تمیز کردن کفپوش pvc وینیل

نصب کفپوش های مدرن در منازل و ساختمان های اداری، چند سالی است که رایج شده است. پیش از این سنگ و سرامیک ها یکه تاز میدان کفپوش های پر طرفدار بودند. با ورود کفپوش پی وی سی وینیل بازار خیلی از کفپوش های قدیمی، تخته شد. وینیل ها در انواع طرح و رنگ تولید شده و به لحاظ زیبایی و کارایی، از بهترین های بازار است. جالب تر اینکه از نظر بافت نیز، محصولات متفاوتی از pvc تولید شده است. اگر کف ساختمان با یکی از طرح های شبه چوب یا سرامیک مانند وینیلی پوشیده شده باشد باید برای تمیز نگاه داشتن آن تلاش کنید. تمیز کردن کفپوش pvc کار دشواری نیست به طور طبیعی این محصول آلودگی را جذب نمی کند اما نظافت هفتگی برای حفظ کیفیت پی وی سی توصیه شده است.

چگونه کفپوش pvc را تمیز کنیم؟

ساده ترین راه برای تمیز نگاه داشتن پی وی سی اینست که از ابتدا نگذاریم کفپوش منزل کثیف شود. با یک پادری کوچک می توانید مانع از ورود گرد و خاک و کثیفی به داخل ساختمان شوید. برای مراقبت از کفپوش ها بهتر است از کفش های روفرشی در داخل منزل استفاده کنید. کفش ها منبع اصلی آلودگی و کثیفی هستند و با خود میکروب و باکتری را به فضای داخل می آورند. با همین دو ترفند ساده( پادری و روفرشی) می توان پی وی سی را به مدت بیشتری تمیز نگاه داشت. اما با همه اینها نظافت هفتگی پی وی سی را نباید فراموش کنید. باقیماندن آلودگی و گرد و خاک روی کفپوش، لکه های بدی ایجاد می کند که به این سادگی ها هم از بین نمی رود.

نحوه خرید کفپوش pvc

ابتدا سطح زمین را جارو کنید تا آشغال و گرد و خاک از بین برود. سپس با استفاده از این روش ها، کفپوش را حسابی برق بیندازید:

تمیز کردن کفپوش pvc با محلول آب و سرکه

سرکه محلول جادویی نظافت منزل است که بسیاری از خانم های خانه بارها از آن استفاده کرده اند. سرکه از بین برنده بسیاری از میکروب ها و عوامل بیماری زا هم هست و می تواند آلودگی های سطوح را به سادگی پاک کند. با وجود تولید انواع محلول های شیمیایی تجاری، هنوز هم سرکه برای نظافت کفپوش بهترین محصول است.

برای پاک کردن آلودگی های روی کفپوش از محلول سرکه سیب و آبگرم استفاده کنید. محلول رقیق شده سرکه و آب گرم به سطح پی وی سی هیچ آسیبی نمی رساند ولی خیلی خوب همه کثیفی های روی کفپوش را تمیز می کند. حتما می دانید که کفپوش پی وی سی در برابر رطوبت و آب، بسیار مقاوم است. به سادگی می توانید کفپوش های پی وی سی را با آب شستشو دهید. نا جاییکه نصب کفپوش pvc در سرویس بهداشتی نیز امکان پذیر است.

نظافت کف منزل

یک فنجان سرکه سیب را با حدود یک لیتر آب ولرم مخلوط کرده و با آن کفپوش ها را شستشو دهید. برای این کار یه یک تی نخی یا دستمال پارچه ای نیاز دارید. هر بار که دستمال کثیف می شود، آن را با آب بشویید و سپی دوباره دستمال را به آب و سرکه آغشته کرده و با آن کف ساختمان را تمیز کنید.

پاک کردن لکه های روی کفپوش با محلول خانگی

به محض اینکه چیزی روی زمین ریخت فورا کفپوش را تمیز کنید. این ساده ترین راه برای جلوگیری از لک شدن سطح کفپوش است. بر ای تمیز کردن کفپوش pvc و از بین بردن لکه های تازه ایجاد شده از چند قطره مایع ظرفشویی کمک بگیرید. مقداری مایع ظرفشویی را به سطل آب گرم و سرکه سیب اضافه کنید و با آن محل لکه را تمیز کنید. این محلول خانگی به راحتی لکه های تازه ایجاد شده را از بین می برد. البته در مورد لکه های سر سخت قدیمی کار به این سادگی نیست.

بیشتر بخوانید
کفپوش اپوکسی اعجاز طراحی داخلی

برای پاک کردن  لکه هایی نظیر جوهر که پر رنگتر هستند راه حل ساده ای وجود دارد. مقداری الکل سفید را به طور مستقیم روی لکه بریزید. سپس با کمک دستمال یا یک جسم نرم به روی لکه بکشید. بدون اینکه نیاز به ساییدن یا خراشیدن کفپوش باشد، خیلی راحت لکه های مقاوم تر با الکل تمیز می شوند.

برای لکه های خیلی پر رنگ مانند لکه های ناشی از رنگ، جوهر، لاک ناخن و … می تواند از الکل استفاده کنید. برای این منظور قطره ای از الکل را دقیقا در محل لکه بریزد و سپس توسط یک قلم موی ظریف، لکه را تمیز کنید. مواظب باشید که پس از استفاده از الکل هرگز جسم تیز یا قلم موی زبر یا برس سیمی و … را روی کفپوش pvc نکشید. زیرا براحتی سطح کفپوش را می خراشند و اثر آنها به جای می ماند.

روش تمیز کردن کفپوش های پی وی سی

درخشان و تمیز کردن کفپوش pvc 

اگر احساس می کنید سطح کفپوش جلای خود را از دست داده است از یک ترفند معجزه آسای خانگی استفاده کنید. این ترفند چیزی نیست جز افزودن کمی روغن به محلول شستشوی آب و سرکه. برای مراقبت از کفپوش های پی وی سی می توانید از انواع محلول های شیمیایی تجاری استفاده کنید. این محلول ها همه لکه های روی کفپوش را تمیز می کنند و درخشندگی سطح کفپوش را تامین می کنند. به عنوان پیشنهاد این بار که قصد نظافت کفپوش را دارید از محلول های دست ساز خانگی استفاده کنید.

به سطل آب گرم و سرکه، چند قطره روغن بچه معمولی را اضافه کنید. همین محلول ساده می تواند کف یک ساختمان را به خوبی برق بیندازد. یکبار امتحان کنید تا دیگر دور محصولات تجاری را برای همیشه خط بکشید. از یک دستمال مایکرو فایبر برای برق انداختن پی وی سی استفاده کنید.

تمیز کردن کفپوش pvc

نکات تمیز کردن کفپوش pvc

  • برای نظافت پی وی سی از سیم ظرفشویی و مواد تیز و ساینده استفاده نکنید.
  • استفاده از مواد نفتی و محصولات حاوی مشتقات نفتی برای پاک کردن کفپوشpvc توصیه نمی شود.
  • استون ها و دیگر حلال ها موجب آسیب جدی به سطح کفپوش می شوند. این مواد مناسب لکه بری کف pvc نیستند.
  • پودرهای ساینده و هر گونه مواد شوینده حاوی ذرات درشت می تواند خش و خراش هایی را روی کفپوش ایجاد کند. از به کارگیری این مواد برای نظافت پی وی سی وینیل جدا خودداری شود.
  • بخارشو برای تمیز کردن کفپوش pvc ساخته نشده است. بخار آب می تواند چسب پی وی سی را جدا کند و نباید به طور مداوم برای نظافت کفپوش ها استفاده شود.
  • افسانه رجب پور
  • خرداد 22, 1399
  • 277 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link