طول و عرض استاندارد موکت

در دکوراسیون داخلی به دو صورت از موکت استفاده می شود. استفاده از موکت تافتینگ برای فضای بین مبلمان یک طراحی جذاب و بسیار پر طرفدار است. در این مورد طول و عرض کفپوش چندان تغییری ایجاد نمی کند. اما وقتی بخواهید کل مساحت را کفپوش کنید، موضوع فرق می کند. در این حالت باید دقیق مشخص کنید چند متر کفپوش لازم دارید. دانستن طول و عرض استاندارد موکت برای کفپوش های سرتاسری الزامی است. به این ترتیب با توجه به ابعاد اتاق می توانید بهترین مورد را انتخاب کنید. انواع موکت ایرانی با کیفیت دارای ابعاد استاندارد است و از هر طرح و رنگی که باشد همیشه اندازه ها تغییری نمی کند.

چرا طول و عرض استاندارد موکت اهمیت دارد؟

موقع خرید موکت برای اتاق خواب یا اتاق پذیرایی یا …. چه مواردی را در نظر می گیرید؟ طرح و نقش و رنگ موکت در نگاه اول توجه را جلب می کند اما جنس الیاف موکت هم اهمیت دارد. به هر حال پولی که می پردازید باید در قبال خرید کفپوش با کیفیت باشد. موکت های با تراکم بالا و مناسب، طول عمر بالاتری دارند. یکی از مهم ترین موارد در خرید موکت، قیمت آن است. مدیریت هزینه ها در دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد. قیمت موکت و نصب گاهی بیش از بودجه ای است که در نظر گرفته اید.

طول و عرض استاندارد موکت از این جهت مهم است که روی هزینه ها تاثیر می گذارد. موقع خرید باید ابعاد فضای مورد نظر را داشته باشید و با توجه به آن، محصولی مناسب را انتخاب کنید. با کمی دقت می توانید موکتی را خریداری کنید که موقع نصب، پرتی کمتری داشته باشد. برای مثال اگر طول و عرض اتاق خواب 2 در 3 متر است با خرید موکت عرض ۴ متری یا ۳ متر، تقریبا نصف موکت قابل استفاده نیست. به این ترتیب پول تان را صرف خرید کفپوشی نامناسب کرده اید.

علاوه بر مدیریت هزینه ها، شکیل بودن کفپوش نیز اهمیت دارد. اگر ابعاد موکت متناسب با محل نصب نباشد، درزهای بیشتری دیده می شود و این اصلا خوشایند نیست. به طور کلی موقع نصب موکت، عدم تناسب خودش را نشان می دهد. به همین جهت خریداران مایلند بدانند عرض استاندارد موکت چقدر است. از روی این عدد می توان تصمیم گیری بهتری داشت.

طول و عرض موکت

طول و عرض استاندارد موکت چقدر است ؟

عرض موکت چقدره؟ این یکی از سوالات رایج موقع خرید موکت است. اگر تاکنون به این موضوع فکر نکرده بودید حتما در نظر بگیرید که عرض استاندارد موکت همیشه یک مقدار ثابت نیست. پس از قبل در این مورد پرس و جو کنید. عرض موکت روی قیمت تاثیر می گذارد و ملاک خوبی برای سنجش ارزش موکت در هر متر مربع هم هست.

موکت رول یا موکت تایل، کدام انتخاب بهتری است؟

  انواع موکت در دو نوع رول و تایل تولید می شود. طول و عرض استاندارد موکت های رول خیلی بیشتر از تایل است. موکت های رولی به صورت متری خریداری می شوند و برای نصب در ساختمان های مسکونی، واحدهای اداری و تجاری به کار می روند. عرض موکت رولی نیز یک متراژ ثابت نیست و شرکت های تولید کننده موکت هایی با ابعاد متفاوت را تهیه می کنند.

اندازه های ابعاد موکت تایل به صورت استاندارد در کارخانه برش می خورد و هنگام نصب نیازی به برش دادن موکت نیست. البته در مناطقی مثل زیر شوفاژ می توان تایل های درگیر را برش داد. قبل از اینکه بپرسید طول و عرض موکت چقدر است در مورد تصمیم خود به فروشنده اطلاع دهید. موکت انتخاب شده رول است یا تایل؟

بخوانید : چگونه بهترین رنگ موکت را برای فضای خود انتخاب کنیم

 • طول و عرض استاندارد موکت رول

این نوع موکت برای پوشش کف ساختمان مناسب هستند. اگر می خواهید همه کف را با موکت بپوشانید یکی از انواع موکت رول با طول و عرض مناسب را انتخاب کنید. طول و عرض استنادارد موکت رولی تنوع دارد و کارخانه های مختلف رول های متغیری را عرضه کرده اند. مهم ترین موضوع عرض موکت است که در همه رول ها یکسان است. عرض موکت رول ایرانی بین ۲،۳،۴ متر متغیر است. البته خرید موکت خارجی با عرض ۵ یا ۶ متر هم در بازار دیده می شود.

عرض استاندارد موکت

 • طول و عرض استاندارد موکت تایل

انواع موکت تایل به صورت قطعات جداگانه در کارخانه تولید می شود. این قطعات به هنگام نصب در کنار یکدیگر قرار گرفته و فضا را پوشش می دهند. به طور معمول شکل چهارگوش و مربعی موکت تایل بیشتر رایج است. اغلب کارخانه ها طول و عرض تایل ها را یک اندازه و به صورت مربعی شکل در نظر می گیرند. اشکال غیر مربع به صورت محدودتر تولید می شوند و چندان مرسوم نیستند. ابعاد موکت تایل چیست ؟ این ابعاد در ۴ اندازه است:

 • ۴۸*۴۸ سانتیمتر
 • ۵۰*۵۰ سانتیمتر
 • ۶۰*۶۰ سانتیمتر
 • ۹۶*۹۶ سانتیمتر

جهت مشاهده قیمت موکت تایل ها این مطلب را بخوانید

عرض موکت پرز بلند

طول و عرض استاندارد موکت پرز بلند( تافتینگ)

یک قطعه با پرزهای بلند و نرم، دکوراسیون اتاق پذیرایی را لوکس تر نشان می دهد. معمولا این نوع موکت برای پوشش کلی کف ساختمان به کار نمی رود. انواع موکت با پرزهای بلند، شبیه به فرش ماشینی هستند و در قطعات استاندارد تولید می شوند. نوع تایل یا رولی موکت های پرز بلند تولید نمی شود. این محصول جایگزین فرش ماشینی در خانه های ایرانی است و موقع نصب به هیچوجه برش نمی خورد.

هنگام خرید دقت کنید که طول و عرض موکت کبریتی و… را انتخاب کنید زیرا امکان برش به دلیل پرزهای بلند، وجود ندارد. کارخانه های تولید کننده ابعاد استاندارد تافتینگ را به صورت برش خورده و آماده به بازار عرضه می کنند. بعد از خرید موکت تافتینگ همانند یک قالیچه و فرش ماشینی می توان از آن استفاده کرد. عرض استاندارد موکت تافتینگ با توجه به برند آن تفاوت دارد.

 • ۳ * ۱ = ۳ متر مربع
 • ۳ * ۲ = ۶ متر مربع
 • ۳ * ۳ = ۹ متر مربع
 • ۳ * ۴ = ۱۲ متر مربع
 • ۳ * ۵ = ۱۵ مترمربع
 • ۳ * ۶ = ۱۸ مترمربع
 • ۳ * ۷ = ۲۱ مترمربع
 • ۳ * ۸ = ۲۴مترمربع
 • ۳ * ۹ = ۲۷مترمربع
 • ۳ * ۱۰ = ۳۰ مترمربع
 • ۳ * ۱۱ = ۳۳ متر مربع
 • ۳ * ۱۲ = ۳۶ مترمربع
بیشتر بخوانید
آموزش دور دوزی موکت

قبل از اینکه سفارش خرید از فروشگاه ثبت کنید ابتدا ابعاد اتاق و فضای مورد نظر را اندازه گیری کنید.عرض موکت پالاز چند متر است را از روی این ابعاد در نظر بگیرید. معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ درصد برای برش خور اضافه در نظر گرفته می شود.

روش اندازه گیری موکت

موکت ها به صورت متر مربع اندازه گیری می شوند. در این مورد علاوه بر طول، عرض استاندارد موکت نیز دخیل است. برای مثال اگر 4 متر موکت خریداری کنید، این میزان در عرض 2 متر برابر با 8 متر مربع است. اما اگر عرض موکت ظریف مصور مورد نظر 3 متر باشد، طول و عرض موکت 3 در 4 و معادل 12 متر مربع می شود. این عدد از ضرب طول و عرض در یکدیگر به دست می آید و مبنای قیمت گذاری در موکت رولی است.

اما در مورد موکت پرز بلند اصولا این کفپوش ها به صورت قطعه ای تولید می شوند و نحوه قیمت گذاری متفاوتی دارند. موکت تایل نیز در بسته بندی های مشخص و معمولا هر متر مربع در یک بسته به فروش می رسد. در این مورد از فروشنده سوال کنید. در برخی موارد متراژ کار بعد از نصب موکت تایل 120 سانتیمتر است و دقیق 100 سانتیمتر نیست. بدیهی است قیمت ها طبق طول و عرض استاندارد موکت متغیر است.

استاندارد موکت و موارد اصلی آن

در این بخش به بررسی چندین مورد از استانداردهای موکت به جز ابعاد و اندازه ها و طول و عرض استاندارد موکت پرداخته شده است:

استاندارد موکت هتلی

طول و عرض استاندارد موکت در شرکت های تولید کننده متغیر است. موقع خرید با توجه به محل نصب و ابعاد فضای مورد نظر، نزدیک ترین عرض استاندارد موکت را انتخاب کنید. در مورد طول موکت مشکلی وجود ندارد ولی عرض و پهنای موکت بعد از نصب، خودش را نشان می دهد. در مورد مکان هایی با مساحت بزرگ تر نظیر لابی هتل و فضاهای عمومی بهتر است از موکت هایی با عرض بیشتر استفاده شود تا درز بین دو رول، کمتر باشد.

طول و عرض استاندارد موکت تنها یکی از جنبه ها است و برای مکان های عمومی و پر رفت و آمد، استانداردهای مهم تری هم وجود دارد از جمله استاندارد عملکرد آکوستیکی، استاندارد الکتریسیته ساکن و مقاومت به حریق.

استاندارد عملکرد آکوستیکی موکت

این مورد ارتباطی به عرض استاندارد موکت ندارد بلکه واکنش به صوت موکت را تحت سنجش قرار می دهد. این مورد در سالن های اجتماعات، کنسرت ها، سینما و تئاتر و …. اهمیت زیادی دارد. در چنین مکان هایی نمی توان از هر نوع موکت استفاده کرد. عرض استاندارد موکت برای سالن های بزرگ، زیادتر از موکت های خانگی است علاوه بر آن، موکت های نصب شده در سالن های عمومی و چند منظوره، عایق صدای بسیار بالاتری دارد.

مقاومت در برابر آتش

استاندارد حریق یا ضد حریق بودن  به ویژه در نصب موکت برای اماکن عمومی یک اجبار است. در واقع هیچ برند موکتی به صورت صد در صدی موکت نسوز نیست ولی موکت استاندارد باید مقاومت گرمایی بالایی داشته باشد و در هنگام بروز آتش سوزی در محل، موجب گسترش حریق نشود. عرض استاندارد موکت در این مورد طبق تعهدات شرکت تولید کننده در نظر گرفته می شود.

با رعایت استاندارد حریق در تولید و ساخت موکت ها، دامنه حریق موجب شعله ور شدن کفپوش نخواهد شد و از نظر فنی آتش با رسیدن به سطح موکت، متوقف می شود. استانداردASTME648 آمریکا و استانداردBS 4796 انگلستان دو نوع استاندارد تعریف شده در تولید موکت هستند که مشخص می کنند از چه نوع الیاف موکت نمی توان در اماکن عمومی استفاده کرد و کدام جنس مناسب مکان های شلوغ تر است.

استاندارد موکت چیست؟

پیشنهاد سایت :بهترین کفپوش اتاق کودک کدام است؟

استاندارد الکتریسیته ساکن موکت

انواع موکت در اثر تردد و حرکت روی آن، الکتریسیته ساکن تولید می کنند. میزان الکتریسیته ساکن تولید شده بستگی به جنس موکت و نوع الیاف آن دارد. انواع موکت با الیاف پشم، پلی آمید و موکت پلی پروپیلن تولید می شوند که هر کدام مقدار متفاوتی الکتریسیته ساکن مالشی تولید می کنند. میزان شدت الکتریسیته ساکن در استاندارد موکت یک عامل مهم است.

هنگام رفت و آمد روی موکت، تراکم الکتریسیته ساکن در کف افزایش خواهد داشت. طول و عرض استاندارد موکت روی تراکم الکتریسیته ساکن بی تاثیر است عامل مهم در این مورد، جنس و نوع الیاف موکت و همچنین میزان ترافیک عبوری است.

در مکان های خاص نظیر اتاق تاسیسات الکتریکی و محلی که در ان تعداد زیادی کامپیوتر وجود دارد، توجه به ضریب ایجاد الکتریسیته ساکن ضروری است. امکان حذف کامل جریان تولید الکتریسیته ساکن در کفپوش ها، نیست اما به سادگی می توان با نصب موکت مناسب، میزان الکتریسیته ساکن را کاهش داد.

آگاهی از این موضوع در انتخاب موکت اداری یک عامل تعیین کننده است. در محیط هایی که با لوازمی نظیر رایانه و سیستم های کامپیوتری بیشتر سرو کار دارند، میزان تولید الکتریسیته ساکن در موکت به شدت افزایش پیدا می کند و می بایست از کفپوش های مناسب استفاده کرد.

استاندارد عدم لکه پذیری و تغییر رنگ موکت

مقاومت در برابر نور خورشید و سهولت نظافت دو عامل مهم در استاندارد موکت است که پس از مدتی تاثیر خود را نشان می دهد. بالا بردن مقاومت الیاف موکت در برابر تابش خورشید موجب ثبات رنگی و حفظ ظاهر موکت در زمان طولانی تری می شود و این امر اهمیت زیادی به جهت صرفه جویی و هزینه های جاری سازمان ها دارد. عدم لکه پذیری موکت نیز یک ویژگی انحصاری در هر برند است. جنس الیاف و تکنولوژی ساخت موکت در سهولت نظافت تاثیرگذار است.

انتخاب معیار ( میزان ) موکت با توجه به بهره وری و درخواست مشتری یک اصل است. برای مکان هایی نظیر سالن های سینما، هتل ها، ادارات و … عدم لکه پذیری ، ثبات رنگی، ضد حریق بودن موکت و همچنین ضد الکتریسیته ساکن بودن موکت از مهم ترین موارد معیار موکت است. برخی از این استانداردها اجباری هستند و از نظر امنیتی توصیه می شوند. برای دیدن انواع موکت از فروشگاه دیدن کنید و طرح و جنس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مطالعه کنید: ویژگی های کاغذ دیواری اتاق کودک

 • افسانه رجب پور
 • فروردین 8, 1401
 • 3338 بازدید

6 دیدگاه برای “طول و عرض استاندارد موکت چقدر است؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.