تمیز کردن موکت

انواع موکت ایرانی با کیفیت عالی و قابل رقابت با موکت خارجی تولید شده است. موکت تایل اداری ایرانی به لحاظ کیفیت و طرح های متنوع دست کمی از نمونه های مشابه ندارد. موکت پرز بلند، موکت طرح دار، موکت های رول از بهترین کفپوش ها در منازل هستند. برای اینکه موکت طول عمر بیشتری داشته باشد توجه به نظافت آن ضروری است. با توجه به سهولت نظافت موکت ایرانی در اغلب ساختمان های اداری و اماکن هنری از همین کفپوش استفاده شده است.

موکت نمایشگاهی و پردیس های سینمایی، موکت آمفی تئاتر و دیگر فضاهای عمومی با طرح ها و رنگ های چشم نوازی به کار می رود تا فضای صمیمانه و دوستانه تری ایجاد شود. تمیز کردن موکت در این اماکن به دلیل تردد بالا با نظافت موکت در یک خانه کوچک متفاوت است. در ادامه شیوه های متداول نگهداری و تمیز کردن موکت را بررسی می کنیم.

جارو کردن سطح موکت

گرد و غبار در همه جا وجود دارد. حتی اگر درب و پنجره ها را ببندید هم باز گرد و خاک به داخل ساختمان راه پیدا می کند. در نظر بگیرید چقدر گرد و غبار روی میز، تلویزیون و …. می بینید. شاید دائم دستمال به دست در حال گردگیری باشید ولی فردا دوباره روی همه لوازم منزل را خاک گرفته است. گرد و غبار علاوه بر لوازم منزل روی کفپوش ها هم می نشیند. غبارهای ریز در لا به لای الیاف موکت جمع شده و جا خوش می کنند. نظافت موکت از جهت بهداشتی اهمیت زیادی دارد. با یک جارو برقی معمولی می توانید همه آلودگی های روی موکت را تمیز کنید. تنظیم جارو برقی را روی مکش با قدرت بالا قرار دهید تا همه گرد و غبار از الیاف موکت خارج شود.

برای نظافت موکت اداری از جاروبرقی های قوی و مخصوص استفاده می شود. جاروکشی روزانه موکت های اداری الزامی است زیرا علاوه بر گرد و غبار، آلودگی های زیادی از کفش ها روی موکت می نشیند. نصب موکت خارجی و موکت اداری را در ساختمان های اداری محبوبیت زیادی دارد. قیمت مناسب و نگهداری آسان از موکت علت اصلی انتخاب به عنوان کفپوش اداری است.

نظافت موکت اداری

نظافت موکت با دستگاه بخار شو

برگشتن فنجان چای و ریختن لیوان نوشابه روی زمین صحنه ای آشناست که حتما یکی دو بار شاهد آن بوده اید.لکه چای، نوشابه، جوهر، قهوه و … به سختی از روی کفپوش ها پاک می شوند. سرعت عمل در پاک کردن مایعات ریخته شده راز نگهداری از موکت است. قبل از اینکه قهوه و نوشابه تا درون الیاف موکت نفوذ کند، به سرعت آن را با یک دستمال خشک کنید. به این ترتیب مقدار زیادی از مایع رنگی پاک می شود و دیگر لکه ای باقی نمی ماند. برای نظافت موکت در این موارد، پس از پاک کردن کامل مایع با استفاده از یک دستمال تمیز و اسپری آب محل را به خوبی تمیز کنید.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی را جدی بگیرید

در فاصله زمانی سه ماهه حتما با یک بخارشو روی موکت را تمیز کنید. به این ترتیب بافت موکت به زیبایی قبل باقی می ماند. گرد و غبار به همراه مایعات بلای جان موکت هستند ولی با یک جاروی ساده و بخارشو می توانید از چسبندگی الیاف موکت و آسیب به آن جلوگیری کنید. حتی اگر سطح موکت به ظاهر تمیز است هم حداقل سالی دوبار روی موکت را با بخارشو تمیز کنید. نظافت موکت با بخار آب گرم و بدون هیچ شوینده ای، موجب از بین رفتن باکتری ها شده و از آلرژی و حساسیت هم پیشگیری می کند.

در ساختمان های اداری با دستگاه بخارشو مخصوص روی موکت را تمیز می کنند. شرکت های نظافتی از دستگاه بخارشو و ماشین های ویژه برای نظافت موکت در ادارات استفاده می کنند شاید ماشین های مخصوص تمیز کردن موکت را در فرودگاه ها دیده باشید.کارایی این دستگاه ها فوق العاده است و سطح موکت به تمیزی روز اول می شود.

نظافت موکت

شستن موکت

افتادن بستنی قیفی از دست یک کودک مساوی با یک فاجعه بزرگ نیست اگر به سرعت بستنی را بردارید. یک مزیت بزرگ موکت اینست که به سادگی می توانید مواد ریخته شده روی آن را بردارید. به این ترتیب خیلی راحت با اسپری آب و یک دستمال تمیز می توانید بقایای بستنی را تمیز کنید. حتی اگر موکت رول را در سراسر کف منزل نصب کرده باشید هم نیازی به شستشوی موکت نیست و می توانید به سادگی مواد را از روی موکت پاک برداشته و با کمی آب محل را تمیز کنید ولی در اماکن عمومی موضوع به این سادگی نیست.

تصور کنید یک آدامس که به ته کفش چسبیده چه فاجعه ای در یک سالن سینما یا گالری نقاشی به وجود می آورد. دیدن لکه های تیره و کثیف کف در گالری های هنری اصلا خوشایند نیست. برای حل این مشکل هم چاره ای وجود دارد. موکت تایل را از قسمت کثیف شده جدا کنید و تنها تایل کثیف را بشویید و دوباره در محل نصب کنید.

انواع موکت رول ، موکت تافتینگ، موکت تایل و … قابلیت شستشو با آب را دارند. آب موجب از بین رفتن بافت موکت و یا آسیب به رنگ و طرح آن نمی شود. شستشوی موکت با آب به شیوه سنتی و یا با دستگاه های خشکشویی توسط شرکت های نظافتی انجام می شود. این دستگاه ها شبیه همان دستگاه هایی هستند که برای شستشوی مبلمان استفاده می شود. به این ترتیب بدون کثیفی و یا ریزش آب، سطح موکت با شوینده مناسب تمیز می شود و آب اضافی با سری خرطومی دستگاه مکش می شود.

نگهداری و نظافت موکت کار دشواری نیست به شرطی که راهش را بلد باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه