برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

تمیز کردن کفپوش pvc

نظافت کفپوش ها از سخت ترین کارهایی است که نمی توانید از انجامش شانه خالی کنید. این محصولات به دلیل اینکه در کف ساختمان نصب می شوند، بیش از سایر وسایل در معرض آلودگی هستند. نظافت و شستشوی کفپوش در ساختمان های اداری-تجاری و پر رفت و آمد به صورت روزانه انجام می شود اما کفپوش خانگی نیازی به شستشوی هر روزه ندارند. تمیز کردن کفپوش pvc فوت و فن خاص خود را دارد.

نصب کفپوش های مدرن در منازل و ساختمان های اداری، چند سالی است که رایج شده است. پیش از این سنگ و سرامیک ها یکه تاز میدان کفپوش های پر طرفدار بودند. با ورود کفپوش پی وی سی وینیل بازار خیلی از کفپوش های قدیمی، تخته شد.

وینیل ها در انواع طرح و رنگ تولید شده و به لحاظ زیبایی و کارایی، از بهترین های بازار است. جالب تر اینکه از نظر بافت نیز، محصولات متفاوتی از pvc تولید شده است. اگر کف ساختمان با یکی از طرح های شبه چوب یا سرامیک مانند وینیلی پوشیده شده باشد باید برای تمیز نگاه داشتن آن تلاش کنید. تمیز کردن کفپوش pvc کار دشواری نیست به طور طبیعی این محصول آلودگی را جذب نمی کند اما نظافت هفتگی برای حفظ کیفیت پی وی سی توصیه شده است.

چگونه کفپوش pvc را تمیز و براق کنیم؟

ساده ترین راه برای تمیز نگاه داشتن پی وی سی اینست که از ابتدا نگذاریم کفپوش منزل کثیف شود. با یک پادری کوچک می توانید مانع از ورود گرد و خاک و کثیفی به داخل ساختمان شوید. برای مراقبت از کفپوش ها بهتر است از کفش های روفرشی در داخل منزل استفاده کنید. کفش ها منبع اصلی آلودگی و کثیفی هستند و با خود میکروب و باکتری را به فضای داخل می آورند.

با همین دو ترفند ساده( پادری و روفرشی) می توان پی وی سی را به مدت بیشتری تمیز نگاه داشت. اما با همه اینها نظافت هفتگی پی وی سی را نباید فراموش کنید. باقیماندن آلودگی و گرد و خاک روی کفپوش پلاستیکی، لکه های بدی ایجاد می کند که به این سادگی ها هم از بین نمی رود.

نحوه نظافت کفپوش pvc

برای تمیز کردن پی وی سی از پاک کردن گرد و غبار شروع کنید. ابتدا سطح زمین را جارو کنید تا آشغال و گرد و خاک از بین برود. سپس با استفاده از این روش ها نیز می توانید کفپوش را حسابی برق بیندازید:

چگونه کفپوش پی وی سی را تمیز کنیم؟( با محلول آب و سرکه)

سرکه محلول جادویی نظافت منزل است که بسیاری از خانم های خانه بارها از آن استفاده کرده اند. سرکه از بین برنده بسیاری از میکروب ها و عوامل بیماری زا هم هست و می تواند آلودگی های سطوح را به سادگی پاک کند. با وجود تولید انواع محلول های شیمیایی تجاری، هنوز هم سرکه برای نظافت کفپوش pvc بهترین محصول است. تمیز کردن کفپوش pvc با سرکه و آب یک روش قدیمی است که در نظافت منزل کاربرد فراوانی دارد.

برای پاک کردن آلودگی های روی کفپوش از محلول سرکه سیب و آبگرم استفاده کنید. محلول رقیق شده سرکه و آب گرم به سطح پی وی سی هیچ آسیبی نمی رساند ولی خیلی خوب همه کثیفی های روی کفپوش را تمیز می کند. حتما می دانید که کفپوش پی وی سی در برابر رطوبت و آب، بسیار مقاوم است. به سادگی می توانید کفپوش های پی وی سی را با آب شستشو دهید. نا جاییکه نصب کفپوش pvc در سرویس بهداشتی نیز امکان پذیر است.

نظافت کف منزل

اطلاعات بیشتر : بهترین و بدترین کفپوش سرویس بهداشتی کدام است؟

یک فنجان سرکه سیب را با حدود یک لیتر آب ولرم مخلوط کرده و با آن کفپوش ها را شستشو دهید. برای این کار یه یک تی نخی یا دستمال پارچه ای نیاز دارید. هر بار که دستمال کثیف می شود، آن را با آب بشویید و سپی دوباره دستمال را به آب و سرکه آغشته کرده و با آن کف ساختمان را تمیز کنید.

از بین بردن لکه های سخت و  تمیز کردن کفپوش pvc با محلول خانگی

به محض اینکه چیزی روی زمین ریخت فورا کفپوش را تمیز کنید. این ساده ترین راه برای جلوگیری از لک شدن سطح کفپوش است. بر ای تمیز کردن کفپوش pvc و از بین بردن لکه روی پی وی سی از چند قطره مایع ظرفشویی کمک بگیرید. مقداری مایع ظرفشویی را به سطل آب گرم و سرکه سیب اضافه کنید و با آن محل لکه را تمیز کنید.

این محلول خانگی به راحتی لکه های تازه ایجاد شده روغن، چای، نوشابه و … را از بین می برد. البته در مورد لکه های سر سخت قدیمی کار به این سادگی نیست.

البته برخی لکه ها هم با آب و مایع ظرفشویی به هیچوجه تمیز نمی شوند. لکه رنگ و جوهر از این نوع هستند. به خصوص اگر این لکه ها مدت زمان زیادی روی کفپوش پی وی سی باقی مانده باشد، به سختی از بین می رود. قبل از اینکه با کاردک، سیم ظرفشویی، نفت و تینر و یا هر چیز دیگری به جان کفپوش زیبای تان بیفتید این راه ها را امتحان کنید:

برای پاک کردن  لکه هایی نظیر جوهر خودکار و خودنویس که سخت تر هستند راه حل ساده ای وجود دارد. مقداری الکل سفید را به طور مستقیم روی لکه بریزید. سپس با کمک دستمال یا یک جسم نرم به روی لکه بکشید. بدون اینکه نیاز به ساییدن یا خراشیدن کفپوش باشد، خیلی راحت لکه های مقاوم تر با الکل تمیز می شوند.

بیشتر بخوانید
نحوه تمیز کردن و نظافت کفپوش گرانولی

برای تمیز کردن کفپوش pvc از لکه های رنگ، لاک ناخن و … نیازی به استفاده از آستون، تینر و دیگر مواد شیمیایی قوی نیست. این لکه ها نیز به سادگی با کمی الکل سفید تمیز می شوند. در این مورد کل سطح مورد نظر را به الکل آغشته نکنید و فقط روی محل لکه ایجاد شده، کمی الکل بمالید. برای این کار از گوش پاک کن و یا یک قلموی کوچک کمک بگیرید.

اگر لکه رنگ ایجاد شده، خیلی قدیمی باشد لازم است تا چند دقیقه صبر کنید. در این مدت رنگ خشک شده کمی نرم تر می شود و به راحتی قابل جدا کردن از سطح کفپوش پی وی سی است. تمیز کردن کفپوش pvc به این شیوه، کمترین آسیب را به سطح کفپوش می زند و یک راه کاملا بی ضرر است.

راه های تمیز کردن کفپوش pvc

چگونه پی وی سی را تمیز کنیم

برای مراقبت از کفپوش های پی وی سی می توانید از انواع محلول های شیمیایی تجاری استفاده کنید. این محلول ها همه لکه های روی کفپوش را تمیز می کنند و درخشندگی سطح کفپوش را تامین می کنند. البته راه های کم هزینه تر و کارامدتری هم وجود دارد. به عنوان پیشنهاد این بار که قصد نظافت کفپوش را دارید از محلول های دست ساز خانگی استفاده کنید.

اگر احساس می کنید سطح کفپوش جلای خود را از دست داده است از یک ترفند معجزه آسای خانگی استفاده کنید. این ترفند چیزی نیست جز افزودن کمی روغن به محلول شستشوی آب و سرکه.

به سطل آب گرم و سرکه، چند قطره روغن بچه معمولی را اضافه کنید. همین محلول ساده می تواند کف یک ساختمان را به خوبی برق بیندازد. یکبار امتحان کنید تا دیگر دور محصولات تجاری را برای همیشه خط بکشید. از یک دستمال مایکرو فایبر برای برق انداختن پی وی سی استفاده کنید.

خواندن مطلب نگهداری کفپوش پی وی سی در اماکن تجاری به شما پیشنهاد می شود

لکه های مواد غذایی و برق انداختن کفپوش پلاستیکی

برای از بین بردن لکه های سس، چربی و … از خمیر جوش شیرین کمک بگیرید. چند قطره آب را به پودر جوش شیرین اضافه کنید و با آن همه چربی ها و لکه های روی کفپوش لاستیکی را پاک کنید. جوش شیرین یک تمیز کننده و ضد عفونی کننده قوی است که به سطح پی وی سی آسیب نمی زند. برای تمیز کردن کفپوش pvc علاوه بر روش ذکر شده می توانید جوش شیرین را به سطل آب نیز اضافه کنید و با آن همه سطوح را نظافت کنید.

تمیز کردن کفپوش pvc فوری

قیمت شستشوی کفپوش ها چقدر است؟

جنس کفپوش تعیین کننده شیوه شستن کف ساختمان است. برخی از کفپوش ها نسبت به آب و رطوبت حساس هستند و در مقابل خیس شدن واکنش نشان می دهند. برخی از انواع کفپوش قابلیت شسته شدن با آب فراوان را دارند، سنگ و سرامیک از این نوع هستند.

البته کفپوش های چوبی و پارکت ها را نمی توان با آب، شست زیرا چوب در برابر آب مقاومت کمی دارد. نفوذ آب به بافت حتی بهترین کفپوش چوبی موجب باد گردگی و پوسیدگی کفپوش می شود. شرکت های نظافتی برای شستشوی کفپوش های اداری و تجاری، برنامه ریزی مشخصی دارند. تعیین قیمت شستشوی کفپوش به عوامل زیادی بستگی دارد برخی از این مولفه ها عبارتند از:

 • متراژ فضا و ابعاد سطح مورد نظر
 • نوع شوینده مورد استفاده
 • شستشو با دستگاه
 • تعداد دفعات شستشو در طول هفته یا ماه
 • تعداد نیروی نظافتی برای شستن کف

به طور کلی قیمت گذاری تا حدودی توافقی انجام می شود. کارفرما و شرکت نظافتی در مورد نحوه نظافت کفپوش ها، تعداد دفعات نظافت و زمان تمیز کردن کفپوش pvc و همه جزئیات به توافق می رسند. معمولا کار با شرکت های نظافتی و قراردادهای ماهانه و سالیانه برای مجتمع های تجاری بزرگ و ساختمان های اداری مقرون به صرفه است. اما در یک آپارتمان کوچک قیمت شستشوی کفپوش ساختمان تحت تاثیر تعداد واحدها و میزان تردد است. در این مورد نیز هزینه ها توافقی دریافت می شود.

نکات تمیز کردن کفپوش pvc

 • برای نظافت پی وی سی از سیم ظرفشویی و مواد تیز و ساینده استفاده نکنید.
 • استفاده از مواد نفتی و محصولات حاوی مشتقات نفتی برای تمیز کردن کفپوش pvc توصیه نمی شود.
 • استون ها و دیگر حلال ها موجب آسیب جدی به سطح کفپوش می شوند. این مواد مناسب لکه بری کف pvc نیستند.
 • پودرهای ساینده و هر گونه مواد شوینده حاوی ذرات درشت می تواند خش و خراش هایی را روی کفپوش ایجاد کند. از به کارگیری این مواد برای تمیز کردن کفپوش pvc وینیل جدا خودداری شود.
 • بخارشو برای تمیز کردن کفپوش pvc ساخته نشده است. بخار آب می تواند چسب پی وی سی را جدا کند و نباید به طور مداوم برای نظافت کفپوش ها استفاده شود.

با روش های ذکر شده در این مطلب می توانید بدون آسیب به رویه پی وی سی، کفپوش را تمیز کنید. این کار چندان دشوار نیست ولی نیاز به کمی دقت دارد. تمیز کردن کفپوش pvc یک راه اصولی برای افزایش طول عمر و دوام کفپوش است بنابراین ارزش کمی صرف وقت و توجه را دارد.

برچسب ها:

پاك كردن رنگ از روي كفپوش , مایع تمیز کننده کفپوش , مایع شستشوی کفپوش

 • افسانه رجب پور
 • تیر 22, 1400
 • 2582 بازدید

6 دیدگاه برای “تمیز کردن کفپوش pvc با محلول های دست ساز”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *