و بادوام، طول عمر بالاتری دارند و سالیان زیادی به همین کیفیت باقی می مانند.

به نظرتان موکت کات مناسب چه مکان هایی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *