موکت مخصوص اتومبیل چیست

موکت اتومبیل یکی از تجهیزات اضافی خودرو به حساب می‌آید که بسیاری از افراد استفاده از آن را برای خودرو خود ضروری و واجب می‌دانند. از جمله وظایفی که برای موکت ماشین در نظر گرفته شده است، می‌توان به مواردی چون شکیل کردن خودرو، جلوگیری از کثیف شدن خودرو، جلوگیری از آسیب دیدن پوشش کف ماشین و همچنین کاهش صداهای موتور خودرو اشاره کرد.

بدون شک مهم‌ترین فایده استفاده از موکت ماشین ، مربوط به تمیز کردن و نظافت خودرو می‌شود؛ چرا که شما می‌توانید به راحتی این موکت را از کف ماشین خارج کنید و به شست و شو آن بپردازید، علاوه بر شستشو امکان جارو زدن آن نیز وجود دارد و شما می‌توانید به راحتی به انجام این کار نیز بپردازید. حال تصمیم داریم در رابطه با موکت وسایل نقلیه و شیوه‌هایی که می‌توانید از طریق آن‌ها به تمیز کردن خودرو بپردازید اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم تا جای هیچ سوالی برای شما باقی نماند. در ادامه همراه ما باشید.

موکت ماشین و روش های تمیز کردن آن

انواع موکت اتومبیل

انواع موکت اتومبیل را به طور کلی می‌توان در دو دسته قرار داد که این دو دسته شامل موکت‌های یک تکه و موکت‌های چند تکه می‌شوند. هر یک از این انواع، شیوه نصب متفاوتی دارند و شما باید طبق اصولی که برای هر یک در نظر گرفته شده است به این کار بپردازید.

نصب موکت اتومبیل

همان‌طور که گفته شد، هر یک از مدل‌های موکت ماشین، شرایط ویژه و مخصوصی را برای نصب دارند. از همین جهت در ادامه شرایط نصب موکت برای هر دو نوع را خدمت شما خواهیم گفت تا در صورت تمایل به نصب، با اصول اولیه آن آشنا باشید.

در ابتدا به نصب موکت یک تکه بپردازیم. برای اینکه شما بتوانید این مدل از موکت که عموما جنسی از پلاستیک نیز دارد را در قسمت پایینی خودرو خود نصب کنید، باید تمام صندلی‌ها و کنسول زیر آرنجی را باز کنید و سپس موکت یک تکه که طراحی استانداردی نیز دارد را بر روی موکت اصلی خودرو بیاندازید. پرداختن به چنین کاری باعث می‌شود که موکت اصلی خودرو شما دچار مشکلاتی چون کثیفی، پرز و … نشود. همچنین باید متذکر شد که چند سالی است که تولیدی‌های برخی از خودروها به صورت استاندارد از چنین موکت‌هایی استفاده می‌کنند و دیگر نیاز نیست که شما به صورت جداگانه از چنین کف پوشی نیز استفاده کنید.

نوع دوم از موکت اتومبیل که به آن اشاره کردیم، موکت چند تکه بود. این مدل از موکت شرایط نصب آسان تری دارد و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به سبب راحتی از این مدل موکت استفاده کنند. باید متذکر شد که این مدل از موکت برای خودروهایی که 4 درب هستند، در 3 تا 5 تکه به تولید می‌رسد. 2 تکه برای سرنشینان جلو و بقیه تکه‌ها برای سرنشینان عقب. توجه داشته باشید این نوع از موکت در دو حالت لبه‌دار و تخت به تولید می‌رسد که هر یک از آن‌ها کاربرد مخصوص به خود را دارند.

موکت سه بعدی خودرو چیست؟

موکت سه بعدی خودرو چیست

یکی از جدیدترین مدل‌های موکت ماشین را می‌توان نوع سه بعدی در نظر گرفت. این مدل از موکت با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی ساخته و آماده شده است؛ بنابراین بهترین کیفیت و کارایی دارد. استفاده از موکت ماشین سه بعدی، از نفوذ هر گونه مایعات و گرد و خاک به کف ماشین جلوگیری می‌کند، زیرا در طراحی آن شیارهایی دیده می‌شود که این شیارها مایعات را به قسمتی که حالت مخزن دارند سوق می‌دهند و با این کار از کثیف شدن موکت فابریک خودرو جلوگیری می‌کنند.

علاوه بر این موارد، موکت سه بعدی ویژگی دیگری نیز دارد و آن این است که این مدل در کف خودرو سر نمی‌خورد و دقیقا در همان حالت که شما آن را نصب می‌کنید، باقی می‌ماند. همچنین شما می‌توانید از آن در هر فصل سال، بدون آنکه برای موکت مشکلی پیش آید استفاده کنید. باید متذکر شد که قیمت موکت سه بعدی نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر در نظر گرفته شده که این موضوع به سبب ویژگی و کاربردهای آن است.

جنس موکت‌های ماشین

موکت‌های اتومبیل در جنس‌های گوناگونی به تولید رسیده اند و از همین جهت شما می‌توانید متناسب با سلیقه و انتظاری که دارید، مدل و جنس مورد نظر خود را خریداری و استفاده کنید.

  • برای مثال موکت اتومبیل پلاستیکی، یکی از انواع موکت‌هایی به حساب می‌آید که جنسی سفت، کم ارتجاع و سنگین دارد. البته برای همین مدل که جنس و کیفیت آن مرغوب‌تر است، ویژگی‌های دیگری نیز در نظر گرفته شده که می‌توان به نرمی و زیبایی بیشتر اشاره کرد.
  • موکت‌ پارچه‌ای از دیگر جنس این محصول به حساب می‌آید که نسبت به نوع پلاستیکی ضخامت و زیبایی بیشتری دارد؛ اما مشکلی که می‌توان به این مدل گرفت، این است که نسبت به سایر موکت‌ها زودتر کثیفی را نشان می‌دهد و زمانی که آن را می‌شویید، زمان بیشتری طول می‌کشد تا خشک شود و همین موضوع باعث می‌شود که این مدل موکت اتومبیل بوی بدی پیدا کند و موجب آزار و اذیت سرنشینان شود.
  • موکت پلی آمید نیز مورد دیگری به حساب می‌آید که بسیاری از افراد استفاده از آن را به دیگر مدل‌ها و جنس‌ها ترجیح می‌دهند. جنس پلی آمیدی که برای این موکت اتومبیل در نظر گرفته شده است سبب می‌شود که صداهای موتور به داخل کابین نرسد. علاوه بر این موضوع، این موکت از زیبایی و راحتی بالایی نیز برخوردار است و از همین جهت بسیاری از افراد در حال استفاده از آن هستند.
  • همچنین اگر در میان انواع موکت ماشین، به دنبال جنسی هستید که خاک و آلودگی را به خود نگیرد، موکت تایل می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. شما می‌توانید از این جنس، مدل مورد نظر خود را خریداری و استفاده کنید و هیچ نگرانی از بابت کثیف شدن آن نداشته باشید.

روش‌های تمیز کردن موکت اتومبیل

تا به اینجای متن برای شما انواع مدل‌ها و جنس‌های موکت اتومبیل را مورد بررسی قرار دادیم؛ حال موضوع دیگری که تصمیم داریم به آن بپردازیم، شستن و تمیز کردن این موکت‌ها است. بدون شک تمیز بودن موکت‌های اتومبیل شما، باعث راحتی خودتان و دیگر سرنشینان می‌شوند، زیرا علاوه بر ظاهر زیبایی که به خودرو می‌دهند، بوی خوبی را نیز رقم می‌زنند که این موضوع تاثیر زیادی بر راحتی شما خواهد داشت. برای پرداختن به این کار لازم است برخی از مراحل را انجام دهید؛ بنابراین در ادامه همراه با ما باشید.

چگونه موکت خودرو خود را بشوریم

موکت اتومبیل را از ماشین خارج کنید: اولین کاری که باید در این راستا انجام دهید، خارج کردن موکت اتومبیل است. دقت داشته باشید که کف‌پوش را داخل خودرو تمیز نکنید، چرا که این کار می‌تواند به ماشین شما آسیب وارد کند. از همین جهت توصیه می‌شود در پارکینگ یا حیاط خانه، موکت‌ها را در ابتدا از ماشین خارج کنید.

موکت اتومبیل را جارو بکشید: پس از آنکه موکت را خارج کردید، با استفاده از جارو برقی یا جاروهای شارژی، آشغال یا گرد و خاکی که بر روی موکت‌ها دیده می‌شود را تمیز کنید. پس از آنکه جارو کشیدن تمام شد، موکت اتومبیل را با بتکانید و با استفاده از دست، ضربه‌هایی را به موکت وارد کنید. این کار باعث می‌شد آشغال و ذره‌های کوچک خاک به طور کامل از روی کف‌پوش پاک شوند. دقت داشته باشید که این کار را برای پشت و جلوی موکت انجام دهید.

روش‌های شستن موکت اتومبیل دارای پلاستیک ضد لغزش

بیشتر کف‌پوش و موکت‌های اتومبیل، در طراحی پشت خود از پلاستیکی برخوردار هستند که کیفیت بالایی دارند. بهره‌گیری از پلاستیک در قسمت پشتی موکت دلایل بسیاری دارد. از جمله این دلایل می‌توان به مواردی چون ضد لغزش و ضد آب بودن اشاره کرد؛ یعنی اگر شما در هوای بارونی و برفی با کفش‌های خیس وارد ماشین شوید، نباید نگرانی از بابت آسیب دیدن کفی اتومبیل داشته باشید؛ چرا که چنین پلاستیکی از آسیب دیدن موکت جلوگیری می‌کند.

تمیز کردن موکت اتومبیل

حال برای شستن چنین موکتی، باید روش و شیوه‌های مخصوصی را استفاده کنید. اولین چیزی که به آن نیاز دارید، یک شلنگ است. شما باید قسمت پشت موکت اتومبیل که بر روی آن پلاستیک کشیده را با آب تمیز کنید و سعی کنید در این راستا آب بر روی قسمت جلویی موکت ریخته نشود. همچنین اگر این قسمت بیش از حد کثیف و لکه دار شده است، از مخلوط آب گازدار و صابون استفاده کنید. این ترکیب تمام کثیفی‌ها و لکه‌هایی که بر روی موکت اتومبیل دیده می‌شوند را از بین می‌برد.

پس از آنکه موکت اتومبیل را به طور کامل تمیز کردید، آن را با شلنگ آب بکشید تا کفی بر روی آن باقی نماند. سپس باید موکت ماشین را در جایی و به طوری قرار دهید که کاملا خشک شود. دقت داشته باشید که موکت اتومبیل باید به طور کامل خشک شود تا امکان استفاده از آن وجود داشته باشد؛ چرا که اگر موکت خیس یا نمدار را داخل ماشین قرار دهید، بوی ناخوشایندی پیدا خواهد کرد که این موضوع می‌تواند مدت‌ها شما را اذیت کند؛ بنابراین اگر عجله دارید که موکت سریع خشک شود، از باد کولر یا سشوار کمک بگیرید.

آیا استفاده از تمیزکننده‌های مخصوص مناسب است؟

امروزه برای شستشو موکت اتومبیل، تمیزکننده‌های مخصوصی تولید شده است که شما می‌توانید در صورت تمایل از آن‌ها استفاده کنید. برای این کار شما باید چند قطره از تمیزکننده را بر روی موکت بریزید، به طوری که این مایع همه جای موکت پخش شود. سپس اجازه دهید مایع به طور کامل خشک یا تبخیر شود، بعد با استفاده از یک فرچه و یا برس نرم بر روی موکت بکشید تا به خوبی تمیز شود. در این مقاله به طور کامل در رابطه با موکت اتومبیل، انواع آن و شیوه‌های شستشو صحبت کردیم. اکنون شما می‌توانید با توجه به سلیقه و نیاز خود این محصول را در نوع مناسبی تهیه و استفاده کنید، بدون آنکه مشکل و شکی در این راستا دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link