تفاوت کفپوش و پارکت

تفاوت کفپوش و پارکت چیست؟ این سوالی است که در انتخاب نوع پوشش کف تاثیرگذار است. در واقع بسیاری از افراد نمی دانند کدام کفپوش برای فضای مورد نظر مناسب تر است. پوشش کف هزینه زیادی دارد و در ظاهر نمای داخلی ساختمان نیز تاثیرگذار است. در این مطلب عمده ترین تفاوت های کفپوش و لمینت را برای خریداران معرفی می شود تا با اطلاعات بیشتر و آگاهی اقدام به خرید نمایید.

تفاوت جنس کفپوش و پارکت

عمده ترین تفاوت کفپوش و پارکت در جنس مواد سازنده است. ساختار اصلی کفپوش PVC از نوعی پلاستیک با نام پی وی سی تشکیل شده که نوعی ماده شیمیایی است. در صورتی که پارکت امینت از جنس الیاف فشرده HDF تهیه می شود که این الیاف از مشتقات چوب می باشد.

ضخامت کفپوش و پارکت لمینت

کفپوش های pvc به صورت رولی با ابعاد مشخصی عرضه می شوند و به طور معمول دارای ضخامت 2 یا 3 میل است. اما پارکت لمینت همیشه به شکل تایل های مجزا در ضخامت های 7،8و 12 میلی متری تولید می شود.به این ترتیب ضخامت پارکت به طرز محسوسی بیش از کفپوش های پی وی سی است.

تفاوت کفپوش و پارکت در نصب

تایل های پارکت امینت از 4 طرف به وسیله زبانه ها و کلیک هایی به هم متصل و بر روی زمین نصب می شود. طریقه نصب تایل ها شباهت زیادی به پازل دارد. تنها در قسمت دیوارها نیاز به برش و فیکس کردن تایل ها می باشد و به طور معمول از چسب برای نصب پارکت لمینت و تایل ها استفاده نمی شود. جا به جایی و نصب مجدد تایل ها در صورت نیاز امکان پذیر است. این در حالی است که کفپوش PVC باید به کف چسبانده شده و رول ها روی زمین ثابت شود. بین رول ها زبانه های نصبی وجود ندارد. کفپوش PVC قابلیت نصب مجدد را نداشته و آسیب می بیند.

بیشتر بخوانید
کفپوش های پی وی سی بهترین انتخاب برای اماکن اداری و تجاری

تفاوت کفپوش با لمینت

تفاوت کفپوش و پارکت در جذب رطوبت

همانطور که گفته شد ساختار اصلی کفپوش PVC از جنس پلاستیک است و مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت دارد و در مکان های مرطوب می تواند استفاده شود. بدیهی است مشتقات چوب از جمله پارکت لمینت در برابر رطوبت به شدت آسیب می‌بینند و مناسب نصب در سرویس های بهداشتی نیستند. البته لمینت های با کیفیت دارای دو لایه محافظ هستند و عایق بندی و چسب کاری شده اند ولی بهتر است مشتقات چوب را از رطوبت حفظ کرد.

زیرسازی برای نصب پارکت و کفپوش

دیگر تفاوت کفپوش و پارکت در زیرسازی برای نصب است کفپوش PVC ضخامت کمی دارد بنابر این زیرسازی و هم سطح کردن کف برای نصب آن الزامی است در غیر این صورت سطح یکدست نخواهد شد. پارکت لمینت دارای ضخامت بالایی است و نیازی به کف سازی ندارد در اغلب موارد از فوم برای نصب لمینت استفاده می شود.

مقاومت در برابر خش و خراش

در تولید لمینت از یک لایه محافظتی اکسید آلومینیوم استفاده می شود که مقاومت و استحکام آن را در برابر خراشیدگی و جسم نوک تیز بیشتر می کند. سایش و فرسایش لمینت نسبت به کفپوش های PVC بسیار کمتر است در صورتی که کفپوش پی وی سی بسیار حساس تر است. لمینت طول عمر بیشتری دارد و به لحاظ زیبایی یکی از برترین انتخاب ها برای تغییر دکوراسیون است.

  • افسانه رجب پور
  • اسفند 7, 1396
  • 220 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان خرید

برای دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت مشاوره
close-link