برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

طریقه ضد عفونی کفپوش

اپیدمی شدن ویروس کرونا در سطح جهان موجب شده تا بسیاری از افراد دچار وسواس شوند. شستشوی مداوم دست ها، لباس ها، مواد غذایی و …. در کنترل ویروس و جلوگیری از انتشار آن ضروری است اما بی توجهی به نظافت کفپوش همه زحمات را هدر می دهد. کفپوش ها در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند و این آلودگی به کفش ها منتقل شده و به مکان های دیگر نیز راه پیدا می کند. ضد عفونی کفپوش، کف ساختمان های عمومی و مسکونی با هر ماده ای که پوشش داده شده باشد، باید به طور مرتب انجام شود. در حالت معمول شستشوی مداوم با شوینده های موجود می تواند آلودگی های سطح را از بین ببرد اما در مورد ویروس های مقاوم تر این مورد به تنهایی چاره ساز نیست. ضد عفونی کفپوش یکی از موثرترین راه ها برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و ریشه کن شدن آن است.

چگونه از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کنیم؟

این روزها مطالب زیادی در مورد رعایت بهداشت فردی منتشر می شود اما در مورد نظافت و ضد عفونی کفپوش به خصوص در منازل کمتر گفته شده است. انواع کفپوش pvc ، کفپوش های چوبی و پارکت لمینت ، سنگ و سرامیک و …. در ساختمان های مسکونی ، اداری و تجاری نصب شده است. ضد عفونی همه سطوح از جمله کف و دیوارها در جلوگیری از انتقال بیماری های ویروسی موثر است. ویروس ها می توانند روی سطوح مختلف چوبی، فلزی، پارچه ای و …. تا مدتی زنده بمانند به این ترتیب راه رفتن روی کفپوش ها، خطر انتقال ویروس را افزایش می دهد. لازم است تا همه مراکز در مورد حفظ بهداشت تا ریشه کن شدن بیماری، همکاری کنند.

ضد عفونی کفپوش خانگی

ضد عفونی کفپوش بیمارستانی

بیمارستان ها یکی از آلوده ترین مراکز هستند که در صورت ضد عفونی نشدن، بیماری های میکروبی و ویروسی را انتقال می دهند. انتخاب کفپوش مناسب برای مراکز درمانی و بیمارستانی یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از بیماری هاست. در اغلب مراکز پزشکی بزرگ از کفپوش آنتی باکتریال استفاده می شود. کفپوش پی وی سی وینیل و کفپوش اپوکسی از رایج ترین متریال برای کف بیمارستان ها هستند. در ترکیب کفپوش آنتی باکتریال از یون نقره استفاده شده که آلودگی را در خود نگه نمی دارد. کفپوش های بیمارستانی به صورت رول و بدون درز نصب می شوند تا در معرض آلودگی کمتری باشند. کفپوش وینیل یک پوشش کاملا یکپارچه را ایجاد می کند درز کفپوش ها به هم جوش می خورند تا راه نفوذ ذرات آلوده کننده مسدود شود.

نصب کفپوش آنتی باکتریال برای کف سالن انتظار، ایستگاه پرستاری، بخش های بیمارستانی، مطب پزشکان، کلینیک های درمانی و …. در چند دهه گذشته بسیار بیشتر شده است. استفاده از شوینده های قوی و مواد ضد عفونی کننده شیمیایی برای دیگر مراکز درمانی توصیه می شود. این روزها همه بیمارستان ها با ویروس کش های قوی استریل می شوند تا هر چه بیشتر از انتشار بیماری جلوگیری شود. مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل در این مورد تاثیر بیشتری دارد.

استریل کردن سطوح

نظافت کفپوش در ساختمان های عمومی

مراکز تجاری نظیر فروشگاه های لباس یا مواد غذایی و …. از مکان های پر تردد هستند و در معرض آلودگی های زیادی قرار دارند. ساختمان های اداری، بانک ها، رستوران ها، تالارهای عروسی و ….. نیز نیاز به نظافت و ضد عفونی کفپوش دارند. با توجه به رفت و آمد زیادتر در مراکز عمومی، سرویس های خدماتی نظافتی در این مراکز فعال هستند. استفاده از دستگاه های تمیز کننده سطوح نظیر اسکرابر بهترین راه برای حفظ بهداشت کف ساختمان در مراکز پر رفت و آمد است. قیمت های مقرون به صرفه، کفپوش برچسبی وینیل موجب شده تا این متریال گزینه خوبی برای کفپوش فروشگاهی باشد. وینیل ضد آب است و در برابر رطوبت و آب آسیب نمی بیند. با استفاده از تی مرطوب می توان سطوح وینیل و کفپوش های پی وی سی وینیل را تمیز کرد.

بیشتر بخوانید
دانستنی هایی از پارکت لمینت شیاردار که فروشنده ها به شما نمی گویند

ضد عفونی کننده هایی که توسط داروخانه ها به فروش می رسد برای استریل کردن سطوح در ساختمان های عمومی ایده آل است.

ضد عفونی کفپوش خانگی با دو ماده جادویی

کفپوش خانه در معرض آلودگی کمتری از ساختمان های عمومی هستند اما این امر نباید دلیلی برای سهل انگاری در ضد عفونی کفپوش های خانگی باشد. در برخی از خانه ها افراد با همان کفش بیرون وارد خانه می شوند که خود عاملی برای ورود عوامل بیماری زا به داخل منزل است. بهتر است کفش ها را در بیرون از خانه در آورده و از کفش رو فرشی یا دمپایی تمیز برای داخل استفاده کنید. برای جلوگیری از ورود گرد و خاک و سایر آلودگی ها در ورودی های منازل یک پادری مناسب قرار دهید. پادری بسیاری از آلودگی ها را جذب می کند و به سادگی قابل شستشو و نظافت است. برای تمیز نگاه داشتن سطوح از شوینده های خانگی و سازگار با محیط زیست استفاده کنید. مواد ضد عفونی و شوینده های شیمیایی قوی بخارات سمی تولید می کنند و به اندام های تنفسی آسیب جدی می رسانند.

ضد عفونی کردن کفپوش ها

  • تمیز کننده خانگی برای کلیه سطوح

برای حذف کرونا در خانه ها از چه راهکاری استفاده می کنید؟ هرگز از مواد ضد عفونی کننده شیمیایی قوی برای ضد عفونی  کفپوش ها استفاده نکنید. به خصوص اگر فرزندی در خانه دارید این مواد می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. دو ماده کارامد برای از بین بردن عوامل بیماری زا در هر خانه ای وجود دارد که می تواند برای تمیز نگاه داشتن کفپوش ها هم استفاده شود. سرکه سفید و جوش شیرین بهترین شوینده های خانگی برای حذف کرونا هستند

مطالعه این مطلب خالی از لطف نیست : نگهداری کفپوش پی وی سی در اماکن تجاری

مقداری جوش شیرین را در یک نمکدان ریخته و آن را روی کف خانه بپاشید. سپس نوبت پاشیدن سرکه سفید است که با کمک اسپری این کار را می توانید انجام دهید. واکنش سرکه و جوش شیرین طبیعی است. پس از ۵ دقیقه می توانید کفپوش را با استفاده از دستمال یا تی مرطوب تمیز کنید. به همین سادگی هم کف خانه تمیز و درخشان می شود و هم اثری از ویروس کرونا در خانه باقی نمی ماند. . ترکیب سرکه و جوش شیرین برای استریل کردن همه سطوح پیشنهاد می شود. این ترکیب را می توانید روی کفپوش لمینت، کفپوش پی وی سی، کفپوش های چوبی و حتی سنگ و سرامیک هم به کار ببرید.

  • افسانه رجب پور
  • اسفند 29, 1398
  • 1463 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *