بهترین رنگ موکت اتاق خواب

اگر مطمئن نیستید چه رنگی برای موکت اتاق خواب، راهرو یا اتاق نشیمن مناسب است نگران نباشید. برای داشتن بهترین دکوراسیون منزل لازم نیست یک دکوراتور حرفه ای باشید با یک نگاه خلاقانه به اطراف می توانید بهترین ایده ها را پیدا کنید. قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب رنگ موکت این مطلب را تا انتها مطالعه کنید احتمالا بسیاری از تردید ها و سوالات تان برطرف خواهد شد.

قبل از هر کاری در نظر داشته باشید که رنگ مناسب موکت برای خانه همسایه، دوست و … لزوما برای طراحی منزل شما، ایده آل نیست. در واقع همه این محصولات وقتی در جایگاه درست قرار بگیرند زیبایی های خود را به نمایش می گذارند. ۳ شیوه برای انتخاب بهترین رنگ ها برای موکت وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

روش اول: انتخاب رنگ موکت با توجه به فضا

استفاده از پتانسیل های موجود در هر فضا بهترین شیوه برای طراحی است. برای اینکه از بین صدها رنگ یکی را انتخاب کنید باید تعداد رنگ ها را محدود کنید. رنگی را انتخاب کنید که با سایر لوازم هماهنگ باشد. مبلمان، پرده ها، تزئینات و … همگی دارای رنگ هستند. اگر از طیف رنگی هم خانواده با وسایل، یکی را انتخاب کنید همه چیز منسجم تر به نظر می رسد.

 

بهترین رنگ موکت

برای مثال اگر رنگ مبلمان قرمز است و دیوارها خاکستری رنگ شده از رنگ های خنثی برای موکت استفاده کنید. به طور کلی رنگ خنثی در تعادل کامل با سایر رنگ هاست. به این ترتیب هر وقت که بخواهید مبلمان را عوض کنید نیازی به تعویض موکت ها ندارید.

برای مکان های پر رفت و آمد از رنگ های تیره تر یکی را انتخاب کنید. رنگ های خاص و به اصطلاح جیغ مناسب فضاهای عمومی نیستند. در نظر داشته باشید که رنگ موکت تا مدت ها دست نخورده باقی می ماند پس برای اتاق ها از رنگ های روشن تر و شادتر استفاده کنید.

بیشتر بدانید : انتخاب موکت اتاق خواب هماهنگ با دکوراسیون منزل

رنگ های روشن نظیر سفید برای موکت اتاق پذیرایی عالی هستند. اما اگر فرزند کوچکی در خانه دارید دور رنگ های روشن را خط بکشید. انتخاب رنگ موکت بر اساس فضا دقیقا یعنی اینکه در هر خانه، با توجه به شرایط موجود انتخاب انجام شود. تصور کنید پشننالوی دوست داشتنی تان همین پیشی ها و پاپی های ملوس چه بلایی سر موکت اتاق نشیمن می آورند.

اگر برای خرید موکت در نهایت بین چند رنگ تردید دارید، رنگی را که سلیقه تان نزدیکتر است انتخاب کنید. برای مثال بین موکت آرتا طرح رویال با رنگ خنثی و موکت آرتا طرح موج با طراحی آبی کدامیک را می پسندید؟

موکت رنگ روشن

 

روش دوم: انتخاب رنگ موکت با توجه به سایه های رنگی 

اگر اتاق خواب یا آشپزخانه و هر قسمت دیگری بدون نور طبیعی باشد با فضایی تاریک روبرو هستید که نیاز به نورپردازی دارد. موکت های رنگ روشن را برای اتاق هایی که بدون نور طبیعی هستند انتخاب کنید تا فضا بازتر و روشن تر دیده شود. همینطور پیشنهاد می شود برای اتاق هایی که نور طبیعی بیشتری دارند از موکت تیره تر استفاده کنید. منظور از موکت تیره، طیف رنگی یک یا دو درجه تیره تر از رنگ دلخواه تان است. برای مثال آبی، سبز، قهوه ای و …. همگی دارای طیف روشن و تیره تر هستند.

رنگ های روشن فضا را بزرگتر نشان می دهند بنابراین برای دکوراسیون یک اتاق خواب کوچک قطعه ای موکت خامه ای بسیار مناسب تر از یک موکت سراسری به رنگ قهوه ای تیره است. کفپوش های اتاق خواب بیشترین تاثیر را در ایجاد خطای دید و ابعاد اتاق دارند.

در خانه های سنتی از سایه روشن های رنگی برای ایجاد فضایی لوکس یا یک محیط با صفا و دنج استفاده می شود. موکت هایی به رنگ بژ و خاکستری روشن گزینه ای گرم و راحت هستند که اغلب برای فضای نشیمن به کار می روند. رنگ تیره در موکت فضا را لوکس و مدرن نشان می دهد.قهوه ای تیره، ذغالی یا خاکستری تیره برای سبک طراحی مدرن ایده آل است.

پیشنهاد:

اگر می خواهید خاک و لکه ها را پنهان کنید از موکت های طرح دار و رنگی استفاده کنید. برای اینکه ریخت و پاش های فرزندتان کمتر به چشم بیاید کفپوش ها را از موکت های رنگارنگ انتخاب کنید. یک قطعه موکت با ۲ یا ۳ تن رنگی برای این منظور ایده آل است.

ترکیب رنگی در طراحی موکت اتاق خواب کودک حرف اول را می زند. با این طراحی اتاق بازی، موکت مهد کودک و اتاق مخصوص کودکان را اختصاصی کنید. موکت ظریف مصور طرح رویال از رنگ های خاص برای اتاق بچه هاست به خصوص اینکه طرح رویال رنگ بندی متنوعی هم دارد.

رنگ موکت پذیرایی

 

برای تهیه موکت ظریف مصور طرح رویال کلیک کنید

 

روش سوم: توجه به مواد اولیه در رنگ موکت

از الیاف طبیعی و مصنوعی در ساخت موکت استفاده می شود. قبل از اینکه روی رنگ مانور دهید در مورد جنس موکت تصمیم گیری کنید. به این ترتیب از آلبوم همان متریال می توانید رنگ دلخواه تان را انتخاب کنید. الیاف طبیعی یا همان موکت های پشمی لوکس و بسیار نرم هستند. الیاف پشمی زیبایی دکوراسیون داخلی را چند برابر می کند. اگر کسی از افراد خانواده دارای آلرژی است دور موکت هایی با الیاف پشم را خط بکشید.

الیاف پرو پیلن، نایلومن، پلی اتیلن از رایج ترین متریال در تولید موکت ایرانی هستند. الیاف نایلونی به مراتب قیمت کمتری دارند و بسیار مقرون به صرفه تر هستند. رنگ موکت روی بافت نایلون کاملا ثابت می ماند. این محصولات دوام زیادی دارند و مناسب خانواده های پر جمعیت با تعداد کودکان بیشتر هستند. با توجه به قابلیت شستشوی موکت حتی در صورت نگهداری از حیوانات خانگی نیز می توانید از موکت با رنگی که دوست دارید انتخاب کنید.

 

موکت های پرز بلند با بافت متراکم تر در رنگ هماهنگ با دیگر المان های طراحی را برای اتاق پذیرایی انتخاب کنید. این موکت ها چند سالی است که به بازار آمده اند و خیلی زود توانسته اند جای پای خود را در منازل محکم کنند.

نوع بافت الیاف موکت، لایه زیرین و بکینگ موکت به همراه کیفیت مواد اولیه می تواند تصمیم گیری را تحت تاثیر قرار دهد. همه برندهای معروف موکت دارای تنوع رنگی هستند بنابراین در تصمیم گیری عجله نکنید. موکت استاندارد با الیاف مقاوم و تراکم بالا به رنگ مناسب را خریداری کنید.Choose Carpet Color

بهترین موکت برای اتاق خواب

رنگ های جسورانه برای موکت

رنگ های خیلی روشن، سیر و جسورانه دکوراسیون داخلی را متحول می کنند. این رنگ ها چیزی نیستند که در هر مکانی بتوانید از آن استفاده کنید. با تمام مواردی که گفته شد، سلیقه و انتخاب صاحبخانه حرف اول و آخر را می زند. برای مثال شاید دوست داشته باشید از یک قطعه موکت قرمز جیغ یا موکت پرزدار به رنگ آبی فسفری برای اتاق پذیرایی استفاده کنید. بدون تردید این رنگ ها خیلی خاص است و در هر فضایی به کار نمی رود. در اینجا موضوع هماهنگی و هارمونی رنگی نیست بلکه بحث انتخابی آگاهانه است که چندان رایج نیست.

اگر از نظر بودجه کمی محدودیت دارید و یا حال حوصله تغییر دکوراسیون را ندارید اصلا به سراغ رنگ های خاص و جسورانه نروید. این رنگ ها چند صباحی مد هستند و خیلی زود از مد می افتند. از این مسئله که بگذریم بحث کسالت بار بودن دکوراسیون، پیش می آید. رنگ های جسورانه پس از مدتی تکراری می شوند و چشم را خسته می کنند.یک راه محتاطانه تر اینست که رنگ های عمومی تر را انتخاب کنید. بهترین رنگ موکت برای فضاهای عمومی نظیر اتاق پذیرایی، رنگ خنثی است. 

بیشتر بدانید : موکت ضد آب از واقعیت تا شعارهای تبلیغاتی

موکت های به رنگ خنثی را می توانید به راحتی با بقیه المان های دکوراتیو ست کنید. طوسی، فیلی، خاکستری تیره و روشن، بژ، کرم و …. از رنگ های خنثی و عامه پسند هستند. این رنگ ها هرگز قدیمی و از مد افتاده نمی شوند. موکت های با کیفیت دوام زیادی دارند و می توانید سال های بیشتری از کفپوش موکتی استفاده کنید. اما لازمه آن، انتخاب صحیح رنگ موکت است. چنانچه به رنگ های خاص و جیغ علاقه دارید، این رنگ ها را در کوسن، تابلوها، روتختی و سایر وسایل ارزان تر به کار ببرید.همیشه می توانید وسایل جدیدتر را با هزینه کمتر جایگزین کنید.

رنگ های روشن یا تیره کدام بهتر است؟

بدون تردید تناژ رنگی و تیره یا روشن بودن آن روی احساس فضا تاثیر دارد. دکوراتیوها از همین موضوع برای مخفی کردن ایرادات اتاق استفاده می کنند. فرض کنید اتاق پذیرایی دارای سقف کوتاهی است یا بخشی از خانه دارای قناسی است. در همه این موارد کافیست روی نقاط رنگی تمرکز کنید. در جاهایی که باید دید داشته باشد از رنگ های روشن و برای نقاطی که باید پنهان شود از رنگ های تیره تر استفاده می شود. در مورد انتخاب رنگ موکت طوسی یا نسکافه ای و… با در نظر گرفتن این موارد حتما به سبک زندگی نیز توجه کنید.

موکت خوشرنگ

برای مثال خانواده هایی که دارای فرزند کوچک هستند با انتخاب موکت های بسیار روشن، خود را به دردسر بزرگی می اندازند. در مورد نگهداری از حیوانات خانگی هم وضع به همین ترتیب است. در هر صورت انتظار می رود که به زودی لکه های زیادی موکت سفید رنگ تان را از ریخت بیندازد. موکت سفید برای منزل تازه عروس ها انتخاب خوبی است به شرطی که سگ یا گربه نداشته باشند. حتی کوچک ترین موارد هم می تواند روی موکت به رنگ خیلی روشن را کثیف کند. در ضمن لکه از روی این موکت های روشن به راحتی پاک نمی شود.

سبک زندگی خانواده ها با یکدیگر متفاوت است و معیار خوبی برای انتخاب رنگ موکت می تواند باشد. در مثال ذکر شده شاید به گزینه های تیره رنگ فکر کنید. واقعیت این است که موکت تیره نیز نمی تواند انتخاب خوبی برای چنین مواردی باشد. موکت تیره رنگ خیلی ساده همه لکه ها را پنهان می کند اما حتی کوچک ترین گرد و خاک و خرده ریزها روی موکت تیره، به شکل برجسته تری در جلوی چشم قرار می گیرد. بهترین رنگ موکت می تواند از طیف رنگی متوسط باشد. نه خیلی روشن و نه خیلی تیره.

کدام رنگ را ابتدا انتخاب کنیم؟

اگر بخواهید صفر تا صد یک اتاق را طراحی کنید باید رنگ همه لوازم و اسباب و اثاثیه را نیز انتخاب کنید. رنگ دیوارها، مبلمان، موکت همگی روی طراحی تاثیر می گذارد از اشیا کوچک تر می توان چشم پوشی کرد اما رنگ سطوح بزرگ تر اهمیت زیادی دارد. به نظرتان ابتدا رنگ دیوارها یا موکت یا مبلمان را انتخاب کنیم؟

این مورد بستگی به کاربری اتاق دارد. در مورد هال و پذیرایی، اولویت با انتخاب رنگ پارچه مبلمان است. به دلیل اینکه تنوع رنگ مبلمان محدودتر است ابتدا این رنگ را انتخاب کنید. در غیر این صورت به راحتی نمی توانید مبلمان متناسب با کفپوش و دیوارها را خریداری کنید.در مورد اتاق خواب اما موضوع تفاوت دارد. تنوع رنگی زیادی در روتختی، ملحفه و روبالشی وجود دارد. در ضمن قیمت این لوازم ارزان تر از سایر موارد است پس ابتدا رنگ موکت را انتخاب کنید.

در مورد دیوارها مجبور نیستید همان رنگ موکت را انتخاب کنید ولی اگر قصد رنگ آمیزی دیوار را دارید اولویت با رنگ دیوار است. به طور کلی مواردی که قابل تعویض هستند یا قیمت ارزان تری دارند پس از المان های اصلی انتخاب می شوند. رنگ دیوار در مقایسه با رنگ موکت تنوع بیشتری دارد. در حقیقت هیچ محدودیتی برای انتخاب رنگ دیوارها وجود ندارد. در مقایسه با رنگ دیوار، موکت ها محدودیت رنگ بیشتری دارند. بهترین رنگ موکت طوسی و نسکافه ای هستند که جزو رنگ های خنثی به حساب می آیند.

سبک دکوراسیون داخلی

 

پیشنهاد می کنیم مقاله موکت ضد لک چیست و کاربرد های آن  را نیز مطالعه نمایید.

 

انتخاب رنگ موکت بر اساس سبک دکوراسیون داخلی

علاوه بر سیک زندگی و لایف استایل، سبک طراحی نیز باید در انتخاب رنگ دخیل باشد. به طور کلی هر نوع سبک دکوراسیون داخلی دارای یک سری المان ها و نمادهای مشخص است. استفاده از رنگ های تند یا ملایم بستگی به دیدگاه تان دارد ولی برای هماهنگی و هارمونی رنگی حتما با توجه به سبکی که انتخاب کرده اید، تصمیم بگیرید

بنابراین قبل از هر اقدامی سبک دکوراسیون را مشخص کنید. همه لوازم منزل باید با توجه به همین سبک انتخاب شود. برخی از رایج ترین سبک ها در طراحی منازل مسکونی اینها هستند:

رنگ موکت در سبک روستیک

استفاده از رنگ های طبیعی ویژگی بارز سبک روستیک در دکوراسیون داخلی است. همه عناصر دکوراتیو با الهام از طبیعت انتخاب می شوند. چوب نماد اصلی روستیک است به طور کلی هر چیزی که یادآور بخشی از طبیعت شود را می توان در این طراحی دخالت دارد.

  • رنگ قرمز تیره مایل به قهوه ای یکی از جسورانه ترین رنگ ها در معماری به سبک روستایی
  • رنگ کرم مایل به زرد از رنگ های خنثی و محبوب یادآور طلا
  • رنگ قهوه ای مایل به خاکستری انتخابی ساده به رنگ سنگ های طبیعی
  • موکت به رنگ کرم روشن از پالت رنگ های کم عمق و خنثی در کنار بافت چوب
  • رنگ سبز مایل به خاکستری با زیبایی اص در کنار چوب طبیعی
  • رنگ بنفش مناسب برای دکوراسیون روستیک

تعیین رنگ موکت برای سبک اسکاندیناوی

بنابراین در اغلب خانه ها نیم توانید طراحی به سبک اسکاندیناوی را ببینید. بدون تردید این دکوراسیون همه پسند نیست. صحبت از رنگ سفید یخی است که در همه وسایل و المان های طراحی به چشم می خورد. از رنگ مبلمان و دیوارها گرفته تا رنگ موکت از همین طیف رنگی انتخاب می شود. موکت مناسب با طراحی به سبک اسکاندیناوی به رنگ سفید یا استخوانی است. بنابراین اگر از حیوانات خانگی نگهداری می کنید دور این سبک از طراحی را خط بکشید.

این سبک زیبایی خاص خود را دارد استفاده از رنگ های گرم و پر انرژی هیچ جایگاهی در دکوراسیون اسکاندیناوی ندارد. به خوبی پیداست که ابتدا باید سبک طراحی را انتخاب کنید و بعد به سراغ خرید موکت بروید.

بهترین رنگ موکت برای سبک صنعتی

مشخصه بارز این طراحی، استفاده از وسایل قدیمی در دکوراسیون منزل است. رگه های از رنگ چوب، قهوه ای، خاکی، نخودی و کرم شکلاتی را می توان در همه عناصر طراحی و جزئیات و ظرافت های به کار رفته در دکوراسیون داخلی صنعتی دید. برای اتاق پذیرایی ای قطعه موکت پرز بلند با ترکیب رنگ کرم قهوه ای انتخاب کنید. این طیف رنگی زیبا و با شکوه است و خانه را شیک و لوکس تر نشانی م دهد. رگه های رنگی را در دیگر عناصر با خلاقیت به کار ببرید تا تعادل کلی فضا حفظ شود.

طیف رنگی مناسب در سبک مینیمال

واژه minimal در طراحی به مفهوم حداقل است. این سبک از معروف ترین سبک های دکوراسیون داخلی در تمام جهان است. تمرکز اصلی مینیمالیست ها روی ساده تر کردن فضا و استفاده کاربردی از وسایل است. در این طراحی جایی برای جزئیات غیر قابل استفاده نیست. در این سبک به کارگیری رنگ های خنثی در اولویت قرار دارد. موکت به دلیل کاربردی بودن از عناصر اصلی در دکوراسیون داخلی مینیمال است و اغلب با تاکید بر رنگ های خاکستری انتخاب می کند.

برای کاهش ظرافت ها و جزئیات فضا از موکت های بدون طرح و ساده استفاده می شود. طرح های شلوغ و رنگ های ترکیبی مورد علاقه مینیمالیست ها نیستند. هر چقدر زرق و برق فضا کمتر باشد، زیبایی و درخشش طراحی بیشتر به چشم می آید. در سبک مینیمال هیچ چیز بدون استفاده نیست اگر قرار بر استفاده از رنگی خاص باشد باید حتما جیاگاه آن در طراحی مشخص شود.به همین دلیل به کارگیری رنگ های متنوع در این سبک، محدود شده است.

برای خرید موکت چه مواردی را در نظر می گیرید؟ آیا توجه به رنگ موکت بدون در نظر گرفتن کیفیت و جنس، ایده خوبی است؟

6 دیدگاه برای “پیشنهادهای سه گانه برای انتخاب رنگ موکت”

    • سلام پیشنهاد ما برای سالن رنگ های خنثی تر مثل کرم و طوسی و برای اتاق ها رنگ های شادتر هست ولی کاملا سلیقه ایه شما میتونید سالنتون رو قرمز هم بکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *