موکت فرودگاهی

در برخی از بزرگترین فرودگاه های بین المللی جهان از موکت برای کفپوش فرودگاه استفاده شده است. شاید این موضوع در نگاه اول قدری غیر عادی باشد. پیش از این موکت ها را در کف خانه ها و ساختمان های اداری یا تجاری دیده بودیم ولی نصب موکت در سالن فرودگاه، اقدامی چالش برانگیز است. بر خلاف دیگر مکان ها موکت فرودگاهی به صورت موردی و در برخی فضاهای خاص، نصب می شود.

کاربرد موکت در فرودگاه به جهت نرمی و لطافت آن اندکی دور از ذهن، به نظر می رسد. روزانه صدها مسافر چمدان به دست از روی این کفپوش موکتی رفت و آمد می کنند. به طور معمول تصور می کنیم که کفپوش فرودگاهی باید از متریال سخت و محکم تری ساخته شود. چه چیز باعث شده تا توجه به کفپوش های راحت تر نظیر موکت در سالن های فرودگاهی بیشتر شود.
دلایل بسیاری برای انتخاب موکت فرودگاهی وجود دارد که به مهم ترین آن عبارتند از:

احساس آرامش در مسافران

بدون تردید تمیز نگاه داشتن موکت در مقایسه با سایر کفپوش های فرودگاهی، دشوارتر است. همین موضوع سبب شده که در سطح گسترده از موکت در فرودگاه های جهان استفاده نمی شود. تنها در برخی قسمت ها می توان نمونه هایی از موکت های نرم و مقاوم را نصب کرد. یکی از مهم ترین دلایل برای نصب موکت در فضاهای عمومی نظیر سالن فرودگاه ها اینست که قدم زدن روی موکت، احساس خانه بودن را القا می کند. در واقع مسافران موقع راه رفتن روی این کفپوش های نرم و لطیف حس بهتری دارند.

نصب موکت فرودگاهی

پرواز برای بسیاری از افراد دلهره آور و استرس زا است. معمولا در ورودی های سالن فرودگاه، موکت نصب شده است. کسانی که وارد این سالن می شوند با گذر از روی موکت نرم و راحت، حس آرامش را تجربه می کنند. این ویژگی، استرس قبل از پرواز و بلند شدن هواپیما را تا حد زیادی کم می کند.

رفاه بیشتر با موکت فرودگاهی

صرف نظر از احساس آرامش مسافران، خرید موکت از نظر اقتصادی نیز فواید زیادی را به همراه دارد. در نظر داشته باشید که اقتصاد پایدار فرودگاه به خرید مسافرین بستگی دارد. در همه فرودگاه های جهان، غرفه های فروشگاهی مختلفی فعالیت دارند. نور طبیعی در فرودگاه، صندلی های راحت فرودگاهی و موکت های نرم و راحت همگی برای اینست که مسافرها، روحیه خوبی داشته باشند. هر چه این فضا صمیمی تر و با نشاط تر باشد، رغبت عمومی به خرید از فروشگاه های سالن فرودگاه نیز بیشتر می شود. از طرفی رضایت مسافران از خدمات فرودگاهی نیز بیشتر می شود و …….

تغییر چهره کفپوش ها با انواع موکت فرودگاهی

در همه ورودی ها، نزدیک غرفه های تحویل بلیط، محوطه فروشگاهی و …. به طور هوشمندانه ای موکت نصب شده است. این موکت ها طبق یک طراحی حساب شده قبلی، در این مکان ها به کار گرفته شده است. کاربرد موکت در فرودگاه به منظور جلب توجه مسافران و تبلیغات نیز به وفور دیده می شود. در یک حرکت جالب برخی از فرودگاه ها از اشکال هندسی و طرح های انتزاعی برای تغییر چهره کفپوش های رایج به اشکال مدرن استفاده کرده اند. به شکل سنتی همه فرودگاه ها یک شکل هستند ولی کفپوش های موکتی به کلی فضای فرودگاه را دگرگون کرده اند.

بیشتر بخوانید
پیشنهادهای سه گانه برای انتخاب رنگ موکت

قیمت موکت فرودگاهی

حذف صداهای مزاحم با موکت فرودگاهی

بدون تردید انواع موکت ها از هر طرح و نقشی که باشند، عایق صدای بسیار خوبی هستند. در آپارتمان ها وقتی موکت نصب شده باشد، صدای مزاحم خیلی کمتر است. در ساختمان های تجاری نیز از همین ویژگی جهت کاهش صدای مزاحم، استفاده می شود. به طور کلی هر جایی که تعداد مراجعین بیشتر است برای کاهش صدا ( پاشنه کفش، همهمه ، برخورد اشیا و …) می توان از کفپوش موکت استفاده کرد. بنابراین موکت استانداردهای لازم برای نصب در سالن فرودگاه را دارد. کاهش صداهای مزاحم یکی از راه های ایجاد احساسات مثبت در مسافران و افزایش آرامش قبل از پرواز است.

کدام موکت برای فرودگاه مناسب تر است؟

از نظر ابعاد دو نوع موکت رول و موکت تایل تولید شده که هر کدام برا ی فضای خاصی مناسب است. موکت های ورل به دلیل ابعاد و متراژ زیاد برای کفپوش فرودگاهی و سالن اصلی انتخاب خوبی هستند. اما از انواع موکت های تایل می توان در دفاتر و غرفه ها استفاده کرد. به طور کلی محدودیتی در انتخاب ابعاد موکت در فرودگاه وجود ندارد. جالب است بدانید که در یکی از فرودگاه های پرتلند از دو رنگ موکت تایل برای زمین فرودگاه استفاده شده است.

از نظر اندازه الیاف موکت می توان به دو گروه بزرگ اشاره کرد:

 • موکت پرز بلند
 • موکت پرز کوتاه

کاربرد موکت در فرودگاه

موکت پرز بلند فرودگاهی

جذابیت موکت پرز بلند را نمی توان نادیده گرفت. تنوع طرح و نقش و نرمی و لطافت پرزهای بلند موکت تافتینگ قابل مقایسه با دیگر کفپوش ها نیست. با همه اینها موکت پرز بلند استانداردهای لازم برای نصب در فرودگاه را ندارد. با توجه به رفت و آمد زیاد در سالن فرودگاه می بایست از کفپوش های ساده تر استفاده کرد. تصور کنید چمدان های بزرگ چرخدار مسافران روی زمین کشیده می شود. به نظرتان امکان حرکت چمدان روی پرزهای بلند موکت هست؟

از طرفی نظافت و تمیز کردن این کفپوش ها خیلی دشوارتر از موارد مشابه است. در سالن های فرودگاهی نظیر دیگر ساختمان های عمومی ، رسیدگی به امور نظافتی و تمیزکاری از مهم ترین موارد است.

موکت فرودگاهی پرز کوتاه

این محصولات در عین نرمی و راحتی، دارای الیاف بلند نیستند. تراکم زیاد الیاف، دوام و ماندگاری این کفپوش ها موجب شده تا در بسیاری از فرودگاه های بین المللی، موکت نصب شده باشد. چنانچه قرار باشد یک انتخاب برای کفپوش فرودگاه وجود داشته باشد، قطعا موکت پرز کوتاه به پرز بلند ارجحیت دارد. کشیدن چمدان روی این کفپوش راحت تر است و برای نظافت آن نیز مشکلی وجود ندارد.

برخی از ویژگی های موکت فرودگاهی

 • قیمت مقرون به صرفه و ارزان تر از سایر کفپوش ها
 • نصب سریع و آسان
 • تنوع طرح و رنگ
 • قابلیت نظافت و شستشو
 • ثبات رنگ در اثر شستشو
 • ماندگاری و دوام زیاد

کاربرد موکت در فرودگاه بسیار گسترده تر است در این مطلب تنها به برخی از رایج ترین کاربردها اشاره شد. به نظرتان چرا موکت یکی از انتخاب های رایج در کفپوش فرودگاه هاست.

 • افسانه رجب پور
 • تیر 1, 1399
 • 125 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link