راه های از بین بردن لکه موکت

انواع موکت ایرانی و خارجی به عنوان کفپوش ساختمان های مسکونی استفاده می شود. موکت خانگی از با دوام ترین کفپوش ها است که طول عمر بالایی دارد. دوام و ماندگاری بالای موکت ها موجب شده تا بسیاری از اماکن فرهنگی نیز با موکت پوشش داده شود. موکت آمفی تئاتر ، سینما، موکت نمایشگاهی و تالارهای کنفرانس همگی در کاهش صدای محیط تاثیر دارند. موکت ها هم همچون دیگر کفپوش ها باید به طور مرتب تمیز شوند. باقی ماندن گرد و خاک و آلودگی ها در الیاف موکت موجب می شود تا ظاهر کفپوش زشت و بد فرم دیده شود. شرکت های نظافتی برای تمیز کردن و از بین بردن لکه موکت راهکارهای موثری را پیشنهاد می کنند.

اگر همه سطح موکت پر از لکه و کثیفی شده بهتر است از خدمات شستشوی موکت با دستگاه استفاده کنید. در این صورت موکت به همان صورتی که نصب شده، بخارشویی و تمیز می شود. اما اگر روی موکت منزل یکی دو لکه دیده می شود می توانید با این راهکارها برای از بین بردن لکه روی موکت اقدام کنید. برای اینکه لکه ها روی موکت جا خوش نکنند لازم است تا به محض ریختن غذا، نوشیدنی و …. روی موکت به سرعت لکه گیری موکت کنید. لکه های سمج قدیمی به سختی پاک می شوند.

از بین بردن لکه موکت

از بین بردن لکه موکت

وقتی چیزی روی موکت می ریزد همیشه احتمال لک شدن آن وجود دارد. به خصوص موکت های رنگ روشن خیلی زودتر کثیف می شوند. قبل از هر کاری ماده مورد نظر را ازروی موکت جمع کنید. برای مثال اگر بشقاب غذای فرزندتان روی موکت ریخت، اول باقیمانده غذا را بردارید. برای پاک کردن لکه باقیمانده هرگز دستمال را روی محل لکه نکشید. با این کار مواد رنگی داخل الیاف موکت می شود و به این سادگی نمی توانید ان را پاک کنید.

ساده ترین راه برای از بین بردن لکه موکت اینست که سریع اقدام کنید. هر چقدر لکه دیرتر پاک شود، ماندگاری اش بیشتر می شود و به این سادگی ها از بین نمی رود.

پیشنهاد سایت مطالعه : نحوه شستشوی موکت ها در منزل

  • تمیز کردن لکه قهوه از روی موکت

چای و قهوه لکه های بد رنگی روی موکت ایجاد می کنند. اگر ناگهان فنجان قهوه روی موکت خوشرنگ تان سرازیر شد سریع با یک دستمال خشک، رطوبت موکت را بگیرید. دستمال را روی قهوه قرار دهید تا آن را به خود جذب کند. حالا کمی ماءالشعیر را روی یک دستمال سفید ریخته و با آن روی محل لک شده، ضربه بزنید. از بین بردن لکه موکت کار دشواری نیست به شرطی که سریع اقدام کنید. اگر بار اول لکه به طور کامل پاک نشد می توانید این کار را تکرار کنید. در انتها محل را با آب تمیز کنید.

  • از بین بردن لکه آدامس از روی موکت

چسبیدن آدامس به موکت یک مشکل جدی است. به این سادگی ها نمی توانید آدامس چسبناک را از موکت جدا کنید. مراقب باشید با کشیدن و کندن آدامس، امکان آسیب به الیاف موکت وجود دارد. به خصوص الیاف موکت پرز بلند با این کار کنده خواهد شد. برای از بین بردن لکه آدامس از کمی یخ استفاده کنید. یخ را روی آدامس قرار دهید تا به سادگی از روی موکت جدا شود. با قرار دادن یخ، آدامس سفت می شود یک چاقوی صبحانه را زیر ادامس انداخته و آن را جدا کنید.

از بین بردن لکه قهوه از روی موکت

  • پاک کردن لکه روغن و چربی از روی موکت

روغن ها لکه های ماندگاری روی موکت ایجاد می کنند. برای از بین بردن لکه موکت و روغن ها، از مایع ظرفشویی استفاده کنید. مقدار کمی از مایع ظرفشویی و آب را در اسپری ریخته و به خوبی شیشه را تکان دهید. اکنون می توانید محل لک شده را با اسپری مرطوب کنید. به کمک یک مسواک کهنه کمی روی لکه روغن بکشید تا لکه ناپدید شود. محلول سرکه سفید و آب هم برای پاک کردن روغن از روی موکت معجزه می کند.

  • از بین بردن لکه روی موکت : لکه خون

مهم ترین موضوع در مورد لکه های خون اینست که سریع دست به کار شوید. هر چقدر زمان بگذرد لکه در بافت موکت وارد می شود. در این صورت پاک کردن آن بسیار سخت تر خواهد شد. خون تازه به سادگی با آب، تمیز می شود. دقت داشته باشید که استفاده از آب داغ یا ولرم برای از بین بردن لکه موکت خونی، ممنوع است.

گرما موجب انعقاد خون می شود و لکه را روی موکت تثبیت می کند. با استفاده از آب سرد در زمانی که هنوز خون خشک نشده، خیلی راحت می توانید لکه را تمیز کنید.  برای از بین بردن لکه روی موکت و خون، نیازی هم به هیچ ماده شوینده و سفید کننده ای نیست.

بهترین لکه بر خانگی چیست؟

  • از بین بردن لکه موکت ( ادرار و مدفوع حیوانات خانگی)

برای پاک کردن این لکه ها ابتدا لازم است تا آلودگی های فیزیکی را حذف کنید. با استفاده از دستکش مدفوع را بردارید. برای تمیز کردن محل و از بین بردن بوی بد مدفوع یا ادرار سگ  گربه هم از این روش استفاده کنید.

یک چهارم فنجان آب و یک چهارم فنجان سرکه سفید را در یک قوطی خالی اسپری ریخته و بطری را تکان دهید تا مواد مخلوط شود. با این محلول می توانید محل کثیفی را تمیز کنید.

  • پاک کردن لکه جوهر از روی موکت

برای از بین بردن لکه موکت باید با توجه به نوع لکه از مواد مناسب استفاده کنید. لکه جوهر تازه به سادگی با الکل ایزوپروپیلن از بین می رود. به محض ریختن جوهر روی موکت سریع محل را تمیز کنید تا جوهر به داخل موکت نفوذ نکند. مقداری الکل را روی پارچه بریزید و با آن محل را پاک کنید. به صورت ضربه ای کار کنید و پارچه را نکشید. در این مطلب به خوبی یاد گرفتیم که چگونه لکه های موکت را پاک کنیم. اگر در مورد لکه های دیگر نیز سوالی داشتید در قسمت کامنت برای ما بنویسید.

پیشنهاد سایت مطالعه :موکت نمایشگاهی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  • افسانه رجب پور
  • اردیبهشت 30, 1400
  • 2061 بازدید

8 دیدگاه برای “راه های از بین بردن لکه موکت”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *