انواع بافت موکت

پتروشیمی از فعال ترین صنایع در داخل کشور است که مواد اولیه برای تولید موکت را نیز ارائه می کند. به این ترتیب هزینه تولید موکت ایرانی به مراتب پایین تر از انواع موکت خارجی است. کیفیت موکت های تولید داخل دست کمی از رقبای خارجی ندارد. با توجه به کیفیت بالا و قیمت های مناسب تر موکت داخلی، استفاده از این متریال در دکوراسیون داخلی یک بار دیگر رونق گرفته است. انواع موکت با طرح، رنگ و بافت متفاوت در بازار موجود است. برخی از پر طرفدارترین طرح های موجود در بازار عبارتند از:

انواع بافت موکت

وقتی برای خرید به فروشگاه لوازم دکوراسیون مراجعه می کنید انواع طرح، رنگ و بافت را می بینید. شاید انتخاب از بین تنوع موجود کمی دشوار باشد ولی با شناخت نسبی می توانید انتخاب مناسب تری داشته باشید. جنس، نحوه تولید و انواع طرج محصول تولیدی یکسان نیست. از انواع نخ برای تولید الیاف موکت استفاده می شود. در پروسه تولید موکت با توجه به نیاز مصرف کننده، تنوع زیادی دیده می شود.

موکت نمدی ساده

با وجود همه شباهت های ظاهری، پروسه تولید موکت نمدی و نمد سنتی متفاوت است. برای تولید موکت نمدی از دستگاه های صنعتی استفاده می شود در حالی که همه مراحل تولید نمد سنتی توسط نیروی انسانی انجام می شود. برای تولید موکت نمدی الیاف به یکدیگر پیچیده شده و رشته های به دست آمده حلاجی می شوند. عبور الیاف از غلطک های دستگاه شباهت زیادی به نمد مالی توسط نیروی انسانی دارد. در واقع برای تولید موکت نمدی الیاف در هم فشرده می شوند و به همین دلیل سرعت اجرای کار بالا و قیمت ها بسیار کاهش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید
زیر و بم انتخاب موکت برای هتل و مهمان پذیرها

بافت موکت ایرانی

بافت موکت نمدی به صورت در هم تنیده است. انواع موکت نمدی یک لایه و دو لایه با همین تکنولوژی تولید می شود. موکت دولایه دارای ضخامت بیشتری از بافت یک لایه است. از لحاظ کیفیت، دوام، نرمی و عایق سرما، موکت دو لایه ارجحیت دارد. طرح روی سطح محصول به شیوه های مختلف تولید می شود.

موکت سوزنی

نحوه تولید و بافت موکت سوزنی به صورتی است که پرزها با اندکی اختلاف ارتفاع ایجاد می شوند. معروف ترین طرح موکت سوزنی را به خوبی می شناسید. انواع موکت کبریتی در رنگ های متنوع به همین شیوه تولید شده اند. موکت کبریتی از قدیمی ترین طرح ها در بافت موکت ظریف مصور است. در چند سال اخیر تکنولوژی تولید طرح های سوزنی بسیار پیشرفت کرده و امکان ایجاد طرح های متنوع به شیوه سوزنی در موکت نمدی وجود دارد.

موکت نمدی طرحدار داغی

طرح حرارتی یا داغی از زیباترین انواع بافت موکت ایرانی است. در پروسه تولید این محصول برای ایجاد طرح و نقش از دستگاه های مخصوص استفاده می شود. برای ایجاد تفاوت در بافت و طرح ، شیوه سوزاندن سطحی الیاف به کار می رود. موکت طرحدار داغی به روش حرارت موضعی و سوزاندن تولید می شود. با این روش می توان انواع طراحی ها را روی بافت موکت ایجاد کرد.

بافت موکت چاپی

استفاده از ماشین های پیشرفته چاپ زن در پروسه تولید موکت تحولی به وجود آورده است. انواع طرح های چاپی فانتزی و ابتکاری با این شیوه بر روی سطح موکت نقش می بندد. چاپگرهای رنگی برای تولید موکت با طرح های رنگارنگ به کار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link
بستن
مقایسه