لایه های پارکت لمینت

پارکت لمینت HDF با ساختاری چند لایه، مناسب ترین پوش دهنده کف در ساختمان های مسکونی مدرن است. هر بخش از لایه های پارکت لمینت در کارخانه و تحت فرایند فشرده سازی شکل می گیرد. به طور معمول انواع پارکت لمینت دارای 4 لایه اصلی هستند که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. کیفیت هر لایه در مقاومت و ماندگاری لمینت تاثیر مثبت دارد.

لایه های پارکت لمینت کدامند؟

Melamine Wear Layer

بیرونی ترین لایه پارکت لمینت همین بخش است. Melamine Wear Layer لایه ای نازک و بسیار مقاوم است که تحمل فشار زیادی را دارد. فشار ناشی از اشیا سنگین و یا راه رفتن توسط این لایه خنثی می شود. در ساخت لایه های پارکت لمینت باید از مواد مرغوب استفاده شود تا مقاومت نهایی محصول افزایش یابد. استفاده از برخی مواد نظیر ملامین و اکسید آلومینیوم موجب دوام و نفوذناپذیری این لایه شده و خاصیت ضد سایش آن را افزایش می دهد.

Paper Print Layer

از دیگر لایه های پارکت لمینت Paper Print Layer است که در شکل نهایی و ظاهر لمینت به خوبی دیده می شود. اهمیت این لایه در ساختار لمینت به دلیل حفظ ظاهر و نقش لمینت بیشتر است. برخی مواد نظیر کاغذهای ملامینه در ترکیب این بخش نقش دارند. این لایه بین لایه رویه و لایه مرکزی قرار دارد.

کیفیت لایه های پارکت لمینت

Core Layer

قلب لمینت و لایه مرکزی آن را Core Layer نامند. کیفیت و دوام پارکت لمینت بستگی به مواد تشکیل دهنده لایه مرکزی آن دارد. آنچه موجب استحکام بیشتر لایه مرکزی لمینت می شود، فرایند ساخت و پروسه تحت فشار قرار گرفتن محصول در هنگام ساخت است. جنس این لایه از High Density Fiberboard یا فیبر با چگالی بالا بوده که دارای کیفیت بسیار خوبی است. این لایه نقش کلیدی در تولید محصولات پارکت لمینت داشته و مقاومت محصول را چند برابر می کند. لایه های پارکت لمینت در بخش مرکزی مانع از جذب رطوبت شده و نفوذ ناپدیری لمینت در برابر آب را افزایش می دهند.

بیشتر بخوانید
مهم ترین ویژگی ها در انتخاب پارکت های چوبی

Backing Stabilizing Layer

بخش تحتانی از لایه های پارکت لمینت همین لایه زیرین است. بخش زیرین در هنگام نصب روی زمین قرار می گیرد. این لایه مانع نفوذ رطوبت از کف به مرکز و لایه های دیگر شده و در استحکام پارکت نقش مهمی دارد. در برخی از برندها لایه زیرین شامل 3 لایه مجزا است که در هنگام نصب پارکت لمینت بر روی هم قرار گرفته و تشکیل لایه زیرین را می دهند. لایه زیرین از رزین طبیعی یا مصنوعی و یک لایه عایق تحت شرایط خاص ترکیب شده که حالت چسبناک و سخت تری دارد. این لایه علاوه بر ضد رطوبت بودن، مانع از تا شدن لمینت نیز می شود.

ترکیب لایه های پارکت لمینت تحت فشار صورت گرفته و محصول نهایی به صورت تایل های یکپارچه عرضه می شود. کیفیت نهایی پارکت لمینت با توجه به جنس هر لایه و نحوه تولید محصول، سنجیده می شود. استفاده از مواد نامرغوب در هر بخش از لایه های پارکت لمینت موجب کاهش کیفیت محصول شده و به بافت نهایی آن آسیب می زند. انواع لمینت موجود در بازار با برندهای مختلف، دارای همین چهار لایه هستند ولی جنس لایه ها با توجه به کیفیت و قیمت محصول متفاوت می باشد.

  • افسانه رجب پور
  • شهریور 31, 1397
  • 140 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link
بستن
مقایسه