رفع بوی بد موکت

موکت تازه خریداری شده، نوعی بوی خاص می دهد. این بو مربوط به مواد اولیه و رنگ و … است و بدون هیچ کاری، خود به خود از بین می رود. اگر به تازگی موکت خریده اید حتما با این بو آشنا هستید. با باز کردن پنجره ها، پس از چند روز، بوی بد موکت هم از بین می رود. اما گاهی اوقات در اثر نم یا رطوبت، ریختن غذا و تنقلات روی موکت، ادرار حیوانات خانگی یا شیطنت های فرزندتان کفپوش ها بوی بد می گیرند. برای رفع بوی بد موکت راه های زیادی وجود دارد که ساده ترین آن را در این مطلب معرفی می کنیم.

وقتی از بیرون وارد خانه می شوید این بوی آزار دهنده، بیشتر به مشام می رسد به خصوص اگر پنجره ها بسته باشد، شدت بو هم بیشتر می شود. معمولا دریچه های فاضلاب و چاهک های حمام و دستشویی و آشپزخانه عامل اصلی بوهای ناخوشایند منازل هستند. چنانچه بعد از بررسی متوجه شدید بو از چاهک فاضلاب نیست، حتما فرش و موکت را بررسی کنید.

الیاف انواع موکت و فرش طوری است که به سادگی بوهای محیط را به خود می گیرد. بوی سیگار یکی از این بوهای ماندگار است که در مبل ها، پرده اتاق و حتی فرش و موکت هم جا خوش می کند. در مورد مدفوع کودکان یا فضولات حیوانات شرایط فرق دارد. ابتدا باید عامل ایجاد کننده بو را حذف کنید. برای مثال اگر حیوان خانگی روی موکت را کثیف کرده باشد ابتدا کثیفی را تمیز کرده و سپس محل آلوده را با مواد شوینده، پاک کنید. برای از بین بردن بوی ناخوشایند هم این روش ها را امتحان کنید.

از بین بردن بوی بد موکت

 

پیشنهاد سایت مطالعه:5 کاربری متفاوت موکت رانر در دکوراسیون

 

 

رفع بوی بد موکت با جوش شیرین

بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین از چرخه مواد غذایی حذف شده زیرا با بدن انسان، سازگاری ندارد. البته هنوز هم می توانید از این ماده برای مواد غیر خوراکی استفاده کنید. جوش شیرین یک ماده بسیار موثر برای از بین بردن بو و لکه است. پودر سفید رنگ جوش شیرین قیمت چندانی ندارد و به آسانی در دسترس است. برای از بین بردن بوی بد موکت به مقدار زیادی جوش شیرین نیاز دارید.

ابتدا جوش شیرین را روی همه قسمت های موکت اتاق خواب، پخش کنید. سپس با استفاده از یک فرچه لباس یا مسواک روی سطح فرش بکشید تا جوش شیرین کاملا در لا به لای الیاف موکت وارد شود. حتما قبل از پاشیدن جوش شیرین، عامل بو ( ادرار یا مدفوع) را تمیز کنید. در صورتی که بوی بد موکت به دلیل دیگری است نیازی به تمیز کردن و شستشو نیست.

برای از بین بردن بوی سیگار و موارد مشابه بهتر است کمی اسانس اسطوخودوس به جوش شیرین خالص اضافه کنید و سپس این ماده را روی موکت بپاشید. در این مورد دست و دل بازتر باشید واقعا جوش شیرین ارزان قیمت است. کاملا همه سطح موکت را با یک لایه جوش شیرین پوشش دهید.

رفع بوی بد موکت خانگی

پنجره ها را بسته و به مدت حداقل یکساعت صبر کنید. در این مدت نباید روی موکت راه بروید. اگر امکان دارد از خانه خارج شوید تا زمان سپری شود. پس از گذشت یکی دو ساعت می توانید جوش شیرین های روی موکت را با جارو برقی جمع کنید. از درجه قوی جارو برقی استفاده کنید تا مکش بیشتر باشد.

پس از جارو کردن جوش شیرین از روی موکت، حتما کیسه جاروبرقی را خالی کنید.

رفع بوی بد موکت با بخارشوی خانگی

استفاده از بخار برای حذف بوهای ناخوشایند موکت خانگی نتیجه خوبی دارد. بوی غذا، سیگار، تنباکو و …. در محیط های بسته باقی می ماند و روی موکت می نشیند. برخی از این بوها سمج تر هستند و به این سادگی ها از بین نمی روند. تنباکو یکی از همین موارد است که حتی با گذشت 24 ساعت از پاشیدن جوش شیرین، باز هم بوی تنباکو به طور کامل از بین نمی رود. به خصوص در فصول سرد سال که پنجره ها بسته است، مشکل بوی موکت بیشتر است.

بهتر است روزانه حداقل یک ربع پنجره ها را باز بگذراید تا تبادیل هوای منزل صورت بگیرد. استفاده از ظرف سرکه برای حذف بوی بد پیشنهاد می شود. بعضی از افراد هم در مناطق مختلف خانه از اسانس یا روغن های خوشبو استفاده می کنند. این کارها همگی موقتی است و نمی تواند بوی بد موکت را کاملا رفع کند.

برای از بین بردن بوی آزار دهنده موکت از بخار استفاده کنید. همین دستگاه های بخارشوی خانگی برای این کار مناسب است. بخار باکتری ها و میکروب های داخل تار و پود فرش و موکت را نیز از بین می برد. بهتر است موقع استفاده از بخارشو پنجره ها باز باشد یا حداقل تهویه را روشن کنید. به طور کامل روی همه قسمت های موکت را با بخار تمیز کنید تا اثری از بوی بد باقی نماند.

بوی بد فرش و موکت

 

حتما پنجره ها را تا زمان خشک شدن کامل موکت، باز بگذارید بخار آب می تواند سطح موکت را خیس کند. رطوبت و خیسی خودش یک عامل ایجاد کننده بوی بد است. حداقل یکی دو ساعت پنجره ها را باز بگذارید.

نکات از بین بردن بوی فرش و موکت

در مورد بوی نم و رطوبت حساس باشید احتمال نشتی و ترکیدگی لوله ها وجود دارد. ریختن مایعات ( چای و نوشابه) روی موکت هم بوی نم ایجاد می کند ولی اگر این بوی بد بدون دلیل ایجاد شده باشد چه؟ در این صورت موکت را برگردانید و کف اتاق را از نظر رطوبت بررسی کنید. عدم عایق بندی سیستم گرمایش از کف هم می تواند موجب نم موکت شود.

ادرار کودکان و مدفوع حیوانات را بلافاصله تمیز کرده و محل را با مایع ظرفشویی و آب تمیز کنید. باقیماندن این مواد روی موکت، بوهای بسیار قوی و آزار دهنده ای را ایجاد می کند و موجب لک شدن موکتی نیز می شود.

اگر مواد غذایی یا مایعات روی موکت ریخت نسبت به تمیز کردن ان اقدام کنید. این مواد می توانند عامل به وجود آورنده بوی بد موکت باشند. به طور کلی نظافت و تمیز کاری رمز خلاص شدن از بوی بد کفپوش های پرزدار نظیر فرش و موکت است.

استفاده از مواد شیمیایی اصلا توصیه نمی شود زیرا احتمال آسیب به رنگ یا الیاف موکت وجود دارد.

 

 

پیشنهاد سایت خواندن :فوت و فن خرید موکت اتاق خواب دخترانه

  • افسانه رجب پور
  • آبان 6, 1399
  • 437 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *