جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
الیاف چمن مصنوعی

آشنایی با ساختار و الیاف چمن مصنوعی

انواع چمن مصنوعی برای میادین ورزشی، زمین های بازی و زیباسازی محوطه تولید شده است. بافت، ساختار و الیاف چمن مصنوعی در همه این محصولات یکسان نیست. با توجه به نوع کاربری، نرمی، دوام و خصوصیات ویژه دیگر، کارخانه های تولید کننده ار مواد و الیاف متفاوتی استفاده می کنند.

فهرست مطالب

  از نظر نوع بافت انواع چمن مصنوعی به دو نوع تک بافت و دو بافت تقسیم می شود. چمن های تک بافت را می توان پیش کسوت و پدر چمن مصنوعی های امروزی دانست. این بافت ساده، غیر قابل انعطاف و البته ارزان تر از انواع دیگر است.

  چمن مصنوعی دو بافت به نسبت محصولات تک بافت، جدیدتر و مدرن تر است. در ساختار این محصول از الیاف پلی اتیلن در بافت اصلی و پلی پروپیلن در بافت نرم استفاده شده است. به این ترتیب بافت نهایی نرم تر بوده و ظاهری شبیه به چمن طبیعی دارد.

  جنس مواد اولیه چمن مصنوعی عموما یکی از این متریال است:

  • چمن مصنوعی با الیاف نایلون
  • چمن مصنوعی پلی اتیلن
  • چمن مصنوعی پلی پروپیلن

  الیاف نایلونی دارای قیمت بالاتری هستند و به صورت سفارشی در موارد محدودتری تولید می شوند. از نظر دوام و ماندگاری این نوع چمن مصنوعی سرآمد دیگر محصولات است. تولید این محصول در سطح وسیع به دلیل قیمت بالای آن مقرون به صرفه نیست.

  ساختار چمن مصنوعی

  الیاف پلی اتیلن نیاز به نگهداری خاصی ندارند و با بافت نرم و ظاهر طبیعی خود، یک سر و گردن بالاتر از دیگر محصولات هستند. هم اکنون در اغلب زمین های چمن مصنوعی ورزشی محصولات ساخته شده با الیاف پلی ایتلن نصب شده است.

  چمن مصنوعی با الیاف پلی پروپیلن مناسب فضاهای داخلی هستند. این محصولات دوام کمتری دارند و نباید در زمین های پر تردد نصب شوند. دکوراسیون فضای داخلی با این محصول بسیار ارزان قیمت تر تمام می شود.

  نخ فیبریلیت چیست و چه کاربردی در چمن مصنوعی دارد؟

   

  الیاف چمن مصنوعی چه شکلی دارد؟

  از نظر ویژگی های فنی تفاوت های زیادی بین انواع چمن های تزئینی و چمن مصنوعی زمین فوتبال ، چمن مصنوعی مهد کودک و … وجود دارد. جالب اینکه حتی به لحاظ شکل و شمایل ظاهری نیز می توان این تفاوت ها را دید. رنگ های به کار گرفته شده در ساختار چمن مصنوعی، تراکم و ارتفاع الیاف چمن مصنوعی همگی موجب می شوند تا محصولات تولید شده دارای شکل ظاهری متفاوتی باشند.

  برای آشنایی با شکل الیاف چمن مصنوعی برخی از نمونه های موجود در بازار را بررسی می کنیم.

  • چمن مصنوعی با الیاف بیضوی Oval Fiber

  یکی از نکات مهم در هنگام خرید چمن مصنوعی توجه به نرمی الیاف چمن است. محصولاتی که دارای الیاف Oval Fiber هستند ساختاری با دوام و مستحکم تر دارند و به لحاظ انعطاف پذیری و نرمی دارای استانداردهای قابل قبولی می باشند.

  چمن مصنوعی با الیاف نایلون

  • الیاف چمن مصنوعی الماس Diamond De-Lustered Fiber

  این محصول اصلا ارتباطی به گوهر گرانبهای الماس ندارد. از نظر شکل ظاهری سطح مقطع الیاف به شکل چند ضلعی و به اصطلاح الماسی شکل برش خورده است. این محصول مناسب نصب در مکان های پرتردد تجاری است و دارای مقاومت زیادی در برابر سایش و فرسایش است.

  • چمن مصنوعی Vista Fiber

  الیاف این محصول به شکل حرف V انگلیسی برش خورده است. چنین تغییر ساده ای موجب شده تا ساختار الباف به مراتب محکم تر و با دوام تر شود. الیاف وی شکل در بسیاری از چمن های تزئینی و زمین های بازی کار شده اند.

  • الیاف چمن مصنوعی سه بعدی (۳D “W” Fiber )

  شکل ظاهری این الیاف شبیه به حرف دبلیو انگلیسی است. این الیاف بسیار مقاوم هستند و میزان فشار زیادی را می توانند تحمل کنند. در واقع الیاف چمن طوری ساخته شده که پس از فشار زیاد قادر به بازگشت بوده و شکل و ظاهر اولیه را به دست می آورد. لایه پشتیبان چمن مصنوعی نقش زیادی در دوام و حفظ شکل ظاهری ان دارد. خاصیت ارتجاعی فوق العاده الیاف چمن نقطه قوت آن است. چنانچه جسم بسیار سنگینی روی این چمن قرار بگیرد، الیاف حالت کوبیده و فرو رفته پیدا می کنند. پس از برداشتن فشار و جسم سنگین، الیاف دوباره به حالت اولیه برگشت کرده و کاملا سالم و طبیعی دیده می شوند.

  بیشتر بدانید: چگونه در خانه چمن مصنوعی درست کنیم

  • چمن های مصنوعی “M” Shaped Fiber

  از حرف دبلیو انگلیسی گفته شد بد ندیدیم از حرف” ام” هم صحبت کنیم. تنوع در ساختار و بافت چمن مصنوعی کار انتخاب را ساده تر کرده است. در واقع اگر بدانید این کفپوش چمنی را برای چه مکانی می خواهید، تصمیم گیری راحت تر می شود. برای مثال این محصول با ساختار متفاوتی که دارد برای مکان های پر رفت و آمد بسیار مناسب است.

  بلندی الیاف چمن مصنوعی

  • الیاف Flattened Oval with Spine Fiber

  تخت با مرکز بیضی بهترین ترجمه ای است که از نام لاتین چمن مورد نظر می توان برداشت کرد. در واقع شکل ظاهری الیاف شبیه به بیضی دارای تیغه هایی در دو طرف است. از نکات مهم در ساختار این محصول می توان به نقطه مرکزی قوی تر اشاره کرد که علاوه بر استحکام و دوام بالا، موجب ظاهر زیبای چمن شده است. این محصول شباهت زیادی به چمن کاشته شده طبیعی دارد. چمن مصنوعی محوطه اغلب از این نوع انتخاب می شود.

  اطلاعات بیشتر : مزایای چمن مصنوعی در محوطه سازی

  • چمن مصنوعی امگا Omega Fiber

  آیا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید؟ این محصول ویژه علاقمندان به حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه است! ارتفاع پایه الیاف در این محصول کمی کوتاه تر از موارد مشابه است. به این ترتیب موقع راه رفتن و بازی، پنجه حیوان به چمن آسیب نمی زند.

  • الیاف پرانتزی شکل Mini “C” Shaped Fiber

  حالا حرف سی انگلیسی یا پرانتزی که دهانش کمی باز است، تفاوتی ندارد. هر اسمی که دوست دارید برای این محصول انتخاب کنید. مهم اینست که شکل الیاف موجب شده تا ظاهری طبیعی و ساختاری نرم تر در چمن به وجود بیاید. از چمن مصنوعی با این شکل و شمایل در ساختمان های مسکونی و تجاری می توان استفاده کرد. طراحی فضای سبز محوطه و حیاط یا چمن مصنوعی برای روف گاردن با این ساختار، ظاهری شکیل تر دارد.

  صرف نظر از شکل ظاهری و ساختار ، همه محصولات تولیدی دارای یکی از این نوع الیاف هستند:

  • الیاف فیبریلیت
  • الیاف مونوتیپ
  • الیاف مونوفیلامنت

  قبل از نصب چمن مصنوعی نسبت به ساختار و الیاف آن اطلاعات کسب کنید. برخی از محصولات مناسب فضای داخلی هستند و برای محوطه بیرونی ساخته نشده اند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...
  مقایسه محصولات
  لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!