جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
شستشوی موکت در منزل

نحوه شستشوی موکت ها در منزل

موکت‌های جدید از نظر رنگ‌بندی و طرح، بسیار متنوع و زیبا هستند. این موکت‌ها دوام بالایی دارند. به دلیل قیمت مناسب و جذابیتی که دارا هستند، طرفداران بسیاری دارند. در قسمت هایی از خانه که خالی از مبل هستند، استفاده از موکت‌های پرز بلند، باعث ایجاد جذابیت در فضا می شوند. نکته مهم در رابطه با خرید موکت اتاق کودک، این است که با موکت نمودن فضای اتاق، احساس ایمنی و امنیت به وجود می آید. مشکلی که در این میان وجود دارد، کثیف شدن موکت‌ها می باشد.  موکت ها در معرض انواع کثیفی و آلودگی هستند.  گاهی شستشوی انواع موکت در منزل، کار دشواری است.

فهرست مطالب

  در این مطلب به یک‌سری نکات در رابطه با شستشوی  موکت اشاره کرده‌ایم. برای اینکه موکت ها مثل روز اول، زیبا باشند، باید نکات مهم مربوط به نظافت آنها را رعایت نمایید.

  نحوه شستشوی انواع موکت

   

  نحوه شستشوی موکت در محل آن

  برای شستشوی موکت، دو روش دستی و شستشو با دستگاه وجود دارد. شرکت های مختلف قالیشویی برای شستشوی موکت،  سرویس های متنوعی را ارائه می کنند. بعضی از این سرویس ها بدین شکل هستند که به منتقل کردن موکت به قالیشویی نیازی نباشد. در این سرویس ها شستشوی موکت های مختلف با دستگاه های مخصوص و در محل انجام می شود. به کمک محلول های خانگی می توان برخی از لکه های موکت را از بین برد.

  در مواقعی که موکت چندان کثیف نباشد و بر روی بخشی از آن غذا یا نوشیدنی ریخته باشد، برای از بین بردن لکه موکت می توان صرفا نسبت به تمیز کردن همان قسمت اقدام کرد. در این حالت لازم نیست که تمام قسمت های آن، شستشو داده شوند.

  پیشنهاد سایت:شیوه های رایج در رنگرزی موکت

  شستن انواع موکت

   

  قبل از شستشوی موکت، چه اقداماتی لازم است؟

  به منظور شستشوی موکت به طور کامل، وقت گذاشته و هر دو طرف آن را جارو بکشید. همانطور که گفته شد؛ برای از بین بردن گرد و غبارهایی که به درون الیاف این کفپوش نفوذ کرده‌اند، می توانید از مکش پر قدرت جاروبرقی استفاده نمایید. حال با خیال آسوده می توانید با توجه به الیاف بکار رفته در موکت، آن را بشویید.

   

  نحوه شستشوی انواع کفپوش نمدی در منزل

  یکی از قدیمی‌ترین کفپوش هایی که در منازل مورد استفاده قرار می گرفتند؛ موکت های نمدی بودند. از زمانی که کفپوش های جدید تولید و وارد بازار شدند، موکت های نمدی کمتر مورد استفاده قرار گرفتند. اما همچنان در برخی منازل، این موکت ها را مشاهده می کنید. البته به کمک دستگاه های جدید و پیشرفته ای که وجود دارند، مدل های جدیدتری از موکت های نمدی تولید و به بازار عرضه شدند.

  جنس موکت نمدی از پشم، پلی استر، الیاف پروپیلن و پلی اتیلن می باشد.  موکت پشمی معمولا در صورتی که سفارش داده شود، تولید می گردد.

  برای شستشوی موکت نمدی در منزل، شوینده های معمولی و آب مورد استفاده قرار می گیرند. برای شستشوی این موکت ها از آب داغ استفاده نکنید. اما استفاده از مقداری پودر، ایرادی ندارد. برای شستشوی کامل در ابتدا در سطح صافی، موکت را پهن نمایید. در ادامه تمام سطح موکت را به کمک آب، خیس کنید. در صورتی که موکت را در سطح شیب‌دار و سرامیکی شستشو دهید، در زمان آبکشی به مشکل بر نخواهید خورد.

   

  شستشوی موکت های پرز بلند

  میان موکت نمدی با موکت پرز بلند، در اندازه بلندی الیاف آنها تفاوت وجود دارد. به دلیل اینکه طول الیاف موکت های پرز بلند زیاد است، نظافت موکت پرز بلند نیز حساس‌تر می باشد. همیشه سطح این موکت ها را تمیز نگه دارید تا دوام بیشتری داشته باشند. گرد و غبارهای ریزی که معمولا به آنها توجه نمی شود، به انواع موکت و فرش، آسیب می رسانند.

  این گرد و غبارها با نفوذ به درون بافت موکت تافتینگ (پرزبلند)، باعث بد حالت و زبر شدن آنها می شوند. با کمک مکش پرقدرت جاروبرقی، آلودگی های درون الیاف این موکت ها را تمیز نمایید. در بازار دو نوع موکت پرز بلند ایرانی و خارجی وجود دارند.

  به جهت شستشوی موکت های ایرانی و خارجی حتما به جنس و تراکم آنها توجه داشته باشید.موکت هایی که قیمت کمتری دارند، دارای تراکم الیاف کمتری نیز هستند. در نتیجه مقاومت بالایی در برابر شستشو ندارند. به همین دلیل زمانی که این موکت ها کثیف شدند، برای اینکه لک آن روی موکت نماند، فورا قسمتی که کثیف شده است را تمیز نمایید.

  زمانی که غذا یا نوشیدنی به یکباره روی موکت ریخته می شود، فورا  با قاشق غذا را برداشته و همان قسمت را تمیز کنید. برای این کار از دستمالی استفاده کنید که رنگ ندهد. برای از بین بردن لک از روی موکت، اندکی جوش شیرین روی لکه پاشیده و با دستمالی که به سرکه سفید آغشته شده است، به طور کامل لکه را پاک کنید.

  در این حالت با حرکت ضربه ای دستمال بر روی موکت، بخشی از لکه از بین می رود.

  برای شستشوی پالاز موکت یا سایر موکت ها، می توانید بر روی لکه به طور مستقیم اسپری سرکه سفید بپاشید. از لکه‌برهای شیمیایی و سفید کننده ها روی موکت استفاده نکنید. اگر فورا لکه های روی موکت را پاک کنید این لکه ها ماندگار و مقاوم نشده و نیاز به استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن آنها نخواهد بود.

  cleans floor with sponge 1

   

  روش شستشو و تمیز کردن انواع کفپوش تایل

  تایل ها بیشتر در ساختمان های اداری مورد استفاده قرار می گیرند. اما بسیاری از افراد، در خانه ها نیز از موکت های تایل استفاده می کنند. در چیدمان تایل ها به دلیل تنوع رنگی که دارند، امکان خلاقیت بیشتری وجود دارد. طراحان سبک مدرن، این دکوراسیون را می پسندند.

  با استفاده از تایل ها، می توانید موکت اتاق کودک را جذاب نمایید. الیاف موکت تایل، در مقایسه با تافتینگ ها کوتاه‌تر می باشند. در نتیجه تمیز کردن انواع کفپوش تایل راحت‌تر خواهد بود. نکته جالب در رابطه با تایل ها این است که نیازی نیست تمام سطح آنها را شستشو دهید.

  موکت های تایل، به اشکال مربع و به طور کلی چهار گوش، تولید می گردند. برای افزایش زیبایی تایل ها، در آنها از ترکیبات متنوع رنگی استفاده می گردد. برای شستشوی تایل ها، همان تایل کثیف شده را خارج می کنند و با شوینده و آب شستشو داده می شود. سپس بعد از خشک شدن، آن قسمت را سر جای خود قرار می دهند.

  برای شستشوی موکت تایل، از آب داغ استفاده نکنید. در صورت استفاده از آب داغ، الیاف آن آسیب خواهند دید.برای رفع چروک موکت، قبل از اینکه به طور کامل خشک شود، آن را در حالت نم در جای خود قرار دهید.

  salca lekesi nasil 1 1

  پیشنهاد سایت:موکت زیر فرشی چیست و چه کاربردی دارد؟

   

  نکات قابل توجه برای شستشوی موکت در منزل

  • برای شستشوی موکت، یک قسمت صاف و همواری را انتخاب کنید.
  • برای شستشوی موکت، از سفید کننده یا مواد شیمیایی قوی استفاده نکنید. استفاده از این مواد به الیاف موکت آسیب می رساند.
  • نگذارید لکه ها ماندگار شوند. فورا اقدام به تمیز کردن لکه ایجاد شده نمایید.
  • در شستشوی موکت، پودر ماشین و سایر شوینده های خانگی را مورد استفاده قرار ندهید. اگر این پودرها در میان الیاف موکت باقی بمانند، باعث می شوند که موکت خشک و زبر شود.
  • برای پیشگیری از کثیف شدن موکت، زمان غذا خوردن، به ویژه زمان غذا خوردن کودکان بر روی موکت، ملحفه ای پهن کنید.
  • در صورتی که در خانه از حیوانات نگهداری می کنید، قبل از ورود این حیوانات به منزل، پاهای آنها را تمیز کنید.

  شستشوی و تمیز کردن موکت در خانه، یک‌سری راهکارهای مخصوص دارد. توصیه می شود برای جلوگیری از آسیب دیدن موکت، از شرکت های نظافتی کمک بگیرید. به کمک دستگاه شستشوی موکت، می توان فرآیند شستشو را بدون اینکه به نخ و الیاف آن آسیبی وارد شود، انجام داد.

  • افسانه رجب پور
  • آبان 1, 1402
  • 4130 بازدید

  ۴ دیدگاه برای “نحوه شستشوی موکت ها در منزل”

  1. سهیلا رجب پور گفت:

   سلام عرض ادب. آیا این مطلب به طور کامل نحوه شستشوی موکت در خانه و منزل رو توضیح میده؟ به طور کلی اگر موکتمون پرز دار هست شما شستشو کامل رو توصیه می کنید یا خیر روش دیگه ای رو پیشنهاد میدین؟ ممنون میشم کمک کنید برای قبل از عید میخوام

   • پیام اسمی گفت:

    سلام بله کامل هست ولی پیشنهاد میشه برای تمیزی پرزدارها با ابر نم دار و کف شامپو فرش تمیز کنید.

  2. سلام قیمت شستشوی موکت کف ماشین و سقف ماشین به چه صورت هست؟ آیا شما انجام میدین؟

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقت بخیر این مطلب صرفا آموزشی هست.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...