موکت بهترین کفپوش برای اتاق کودک است که از صدمات ناشی از افتادن جلوگیری می کند. کودکان نوپا موقع راه رفتن بارها زمین می خورند. حتی اگر اتاق کودک خیلی کوچک باشد هم می توانید با تکه ای موکت، فضا را برای بازی و راه رفتن کودکان ایمن کنید. انتخاب موکت اتاق کودک یکی از دغدغه های والدین است. ده ها طرح ، رنگ، جنس و بافت موکت در بازار عرضه شده به نظرتان همه این محصولات خوش نقش و نگار را می توان برای کودکان  هم در نظر گرفت؟

ویژگی های موکت مناسب کودک

  • موکت اتاق کودک باید دارای الیاف نرم و انعطاف پذیری باشد.
  • مواد به کار رفته در موکت باید نسبت به لکه پذیری مقاومت بالایی داشته باشد.
  • رنگ های به کار رفته در موکت باید استاندارد بوده و آرژی تولید نکند.
  • این محصول می بایست قابلیت نگهداری و تمیزکاری را داشته باشد.
  • در صورت لزوم بتوان کفپوش را به راحتی شستشو داد بدون اینکه آسیبی به الیاف یا رنگ ها وارد شود.

الیاف موکت اتاق کودک

در حال حاضر همه موکت های موجود در بازار از الیاف پلی پروپیلن، پلی استر، اکرلیک، تریکستا، پشمی و یا نایلونی تولید می شوند. کیفیت موکت بستگی به الیاف به کار رفته در تولید آن دارد. الیاف طبیعی نظیر پشم در تولید محصولات گران تر به کار می روند. الیاف پشمی بسیار زیبا و لوکس هستند اما اگر فرزندتان دچار آلرژی باشد نمی توانید از موکت با الیاف صد در صد طبیعی استفاده کنید. از طرفی الیاف مصنوعی نظیر نایلون اصلا گزینه ای مناسبی برای کفپوش اتاق کودکان نیستند. کارشناسان توصیه می کنند برای کفپوش اتاق کودک از انواع موکت با الیاف ترکیبی استفاده کنید. بهترین پیشنهاد ترکیب الیاف پشم و نایلون است که هم نرمی و دوام زیادی دارد و هم در مقابل لک و کثیفی بسیار مقاوم است.

بیشتر بخوانید
مزایا و معایب پارکت لمینت در دکوراسیون داخلی

موکت اتاق کودکاز نظر بلندی الیاف موکت هم پیشنهاد می شود از خرید انواع موکت پزر بلند برای اتاق کودکان خودداری کنید. موکت پرز بلند انتخاب خوبی برای اتاق نوزادان است و موقع سینه خیز رفتن موجب سُر خوردن و لغزیدن کودک نمی شود. اما کودکان بزرگتر بازیگوش هستند و مدام اسباب بازی هایشان را در اتقا پراکنده می کنند. تمیز کردن اتاق با این موکت های پرز بلند خیلی مشکل تر است.

موکت اتاق کودک رولی باشد یا تایل؟

کیفیت موکت ارتباطی با رول یا تایل بودن آن ندارد. انواع موکت ایرانی خوب به صورت رول و تایل تولید شده که هر دو برای اتاق کودک مناسب هستند. اما با انتخاب موکت تایل یک تیر و دو نشان می زنید. در واقع هر وقت بخشی از موکت کثیف شد، می توانید همان تایل را شسشتو دهید و نیازی به شستن کلی موکت نیست. از این نظر موکت تایل ارحجیت دارد.

طرح و رنگ موکت کودک

استفاده از رنگ های شاد در دکوراسیون اتاق کودکان ضروری است اما مجبور نیستید موکت رنگ روشن و یا جیغ انتخاب کنید. رنگ های شاد را در ترکیب وسایل بازی، ملحفه و پرده، مبلمان و کوسن ها به دنیای کودکان وارد کنید. برای کفپوش ها رنگ های خنثی مناسب تر هستند. این رنگ های قابلیت ست کردن با دیگر لوازم را دارند و جالب تر اینکه خیلی لکه ها را نشان نمی دهند. اگر اتاق خواب خیلی کوچک است طرح های ساده تر موکت را انتخاب کنید تا فضا خیلی شلوغ نشود! استفاده از طرح های پر نقش و رنگارنگ به شرط کاهش لوازم اتاق مشکلی ایجاد نمی کند.

۴ دیدگاه برای “راهنمای انتخاب موکت اتاق کودک”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link