برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

تمیز کردن موکت بدون شستن

تمیز کردن خانه یکی از اقدامات ضروری است که در فواصل مختلف زمانی، توسط بانوان خانه‌دار صورت می‌گیرد. یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین بخش‌ های نظافت، تمیز کاری فرش‌ ها و موکت‌ ها است. تمیز کردن موکت بدون شستن یکی از ضروری‌ترین و مهم‌ترین ترفند های خانه‌داری است که هر بانویی باید آن را بداند. در بسیاری از موارد جابه‌جا کردن موکت‌ ها کاری بسیار سخت و غیرممکن است.

موکت ‌ها معمولاً به‌ عنوان پوشش زیرین شناخته می‌شوند و وسایل سنگینی مانند کمد ها، میز تلویزیون و حتی یخچال ‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث می‌شود که درآوردن، شستشو و انداختن دوباره‌ی آن‌ ها، کاری سخت و طاقت‌ فرسا باشد. دقیقاً به ‌همین دلیل است که بسیاری از بانوان خانه‌دار قید شستن و تمیز کردن موکت را می‌زنند و فقط به شستشوی فرش می‌پردازند. ما در این محتوا قصد داریم برای شما به ‌طور کامل در رابطه با ترفند های تمیز کردن موکت بدون شستن صحبت کنیم و به شما بگوییم که از طریق چه روش‌ هایی می‌توانید بدون نیاز به شستشوی موکت خود را تمیز کنید. 

دسته‌ بندی‌ های متفاوت تمیز کردن موکت بدون شستن

برای تمیز کردن موکت بدون شستن سه حالت متفاوت وجود دارد. حالت اول به‌ عنوان حالت پیشگیری شناخته می‌شود. یعنی شما برای نظافت دوره‌ای منزل خودتان و جلوگیری از کثیف شدن بیش‌ از حد موکت، در فواصل زمانی متفاوت تلاش می‌کنید تا موکت را تمیز کنید. برای مثال جاروبرقی کشیدن و گردگیری در دسته این اقدامات قرار می‌گیرد. حالت دوم نظافت موکت، شامل لکه‌گیری و از بین بردن انواع مختلف کثیفی ها از روی موکت می‌شود. در این روش برای مثال بر اثر ریختن مواد غذایی شما نیاز دارید تا یک نقطه از موکت را تمیز کنید. استفاده از ترکیبات گوناگون یا مواد پاک‌کننده در این زمینه کاربرد دارد. حالت سوم تمیز کردن کلی موکت به دلیل کثیف شدن است. برای مثال این اقدام می‌تواند به ‌صورت سالانه انجام بگیرد. در این روش نیز شما نیاز دارید تا از انواع مختلف پاک کننده های قوی استفاده کنید تا بتوانید به‌ طور کامل موکت خود را از آلودگی پاک کنید.

بهترین فروشگاه خرید موکت

بررسی روش‌ های متفاوت نظافت موکت بدون شستن 

استفاده از شامپو فرش 

همه شما می‌دانید که یکی از روش های تاثیر گذار برای برق انداختن و تمیز کردن موکت بدون شستن، استفاده از انواع متفاوت و با کیفیت شامپو فرش ها است. البته برای این‌ که تاثیر مثبت استفاده از شامپو فرش را مشاهده کنید، باید در هنگام استفاده از این ماده پاک ‌کننده موارد گوناگونی را مدنظر خود داشته باشید. برای مثال استفاده از شامپو فرش با برند مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. علاوه ‌بر این موضوع، ترکیب مقدار مناسب آب و شامپو فرش و استفاده از یک اسفنج تمیز و باکیفیت که علاوه‌ بر تمیز کردن موکت، به بافت آن آسیب نزند نیز از موارد مهم دیگر است. دقت به این موارد درصد تمیزی موکت را بیشتر میکند.

بهتر است که قبل ‌از استفاده از شامپوی فرش، در صورت وجود لکه، آن ‌ها را از روی موکت پاک کنید. در مرحله آخر نیز بهتر است که با یک دستمال نم‌دار تمیز یک ‌بار روی موکت را دستمال بکشید تا رطوبت اضافه و گرد و خاک از روی موکت گرفته شود. برای تاثیر بیشتر از شامپو فرش، می‌توانید قبل ‌از هر گونه اقدام روی موکت را جاروبرقی بکشید. 

طول و عرض استاندارد موکت چقدر است؟

استفاده از مواد طبیعی مانند جوش‌شیرین و سرکه 

از دیگر روش ‌هایی که می‌تواند در زمینه تمیز کردن موکت بدون شستن تاثیر گذار باشد، استفاده از ترکیبات طبیعی مانند جوش‌شیرین و سرکه است. این مواد به دلیل ویژگی ‌های منحصر به‌ فردی که دارند می‌توانند در زمینه پاک‌کنندگی بسیار موثر واقع شوند. این مواد بیشتر برای لکه‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند به شما کمک کنند بدون نیاز به هزینه اضافه و تنها با چند اقدام ساده لکه ‌ها را از روی موکت خودتان پاک کنید. برای استفاده از این مواد طبیعی بهتر است که کمی از آن‌ ها را به یک دستمال نم‌دار آغشته کنید و بعد به‌ آرامی دستمال روی لکه بکشید. انقدر این کار را ادامه دهید تا لکه کم‌رنگ‌تر و در نهایت محو شود. در انتها نیز می‌توانید یک یا چند بار دستمال نم‌دار را روی موکت بکشید تا اثر لکه به‌ طور کامل از بین برود. 

بیشتر بخوانید
اشتباهات رایج در انتخاب موکت خانه های کوچک

استفاده از بخارشو برای نظافت موکت 

روش دیگری که در زمینه تمیز کردن موکت بدون شستن تاثیر بسیار زیادی دارد، استفاده از بخارشو می‌باشد. بخار شو در برق انداختن موکت تاثیر بسیار زیادی دارد و کار کردن با آن نیز بسیار راحت است. بهتر است قبل ‌از استفاده از بخار شو، یک‌ بار روی موکت خودتان را جاروبرقی بکشید تا آن را از گرد و غبار پاک کنید. در قدم بعدی می‌توانید با استفاده از بخارشو، به ‌طور کلی ظاهر موکت را برق بیندازید و آن را تمیز کنید. 

استفاده از نشاسته ذرت و نمک

این روش یک روش شگفت ‌انگیز در زمینه تمیز کردن موکت بدون شستن می‌باشد. اما بهتر است قبل از استفاده از نشاسته ذرت اقداماتی را انجام دهید. بعد از این ‌که شما از شامپو فرش یا بخارشو استفاده کردید، می‌توانید مقدار زیادی نشاسته ذرت را با نمک ترکیب کنید. بعد از خشک شدن موکت این مخلوط را روی موکت بپاشید و اجازه دهید که حدود یک ساعت این مخلوط روی موکت شما باقی بماند. در انتها سعی کنید که به‌ صورت تمیز و با درجه قوی جاروبرقی روی موکت خودتان را از این مواد پاک کنید. در انتها نتیجه کار را مشاهده خواهید کرد. هیچ جمله و لغتی نمی‌تواند تاثیر این کار بر روی تمیزی و براقی موکت شما را توصیف کند. 

پیشنهادهای سه گانه برای انتخاب رنگ موکت

جمع‌ بندی 

همه شما می‌دانید که همواره شستن موکت و فرش جزو اقدامات ضروری است. اما در حال حاضر به دلیل کوچک‌تر شدن فضا و عدم وجود حیاط یا پارکینگ مناسب برای شستشو، وهمچنین هزینه های بالای قالی شویی، شناختن روش‌ های متفاوت تمیز کردن موکت بدون شستن بسیار حیاتی و مهم می‌باشد. ما در این محتوا برخی از روش ‌های نظافت موکت را برای شما نام بردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما کاربردی بوده باشد و به تمام سوال‌ های ذهنی شما پاسخ مناسبی را ارائه داده باشد.

منابع:
thespruce.com

bobvila.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *