انواع بافت موکت

پتروشیمی از فعال ترین صنایع در داخل کشور است که مواد اولیه برای ساخت موکت را نیز ارائه می کند. به این ترتیب هزینه طراحی موکت ایرانی به مراتب پایین تر از انواع موکت خارجی است. کیفیت موکت های تولید داخل دست کمی از رقبای خارجی ندارد. با توجه به کیفیت بالا و قیمت های مناسب تر موکت داخلی، استفاده از این متریال در دکوراسیون داخلی یک بار دیگر رونق گرفته است. انواع موکت با طرح، رنگ و بافت متفاوت در بازار موجود است. برخی از پر طرفدارترین طرح های موجود در بازار عبارتند از:

انواع بافت موکت

وقتی برای خرید به فروشگاه لوازم دکوراسیون مراجعه می کنید انواع طرح، رنگ و بافت را می بینید. شاید انتخاب از بین تنوع موجود کمی دشوار باشد ولی با شناخت نسبی می توانید انتخاب مناسب تری داشته باشید. جنس، نحوه ایجادپپب و انواع طرج محصول تولیدی یکسان نیست. از انواع نخ برای ساخت الیاف موکت استفاده می شود. در پروسه تولید موکت با توجه به نیاز مصرف کننده، تنوع زیادی دیده می شود.

موکت نمدی ساده

با وجود همه شباهت های ظاهری، پروسه ساخت موکت نمدی و نمد سنتی متفاوت است. برای ایجاد موکت نمدی از دستگاه های صنعتی استفاده می شود در حالی که همه مراحل تولید نمد سنتی توسط نیروی انسانی انجام می شود. در پروسه طراحی موکت نمدی الیاف به یکدیگر پیچیده شده و رشته های به دست آمده حلاجی می شوند. عبور الیاف از غلطک های دستگاه شباهت زیادی به نمد مالی توسط نیروی انسانی دارد. در واقع برای تشکیل نمدی الیاف در هم فشرده می شوند و به همین دلیل سرعت اجرای کار بالا و قیمت ها بسیار کاهش پیدا می کند.

بافت موکت ایرانی

بافت موکت نمدی به صورت در هم تنیده است. انواع موکت نمدی یک لایه و دو لایه با همین تکنولوژی تولید می شود. موکت دولایه دارای ضخامت بیشتری از بافت یک لایه است. از لحاظ کیفیت، دوام، نرمی و عایق سرما، موکت دو لایه ارجحیت دارد. طرح روی سطح محصول به شیوه های مختلف ایجاد می شود.

 

 

پیشنهاد سایت مطالعه :نکات انتخاب موکت خوب برای فصل زمستان

 

موکت سوزنی

نحوه طراحی و بافت موکت سوزنی به صورتی است که پرزها با اندکی اختلاف ارتفاع ایجاد می شوند. معروف ترین طرح موکت سوزنی را به خوبی می شناسید. انواع موکت کبریتی در رنگ های متنوع به همین شیوه ساخته شده اند. موکت کبریتی از قدیمی ترین طرح ها در بافت موکت ظریف مصور است. در چند سال اخیر تکنولوژی تولید طرح های سوزنی بسیار پیشرفت کرده و امکان ایجاد طرح های متنوع به شیوه سوزنی در موکت نمدی وجود دارد.

موکت نمدی طرحدار داغی

طرح حرارتی یا داغی از زیباترین انواع بافت موکت ایرانی است. در پروسه ایجاد این محصول برای ایجاد طرح و نقش از دستگاه های مخصوص استفاده می شود. برای ایجاد تفاوت در بافت و طرح ، شیوه سوزاندن سطحی الیاف به کار می رود. موکت طرحدار داغی به روش حرارت موضعی و سوزاندن ایجاد می شود. با این روش می توان انواع طراحی ها را روی بافت موکت ایجاد کرد.

بافت موکت چاپی

استفاده از ماشین های پیشرفته چاپ زن در پروسه ساخت موکت تحولی به وجود آورده است. انواع طرح های چاپی فانتزی و ابتکاری با این شیوه بر روی سطح موکت نقش می بندد. چاپگرهای رنگی برای فرآورده موکت با طرح های رنگارنگ به کار می رود.

 

پیشنهاد سایت مطالعه :راه های از بین بردن لکه موکت

  • افسانه رجب پور
  • مرداد 14, 1398
  • 409 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *