شستشوی موکت در منزل

انواع موکت های مدل جدید دست کمی از فرش ماشینی ندارند. از نظر زیبایی و دوام و تنوع طرح و رنگ، کفپوش موکتی نظیر ندارد. جذابیت های ظاهری و قیمت مناسب موجب شده تا خرید موکت بیش از گذشته با استقبال روبرو شود. یک قطعه موکت پرزبلند در فضای خالی مبل ها، حس لاکچری بودن را به همراه دارد. موکت اتاق کودک حس امنیت را ایجاد می کند و این بیش از هر چیزی اهمیت دارد. با همه اینها یک مشکل بزرگ باقی مانده و آن مشکل کثیف شدن موکت هاست. شستشوی انواع موکت در خانه گاهی خیلی سخت و دشواراست.

این محصولات در معرض آلودگی و کثیفی بیشتری قرار دارند. اگر می خواهید کفپوش زیر پایتان همیشه به زیبایی روز اول باشد، نسبت به نظافت آن دقت کنید. شستشوی انواع موکت دارای ریزه کاری هایی است که در این مطلب به آن می پردازیم:

نحوه شستشوی انواع موکت

طریقه شستشوی موکت در محل 

به طور کلی کفپوش موکتی به دو شیوه با دستگاه و دستی شسته می شود. شرکت های قالیشویی سرویس های ویژه ای را برای نظافت موکت های خانگی ارائه می دهند. این سرویس ها دارای تنوع زیادی است. در برخی موارد حتی نیازی به انتقال کفپوش به محل قالیشویی هم نیست و عملیات شستشوی انواع موکت و تمیزکاری در محل و با دستگاه مخصوص انجام می شود.

در مواردی که کفپوش خیلی کثیف نیست و مثلا نوشیدنی و یا غذا و … روی موکت ریخته باشد، می توان همان بخش را تمیز کرد. در این مورد نیازی به شستشوی کامل نیست و برای از بین بردن لکه موکت، می توان از محلول های خانگی نیز استفاده کرد.

پیشنهاد سایت:شیوه های رایج در رنگرزی موکت

شستن انواع موکت

مراحل قبل از شستشوی موکت 

قبل از اینکه شروع به شستن هر نوع موکتی کنید لازم است تا ابتدا گرد و خاک موکت را بگیرید. این مرحله برای شستشوی همه نوع کفپوش پرزدار از جمله قالی و قالیچه نیز الزامی است. با جاروبرقی می توانید گرد و خاک عمق موکت را تمیز کنید. برای نظافت کامل بهتر است پشت و روی موکت را با صبر و حوصله جارو بکشید. از مکش قوی جاروبرقی برای گرفتن گرد و غبار داخل الیاف موکت استفاده کنید. بعد از این مرحله می توانید موکت را با توجه به جنس الیاف شستشو دهید.

شستشوی انواع موکت نمدی در منزل

موکت های نمدی از قدیمی ترین کفپوش های منازل هستند. شاید هنوز هم در برخی از خانه ها این موکت های با دوام را ببینید. با وجود کفپوش های مدرن تر، چند صباحی توجه به موکت نمدی کمتر شد ولی به مدد دستگاه های پیشرفته، تولیدات جدید و به روزتری از این محصولات روانه بازار شد. جنس موکت نمدی از الیاف پروپیلن، پلی اتیلن، پلی استر یا پشم است. استفاده از الیاف پشمی در خط تولید بسیار محدودتر است و اغلب به سفارش انجام می شود.

برای شستن موکت نمدی می توانید از آب و شوینده های معمولی استفاده کنید. استفاده از آب داغ برای شستشوی موکت نمدی پیشنهاد نمی شود ولی آب معمولی و کمی پودر مشکلی برای این موکت ها ایجاد نمی کند. در شستشوی کامل ابتدا موکت در سطح صاف پهن می شود و سپس با شلنگ آب روی موکت کاملا خیس و مرطوب می شود. سطوح سرامیک و کمی شیب دار برای این منظور مناسب تر هستند. به این ترتیب برای آبکشی مشکلی نخواهید داشت.

شستشوی انواع موکت پرز بلند

اولین و بزرگترین تفاوت این محصول با موکت های نمدی در اندازه بلندی الیاف است. نظافت موکت پرز بلند به دلیل طول الیاف، حساس تر از مدل های دیگر است. برای حفظ دوام این محصولات لازم است تا به طور مرتب سطح موکت تمیز شود. بیشترین آسیب به انواع فرش و موکت، گرد و غبار ریزی است که اغلب نادیده گرفته می شود. آلودگی هوا و کرد و خاک به داخل بافت موکت پرزبلند ( تافتینگ) نفوذ می کند و کفپوش را زبر و بد حالت نشان می دهد. با مکش قوی جاروبرقی می توانید همه کثیفی های داخل الیاف پرز بلند را تمیز کنید. در بازار دو نوع از این محصولات دیده می شود.

  1. موکت پرز بلند ایرانی
  2. موکت پرز بلند خارجی

برای شستن هر کدام از این محصولات به تراکم و  جنس موکت توجه کنید. موکت های ارزان قیمت که تراکم الیاف کمتری دارند، در برابر شستشو مقاومت خوبی ندارند. توصیه می شود به محض کثیف شدن، فوری بخش مورد نظر را تمیز کنید تا روی موکت لک نشود. اگر به طور ناگهانی نوشیدنی یا غذا روی موکت برگشت بلافاصله محل را تمیز کنید. باقی مانده غذا را با قاشق بردارید و شروع به تمیز کزدن کنید. اکنون با استفاده از دستمال سفید ( که رنگ ندهد) می توانید لکه غذا را پاک کنید.

کمی جوش شیرین را روی لکه بپاشید و با یک دستمال آغشته به سرکه سفید محل، لکه را به صور کامل از بین ببرید. هر بار که دستمال را به صورت ضربه ای روی موکت می زنید کمی از لکه پاک می شود. برای شستشوی موکت لک شده می توانید از اسپری مستقیم سرکه سفید روی محل لکه نیز استفاده کنید.

استفاده از هر نوع مواد سفید کننده و لکه برهای شیمیایی روی موکت توصیه نمی شود. بهتر است بلافاصله کثیفی های روی موکت را تمیز کنید تا لکه های سخت روی سطح کفپوش ایجاد نشود. به این ترتیب نیازی به استفاده از لکه برهای قوی شیمیایی نیست.

شستشوی انواع موکت تایل 

با وجود اینکه تایل ها در ساختمان های اداری بیشتر دیده می شوند ولی تعداد کاربران خانگی این محصول هم کم نیستند. تنوع رنگی امکان خلاقیت در چیدمان تایل را بیشتر کرده و این همان دکوراسیون محبوب طراحان سبک مدرن است. موکت اتاق خواب کودک یا نوجوان را می توانید با این محصولات جذاب تر کنید. اندازه الیاف موکت تایل کوتاه تر از تافتینگ است و از این نظر قابلیت شستشوی ساده تری دارند. جالب تر اینکه برای شستشوی موکت تایل لازم نیست کل سطوح را بشویید.

موکت تایل در قطعات کوچکتر به شکل چهارگوش و اغلب مربعی تولید می شود. معمولا از ترکیب رنگی در این موکت ها استفاده می شود تا زیبایی بیشتری داشته باشد. چنانچه قسمتی از موکت کثیف شود تنها همان قسمت شستشو داده می شود. به این تریتب که تایل مورد نظر خارج شده و برای نظافت با آب و شوینده استفاده می شود. پس از شستشو و خشک شدن می توان قطعه تمیز را به جای خود برگرداند.

دقت داشته باشید که استفاده از آب بسیار داغ بر روی موکت تایل توصیه نمی شود زیرا امکان آسیب به الیاف وجود دارد. برای اینکه موکت پس از خشک شدن حالت چروک و جمع شدن نگیرد می توانید بعد از خشک شدن نم و قبل از خشک شدن کامل الیاف، تایل مورد نظر را در جای خود نصب کنید.

پیشنهاد سایت:موکت زیر فرشی چیست و چه کاربردی دارد؟

نکات مهم در شستشوی موکت در منزل

  • هر چه زودتر نسبت به تمیز کردن لکه روی موکت اقدام کنید. لکه های قدیمی به سختی پاک می شوند.
  • قبل از شروع به کار حتما یک مکان هموار برای شستن موکت در نظر بگیرید.
  • حتی الامکان برای شستشوی انواع موکت از پودر ماشین یا شوینده های خانگی استفاده نکنید. باقی ماندن پودر لابلای الیاف موکت موجب زبر شدن و خشک شدن سطح آن می شود.
  • موقع صرف غذا و نوشیدنی روی موکت را با ملحفه بپوشانید به خصوص بچه ها همیشه غذا را روی زمین بر می گردانند.
  • اگر از حیوانات خانگی نگهداری می کنید قبل از ورود سگ و گربه به داخل خانه نسبت به تمیز کردن پاهای او اقدام کنید
  • هرگز مواد شیمیایی قوی، لکه برهای شیمیایی یا سفید کننده ها را برای تمیز کاری و شستشوی موکت به کار نبرید. این مواد موجب آسیب جدی به الیاف موکت می شوند.

شما از چه روشی هایی برای نظافت و تمیز کردن موکت استفاده می کنید؟ شستشوی موکت در محل فوت و فن خاص خود را دارد اگر می خواهید موکت آسیب نبیند از یک شرکت خدماتی برای نظافت کمک بگیرید. دستگاه موکت شویی قادر است بدون آسیب به الیاف و نخ موکت، کار شستشوی انواع موکت را به خوبی انجام دهد.

2 دیدگاه برای “نحوه شستشوی موکت ها در منزل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *