برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

تفاوت کفپوش و پارکت

تفاوت کفپوش و پارکت چیست؟ این سوالی است که در انتخاب نوع پوشش کف تاثیرگذار است. در واقع بسیاری از افراد نمی دانند کدام کفپوش برای فضای مورد نظر مناسب تر است. پوشش کف هزینه زیادی دارد. برای اینکه از خریدتان رضایت داشته باشید بهتر است همه جوانب را با دقت بررسی کنید. در نظر گرفتن شکل ظاهری و یا قیمت به تنهایی نمی تواند، معیار خوبی برای انتخاب پوشش مناسب کف ساختمان باشد.

هر نوع متریالی که برای کف ساختمان، در نظر می گیرید روی نمای داخلی ساختمان نیز تاثیرگذار است. در واقع پوشش کف ساختمان خیلی در دید است و نقش بسیار مهمی در طراحی داخلی دارد. در این مطلب عمده ترین فرق کفپوش و پارکت بررسی شده تا موقع خرید، به راحتی بتوانید تصمیم گیری کنید.

پارکت یا کفپوش کدام بهتر است ؟

به طور کلی همه پوشش های کف ساختمان در واقع کف پوش به حساب می آیند. اما در عرف رایج منظور از این واژه همان کفپوش پی وی سی است. این روزها در بسیاری از ساختمان های اداری، تجاری و حتی خانه ها نیز نمونه ایی از کفپوش های پی وی سی، نصب شده است. این متریال از نظر ظاهری شباهت زیادی به کفپوش های چوبی دارد اما به لحاظ مواد اولیه و نوع ساخت، زمین تا آسمان با کفپوش چوبی، فرق دارد. پی وی سی در گروه چوب یا فراورده های چوبی قرار نمی گیرد.

اما پارکت ها را می توان نسل جدید کفپوش چوبی به حساب آورد که این روزها جای چوب طبیعی را گرفته اند. پارکت یا پارکت لمینت ها متریال تولیدی هستند و مواد اولیه این پوشش ها در طبیعت وجود دارد. اگر تصاویر تایل های پارکت و کفپوش ها را نگاه کنید شاید تفاوت زیادی نبینید اما فرق کفپوش و پارکت بسیار زیاد است. در واقع از هر منظر که نگاه کنید این دو متریال قابل مقایسه نیستند.

مهم ترین تفاوت کفپوش و پارکت

تفاوت کفپوش و پارکت از لحاظ متریال ساخت

عمده ترین تفاوت کفپوش و پارکت در جنس مواد سازنده است. ساختار اصلی کفپوش PVC از نوعی پلاستیک فشرده با نام پی وی سی تشکیل شده که نوعی پلیمر است. در صورتی که پارکت امینت از جنس الیاف فشرده HDF تهیه می شود که این الیاف از مشتقات چوب می باشد. ساده تر اینکه کفپوش ها از مواد پلیمری ساخته می شوند اما پارکت ها به نوعی از فراورده های چوب به حساب می آیند.

اهمیت این موضوع برای خریداران بسیار زیاد است. جنس مواد به کار رفته در محصول تاثیر مستقیم روی طول عمر، کیفیت و حتی قیمت خرید آن دارد. به طور معمول چوب طبیعی، قیمت بالاتری دارد ولی پارکت از پوب طبیعی نیست و در ساخت آن فراورده های چوبی استفاده شده است. پارکت نوعی محصول لایه به لایه است که تحت دما و فشار به صورت یک دست دیده می شود.

ضخامت کفپوش و پارکت لمینت

کفپوش های pvc به صورت رولی با ابعاد مشخصی عرضه می شوند و به طور معمول دارای ضخامت 2 یا 3 میل است. اما پارکت لمینت همیشه به شکل تایل های مجزا در ضخامت های 7،8و 12 میلی متری تولید می شود.به این ترتیب ضخامت پارکت به طرز محسوسی بیش از کفپوش های پی وی سی است. همین امر موجب افزایش استحکام و دوام پارکت در مقایسه با پی وی سی می شود. حتی از شکل ظاهری هم می توان گفت که از نظر ضخامت لمینت با پارکت چه فرقی دارد

بیشتر بدانید : تفاوت پارکت و لمینت، کدام کفپوش بهتر است؟

کفپوش رولی برای منازل

تفاوت کفپوش پی وی سی با پارکت لمینت در نصب

تایل های پارکت لمینت از 4 طرف به وسیله زبانه ها و کلیک هایی به هم متصل و بر روی زمین نصب می شود. طریقه نصب تایل ها شباهت زیادی به پازل دارد. تنها در قسمت دیوارها نیاز به برش و فیکس کردن تایل ها می باشد و به طور معمول از چسب برای نصب پارکت لمینت و تایل ها استفاده نمی شود. جا به جایی و نصب مجدد تایل ها در صورت نیاز امکان پذیر است. در واقع پارکت لمینت به کف ساختمان نمی چسبد بلکه به حالت کلیکی به هم متصل می شود. تفاوت کفپوش و پارکت از لحاظ نوع نصب، روی تصمیم گیری برای خرید تاثیر می گذارد.

این در حالی است که کفپوش PVC باید به کف چسبانده شده و رول ها روی زمین ثابت شود. بین رول ها زبانه های نصبی وجود ندارد. کفپوش PVC قابلیت نصب مجدد را نداشته و تنها یکبار در کف ساختمان نصب می شود. انواع کفپوش پی وی سی چسب دار هم تولید شده که کار با آن راحت تر است. موقع نصب، برچسب پشت کفپوش تایل ها جدا می شود و هر تایل در موقعیت مناسب، در کف ساختمان نصب می شود.

بیشتر بخوانید
بهترین مارک کفپوش pvc در ایران

کفپوش پی وی سی در دو نوع تایل و رول تولید می شود. با خرید کفپوش رولی به صورت کامل فضا را پوشش می دهد و با چسب مخصوص به کف، نصب می شوند. در صورت ناهموار بودن کف ساختمان، لازم است تا برای نصب هر دو متریال، ابتدا سطح مورد نظر تسطیح شود.

تفاوت کفپوش و پارکت در جذب رطوبت

پی وی سی از مشتقات نفت است و نوعی پلیمر شبه پلاستیکی است. این موضوع موجب کارایی پایداری بالای کفپوش در برابر رطوبت شده است. ساختار اصلی کفپوش PVC از جنس پلاستیک است و مقاومت بسیار خوبی در برابر رطوبت دارد و در مکان های مرطوب می تواند استفاده شود. برای مثال در منازل، کفپوش پی وی سی را می توان برای آشپزخانه یا حمام و توالت در نظر گرفت. به طور کلی مکان هایی که در معرض آب یا بخار آب و رطوبت هستند با این متریال پوشش داده می شوند.

بدیهی است مشتقات چوب از جمله پارکت لمینت در برابر رطوبت به شدت آسیب می‌بینند و مناسب نصب در سرویس های بهداشتی نیستند. البته لمینت های با کیفیت، دارای دو لایه محافظ هستند و عایق بندی و چسب کاری شده اند ولی بهتر است مشتقات چوب را از رطوبت حفظ کرد. به طور کلی فراورده ها و محصولاتی که در تهیه آن از چوب یا مشتقات آن استفاده می شود نباید در معرض آب و رطوبت باشند. لایه محافظ رویه پارکت نمی تواند از پوسیدگی یا باد کردگی پارکت لمینت جلوگیری کند. مهم ترین تفاوت کفپوش و پارکت در میزان جذب رطوبت است.

تفاوت کفپوش و پارکت لمینت

زیرسازی برای نصب پارکت و کفپوش

دیگر تفاوت کفپوش و پارکت در زیرسازی برای نصب است. کفپوش PVC ضخامت کمی دارد بنابر این زیرسازی کفپوش پی وی سی و هم سطح کردن کف برای نصب آن الزامی است در غیر این صورت سطح یکدست نخواهد شد. پارکت لمینت دارای ضخامت بالاتری است و نیازی به کف سازی ویژه ای ندارد. این متریال قابلیت نصب روی موزاییک، سرامیک، بتن و … را دارد.

در صورت لزوم می توان با یک لایه فوم در زیرسازی، پارکت را در برابر صدا، عایق کرد. به این ترتیب پوشش کف ساختمان دوام بیشتری خواهد داشت. البته در هر دو مورد، هموار بودن سطوح اهمیت دارد و نمی توان این محصولات را در سطوح ناهموار و ناصاف نصب کرد.

تفاوت کفپوش و پارکت از لحاظ خراشیدگی

در تولید لمینت از یک لایه محافظتی اکسید آلومینیوم استفاده می شود که مقاومت و استحکام آن را در برابر خراشیدگی و جسم نوک تیز بیشتر می کند. سایش و فرسایش لمینت نسبت به کفپوش PVC بسیار کمتر است در صورتی که کفپوش پی وی سی بسیار حساس تر است. لمینت طول عمر بیشتری دارد و به لحاظ زیبایی یکی از برترین انتخاب ها برای تغییر دکوراسیون است.

این موارد را می توان مهم ترین تفاوت کفپوش و پارکت به حساب آورد اما هیچ کدام از این تفاوت ها نمی تواند موجب برتری یکی بر دیگری شود. موقع خرید کفپوش، چه پی وی سی و چه پارکت، بهتر است جمیع موارد را در نظر بگیرید. بحث قیمت خرید و هزینه های نصب اهمیت زیادی دارد. محل نصب و نوع کاربری پوشش کف ساختمان را نیز نمی توان نادیده گرفت. برای مثال کفپوش pvc برای سرویس بهداشتی منازل بهترین انتخاب است اما پارکت لمینت برای سالن پذیرایی زیبایی و جذابیت بیشتری دارد. به نظر شما کفپوش پی وی سی بهتر است یا لمینت ؟

بیشتر بدانید : چگونه کفپوش ارزان و اقتصادی خریداری کنم؟

تفاوت کفپوش و پارکت از لحاظ قیمت

کفپوش پی وی سی از مواد پلیمری است و به قیمت مقرون به صرفه تری در بازار موجود است. قیمت پارکت لمینت بستگی به ضخامت و جنس لایه های به کار رفته در آن دارد. لایه اصلی و مغز پارکت باید از مواد مرغوب و استاندارد انتخاب شود تا کفپوش، طول عمر بالاتری داشته باشد. تفاوت کفپوش و پارکت را از جنبه های دیگر بررسی کنید و زیاد روی قیمت ها متمرکز نشوید.

در بازار داخلی محصولاتی با کیفیت متفاوت به فروش می رسد بنابراین نمی توان گفت کاهش و یا افزایش قیمت ها، یک مزیت است. مرغوبیت و کیفیت مهم ترین اصل در انتخاب پوشش کف ساختمان است.

در این مطلب متوجه شدیم که فرق کفپوش و پارکت چیست. اگر شما هم موردی دارید داخل دیدگاه اضافه کنید

 • افسانه رجب پور
 • مرداد 26, 1400
 • 2724 بازدید

10 دیدگاه برای “تفاوت کفپوش و پارکت چیست؟”

  • سلام
   خونه ی ما ویلاییه و کف خونه موزاییکه و شوره میزنه
   برای جلوگیری از اسیب به فرش و مبل کدوم بهتره ک نصب بشه؟؟؟؟
   با توجه به اینکه سطح موزاییک نمناک‌هست و شوره باعث‌ازبین رفتن موکت و فرش میشه

 1. درود، ایاکفپوش با ضخامت بالاتری4m وجوددارد ،که استحکام بیشتری داشته باشند باشدو همچنین ضد خش بودنش هم هم به در بازار امده است؟
  از راهنمایی شما در خصوص کفپوش و پارکت لمینت سپاس

  • سلام و عرض ادب اگر برای فضایی مثل منزل میخواید کفپوش بیشتر از 2میل پیشنهاد نمیشه و اینکه کفپوشی وجود نداره که ضد خش کامل باشه چه لمینت و چه کفپوش فقط مقاومت آن ها میتونه متفاوت باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *