استاندارد چمن مصنوعی

در اواخر دهه ۵۰ میلادی پروژه تولید محصولی برای افزایش فضای سبز شهری و استفاده کودکان، شکل گرفت. تجهیزات آزمایشگاهی آموزشی بنیاد فورد، صنایع مونسانتو و شرکت چمسترند هر سه در این زمینه تحقیقات گسترده ای را آغاز کردند. اولین نمونه های چمن مصنوعی در سال 1964 در مدرسه ای در رودآیلند نصب شد و دو سال بعد، زمین بیس بال هوستون تگزاس به عنوان اولین زمین ورزشی از چمن مصنوعی به جای چمن طبیعی استفاده کرد. استانداردهای چمن مصنوعی به شکل امروزی در این محصولات وجود نداشت اما بنای تولید چمن های مصنوعی استاندارد از آن سال ها شکل گرفت.

این مطلب را بخوانید : نگاهی به تاریخچه چمن مصنوعی از قدیم تا کنون

دستگاه های اولیه برای تولید چمن مصنوعی تنها قادر به تولید محصولاتی در طول یک متر و عرض 6/4 متر بودند. در این ماشین ها رشته های فیبری توسط تعداد زیادی سوزن در پشت پارچه، ثابت می شد. محصولات چمن مصنوعی اولیه انعطاف پذیری خوبی نداشتند و در حین مسابقات ورزشی، مشکلاتی را برای ورزشکاران به وجود می آوردند.

استانداردهای چمن مصنوعی چیست؟

کنترل کیفیت چمن مصنوعی شامل قوانین نظارتی در تولید و نصب چمن مصنوعی می شود. در واقع حتی بهترین چمن های مصنوعی نیز در صورت نصب غیر حرفه ای، استانداردهای لازم را کسب نمی کنند. در مورد زمین های ورزشی و به خصوص زمین فوتبال و فوتسال ، فیفا به طور دقیق استانداردها را تحت سنجش قرار می دهد.

استانداردهای چمن مصنوعی

استاندارد و ابعاد چمن مصنوعی و ابعاد زمین فوتبال

برای محصولاتی که در زمین فوتبال نصب می شود، استانداردهای چمن مصنوعی از سوی فیفا با دقت مورد بررسی قرار می گیرد. تنها شرکت های تولید کننده که محصولاتی مطابق با استانداردهای فیفا را تولید می کنند، مورد تایید هستند. اندازه استاندارد زمین چمن مصنوعی زمین فوتبال برای بزرگسالان در مسابقات بین المللی از سوی فیفا به این ترتیب اعلام شده است:

۱۱۰ تا ۱۲۰ یارد معادل 100 تا 110 متر طول

۷۰ تا ۸۰ یارد معادل 64 تا 75 متر عرض

استانداردهای چمن مصنوعی برای ابعاد زمین در مسابقات غیر بین المللی و بین المللی تفاوت دارد ولی در هر صورت نباید ابعاد زمین فوتبال چمن مصنوعی، مربع باشد. ابعاد استاندارد زمین چمن مصنوعی فوتبال و فوتسال برای مسابقات داخلی و غیر بین المللی به این ترتیب است:

بین 91 تا 120 متر طول

بین 45 تا 91 متر عرض

فاصله دروازه مستطیل، تیرک های عمودی و افقی نیز طبق استاندارد تعیین شده به این قرار است:

فاصله تیرک‌های عمودی از یکدیگر ۸ یارد (۷٫۳۲ متر)

فاصله تیرک افقی از زمین ۸ فوت (۲٫۴۴ متر)

طبق مقررات قوانینی برای محل خط دروازه و محوطه مستطیل شکل، محوطه 18 قدم و خط جریمه نیز وجود دارد.

چمن زمین فوتبال

کیفیت چمن های ورزشگاه ها روی سطح کیفی بازی ها تاثیر می گذارد بنابراین بلندی الیاف چمن مصنوعی، ضریب برگشت توپ، میزان انعطاف پذیری، خاصیت ضربه گیری و …. همگی در تعیین استانداردهای چمن مصنوعی تاثیر می گذارد. اندازه استانداردهای چمن مصنوعی برای زمین فوتبال از سوی فیفا مورد سنجش قرار می گیرد. بدون کنترل کیفیت چمن مصنوعی زمین ورزشگاه، امکان انجام بازی های بین المللی در ورزشگاه نیست.

بخوانید : استاندارد کیفیت چمن مصنوعی را چگونه تشخیص دهیم

نشان های کیفی FIFA به چمن هایی اعطا می شود که در تست آزمایش محصول و نصب نهایی، استانداردهای لازم را کسب کرده باشند. چمن فوتبال روی عملکرد و ایمنی بازیکنان، تاثیر مستقیم دارد بنابراین باید در آزمایش های سخت گیرانه ای شرکت داده شود. این آزمایش ها در گواهی استاندارد فیفا تاثیرگذار هستند:

 • سنجش ترکیبات شیمیایی تشکیل دهنده چمن مصنوعی
 • تست فعل و انفعال میان بازیکن و سطح چمن مصنوعی
 • تست فعل و انفعال میان توپ و سطح چمن مصنوعی
 • اندازه استاندارد و مساحت چمن مصنوعی در برابر شرایط آب و هوایی مختلف
 • مقاومت درز و خطوط اتصال چمن مصنوعی پس از نصب
 • طول عمر چمن مصنوعی ( ضریب سایشی و فرسایشی)

شاخصه های چمن زمین فوتبال استاندارد

 • ارتفاع الیاف بین۵۰ تا ۶۰ میلیمتر
 • تراکم طولی از ۱۴۰ تا ۱۶۰ گره بر متر طول
 • داشتن حداقل ۱۰ رشته نخ در هر گره( شامل 5 رشته نخ دوبل
 • استاندارد ضخامت نخ از ۱۲۰۰۰ به بالا
 • نخ الیاف چمن از نوع آوندی یا وریدی،w شکل،S شکل
 • دارای 2 یا 3 لایه بکینگ
استاندارد کیفی چمن مصنوعی

استانداردهای چمن مصنوعی در برابر حریق

به طور کلی انواع چمن مصنوعی برای فضای بیرونی تولید شده بنابراین باید در برابر تغییرات جوی، کیفیت لازم را داشته باشد. اشعه های مضر خورشید و نور فرا بنفش می توانند به سطح چمن مصنوعی، استقامت و حتی رنگ آن صدمه بزنند. برای محافظت از چمن مصنوعی، موادی استفاده می شود که مقاومت مواد پلیمری در برابر حرارت بالا را افزایش می دهد.

چمن های استاندارد ورزشی باید بتوانند آزمایش های ضد اشعه مضر خورشید را پشت سر بگذرانند. برای جلوگیری از رنگ پریدگی، داغ شدن سطح چمن و ذوب شدن تارهای آن، جلوگیری از تغییرات شیمیایی در اثر گرما و …. محصولات استاندارد و مقاوم تری تولید شده است. چمن مصنوعی ضد حریق نمونه ای از این محصولات است که تحمل زیادی در برابر آتش دارد. در صورت وقوع آتش سوزی، کفپوش چمنی اتش نمی گیرد و شعله را گسترش نمی دهد.

استانداردهای چمن مصنوعی و مواد شیمیایی

چمن مصنوعی قابل شستشو و نظافت است. برای تمیز کردن سطح چمن می توان از آب و مواد شوینده معمولی استفاده کرد. اما این محصول در برابر مواد شیمیایی قوی نظیر محصولات سفید کننده و لکه بر اصلا مقاومتی ندارد. طبق این تعریف نمی توان چمن مصنوعی را به عنوان کفپوش آزمایشگاهی استفاده کرد. به طور کلی در مناطقی که امکان وجود مواد شیمیایی هست، نمی توان از هیچ نوع چمن مصنوعی استفاده کرد.

4 دیدگاه برای “آشنایی با استانداردهای چمن مصنوعی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...