برای تجربه سرعت بیشتر در سایت، لطفا فیلترشکن خود را خاموش کنید

طول و عرض استاندارد موکت

موکت تافتینگ یکی از انواع موکت‌های موجود در بازار است که می‌تواند بین مبلمان خانه‌های مسکونی مورد استفاده قرار گیرد. خریداری موکت تافتینگ برای استفاده در بین مبل‌ها، تغییر چندانی در انتخاب طول و عرض استاندارد موکت ندارد؛ اما اگر قصد داشته باشید کل یک فضا را موکت کنید، باید دقت بیشتری برای‌اندازه‌گیری میزان متراژ موکت مورد نیاز خود داشته باشید.

اطلاع از طول و عرض استاندارد موکت، نکته بسیار مهمی‌برای کفپوش‌های سراسری محسوب می‌شود. انواع موکت ایرانی می‌توانند با‌اندازه‌های استاندارد با هر طرح و رنگی مورد استفاده قرار گیرند.

چرا طول و عرض استاندارد موکت اهمیت دارد؟

زمانی که قصد خرید موکت برای اتاق خواب یا اتاق پذیرایی و یا هر مکان دیگری دارید، به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ طرح، نقش و رنگ موکت تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی دکوراسیون دارد؛ اما جنس الیاف موکت و کیفیت موکت در برابر قیمت آن تاثیر بسیار زیادی دارد. هر چقدر موکت‌تراکم بیشتری داشته باشد، طول‌عمر بالاتری نیز خواهد داشت. در نظر گرفتن قیمت موکت و هزینه نصب نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

طول و عرض موکت استاندارد، تاثیر بسیار زیادی روی هزینه خرید موکت می‌گذارد. در زمان خرید موکت برای هر فضایی، باید ابعاد فضای مورد نظر خودتان را با دقت بررسی کنید و سپس اقدام به انتخاب یک محصول مناسب نمایید. موکت باید پرتی و دور ریز کمتری داشته باشند. به طور مثال، اگر طول و عرض یک اتاق دو در سه متر است؛ نیازی نیست که اقدام به خرید موکت عرض 4 متری و طول 3 متری کنید.

علاوه بر اینکه باید برای قیمت خرید موکت، به‌اندازه استاندارد موکت توجه داشته باشید، حتما برای زیبایی فضا نیز به این موضوع توجه کنید. واقعیت این است که هر چقدر درز ایجاد شده در محل نصب موکت بیشتر باشد، زیبایی اتاق نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین، حتما شما با اطلاع از از عرض استاندارد موکت، می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

طول و عرض موکت

طول و عرض استاندارد موکت چقدر است ؟

اگر به دنبال خرید موکت بوده باشید، حتما این سوال برای شما مطرح شده است که عرض موکت چقدر است؟ واقعیت این است که عرض استاندارد موکت، همیشه یک عدد ثابت نیست. بنابراین، قبل از اینکه بخواهید اقدام به خرید موکت کنید، باید در مورد عرض موکت تحقیق کنید.

موکت رول یا موکت تایل، کدام انتخاب بهتری است؟

موکت‌های موجود در بازار به دو صورت رول و تایل تولید می‌شوند. طول و عرض استاندارد موکت رول، بیشتر از موکت‌های تایل است و این موکت‌ها می‌توانند به صورت متری خریداری شوند. موکت‌های رول می‌توانند برای نصب در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری مورد استفاده قرار گیرند. البته باید در نظر داشته باشید که عرض موکت رول نیز همیشه یک مقدار ثابت نخواهد بود و هر کدام از شرکت‌ها، ابعاد مختلفی را برای موکت‌های خود در نظر می‌گیرند.

‌اندازه‌های ابعاد موکت تایل استاندارد بوده و به صورت برش زده شده به فروش می‌رود. بنابراین، زمانی که اقدام به خرید این موکت‌ها می‌کنید، دیگری نیازی به برش آن‌ها نیست؛ مگر اینکه در برخی از مناطق مانند کنار شوفاژ و … نیاز به برش زدن موکت باشد. با توجه به عرض و طول موکت مد نظر خودتان، می‌توانید یکی از این دو نوع موکت را خریداری کنید.

بخوانید : چگونه بهترین رنگ موکت را برای فضای خود انتخاب کنیم

 • طول و عرض استاندارد موکت رول

موکت رول می‌تواند برای ایجاد پوشش در کف ساختمان‌ها، به ویژه زمانی که قرار باشد کل ساختمان با موکت پوشیده شود، مناسب است. طول و عرض استاندارد موکت رول در کارخانه‌های مختلف متفاوت است. موکت‌های ایرانی معمولا با عرض 2، 3 یا 4 متر به فروش می‌روند. البته اگر به دنبال موکت‌هایی با عرض بیشتر هستید، می‌توانید اقدام به خرید موکت خارجی با عرض 5 یا 6 متر کنید.

عرض استاندارد موکت

 • طول و عرض استاندارد موکت تایل

ابعاد موکت تایل چیست؟ موکت‌های تایل موجود در بازار کشور ایران، در قطعات جداگانه در کارخانه تولید می‌شوند. این تایل‌ها می‌توانند کنار هم قرار گیرند و روی زمین نصب گردند. اگرچه‌اندازه طول و عرض موکت‌های تایل با هم متفاوت است. اما اکثر کارخانه‌ها سعی می‌کنند که اقدام به تولید موکت تایل مربعی شکل کنند.

اغلب کارخانه‌ها طول و عرض تایل‌ها را یک‌اندازه و به صورت مربعی شکل در نظر می‌گیرند. به طور کلی، طول و عرض استاندارد موکت تایل به   صورت زیر است.

 • ۴۸ در ۴۸ سانتی متر
 • ۵۰ در ۵۰ سانتی متر
 • ۶۰ در ۶۰ سانتی متر
 • 96 در 96 سانتی متر

جهت مشاهده قیمت موکت تایل ها این مطلب را بخوانید

عرض موکت پرز بلند

طول و عرض استاندارد موکت پرز بلند( تافتینگ)

اگر به دنبال لوکس‌تر نشان دادن فضای اتاق پذیرایی خودتان هستید، می‌توانید از یک قطعه موکت تافتینگ استفاده کنید. معمولا این موکت را برای پوشش کل ساختمان استفاده نمی‌کنند، چون بیشتر شبیه به فرش‌های ماشینی هستند. موکت‌های پرزبلند به صورت رولی یا تایل تولید نمی‌شوند. بلکه آن‌ها را می‌توانید به صورت یک قطعه با‌ اندازه مشخص خریداری کنید.

بنابراین، در هنگام خرید موکت کبریتی به طور و عرض آن توجه بیشتری داشته باشید؛ چرا که امکان برش آن به دلیل وجود پرزهای بلند وجود ندارد. شما پس از خرید موکت تافتینگ، می‌توانید آن را مانند یک قطعه فرش روی زمین پهن کنید.

عرض موکت تافتینگ موجود در بازار کشور ایران، بر اساس شرکت تولید کننده این موکت می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه به برخی از طول و عرض‌های استاندارد اشاره می‌کنیم.

 • ۳ در ۱ = ۳ متر مربع
 • ۳ در ۲ = ۶ متر مربع
 • ۳ در ۳ = ۹ متر مربع
 • ۳ در ۴ = ۱۲ متر مربع
 • ۳ در ۵ = ۱۵ متر مربع
 • ۳ در ۶ = ۱۸ متر مربع
 • ۳ در ۷ = ۲۱ متر مربع
 • ۳ در ۸ = ۲۴متر مربع
 • ۳ در ۹ = ۲۷متر مربع
 • ۳ در ۱۰ = ۳۰ متر مربع
 • ۳ در ۱۱ = ۳۳ متر مربع
 • ۳ در ۱۲ = ۳۶ متر مربع

روش اندازه گیری موکت

اگر به دنبال خرید موکت باشید، حتما اولین سوالی که برای شما مطرح می‌شود این است که چگونه ابعاد موکت را‌اندازه گیری کنیم؟ عرض موکت ظریف مصور و یا موکت پالاز، تاثیر بسیار زیادی روی انتخاب شما دارد. به طور مثال، اگر عرض موکت 3 متر باشد، شما با خرید یک موکت 4 متری، اقدام به خرید 12 متر مربع موکت کرده‌اید. بنابراین، برای اینکه ابعاد موکت را بدست آورید، باید عرض و طول موکت را در هم ضرب کنید.

قیمت موکت پرز بلند نیز بر اساس نوع موکت تعیین می‌شود. در صورتی که موکت به صورت تایل تولید شده باشد، بر اساس هر متر مربع قابل خریداری است. اما در صورتی که موکت تافتینگ به صورت رولی باشد، نیاز است که آن را به صورت تخصصی‌تر خریداری کنید.

استاندارد موکت و موارد اصلی آن

هر یک از انواع موکت موجود در بازار کشور ایران، دارای استاندارد ابعادی مشخصی‌اند که در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد طول و عرض موکت استاندارد صحبت کنیم.

استاندارد موکت هتلی

اگر به دنبال خرید موکت هتلی هستید، بدانید که عرض و طول استاندارد موکت هتلی بر اساس هر یک از شرکت‌های تولید کننده موکت متفاوت است. با توجه به اینکه اکثر موکت‌های هتلی باید در مساحت‌های بزرگ مورد استفاده قرار گیرند، عرض بزرگ‌تری دارند. این موضوع درز ایجاد شده در موکت‌های هتلی را کاهش می‌دهد.

البته فارغ از طول و عرض موکت هتلی استاندارد، باید به موضوعات مهم‌تری از جمله میزان رفت و آمد، استاندارد آکوستیکی، ضد الکتریسیته ساکن بودن و مقاومت خوب در برابر حریق اشاره کرد.

استاندارد عملکرد آکوستیکی موکت

استاندارد عملکرد آکوستیکی موکت، ربطی به عرض استاندارد موکت ندارد. این استاندارد نشان دهنده واکنش موکت به صوت است. توجه به این استاندارد برای موکت‌هایی که قرار است در سالن‌های اجتماعات، سینما، تئاتر و … مورد استفاده قرار گیرند، اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است که در سالن‌های بزرگ، از موکت عایق صدا و همچنین موکت‌های با عرض بیشتر استفاده کرد.

مقاومت در برابر آتش

استاندارد حریق یا ضد حریق بودن  به ویژه در نصب موکت برای اماکن عمومی یک اجبار است. در واقع هیچ برند موکتی به صورت صد در صدی موکت نسوز نیست ولی موکت استاندارد باید مقاومت گرمایی بالایی داشته باشد و در هنگام بروز آتش سوزی در محل، موجب گسترش حریق نشود. عرض استاندارد موکت در این مورد طبق تعهدات شرکت تولید کننده در نظر گرفته می شود.

در صورتی که استاندارد حریق برای موکت‌ها در نظر گرفته شود، احتمال شعله ور شدن آتش در کفپوش‌ها بسیار کاهش پیدا می‌کند. در این صورت، آتش در زمان رسیدن به سطح موکت متوقف می‌شود. استانداردASTME648  آمریکا و استانداردBS 4796  انگلستان دو نوع استاندارد برای تولید موکت هستند. در این استانداردها مشخص می‌شود چه نوع الیاف موکت را می‌توان بر حسب محل قرارگیری موکت، انتخاب کرد

استاندارد موکت چیست؟

پیشنهاد سایت :بهترین کفپوش اتاق کودک کدام است؟

استاندارد الکتریسیته ساکن موکت

یکی دیگر از استانداردهایی که باید در هنگام خرید موکت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید، استاندارد الکتریسیته ساکن است. زمانی که شما روی موکت راه می‌روید، یک الکتریسیته ساکن روی موکت ایجاد می‌شود که به جنس و نوع الیاف آن بستگی خواهد داشت. موکت پلی پروپیلن، موکت پشمی، موکت پلی آمید و … هر کدام به میزان متفاوتی اقدام به خرید الکتریسیته ساکن می‌کنند. این در حالی است که شدت الکتریسیته ساکن، یک عامل مهم برای انتخاب موکت است.

میزان رفت و آمد و وسایلی که روی موکت قرار داده می‌شوند، جنس و الیاف موکت می‌توانند روی‌تراکم الکتریسیته ساکن تاثیرگذار باشند. اما بدیهی است که طول و عرض موکت تاثیری روی این استاندارد نخواهد داشت.

در صورتی که قرار به نصب موکت برای اتاق تاسیسات و مکانی که در آن تعداد زیادی سیستم‌های کامپیوتری وجود دارد، باشد؛ لازم است که به ضریب ایجاد الکتریسیته ساکن توجه بیشتری داشته باشید. اگرچه امکان حذف کامل الکتریسیته ساکن در موکت وجود ندارد؛ اما موکت‌هایی که ضریب استاندارد بالایی از الکتریسیته ساکن دارند، می‌توانند گزینه بهتری باشند. این موضوع اهمیت انتخاب موکت اداری که عایق خوبی برای صوت و الکتریسیته ساکن هست را پررنگ‌تر می‌کند.

استاندارد عدم لکه پذیری و تغییر رنگ موکت

داشتن مقاومت بالا در برابر نور خورشید و سهولت در نظافت موکت، از جمله معیارهای مهم برای انتخاب موکت است. در صورتی که موکت مقاومت خوبی در برابر تابش خورشید نداشته باشد، به راحتی و در اثر گذشت زمان تغییر رنگ می‌دهد و نیاز به تعویض آن خواهد بود.

همچنین، هر چقدر موکت عدم لکه‌پذیری بهتری داشته باشد، می‌تواند برای اداره‌ها و مکان‌های پررفت و آمد گزینه بهتری محسوب شود. نوع موکت، جنس و الیاف به کار رفته در آن، تاثیر زیادی روی این موضوع می‌گذارند.

مطالعه کنید: قیمت موکت با عرض 3 متر, قیمت موکت با عرض 4 متر

نتیجه گیری

انتخاب طول و عرض موکت با توجه به درخواست مشتری، اهمیت بسیار زیادی دارد. اما فارغ از این موضوع باید بر اساس محل قرارگیری موکت (مانند هتل‌ها، اداره‌ها، سالن‌های سینما و …) موکت با استانداردهای ذکر شده مانند عایق بودن، ضد حریق بودن، الکتریسیته ساکن داشتن و … انتخاب شود. برخی از استانداردهای ذکر شده در این مقاله، باید به صورت ضروری رعایت شوند. در هر صورت شما می‌توانید برای مشاهده انواع موکت، به سایت فروشگاه مراجعه کنید و بهترین موکت را از نظر جنس و طرح انتخاب نمایید.

 • افسانه رجب پور
 • فروردین 8, 1401
 • 4222 بازدید

16 دیدگاه برای “طول و عرض استاندارد موکت چقدر است؟”

  • سلام وقتتون بخیر باشه خانم شیما موکت های عکس اول برای مطلب آموزشی هستند و موجود نیستن برای مشاهده مدل های موجود به بخش موکت در منو شرکت بروید.

  • سلام وقتتون بخیر باشه خواهش میکنم امیدوارم سلامت باشید. بله شما میتونید نمونه هارو با عرض موکت 3متر در بخش فروشگاه ببینید.

  • سلام وقتتون بخیر باشه خیر اکثر موکت های حال حاضر ایرانی هستن و عرض همگیشون 3 هست. موکت های عرض 4متر معمولا به صورت اختصاصی برای هتل ها یا آمفی تئاتر ها تولید می شود که باید متراژی بالاتر از 100 مترمربع داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *