جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
رفع بوی بد موکت

برای رفع بوی بد موکت چکار کنیم؟

موکت به عنوان یکی از بهترین کفپوش ها در خانه های مسکونی شناخته می شود. برخی از افراد پس از ورود به خانه، بوی ناخوشایندی را در بینی خودشان احساس می کنند که ناشی از بوی بد موکت است. در حالی که دلایل بسیار متعددی می توانند باعث بروز این مشکل شوند، در این مقاله قصد داریم در مورد روش های رفع بوی بد موکت صحبت کنیم.

فهرست مطالب
  دلایل ایجاد بوی بد موکت چیست؟

  دلایل ایجاد بوی بد موکت چیست؟

  دلایل ایجاد بوی بد موکت

  بوی بد موکت می تواند در اثر عوامل بسیار متعددی ایجاد شود. اگر قصد رفع این بو از روی موکت خود را دارید، می بایست در اولین قدم با دلایل بروز این بو آشنا شوید. سپس، از روش های اصولی برای از بین بردن بوی نم موکت یا دیگر بوها، استفاده کنید.

  • نو بودن موکت

  موکت نو می تواند بوی بدی را به همراه داشته باشد. اگرچه اکثر موکت های باکیفیت هیچ بوی ناخوشایندی ندارند. ولی احتمال بروز این اتفاق وجود خواهد داشت.

  • رطوبت بالای خانه

  بوی نم موکت، یکی از بوهای ناخوشایندی است که بسیاری از خانم ها و آقایان در خانه با آن مواجه اند. فارغ از اینکه چه روشی برای از بین بردن بوی نم موکت درست است، باید بدانید که این بو از کجا می آید. یکی از دلایل مهم بروز بوی نم در موکت، رطوبت بالای خانه و کف زمین است. خانه ه

  • خیس شدن موکت

  ممکن است افراد مختلف خانه شما در هنگام خوردن غذا و میل کردن نوشیدنی، مقداری آب روی موکت بریزند. اگرچه ریختن آب نمی تواند به خودی خود باعث خرابی موکت شما شود. اما نمی که به واسطه ریختن آب روی موکت انجام می شود، دلیلی برای بوی بد آن است.

  • ریختن مواد غذایی مختلف روی موکت

  ریختن مواد غذایی مختلف روی موکت، می تواند دلیلی برای بوی بد موکت باشد. برای رفع بوی بد موکت در اثر ریختن مواد غذایی، هیچ روش بهتر از شستشوی موکت و از بین بردن جای لکه های مواد غذایی نیست.

  روش های رفع بوی بد از روی موکت

  حال که با دلایل ایجاد بوی بد موکت آشنا شدید، شاید این سوال برای شما مطرح شود که چگونه می توانیم مراحل از بین بردن بوی نم موکت را انجام دهیم؟ گاهی اوقات هیچ روشی بهتر از صبر نیست. به طور مثال، زمانی که موکت نو خریده اید، شاید بهتر باشد که صبر کنید تا بوی آن از بین برود. با این حال روش های بسیار متنوعی وجود دارند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

  موکت تازه خریداری شده، نوعی بوی خاص می دهد. این بو مربوط به مواد اولیه و رنگ و … است و بدون هیچ کاری، خود به خود از بین می رود. اگر به تازگی خرید موکت انجام داده اید حتما با این بو آشنا هستید. با باز کردن پنجره ها، پس از چند روز، بوی بد موکت هم از بین می رود. اما گاهی اوقات در اثر نم یا رطوبت، ریختن غذا و تنقلات روی موکت، ادرار حیوانات خانگی یا شیطنت های فرزندتان کفپوش ها بوی بد می گیرند. برای رفع بوی بد موکت راه های زیادی وجود دارد که ساده ترین آن را در این مطلب معرفی می کنیم.

  وقتی از بیرون وارد خانه می شوید این بوی آزار دهنده، بیشتر به مشام می رسد به خصوص اگر پنجره ها بسته باشد، شدت بو هم بیشتر می شود. معمولا دریچه های فاضلاب و چاهک های حمام و دستشویی و آشپزخانه عامل اصلی بوهای ناخوشایند منازل هستند. چنانچه بعد از بررسی متوجه شدید بو از چاهک فاضلاب نیست، حتما فرش و موکت را بررسی کنید.

  الیاف انواع موکت و فرش طوری است که به سادگی بوهای محیط را به خود می گیرد. بوی سیگار یکی از این بوهای ماندگار است که در مبل ها، پرده اتاق و حتی فرش و موکت هم جا خوش می کند. در مورد مدفوع کودکان یا فضولات حیوانات شرایط فرق دارد. ابتدا باید عامل ایجاد کننده بو را حذف کنید. برای مثال اگر حیوان خانگی روی موکت را کثیف کرده باشد ابتدا کثیفی را تمیز کرده و سپس محل آلوده را با مواد شوینده، پاک کنید. برای از بین بردن بوی ناخوشایند هم این روش ها را امتحان کنید.

  از بین بردن بوی بد موکت

   

  پیشنهاد سایت مطالعه: ۵ کاربری متفاوت موکت رانر در دکوراسیون

  رفع بوی بد موکت با جوش شیرین

  بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین از چرخه مواد غذایی حذف شده زیرا با بدن انسان، سازگاری ندارد. البته هنوز هم می توانید از این ماده برای مواد غیر خوراکی استفاده کنید. جوش شیرین یک ماده بسیار موثر برای از بین بردن بو و لکه است. پودر سفید رنگ جوش شیرین قیمت چندانی ندارد و به آسانی در دسترس است. برای از بین بردن بوی بد موکت به مقدار زیادی جوش شیرین نیاز دارید.

  ابتدا جوش شیرین را روی همه قسمت های موکت اتاق خواب، پخش کنید. سپس با استفاده از یک فرچه لباس یا مسواک روی سطح فرش بکشید تا جوش شیرین کاملا در لا به لای الیاف موکت وارد شود. حتما قبل از پاشیدن جوش شیرین، عامل بو ( ادرار یا مدفوع) را تمیز کنید. در صورتی که بوی بد موکت به دلیل دیگری است نیازی به تمیز کردن و شستشو نیست.

  برای از بین بردن بوی سیگار و موارد مشابه بهتر است کمی اسانس اسطوخودوس به جوش شیرین خالص اضافه کنید و سپس این ماده را روی موکت بپاشید. در این مورد دست و دل بازتر باشید واقعا جوش شیرین ارزان قیمت است. کاملا همه سطح موکت را با یک لایه جوش شیرین پوشش دهید.

  رفع بوی بد موکت خانگی

  پنجره ها را بسته و به مدت حداقل یکساعت صبر کنید. در این مدت نباید روی موکت راه بروید. اگر امکان دارد از خانه خارج شوید تا زمان سپری شود. پس از گذشت یکی دو ساعت می توانید جوش شیرین های روی موکت را با جارو برقی جمع کنید. از درجه قوی جارو برقی استفاده کنید تا مکش بیشتر باشد.

  پس از جارو کردن جوش شیرین از روی موکت، حتما کیسه جاروبرقی را خالی کنید.

  رفع بوی بد موکت با بخارشوی خانگی

  استفاده از بخار برای حذف بوهای ناخوشایند موکت خانگی نتیجه خوبی دارد. بوی غذا، سیگار، تنباکو و …. در محیط های بسته باقی می ماند و روی موکت می نشیند. برخی از این بوها سمج تر هستند و برای رفع بوی بد موکت کار دشواری در پیش دارید. تنباکو یکی از همین موارد است که حتی با گذشت ۲۴ ساعت از پاشیدن جوش شیرین، باز هم بوی تنباکو به طور کامل از بین نمی رود. به خصوص در فصول سرد سال که پنجره ها بسته است، مشکل بوی موکت بیشتر است.

  بهتر است روزانه حداقل یک ربع پنجره ها را باز بگذراید تا تبادیل هوای منزل صورت بگیرد. استفاده از ظرف سرکه برای رفع بوی بد موکت پیشنهاد می شود. بعضی از افراد هم در مناطق مختلف خانه از اسانس یا روغن های خوشبو استفاده می کنند. این کارها همگی موقتی است و نمی تواند بوی بد موکت را کاملا رفع کند.

  بوی بد فرش و موکت

  برای از بین بردن بوی آزار دهنده موکت از بخار استفاده کنید. همین دستگاه های بخارشوی خانگی برای این کار مناسب است. بخار باکتری ها و میکروب های داخل تار و پود فرش و موکت را نیز از بین می برد. بهتر است موقع استفاده از بخارشو پنجره ها باز باشد یا حداقل تهویه را روشن کنید. به طور کامل روی همه قسمت های موکت را با بخار تمیز کنید تا اثری از بوی بد باقی نماند.

  برای رفع بوی بد موکت حتما پنجره ها را تا زمان خشک شدن کامل موکت، باز بگذارید بخار آب می تواند سطح موکت را خیس کند. رطوبت و خیسی خودش یک عامل ایجاد کننده بوی بد است. حداقل یکی دو ساعت پنجره ها را باز بگذارید.

  رفع بوی بد شیر از روی موکت

  رفع بوی بد شیر از روی موکت

  اگر شیر روی موکت بریزد به سرعت جذب می شود و به عمق الیاف موکت نفوذ می کند. در نظر داشته باشید که شیر مانده، بوی بسیار بد و تعفن ایجاد می کند. برای از بین بردن این بو، کار سختی در پیش دارید. بنابراین قبل از ماندگار شدن بو بهتر است نسبت به تمیز کردن محل اقدام کنید.

  بلافاصله بعد از ریختن لیوان شیر یا افتادن شیشه شیر فرزندتان روی زمین، موکت را تمیز کنید. برای این منظور به یک حوله دستی با آبگیری بالا نیاز دارید. دستمال نخی یا در صورت نبودن، دستمال کاغذی هم مناسب است. حوله را روی شیر بیندازید تا شیر را به خود جذب کند. به این ترتیب قسمت زیادی از شیر ریخته شده جمع می شود. برای رفع بوی بد موکت دو روش استفاده می شود:

  الف- تمیز کردن لکه شیر با آب و مایع ظرفشویی

  • یک قاشق عذاخوری مایع ظرفشویی را به یک لیتر آب اضافه کنید
  • یک دستمال تمیز را داخل ظرف آب و شوینده کنید و آن را بچلانید
  • دستمال را روی لکه شیر روی موکت بمالید
  • وقتی کامل محل تمیز شد برای رفع بوی بد موکت، پنجره را باز کنید

  ب-از بین بردن بوی بد شیر با نشاسته و آب

  • یک پارچه تمیز را با آب خیس کنید و آب اضافی را بگیرید
  • پارچه مرطوب روی موکت آغشته به شیر بزنید
  • بعد از تمیز و خشک شدن، روی محل نشاسته بپاشید
  • ۳۰ دقیقه بعد موکت را با جاروبرقی تمیز کنید.

  نکات مهم برای رفع بوی بد موکت

  در مورد بوی نم و رطوبت حساس باشید احتمال نشتی و ترکیدگی لوله ها وجود دارد. ریختن مایعات ( چای و نوشابه) روی موکت هم بوی نم ایجاد می کند ولی اگر این بوی بد بدون دلیل ایجاد شده باشد چه؟ در این صورت موکت را برگردانید و کف اتاق را از نظر رطوبت بررسی کنید. عدم عایق بندی سیستم گرمایش از کف هم می تواند موجب نم موکت شود.

  ادرار کودکان و مدفوع حیوانات را بلافاصله تمیز کرده و محل را با مایع ظرفشویی و آب تمیز کنید. باقیماندن این مواد روی موکت، بوهای بسیار قوی و آزار دهنده ای را ایجاد می کند و موجب لک شدن موکت نیز می شود. رفع بوی بد موکت ناشی از ادرار و مدفوع حیوانات ساده نیست.

  اگر مواد غذایی یا مایعات روی موکت ریخت نسبت به تمیز کردن ان اقدام کنید. این مواد می توانند عامل به وجود آورنده بوی بد موکت باشند. به طور کلی نظافت و تمیز کاری رمز خلاص شدن از بوی بد کفپوش های پرزدار نظیر فرش و موکت است.

  بعضی بوها مقاوم هستند برای مثال رفع بوی بد موکت ماشین کار ساده ای نیست. در این مورد بردن ماشین به کارواش، انتخاب ساده تری است.

  استفاده از مواد شیمیایی اصلا توصیه نمی شود زیرا احتمال آسیب به رنگ یا الیاف موکت وجود دارد.

  پیشنهاد سایت خواندن :فوت و فن خرید موکت اتاق خواب دخترانه

  • افسانه رجب پور
  • آبان 14, 1402
  • 5120 بازدید

  ۸ دیدگاه برای “برای رفع بوی بد موکت چکار کنیم؟”

  1. چند ماهی هست که کف پوش اتاق رو عوض کردیم اما هنوز بوی چسب آن در فضای اتاق هست. برای رفع بوی آن باید چیکار کنیم؟

  2. سلام آب خیارشور چپ شد روی موکت چیکار کنم بوش بذع

   • پیام اسمی گفت:

    سلام وقت بخیر از روش های بالا میتونید استفاده کنید و اینکه سعی میکنم در مورد آب خیارشور هم صحبت کنیم

  3. ربابه منوچهری گفت:

   خیلی ممنونم بابت اطلاعاتتون بوی موکت نو داشت خفم میکرد

   • پیام اسمی گفت:

    خواهش میکنیم سلامت باشید.
    بله موکت نو هست نگران نباشید بعد یمدت کوتاه از بین میره

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جستجو در سایت

  سبد خرید

  درحال بارگذاری ...
  مقایسه محصولات
  لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!